Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήτσο έχω μάθει στη ζωή μου να μη τα θέλω όλα δικά μου. Δε μπορούμε να θέλουμε τέλειο δίκτυο Αθήνα, τέλειο δίκτυο σε όλη την επαρχία μέσα σε 1.5 χρόνο. Τουλάχιστον η Αθήνα έχει καλο δίκτυο 3ης γενιάς. Τι να πούνε και αυτοί που έχουν δίκτυο που δεν είναι λειτουργικό;

Εγώ δεν παραπονέθηκα καθόλου. Το δίκτυο μου φάνηκε απίστευτα γρήγορο με πολυ καλή απόκριση. Οκ, τα peak ήταν χαμηλά για τις περιοχές που μέτρησα. Πέρυσι είχα πάει σε άλλα μέρη και είχα μέσα ότι 40άρια. Είναι και η κίνηση που αυξάνεται.

 

Band 7 είχα σε πάρα πολλές περιοχές. Carrier aggregation είχα μονο αεροδρόμιο.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου έκανε εντύπωση επιπλέον το πως έχει ρυθμίσει το γομαρι του Πύργου των Αθηνών. Πολυ περιορισμένη εμβέλεια, υψηλές συχνότητες, πολυ traffic shaping. Να κάνει ένα ωραιότατο cell split στις περιοχές Γουδί, Αμπελόκηποι, ζωγράφου και Ιλίσια αν δεν έχει σκοπό να εκπέμψει LTE απο πύργο Αθηνών σωστά.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βόλος, λιμάνι (parking). Μια κεραία εντόπισα σε όλη την πόλη LTE. Είναι αυτή που λέγαμε (Λαρίσης, Κοντά στο πανθεσσαλικο). Πολυ περιορισμένη κάλυψη στην πόλη με Band 20. Πολυ καλή θέση κεραίας όμως και φαίνεται να καλύπτει πολύ μεγάλο κομμάτι της πολης. Ελλιπώς. Περιμένουμε και την ενεργοποίηση των υπολοίπων

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160805/1de831d03ae1774d92881c840678bf9f.jpg

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να πουμε και καποιο καλο νεο. Λεσβο απο σημερα εκπληκτικο 4g. Περιοχη Αντισσας, Γαβαθα. Το βραδυ θα ειμαι Μολυβο και θα γραψω κι απο εκει εντυπωσεις. Αφου ομως εχει καλυψη στο βορειο τμημα που ειναι και το πιο δυσκολο φανταζομαι οτι σε ολο το νησι θα παει σφαιρα.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της vodafone γράφεις

 

ΚΤΕΛ Λιοσίων άψογη η Vodafone. Η Wind σέρνεται ασύστολα χαχα! Cosmote δε δοκιμάζω Προς το παρόν!

 

Κι εδώ πέρα

Εγώ δεν παραπονέθηκα καθόλου. Το δίκτυο μου φάνηκε απίστευτα γρήγορο με πολυ καλή απόκριση.

 

Τελικά σέρνεται ή σου φάνηκε απίστευτα γρήγορο;:rolleyes:

 

ΟΚ την ξέρω την απάντηση*. Απλά ήθελα να καταδείξω την αντίφαση.

 

* Η απάντηση είναι ότι έχει ταχύτητες που μπορείς να κάνεις άνετα τη δουλειά σου. Χαμηλό latency οπότε δε παρατηρείς καθυστερήσεις. Απλά έχει χαμηλές μέγιστες ταχύτητες. Τα λέω καλά;

Link to comment
Share on other sites

Τούμπα Θεσσαλονίκης τώρα με s7 edge

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160805/6664ffd41c8c1d884eb78892d6a1741d.jpg

Edited by scream
Link to comment
Share on other sites

Τούμπα Θεσσαλονίκης τώρα με s7 edge

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160805/6664ffd41c8c1d884eb78892d6a1741d.jpg

 

Μπράβο!!! Φοβερή ταχύτητα! Σε ποιο σημείο είναι;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτω Τούμπα, Ανατολικής Θράκης.

 

Μαζί τα κάναμε τα speedtest. Έχω και εγώ από το ίδιο σημείο την ίδια ώρα πάνω από 70 Mbps με S5.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Άψογα,γενικά στη Θεσσαλονίκη η κάλυψη είναι αριστη!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της vodafone γράφεις

 

 

 

Κι εδώ πέρα

 

 

Τελικά σέρνεται ή σου φάνηκε απίστευτα γρήγορο;:rolleyes:

 

ΟΚ την ξέρω την απάντηση*. Απλά ήθελα να καταδείξω την αντίφαση.

 

* Η απάντηση είναι ότι έχει ταχύτητες που μπορείς να κάνεις άνετα τη δουλειά σου. Χαμηλό latency οπότε δε παρατηρείς καθυστερήσεις. Απλά έχει χαμηλές μέγιστες ταχύτητες. Τα λέω καλά;

Αστειεύομαι. Για αυτό το λόγο και το γέλιο. Αλλά συμφωνώ με αυτά που λες. Φαντάζομαι από traffic shaping είναι χαμηλές οι ταχύτητες. Αλλά δες και το καλο της υπόθεσης. Το δίκτυο λειτουργεί άψογα.

 

Να και ενα speed test LTE από Αργαλαστη Πηλίου. Φυσικά οπτική επαφή με Βόλο. Κανένα εμπόδιο. Bad 20.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160805/6a82f63fd2a62da8aa5dac4fa3226acc.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160805/f38339533f597dba78c0d4d16d70951b.jpg

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τούμπα Θεσσαλονίκης τώρα με s7 edge

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160805/6664ffd41c8c1d884eb78892d6a1741d.jpg

 

 

 

Η μεγαλύτερη ταχύτητα που έχουμε δει ως τώρα με WIND. Μέχρι τα 300 Mbps, έχει δρόμο ακόμα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σουτραλί Αγριας,η μόνη με μέτριο LTE η Wind. Cosmote full UMTS, Vodafone μέτριο UMTS σε κάλυψη και λειτουργία. Μιχάλη; Γνώμη; από Πευκάκια λες;

Συγγνώμη αλλά που στο Σουτραλι είδες 4G ? Εγώ μέχρι H+ έχω δει με την wind, συνέχεια Ε και λίγο Η Ενώ την ίδια στιγμή η voda βαραει 4G ικανοποιητικό.Μιλαω για το σημείο κοντά στο ποτάμι στα θερμοκήπια κοντά

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παραλιακά, προς Άνεμο.

 

Εκεί που λες εσύ ή Vodafone καλύπτει νομίζω από Χάνια. Εκεί είναι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας γράφω με LTE από Αργαλαστή μέσα από το δωμάτιο μου όπου το GSM από την κεραία της Αργαλαστης τρεμοσβηνει. Απίστευτο!!!!

Η Vodafone έχει -97dBm UMTS 900 στο δωμάτιο και LTE 800.

Cosmote GSM! Έλεος.

Και να φανταστείτε η Wind στο LTE 800 έχει περιθώριο τουλάχιστον 10dB στην ένταση. Μη σας πω 20dB!!!!! Τις βάζει πολυ χαμηλά. Πάρα πολύ χαμηλά.

 

Επί του θέματος. Το Umts του σωρου προς την πόλη του Βόλου και αλυκές έκλεισε. Ήταν από την αρχή έτσι ή βλάβη????? Το κλείσανε για παρεμβολές; Απίστευτο. Η κάλυψη UMTS στο Βόλο συρρικνώθηκε στο μισό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας γράφω με LTE από Αργαλαστή μέσα από το δωμάτιο μου όπου το GSM από την κεραία της Αργαλαστης τρεμοσβηνει. Απίστευτο!!!!

Η Vodafone έχει -97dBm UMTS 900 στο δωμάτιο και LTE 800.

Cosmote GSM! Έλεος.

Και να φανταστείτε η Wind στο LTE 800 έχει περιθώριο τουλάχιστον 10dB στην ένταση. Μη σας πω 20dB!!!!! Τις βάζει πολυ χαμηλά. Πάρα πολύ χαμηλά.

 

Επί του θέματος. Το Umts του σωρου προς την πόλη του Βόλου και αλυκές έκλεισε. Ήταν από την αρχή έτσι ή βλάβη????? Το κλείσανε για παρεμβολές; Απίστευτο. Η κάλυψη UMTS στο Βόλο συρρικνώθηκε στο μισό.

 

Καλώς τον!!!!

 

Αργαλαστή από ποια κεραία πιάνεις; Αλμυρό ή Βόλο;

 

Στον Σωρό πάντως 4G δεν έχει... έβαλα πρόσφατα ενα SimpleFi στον Αγ.Στέφανο , με τις κεραίες στα 500μ, και ενώ είχε H+ full σε 4g είχε μια γραμμή , μάλλον από Βόλο ....Ισχύει πάντως ότι το Η+ είναι ποιο γρήγορο από 4G..

 

Ανταπόκριση απο Αν.Πήλιο εντός του ΣουΚου.....

Link to comment
Share on other sites

Σωρο δεν έχει ενεργοποιήσει ακόμη. Δε καταλαβαίνω γιατί. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι έκλεισε το UMTS από Σωρό προς την πόλη του Βόλου και το Πήλιο (Μακρυνίτσας, Πορταριά κτλ) Αυτό έγινε πρόσφατα ή μόλις ενεργοποίησε το LTE? Αλυκές έχεις HSPA+? Εννοώ καμπάνα όπως ήταν παλιότερα.

 

Αργαλαστή συνδεεομαι με ΒΙ.ΠΕ. 1 (Βόλο), 30k απόσταση. Πολυ χαμηλό σήμα όμως λόγω χαμηλής έντασης κεραίας(για λόγους handover φαντάζομαι).

 

Το Η+ είναι πιο γρήγορο γιατί έχει και ένα αριθμό κεραιών παραπάνω. Μια κεραία έχει σε ολο το Βόλο LTE και εξυπηρετεί και βιομηχανική περιοχή και Πήλιο κάτι τρελούς σαν κι εμένα.

 

Αλμυρό δεν έχει ακόμη LTE.

 

Το μέγιστο που πιάνω απο Αργαλαστη ειναι το ακόλουθο... Δε πάει παραπάνω λόγω διαμόρφωσης.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160806/9ff21c0d242ff9c6cd56e8adb76a62d6.jpg

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην Μακυνεια κοντά στο Αντιριο εδώ και ένα μήνα είχα 4g κάλυψη με 1-2 γραμμές από 800αρα και έκανα άνετα την δουλειά μου με ένα mifi. Ξαφνικά από χτες έχει χαθεί το σήμα και πιάνει μόνο edge. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο 4g από Πατρα?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιο server χρησιμοποιείς; Το RTT (ping) είναι πολύ καλό! Πολύ καλή δουλειά κάνουν :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Παπα Νερό, wind G, vodafone 4G

 

Sent from my 1+1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Παπα Νερό, wind G, vodafone 4G

 

Sent from my 1+1

 

Για να μην την ψάχνεις τη δουλειά. Στο νόμο Μαγνησίας μια κεραία LTE στο Βόλο. Η vodafone αναβάθμισε σχεδόν όλους τους σταθμούς. Η Wind θα περάσει σύντομα από την περιοχή :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για να μην την ψάχνεις τη δουλειά. Στο νόμο Μαγνησίας μια κεραία LTE στο Βόλο. Η vodafone αναβάθμισε σχεδόν όλους τους σταθμούς. Η Wind θα περάσει σύντομα από την περιοχή :)

Πες το ρε φιλαράκι :)

 

Sent from my 1+1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ποιο server χρησιμοποιείς; Το RTT (ping) είναι πολύ καλό! Πολύ καλή δουλειά κάνουν :)

 

Σε όλα τα τεστ που κάνω και στις 3 εταιρείες επιλέγω πάντα hyperhosting.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα τεστ που κάνω και στις 3 εταιρείες επιλέγω πάντα hyperhosting.

 

Με hyperhosting παίζει ποιο καλά η wind κατά περιόδους. Η cosmote παίζει ποιο σωστά στον ΟΤΕ. Αυτη την περίοδο τουλάχιστον. Μετά κανένα μήνα μπορεί να αλλάξει. Μετράω πάντα Hyperhosting, OTE την τελευταία περίοδο. Αρά διπλά όλα τα τεστ :lol:

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην Cosmote ο server ΟΤΕ έχει θέμα(μπορεί να μην χρεώνει τα MB από τα speedtests, αλλά στο δικό μου νούμερο με τα δωρεάν MB που έχω λόγω φοιτητικού εφαρμόζει περιορισμό στην ταχύτητα στα ~20mbps εκτός αν υπάρχει πακέτο αγορασμένο ή bonus) και επειδή αρκετές φορές με Hyperhosting πετυχαίνω καλές ταχύτητες με όλους, έχω αποφασίσει τις δοκιμές που κάνω να τις πραγματοποιώ στον ίδιο server για να είναι και συγκρίσιμες άμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Όντως ο Hyperhosting πάει μπάλα. Παιδιά σκέπτομαι να κόψω τον ΟΤΕ σπίτι μου και να βάλω Wind 4g. Πάει πολύ καλύτερα απο την adsl. Φανταστείτε ότι η κεραία είναι στα 30κ και Σάββατο μεσημερι χτυπάω τέτοιες ταχύτητες. Πραγματικά wow. Υπάρχει κεραία Wind στην Αργαλαστη απο το 1998 με παλιο 3ης (3.6mbps). Αν αναβαθμιστεί κι αυτή δε θα το σκεφτώ...https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160806/98225a9bd6f2f2d7d6ece1a21d1fe02a.jpg

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...