Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευτυχως το 3G μεσα στη Λαμία είναι ικανοποιητικό:

10,2 download

2,8 upload με 49ms ping.

Οχι οτι έχεις παντου τετοιο αλλά,στο κέντρο,σώζουν την κατασταση δυό "κουτιά" που ειναι έξω απο το Public!

 

Αν περιμένει η Wind να φτιάξει κάλυψη με 2 κουτιά στο πάμπλικ... Όπως είπε και φίλος πιο πάνω. Θέλει πιο πυκνό δίκτυο. Η Λαμία έχει σχετικά πυκνή αλλά καλή δόμηση για κάλυψη. Οι διαφορετικές περιοχές στις οποίες χωρίζεται η πόλη επιτρέπει επαναρχησιμοποίηση πόρων - συχνοτήτων και για ραδιοκάλυψη και για μικροκυματικά. Θα έπρεπε να έχει πολλούς σταθμούς μέσα στην πόλη και όχι μόνο έναν "μεγάλο" στην κορυφή και μερικούς να καλύπτουν τρύπες. Θα δούμε τι έχουν σχεδιάσει για την πόλη της Λαμίας σύντομα. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως το 3G μεσα στη Λαμία είναι ικανοποιητικό:

10,2 download

2,8 upload με 49ms ping.

Οχι οτι έχεις παντου τετοιο αλλά,στο κέντρο,σώζουν την κατασταση δυό "κουτιά" που ειναι έξω απο το Public!

 

Σχόλιο 7454. ;)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7357038#post7357038

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καλή ποιότητα σήματος για αυτή την ένταση. Είσαι σε βουνό; Εννοώ είναι κάπως απομονωμένο το χωριό από πεδιάδες και "ανοιχτά" μέρη; :shifty:

 

Ναι ειναι σε προποδες και λιγό δυσκολη περιοχη ν ερθει το σημα θα ελεγα ..Δε ξερω μ ποια λογικη εχουν βαλει κεραια στην ακρη του καμπου εκει...και οχι ακομα στην Λιβαδεια.Παντως εχω δικτυο αυτο με ενδιαφερει... :)

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα...δεν είχα δει το post σου...!

Δυστυχώς το 3G,περιορίζεται μόνο μεσα στο κέντρο στις ταχυτητες αυτές.

Παραέξω όντως ειναι για κλάμματα!!!

Τα άλλα δικτυα έχουν γεμίσει την πόλη κεραίες πάντως και την καλύπτουν τελεια.Το ίδιο μπορεί να κάνει και η wind...

Αν θέλουν τους δινω ταράτσα πάντως :D

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Και που φαίνονται στο screenshot τα dbm;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και που φαίνονται στο screenshot τα dbm;

 

Τέρμα σήμα οι συσκευές συνήθως εμφανίζουν σε αυτές τις στάθμες give or take λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, σωστό αυτό, αλλά έχει τύχει να δω φουλ σήμα στα - 80.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, σωστό αυτό, αλλά έχει τύχει να δω φουλ σήμα στα - 80.

 

Διαφέρει ανάλογα με τη συσκευή, πχ το S8 με 4 μπάρες, κάτω από -80 το εμφανίζει φουλ. Γενικά όμως σε αυτές τις στάθμες στη B20 έχεις μικρές απώλειες σε ταχύτητα. Σε αυτή τη περίπτωση δηλαδή η χαμηλή ταχύτητα οφείλεται σε οτιδήποτε εκτός από τη στάθμη σήματος. Congested ENBs, congested ασυρματικά, backbone, οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τραγικό με -55~65dbm να επιτυγχάνει 20Mbps σε 4G, φαντάζομαι μόνο B20.

 

Φούλ σήμα δείχνει κι εμένα τώρα στο σπίτι με το Network cell info lite να δίνει -95 dBm και το speedtest του Ookla στα 23,78 down και στα 18,05 up. Αφου δουλεύεις τα πάντα χωρίς πρόβλημα η ταχύτητα ερχεται σε δεύτερη μοίρα. Σάμπως με οποιαδήποτε adsl 24άρα έχεις καλύτερες επιδόσεις;

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι καλά που παίζουν διψήφια Mbps. Στην Πάτρα έχουν αρχίσει από Wind τα μονοψήφια με πολύ καλό σήμα. :X
Link to comment
Share on other sites

Φούλ σήμα δείχνει κι εμένα τώρα στο σπίτι με το Network cell info lite να δίνει -95 dBm και το speedtest του Ookla στα 23,78 down και στα 18,05 up. Αφου δουλεύεις τα πάντα χωρίς πρόβλημα η ταχύτητα ερχεται σε δεύτερη μοίρα. Σάμπως με οποιαδήποτε adsl 24άρα έχεις καλύτερες επιδόσεις;

 

Δεν γράφω πουθενά ότι δεν κάνεις τη δουλειά σου. Είναι κακό performance για τα δεδομένα του 4G, τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Φούλ σήμα δείχνει κι εμένα τώρα στο σπίτι με το Network cell info lite να δίνει -95 dBm και το speedtest του Ookla στα 23,78 down και στα 18,05 up. Αφου δουλεύεις τα πάντα χωρίς πρόβλημα η ταχύτητα ερχεται σε δεύτερη μοίρα. Σάμπως με οποιαδήποτε adsl 24άρα έχεις καλύτερες επιδόσεις;

 

Σωστος,εγω που ειμαι και σε καλο σημειο εχω 14-15Mbps Down και 0,9 Upload.Το 4G ειναι ελαφρως πιο γρηγορο,δηλαδη 18-20Mbps.

Και επαρχια φυσικα ειναι χειροτερα λογω αποστασης και η 24αρα ειναι 4-5-6Mbps.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Απλά τραγικό με -55~65dbm να επιτυγχάνει 20Mbps σε 4G, φαντάζομαι μόνο B20.

 

Κάπου εκεί είναι ο μέσος όρος της WIND, με 800αρα. Ίσως και λιγότερο. Με βάση τα όσα τεστ έχω κάνει.... Αλλά δε βαριέσαι, η όποια δουλειά προς το παρόν, γίνεται άνετα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και πάλι καλά που παίζουν διψήφια Mbps. Στην Πάτρα έχουν αρχίσει από Wind τα μονοψήφια με πολύ καλό σήμα. :X

 

Στην Αθήνα έχει πάνω από 2 χρόνια που βλέπω 800αρες να πιάνουν 1-2 Mbps με καλό σήμα, έχω ενημερώσει τη WIND τουλάχιστον 2-3 φορές και δεν έγινε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφω πουθενά ότι δεν κάνεις τη δουλειά σου. Είναι κακό performance για τα δεδομένα του 4G, τίποτα παραπάνω.

 

Μήπως είναι λίγο ανώριμο να κρίνουμε performance με βάση ένα speedtest κάπου στην είσοδο της πόλης που δε ξέρουμε υπό ποιες συνθήκες έτρεξε;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι λίγο ανώριμο να κρίνουμε performance με βάση ένα speedtest κάπου στην είσοδο της πόλης που δε ξέρουμε υπό ποιες συνθήκες έτρεξε;

 

Καταρχάς να πω την αλήθεια δεν είδα το σχόλιο για το ότι είναι στην είσοδο της Θεσσαλονίκης, έβαλα απλά τις συντεταγμένες στο gmaps και έβγαλε κέντρο Αθήνας. Κέντρο αθήνας, με υψηλή στάθμη σήματος και 22Mbps σε 4G είναι απλά λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω την αλήθεια δεν είδα το σχόλιο για το ότι είναι στην είσοδο της Θεσσαλονίκης, έβαλα απλά τις συντεταγμένες στο gmaps και έβγαλε κέντρο Αθήνας. Κέντρο αθήνας, με υψηλή στάθμη σήματος και 22Mbps σε 4G είναι απλά λίγο.

Στην είσοδο των Σερρών ήταν.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε όλη την πόλη υπάρχει πλέον κάλυψη 4G στις Σέρρες.

Και για αρκετά χιλιόμετρα έξω από τις Σέρρες από και προς Θεσσαλονίκη υπάρχει κάλυψη.

Της συζύγου μου το κινητό που δεν λαμβάνει την συχνότητα των 800 , μέσα στις Σέρρες είχε και αυτό σήμα 4G...εντός κτηρίων

Link to comment
Share on other sites

Σε όλη την πόλη υπάρχει πλέον κάλυψη 4G στις Σέρρες.

Και για αρκετά χιλιόμετρα έξω από τις Σέρρες από και προς Θεσσαλονίκη υπάρχει κάλυψη.

Της συζύγου μου το κινητό που δεν λαμβάνει την συχνότητα των 800 , μέσα στις Σέρρες είχε και αυτό σήμα 4G...εντός κτηρίων

 

Καιρος ηταν πλεον και το οτι ειχε μεσα στα κτηρια 4G ακομα και χωρις 800 ειναι απιστευτο.Μαλλον μπηκε B3 10mhz...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω την αλήθεια δεν είδα το σχόλιο για το ότι είναι στην είσοδο της Θεσσαλονίκης, έβαλα απλά τις συντεταγμένες στο gmaps και έβγαλε κέντρο Αθήνας. Κέντρο αθήνας, με υψηλή στάθμη σήματος και 22Mbps σε 4G είναι απλά λίγο.

 

Ακόμα και αυτό που αναφέρεις είναι μια μέτρηση ταχύτητας σε επίπεδο UDP - ok, ας θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχει κάποιο QoS -, μια στιγμή, σε ένα σημείο. Το ασύρματο κανάλι είναι απρόβλεπτο. Σε ένα σημείο έχεις fading, σε 5μ από το σημείο δεν έχεις. :cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη απάντηση μετά από ερώτημα είναι ότι αυτή τη στιγμή γίνονται εργασίες αναβάθμισης σε Καρδίτσα, Κατερίνη, Σέρρες και Θεσσαλονίκη από Πεύκα μέχρι και Ωραιόκαστρο.

 

Το μόνο μείον οι ταχύτητες σε αρκετά σημεία από 800αρα έχουν πέσει σε μονοψήφια και Αθήνα και επαρχία.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λίγες μέρες πρέπει να έχουν γίνει μαζικές ενεργοποιήσεις band 7 στη Θεσσαλονίκη. Καρφωμένο συνέχεια από το Σιδηροδρομικό σταθμό έως Καλαμαριά, συνήθως σε 20 ήμουν. Συνεχίζοντας προς Χαλκιδική (κεντρική) βλέπω band 7 περνώντας από θέρμη αλλά και στη νέα Ραιδεστό.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by VasilisSam
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...