Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 minutes ago, p_k said:

Ανεβαίνουν τα γκάζια!

Θα ανεβάσω σε λίγο από εστιατόριο στην Αργυρούπολη

Αργυρούπολη στο εστιατόριο 

 

 

9F5E08EE-664D-4A10-91F8-9F6A16A010F5.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στα νότια προάστια είναι σούπερ.

Και Ηλιούπολη πολύ καλή.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, mixtri said:

Γενικά στα νότια προάστια είναι σούπερ.

Και Ηλιούπολη πολύ καλή.

Νομίζω έχουν μπει νέοι σταθμοί στα Νότια Π., αρκετοί είναι συνεγκατάσταση με VF. Η WIND παλιότερα ήταν χάλια εκεί κάτω...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Νομίζω έχουν μπει νέοι σταθμοί στα Νότια Π., αρκετοί είναι συνεγκατάσταση με VF. Η WIND παλιότερα ήταν χάλια εκεί κάτω...

Ναι αλλά το edge της άλλης τελικά είναι σε αρκετές περιοχές της Αττικής. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2022 at 11:10 ΜΜ, mixtri said:

Γενικά στα νότια προάστια είναι σούπερ.

Και Ηλιούπολη πολύ καλή.

Το παρατήρησα κι εγώ. Έρχονται κι αλλά 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι!!!! Μέτρηση από χτες το πρωί!!! Στο ίδιο σημείο η VF 4G 1 γραμμή και ταχύτητα 3,5 mbps download και 7,3 mbps upload. Υ.Γ. Η WIND έχει και 5G NSA από B1 και ταχύτητες 427 mbps download και 28 mbps upload ενώ η VF δεν είχε. Μια φορά έπιασε 5G όλες τις γραμμές αλλά έβγαζε πρόβλημα το Speedtest και μετά από κάποια δευτερόλεπτα έπεσε σε EDGE.

CDAFBF32-2B45-42C2-93F0-4153715E4EC9.png

C151ED8F-6CC6-44A9-BCA1-F85AFBA18ED5.png

Edited by Stak5505
Link to comment
Share on other sites

Σε σπίτι φίλου επί της Λεωφόρου Σουνίου. Καμία υπηρεσία. Η VF έχει 4G και δυο γραμμές με ταχύτητα 10 mbps down και 3,5 up ενώ η πράσινη έχει 4G+ Και δυο γραμμές με ταχύτητες 70 mbps down και 13 mbps up

92031C4B-CF5E-464C-A445-30BA27EA5DF5.png

Edited by Stak5505
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αισχος που η wind αποκαλεί δίκτυο το ζω κάθε μέρα 

Είμαι στους Σοφάδες Καρδίτσας. Η μεγάλη κωμόπολη του νομού Καρδίτσας. Η κάλυψη στο κέντρο υπάρχει μόνο σε εξωτερικό χώρο ή στα τζάμια. Μόλις πας λίγο παραμέσα, σε καμία καφετέρια, μαγαζί, σούπερ μάρκετ το σήμα καπουτ.

Έχει δύο σταθμούς στην πόλη. Μια στη νότια είσοδο, που ευτυχώς της την έδωσε η Vodafone, και μια στη βόρειο δυτική.

Η κατάσταση είναι ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ. Έχω 60gb roaming και συνεχώς ψάχνω για WiFi.

Για τις κλήσεις φωνής, αρκετά drop call ακόμα και σε εξωτερικό χώρο. Μου παραπονιούνται για πρώτη φορά ότι περνάνε παρεμβολές.

Δεν αντέχεται παιδιά... Απελπισία.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, mixtri said:

Αυτό το αισχος που η wind αποκαλεί δίκτυο το ζω κάθε μέρα 

Είμαι στους Σοφάδες Καρδίτσας. Η μεγάλη κωμόπολη του νομού Καρδίτσας. Η κάλυψη στο κέντρο υπάρχει μόνο σε εξωτερικό χώρο ή στα τζάμια. Μόλις πας λίγο παραμέσα, σε καμία καφετέρια, μαγαζί, σούπερ μάρκετ το σήμα καπουτ.

Έχει δύο σταθμούς στην πόλη. Μια στη νότια είσοδο, που ευτυχώς της την έδωσε η Vodafone, και μια στη βόρειο δυτική.

Η κατάσταση είναι ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ. Έχω 60gb roaming και συνεχώς ψάχνω για WiFi.

Για τις κλήσεις φωνής, αρκετά drop call ακόμα και σε εξωτερικό χώρο. Μου παραπονιούνται για πρώτη φορά ότι περνάνε παρεμβολές.

Δεν αντέχεται παιδιά... Απελπισία.

Τραγικο,δεν έχω λόγια. 
Εχουν συνδρομητές ακόμα στη περιοχή; 

Αργοστολι να έχει 3 σταθμούς, ένας είναι μέσα στην πόλη και αυτός κοινή εγκατάσταση με τη Vodafone. Και μετά παίζει με περιμετρικούς. Ότι κάλυψη είναι έξω, μέσα μόνο για κλήσεις είναι. 
 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nikolas14 said:

Τραγικο,δεν έχω λόγια. 
Εχουν συνδρομητές ακόμα στη περιοχή; 

Αργοστολι να έχει 3 σταθμούς, ένας είναι μέσα στην πόλη και αυτός κοινή εγκατάσταση με τη Vodafone. Και μετά παίζει με περιμετρικούς. Ότι κάλυψη είναι έξω, μέσα μόνο για κλήσεις είναι. 
 

Ακριβώς έτσι είναι η κατάσταση.

Είχε ένα κατάστημα wind εδώ κάποτε, με δυο πολύ ευγενικά παιδιά. Και ήμουν πολύ καλός πελάτης τους.

Οι πελάτες τους ήταν κυρίως από τα γύρω χωριά όπου είναι αρκετά καλή.

Επί εποχής telestet με GSM ήταν η καλύτερη στην περιοχή γιατί είχε κάλυψη παντού με το ωραίο GSM 900. Τώρα με το GSM έχουμε δυσκολία. Δε με ακούνε, κακή ποιότητα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mixtri said:

Ακριβώς έτσι είναι η κατάσταση.

Είχε ένα κατάστημα wind εδώ κάποτε, με δυο πολύ ευγενικά παιδιά. Και ήμουν πολύ καλός πελάτης τους.

Οι πελάτες τους ήταν κυρίως από τα γύρω χωριά όπου είναι αρκετά καλή.

Επί εποχής telestet με GSM ήταν η καλύτερη στην περιοχή γιατί είχε κάλυψη παντού με το ωραίο GSM 900. Τώρα με το GSM έχουμε δυσκολία. Δε με ακούνε, κακή ποιότητα...

 
Καπως έτσι,είχε κατάστημα Wind που μπορούσαμε να κάνουμε και πρακτική από τη σχολή μου. Είχε πελάτες και από Αργοστόλι μεριά αλλά και από Ληξούρι. Είχε καλό 2G,για αυτό πολλοί έχουν συμβολαια είτε μένουν Αθήνα και πηγαινοέρχονται. Σκέψου η 1η κεραία ήταν μέσα στον εθνικό δρυμο Αίνου από το 1994 και καλυπτει όλη την νότια πλευρά του νησιου και το 1998 έβαλαν κεραία έξω από το Αργοστόλι που καλύπτει Αργοστόλι,περίχωρα οπως η Λασση που είναι στην ουσία προέκταση της πολης με παραλιες και επιχειρησεις τουριστικες και το Αεροδρόμιο. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Μιχάλη, θυμήθηκα κουβέντα που είχαμε πριν 2-3 χρόνια νομίζω για την επίπτωση του volte και μου έλεγες πως δεν θα έχει πρόβλημα ακόμα και σε ακραίες καταστάσεις με οριακό σήμα, και κρατούσα τις επιφυλάξεις μου. Όχι για τα λεγόμενά σου, αλλά για την υποδομή του δικτύου που πιστεύω δεν είναι τέτοια για να εφαρμοστεί πλήρως η θεωρία. Και βλέπω πως τόσο καιρό μετά και με volte πλέον, στην περιοχή μου τουλάχιστον είναι προβληματική η ομιλία. Δεν μιλάμε για το πολύ συνηθισμένο που σε πετάει σε H και E πολύ συχνά, που οκ εκ των πραγμάτων δεν έχει νόημα το volte, αλλά και σε κλήση κάτω από 4G να μη με ακούν ή σαν ρομπότ με διακοπές.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

 
Καπως έτσι,είχε κατάστημα Wind που μπορούσαμε να κάνουμε και πρακτική από τη σχολή μου. Είχε πελάτες και από Αργοστόλι μεριά αλλά και από Ληξούρι. Είχε καλό 2G,για αυτό πολλοί έχουν συμβολαια είτε μένουν Αθήνα και πηγαινοέρχονται. Σκέψου η 1η κεραία ήταν μέσα στον εθνικό δρυμο Αίνου από το 1994 και καλυπτει όλη την νότια πλευρά του νησιου και το 1998 έβαλαν κεραία έξω από το Αργοστόλι που καλύπτει Αργοστόλι,περίχωρα οπως η Λασση που είναι στην ουσία προέκταση της πολης με παραλιες και επιχειρησεις τουριστικες και το Αεροδρόμιο. 

Για εμένα στο GSM ήταν μακράν η καλύτερη εταιρεία. Αλλά οι εποχές έχουν αλλάξει. Ο σχεδιασμός δεν έχει την ίδια ακρίβεια, η ποιότητα ήχου καμία σχέση. Γενικά, δεν είναι η εταιρεία που ήταν και δεν έχει πλέον καμία καινοτομία. Μόνο καλές τιμές.

2 ώρες πριν, Mark_K said:

Αχ βρε Μιχάλη, θυμήθηκα κουβέντα που είχαμε πριν 2-3 χρόνια νομίζω για την επίπτωση του volte και μου έλεγες πως δεν θα έχει πρόβλημα ακόμα και σε ακραίες καταστάσεις με οριακό σήμα, και κρατούσα τις επιφυλάξεις μου. Όχι για τα λεγόμενά σου, αλλά για την υποδομή του δικτύου που πιστεύω δεν είναι τέτοια για να εφαρμοστεί πλήρως η θεωρία. Και βλέπω πως τόσο καιρό μετά και με volte πλέον, στην περιοχή μου τουλάχιστον είναι προβληματική η ομιλία. Δεν μιλάμε για το πολύ συνηθισμένο που σε πετάει σε H και E πολύ συχνά, που οκ εκ των πραγμάτων δεν έχει νόημα το volte, αλλά και σε κλήση κάτω από 4G να μη με ακούν ή σαν ρομπότ με διακοπές.

Sent from my Galaxy S10e
 

Το volte σαν τεχνολογία είναι άψογο. Σαν υλοποίηση έχει διαφορά από πάροχο σε πάροχο, και από vendor σε vendor.

Δεν είχα ποτέ θέμα με volte προσωπικά. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επικές εποχές πριν 20 χρόνια με  Nokia Netmonitor hidden menu και Motorola cell info να κάνουμε roadtrip με τα δίκυκλα για να βρουμε κυψέλες και να δοκιμαζουμε τα handovers με δωρεαν κλησεις φωνης 🙂 GPRS 5kb/sec με ping 600 msec και μεταγωγικό απο Κρητη ...σε Πατρα 🙂

Τότε λεγομουν " camclone " ( unwired και insomnia forums)

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, HORGRAP said:

Επικές εποχές πριν 20 χρόνια με  Nokia Netmonitor hidden menu και Motorola cell info να κάνουμε roadtrip με τα δίκυκλα για να βρουμε κυψέλες και να δοκιμαζουμε τα handovers με δωρεαν κλησεις φωνης 🙂 GPRS 5kb/sec με ping 600 msec και μεταγωγικό απο Κρητη ...σε Πατρα 🙂

Τότε λεγομουν " camclone " ( unwired και insomnia forums)

Ήμουν σίγουρος για το τελευταίο. 😜

Link to comment
Share on other sites

Σε θυμάμαι σαν χτες TakeOverNet οπως και τον Ιβαν και τους υπόλοιπους. Ειμασταν " καθαρά " προσωπα χωρις facebookinstagram και fake imaging. Αγνή γενιά. Αντε το πολυ πολυ κανενα ICQ και microsoft netmeeting.  Missing these moments  🤣

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, HORGRAP said:

Σε θυμάμαι σαν χτες TakeOverNet οπως και τον Ιβαν και τους υπόλοιπους. Ειμασταν " καθαρά " προσωπα χωρις facebookinstagram και fake imaging. Αγνή γενιά. Αντε το πολυ πολυ κανενα ICQ και microsoft netmeeting.  Missing these moments  🤣

camclone φίλε μου!!! Χαχα! Αποκαλύφθηκες!

Λάμψη το έκανες. Ο Φώσκολος σε λιγότερα επεισόδια αποκάλυψε τον Ευλογητό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει το internet σε σταθερή και κινητή στη Θράκη. Είμαι εκτός της περιοχής και δεν έχω εικόνα αλλά με έχουν καλέσει και μου το είπαν. Έχουν και αλλού πρόβλημα ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Ξάνθη, έχω σταθερό στη Wind, το κινητό το πήγα και αυτό στην Wind από χτες και δεδομένα έχω, αλλά μου αλλάζει κεραίες συνέχεια και στιγμιαία εκτός δικτύου. Σταθερό ADSL δεν παίρνει IP

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, georgeavl3 said:

Είμαι Ξάνθη, έχω σταθερό στη Wind, το κινητό το πήγα και αυτό στην Wind από χτες και δεδομένα έχω, αλλά μου αλλάζει κεραίες συνέχεια και στιγμιαία εκτός δικτύου. Σταθερό ADSL δεν παίρνει IP

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οπότε ορθά με ενημέρωσαν. Από ταχύτητα αν έχεις δεδομένα να μετρήσεις τι σου δίνει στο κινητό ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά μέτρησα, στα νορμάλ του είναι στα 25-30 Mbps. Είναι φανερό ότι υπάρχει πρόβλημα. Server Wind Hellas 

Screenshot_2022-02-11-18-16-13-187_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-02-11-18-17-41-608_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by georgeavl3
Link to comment
Share on other sites

Πήρε η μπάλα και την Vodafone στην κινητή πριν από λίγο μαζί με την wind από ότι μου είπαν τα παιδιά στην κινητή.  Το 5G της Vodafone το έφαγε η μαρμάγκα όπως και της wind. 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνουν πραγματικά. Πήγαν να φτιάξουν την Wind χάλασαν και την Vodafone ; Τα "καλά" του sharing προφανώς.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μπας και είναι καμία βλάβη σε οπτική ίνα πάλι όπως τον Οκτώβριο; Μου είπαν εδώ ότι έχει θέμα και η Nova στο ίντερνετ.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει σημάδια ανάκαμψης το 4G στη Wind εδώ στην Ξάνθη. Βέβαια δεν είναι πλήρης η επαναφορά γιατί το Ping προς Αθήνα είναι αρκετά μεγάλο ακόμη. Σταθερό τηλέφωνο και ADSL σε μένα είναι ακόμα νεκρά.
Screenshot_2022-02-12-01-56-04-707_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.93ec4abaa573b73def69bc156278d9cd.jpg

Edit 6:28 επανήλθε πλήρως κινητή και σταθερή

Link to comment
Share on other sites

Wind Βόλος Λιμάνι. Το μόνο σημείο που βρήκα καλές ταχύτητες στο κέντρο.

Μέσα στα κτήρια edge.

Screenshot_2022-02-12-11-00-23-666_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...