Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Βασικά Αττική είμαι (Ελευσίνα) αλλά δοκίμασα voda και στην Ελευσίνα είναι για γέλια, σε ένα σημείο πιάνει 4g και στα πέντε μέτρα πιο δίπλα έπιανε 2g και άμα. Το ίδιο έπαθα και χθες βράδυ στο κέντρο της Αθήνας όπου είχε πολλές αστάθειες στο ίδιο σημείο. Wind με 4g δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά επειδή έχω φοιτητικά νούμερα, παρήγγειλα δίκαρτο τηλέφωνο οπότε και θα δοκιμάσω παράλληλα για να δω τι με βολεύει.

 

Έχω και τις 2 εταιρίες, εκτός από "πράσινη". Χωρίς να θέλω να κάνω το θέμα "vs", πιστεύω ότι η WIND έχει πιο σταθερό δίκτυο και αρκετά καλή κάλυψη στις περιοχές που έχει αναβαθμίσει ως τώρα, παρόλο που έχει τους λιγότερους σταθμούς βάσης, από όλες τις εταιρίες. Ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας με πολλή κίνηση στο δίκτυο, παίζει μια χαρά. Το μεσημέρι στην Ερμού, έπιασα 8 Mbps με 4G. Λίγο χαμηλά μεν, αλλά η δουλειά γίνεται.

 

Καλό είναι πάντως, να δοκιμάσεις στις περιοχές που σ' ενδιαφέρει τη WIND με κάποιο καρτοκινητο, πριν να πας το βασικό σου αριθμό εκεί. Πάντως σε Πανελλαδική κάλυψη, η WIND είναι ακόμα πίσω, ειδικά στη Βόρεια Ελλάδα.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Έχω και τις 2 εταιρίες, εκτός από "πράσινη". Χωρίς να θέλω να κάνω το θέμα "vs", πιστεύω ότι η WIND έχει πιο σταθερό δίκτυο και αρκετά καλή κάλυψη στις περιοχές που έχει αναβαθμίσει ως τώρα, παρόλο που έχει τους λιγότερους σταθμούς βάσης, από όλες τις εταιρίες. Ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας με πολλή κίνηση στο δίκτυο, παίζει μια χαρά. Το μεσημέρι στην Ερμού, έπιασα 8 Mbps με 4G. Λίγο χαμηλά μεν, αλλά η δουλειά γίνεται.

 

Καλό είναι πάντως, να δοκιμάσεις στις περιοχές που σ' ενδιαφέρει τη WIND με κάποιο καρτοκινητο, πριν να πας το βασικό σου αριθμό εκεί. Πάντως σε Πανελλαδική κάλυψη, η WIND είναι ακόμα πίσω, ειδικά στη Βόρεια Ελλάδα.

 

Βόρεια τα έχουμε πει 1000δες φορές με εξαίρεση τα κέντρα των πόλεων και την Κομοτηνή που έβαλε 4g στην πόλη έξω και από ανατολική Μακεδονία θέλει και καρτούλα πράσινης για να έχεις κάλυψη όπως και σε ολόκληρη την εγνατια.

 

Κοίτα ο καλύτερος συνδυασμός για προσωπική χρήση ειναι μπλε για φτήνια στα πακέτα και πράσινη για τις δύσκολες περιοχές.

 

Φυσικά μόλις τελειώσει η αναβάθμιση του δίκτυου και εξακολουθεί να καλύπτει ολόκληρους νομούς τότε θα αλλάξουνε πολύ τα πράγματα και φυσικά μπορεί να συμπαρασύρει και τις τιμές.

 

H χρήση καρτοκινητού ειναι απαραίτητη πριν την μεταφορά συμβόλαιου. Υπάρχουν περιπτώσεις που ακόμα και εάν παίζει καμπάνα η κάθε εταιρία μέσα στην πόλη να ειναι ανύπαρκτη σπίτι… οπότε μονό test and trial…..

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα κατέβω Αμφιλοχία, μέσω Εγνατίας από Θεσσαλονίκη.

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσει το αναβαθμισμένο δίκτυο της wind. (εννοείται θα χω μαζί μου και το Mifi με κάρτα σε πράσινες αποχρώσεις:rolleyes:)

Πέρασα χθες από Γιαννενα μέχρι Αντιριο. Μενιδι μέχρι και Αρτα φουλ 4g με κινητό χωρίς 800αρα. Μου έκανε τρομερή εντύπωση ;)

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες από Γιαννενα μέχρι Αντιριο. Μενιδι μέχρι και Αρτα φουλ 4g με κινητό χωρίς 800αρα. Μου έκανε τρομερή εντύπωση ;)

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Δεν είναι ο κανόνας ή Band 3. Ναι έχει 1800.

 

Εθεάθη LTE στο Πήλιο στον Άη Γιάννη. Είναι άραγε από κεραία Πηλίου ή από Χαλκιδική; Μακάρι να άρχισαν εργασίες στο Πήλιο!

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλό LTE ή ψίχουλα; Γιατί έχει αδειοδοτημένο σταθμό στον Άη-Γιάννη

 

Είχε ένα σταθμό ΝΑ στο Πουρί. Αλλά τον ξήλωσαν. Μάλλον από Χαλκιδική ερχόταν, σε εσωτερικούς χώρους πάπαλα. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να το ελέγξω την Πέμπτη :happy:

Τον θυμάμαι τον σταθμό στο Πουρί, κάλυπτε και αγίους Σαράντα νομίζω (που είναι μια από τις παραλίες, μαζί με τον Μυλοπόταμο που δεν καλύπτονται καλά από καμία - με μια μικρή εξαίρεση την Cosmote που πιάνει καμιά γραμμούλα 2G παραπάνω).

 

Αλλά εγώ τώρα σου λέω για τον σταθμό στον Αη-Γιάννη που μπήκε κάπου το 2011 νομίζω και είναι πλήρως αδειοδοτημένος. Αλλά για να χάνεται σε εσωτερικούς χώρους, τότε απίθανο να προστέθηκε κάτι σ'αυτόν.

 

Βασικά, ούτε στην υπερδιαύγεια βλέπω αίτηση τροποποίησης από καμία μέχρι στιγμής για Πήλιο (από Wind βασικά, γιατί οι άλλες τους μισούς σταθμούς τους γύρισαν σε LTE)

 

https://yperdiavgeia.gr/search/WIND/organization_id:7726

Link to comment
Share on other sites

2G με Wind πέρυσι στο Μυλοπόταμο ήταν full. και ναι, όντως η Cosmote/Vodafone δεν είχαν καθόλου κάλυψη. Όταν πήγαινες στα βράχια έπεφτε λίγο και η λήψη της Wind (-95dBm) αλλά μιλούσες άνετα. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2G με Wind πέρυσι στο Μυλοπόταμο ήταν full. και ναι, όντως η Cosmote/Vodafone δεν είχαν καθόλου κάλυψη. Όταν πήγαινες στα βράχια έπεφτε λίγο και η λήψη της Wind (-95dBm) αλλά μιλούσες άνετα. ;)

 

Πες μας πως βλεπεις dBm? εγω θελω να δω στο iphone 5s.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πες μας πως βλεπεις dBm? εγω θελω να δω στο iphone 5s.

 

*3001#12345#* + Call button

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

*3001#12345#*#*

 

Δεν δουλευει,ειμαι στην 9.3.2

Edit:τελικως δουλευει και ολα καλως

Στο σπιτι με Wind εχω τα εξης -dBm

-67 σε 2G(900Mhz?)

-91 σε 4G(B20)

-98 σε 3G(2100)

Πιστευω πως το 3G ομως με χειροτερο σημα κανει λιγοτερο drain απο το 4G γιατι εχανα 5% καθε βραδυ παρολο που ειχα καλυτερο σημα στη συσκευη.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σταθμός Μετρό Χαλάνδρι. Περίμενα στην Αφετηρία να πάρω ένα λεωφορείο και μέχρι να έρθει, ανοίγω τα δεδομένα. Το 4G σχεδόν ανύπαρκτο, καθώς έπιασε 1 σκάλα και πριν προλάβω να κάνω Speedtest, με γύρισε σε 3G! Μιλάμε για υπαίθριο χώρο. :down:

 

Τουλάχιστον το 3G ήταν καλούτσικο, έστω κι αν είχε 2 σκάλες. Σε ταχύτητα περίπου 7/2 Mbps download/upload. Πάντως τραγικό να μην έχει φουλ σήμα 4G έξω από έναν τόσο πολυσυχναστο σταθμό Μετρό...

Link to comment
Share on other sites

Από Αγρια έως Αφησσο όπου πάω αυτές τις ημέρες άθλιο σήμα η wind , δεν συζητώ για 4G ....αλλά και μέσα στον Βόλο ιδίως στην επάνω πλευρά Αναληψεως κλπ σχεδόν συνέχεια έβλεπα Ε, εν αντιθέσει η Vodafone σε όλα τα σημεία έχει αξιοπρεπες σήμα

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Από Αγρια έως Αφησσο όπου πάω αυτές τις ημέρες άθλιο σήμα η wind , δεν συζητώ για 4G ....αλλά και μέσα στον Βόλο ιδίως στην επάνω πλευρά Αναληψεως κλπ σχεδόν συνέχεια έβλεπα Ε, εν αντιθέσει η Vodafone σε όλα τα σημεία έχει αξιοπρεπες σήμα

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κοίτα επειδή έκανα το Βόλο Αργαλαστη για 10 χρόνια της ζωής μου Παγκράτι Κολιατσου...

Στα Άνω Λεχωνια υπάρχει σταθμός. Όλη η διαδρομή που λες ΔΕΝ έχει άθλιο σημα. Πρόβλημα υπάρχει στα Καλά Νερα (στο δρόμο), Κορωπί.

Κάτω λεχωνια, Μαλακι, Γατζεα το σήμα GSM Είναι καλό. Μάλιστα έχεις και 3g σε μεγάλο κομμάτι διαδρομής (αυτο που έχει οπτική επαφή με Σωρό).

 

Εχω κάνει άπειρες φορές τη διαδρομή μιλώντας.

 

Για.το Βόλο συμφωνώ. Πανω απο Αναληψεως ειναι χάλια και μονο 2η γενιά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα επειδή έκανα το Βόλο Αργαλαστη για 10 χρόνια της ζωής μου Παγκράτι Κολιατσου...

Στα Άνω Λεχωνια υπάρχει σταθμός. Όλη η διαδρομή που λες ΔΕΝ έχει άθλιο σημα. Πρόβλημα υπάρχει στα Καλά Νερα (στο δρόμο), Κορωπί.

Κάτω λεχωνια, Μαλακι, Γατζεα το σήμα GSM Είναι καλό. Μάλιστα έχεις και 3g σε μεγάλο κομμάτι διαδρομής (αυτο που έχει οπτική επαφή με Σωρό).

 

Εχω κάνει άπειρες φορές τη διαδρομή μιλώντας.

 

Για.το Βόλο συμφωνώ. Πανω απο Αναληψεως ειναι χάλια και μονο 2η γενιά.

Για data πάντως εγώ υποφέρω στα σημεία που ανέφερα :)

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεκίνησαν οι ολιγοήμερες διακοπές στην Ίο. Αυτή τη στιγμή είμαι μέσα στο Highspeed 6.Wind παντού 4G έστω και μια δύο γραμμές τουλάχιστον μέχρι τη Σέριφο που είμαι τώρα.

Κόκκινη πουθενά 4G μέχρι εδώ αλλα φουλ H+ και η πράσινη παντού 4G+...ενδεχομενως υπάρχει αναμεταδοτης μέσα στο πλοίο για την τελευταία!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Για data πάντως εγώ υποφέρω στα σημεία που ανέφερα :)

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Νόμιζα ότι αναφερόσουν σε ομιλία.

Τα data θα φτιάξουν σύντομα στην περιοχή ;)

 

@LAGGI, ναι, προφανώς μιλάμε για αναμεταδότη. Το 4G+ έχει μικρή εμβέλεια. Εκτός αν η ΚΟΣΜΟΤΕ έχει κάποιο μυστικό και δε το μοιράζεται με εμάς χαχα!

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχαμε συζητήσει και πριν μερικές μέρες, μπορεί κανείς να εξηγήσει(αν γνωρίζει) πως δουλεύει Ο αναμεταδότης; Από που παίρνει σήμα(από τη στιγμή που δεν έχει καλό μεσοπέλαγα). Δορυφορικό δεν πιστεύω. Με μια πρόχειρη αναζήτηση, σε άλλο φόρουμ που υπήρχε παρόμοια απορία, είδα μια(παλαιότερη) ανάρτηση που αναφερόταν στα ίδια ταχύπλοα, τα οποία πριν μερικά χρόνια ήταν βαμμένα κόκκινα και διαφήμιζαν τη Vodafone. Έλεγε λοιπόν πως ήταν σχεδιασμένο έτσι το δίκτυο της Vodafone, που χρησιμοποιώντας κάποια μηχανήματα που είχαν μεγάλη εμβέλεια, παρείχε κάλυψη στη διαδρομή που έκανε το κάθε πλοίο. Και είχε να κάνει με αναμεταδότη. Φυσικά είχαν και δορυφορικό internet για να μοιράσουν με Wi-Fi, αλλά οι ταχύτητες ήταν μικρές σε αυτό. Για αυτό ρωτάω σχετικά με τους αναμεταδότες. Είναι δυνατόν να πιάνουν από πολύ πιο μακριά; Μήπως υπάρχει κάποια σχετικά καλή κάλυψη στη διαδρομή(και αν υπάρχει κάποιο μηχάνημα στο πλοίο, απλά ενισχύει το σήμα);

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία του αναμεταδότη είναι αρκετά "απλή":

1) Παίρνει σήμα από το εξωτερικό δίκτυο

2) Το ενισχύει

3) Το αναμεταδίδει

 

Στην ερώτησή σου πως γίνεται να ενισχύει σήμα εφόσον δεν υπάρχει καλή κάλυψη, η απάντηση είναι ότι οι κεραίες επικοινωνίας με το δίκτυο τοποθετούνται στην κορυφή του πλοίου, έχουν άλλη ένταση και άλλο κέρδος. Μια τυπική διαφορά μπορεί να είναι 30dΒ με τερματικά. :cool: Δηλαδή μη συγκρίνεις τη λήψη ενός κινητού με αυτά τα μηχανήματα, είναι εντελώς λανθασμένη.

 

Η κεραίες αναμετάδοσης τοποθετούνται σε κλειστούς χώρους ώστε η εξωτερική κεραία να μη λαμβάνει από αυτές (loop). Υπάρχει φυσικά τεχνική interference cancellation αλλά σε κάθε περίπτωση φροντίζεις η εξωτερική κεραία να είναι απομονωμένη από την εξωτερική.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το καταλαβαίνω αυτό, και δεν περίμενα ότι θα είχε παρόμοια λήψη με ένα κινητό. Ωστόσο μου φαίνεται ακόμη δύσκολο να μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα "καλό" 4G(+) αν δεν υπάρχει κεραία σχετικά κοντά.

 

Σε μια αναζήτηση, έπεσα στο παρακάτω, το οποίο έχει repeaters για τέτοια χρήση : http://www.ubersignal.com/blog/how-to-boost-cell-phone-signal-on-your-boat/

 

Νομίζω ότι είναι αξιοσημείωτα τα εξής : "if there is a very weak outside signal, the coverage area may extend only a few feet from the inside antenna."

 

Και :

"The*Sleek 4G cradle booster*will boost the 2G, 3G and 4G LTE signals of all major carriers for one individual device at a time. The device must sit in the cradle at all times to receive boosted signal, so voice calls require speakerphone or a bluetooth headset.

 

It's important to note that a marine signal booster is meant for use within the living areas of the boat and not on the deck. If a booster is used on the deck, then signal from the inside antenna could be passed back to the outside antenna, causing oscillation or feedback, which will shut down the system. Additionally, boosters can only amplify existing signal, they can't create new signal, so if you're in a location that does not have any signal, then a signal booster will not provide any additional coverage."

 

Με κάθε επιφύλαξη, καθώς η τεχνολογία μπορεί να έχει προχωρήσει από τότε κλπ.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύουν ότι λέει το site.

Μόνο κράτα στο μυαλό σου 3 πράγματα:

1) Άλλη ποιότητα σήματος στην κορυφή του πλοίου και άλλη σε εσωτερικούς χώρους του πλοίου. Αν πας σε εξωτερικό χώρο έχει σήμα αλλά αδύναμο.

2) Άλλη η ένταση τoυ ενισχυτή της κεραίας του repeater (12W typically) και άλλη του τηλεφώνου σου (2W max)

3) Άλλο το κέρδος της εξωτερικής κεραίας και άλλο το κέρδος της κεραίας του κινητού σου.

 

Το κέρδος ενίσχυσης εξαρτάται από το είδος και την ποιότητα του ενισχυτή. Πλέον υπάρχει πολύ καλός εξοπλισμός...άριστος θα έλεγα. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Μυλοπότα στην Ιο ονλαιν.

Wind 4G σήμα- 90dBm band 3

Κοκκινη 4G -100dBm band 20

Πράσινη 4G-85dbm band 3

Κανονικό σερφάρισμα και με τους 3 όπως και streaming μουσικής στο tunein...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Σουτραλί Αγριας,η μόνη με μέτριο LTE η Wind. Cosmote full UMTS, Vodafone μέτριο UMTS σε κάλυψη και λειτουργία. Μιχάλη; Γνώμη; από Πευκάκια λες;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βρέθηκα Αλυκές Βόλου και παρατήρησα πως δεν υπήρχε σήμα LTE, παρα μονο 3G.

Απο αναλύψεως και πάνω χάνεται το 3G και LTE και γίνεται Edge αλλά κοντά στον περιφερειακό επανέρχεται το LTE κ πιάνει για αρκετά τετράγωνα πιο πάνω, όπως ανεβαίνεις την Ιωλκού.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...