Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

47 minutes ago, p_k said:

Στον κεντρικό πεζόδρομο μετρησες;

Εκεί έχει φοβερές ταχύτητες.

Οχι,μου έχει μείνει αυτή η περιοχή που λες και άλλη μια.Μετα με την πρώτη ευκαιρία θα πάω στο χωριό μου που είναι 5 χιλιόμετρα πιο κάτω από την σημερινή μέτρηση που έκανα. 

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα σήμερα να βρεθώ και στο χωριό μου είναι 7 χιλιόμετρα έξω από τα Τρίκαλα προς Λάρισα,Μεγαλοχωρι λέγεται.Η πρώτη μέτρηση είναι στο σπίτι και η άλλη είναι φεύγοντας ξανά προς Τρίκαλα,περίπου 1,5 χιλιόμετρο έξω από το χωριό στην παλιά εθνική οδό.Εκανα αρκετά τεστ και αυτο που παρατήρησα είναι ότι από δωμάτιο σε δωμάτιο έπαιζαν και διαφορετικές ταχύτητες.Δηλαδή είδα και 1mbps αλλά είδα και 11mbps.Ενταξει πριν 2-3 χρόνια δεν υπήρχε καν η υποψία 4G σε αυτή την περιοχή αλλά θα ήθελα καλύτερες ταχύτητες μέσα στο σπίτι κυρίως.Για όσους ζήτησαν μετρήσεις,εύχομαι να βοήθησα.

IMG_20220325_160822.jpg

IMG_20220325_160838.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν έχουν ξεκινήσει την εγκατάσταση κεραιών στο μετρό;

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 500 μέτρα πιο κάτω από την αστυνομία Τρικάλων 

IMG_20220326_173317.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2022 at 4:22 ΜΜ, George6633 said:

Κατάφερα σήμερα να βρεθώ και στο χωριό μου είναι 7 χιλιόμετρα έξω από τα Τρίκαλα προς Λάρισα,Μεγαλοχωρι λέγεται.Η πρώτη μέτρηση είναι στο σπίτι και η άλλη είναι φεύγοντας ξανά προς Τρίκαλα,περίπου 1,5 χιλιόμετρο έξω από το χωριό στην παλιά εθνική οδό.Εκανα αρκετά τεστ και αυτο που παρατήρησα είναι ότι από δωμάτιο σε δωμάτιο έπαιζαν και διαφορετικές ταχύτητες.Δηλαδή είδα και 1mbps αλλά είδα και 11mbps.Ενταξει πριν 2-3 χρόνια δεν υπήρχε καν η υποψία 4G σε αυτή την περιοχή αλλά θα ήθελα καλύτερες ταχύτητες μέσα στο σπίτι κυρίως.Για όσους ζήτησαν μετρήσεις,εύχομαι να βοήθησα.

IMG_20220325_160822.jpg

IMG_20220325_160838.jpg

Έκανες εξαιρετική δουλειά φίλε μου. Για δύο συνεχόμενα καλοκαίρια επιλέξαμε οικογενειακως να πάμε για διακοπές σε Καρδίτσα (Μουζακι) και Τρίκαλα, παρά το γεγονός ότι η Χαλκιδική απέχει μόλις πέντε λεπτά από το σπίτι μας. Και δεν το μετανιώσαμε. 

Η εμπειρία όλων μας από το δίκτυο, πέντε άτομα όλα συνδρομητές Wind ήταν κι αυτή εξαιρετική. 

Κάνε κι ένα τεστ στον κεντρικό πεζόδρομο αν βρεις χρόνο. 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Έκανες εξαιρετική δουλειά φίλε μου. Για δύο συνεχόμενα καλοκαίρια επιλέξαμε οικογενειακως να πάμε για διακοπές σε Καρδίτσα (Μουζακι) και Τρίκαλα, παρά το γεγονός ότι η Χαλκιδική απέχει μόλις πέντε λεπτά από το σπίτι μας. Και δεν το μετανιώσαμε. 

Η εμπειρία όλων μας από το δίκτυο, πέντε άτομα όλα συνδρομητές Wind ήταν κι αυτή εξαιρετική. 

Κάνε κι ένα τεστ στον κεντρικό πεζόδρομο αν βρεις χρόνο. 

 

Να σαι καλά.Λεγοντας κεντρικό πεζόδρομο,εννοείς την κεντρική πλατεία της πόλης ή τον πεζόδρομο με τις πολλές καφετέριες;Γιατί αν εννοείς την κεντρική πλατεία δεν μπόρεσα να βρω χρόνο να πάω εκεί.Αλλα αν εννοείς τον πεζόδρομο με τις καφετέριες,έκανα λίγο πιο κάτω και είδα παρόμοιες ταχύτητες με αυτές που ανεβάζω. 

Σας περιμένουμε και τον χειμώνα που είναι πολύ πιο όμορφα,να είστε καλά!! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν με τις καφετέριες, κοντά στα Goody's. 

Είναι βέβαιο ότι θα ξαναρθουμε! 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Αυτόν με τις καφετέριες, κοντά στα Goody's. 

Είναι βέβαιο ότι θα ξαναρθουμε! 

Θα πάω με την πρώτη ευκαιρία κοντά στα Goodys,να ελέγξω την ταχύτητα και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2022 at 5:59 ΜΜ, Arinos said:

Γνωρίζει κανείς αν έχουν ξεκινήσει την εγκατάσταση κεραιών στο μετρό;

Υποτίθεται πως θα έπρεπε να είχαν μπει μέχρι το Καλοκαίρι του '21, ακόμα και 4G σε τούνελ (όχι απλά σε αποβάθρες). Δεν έχει ακουστεί σε τι στάδιο βρίσκονται. Ίσως η έλευση του Covid και του 5G (ώστε να βάλουν τελευταία τεχνολογία), να το καθυστέρησαν λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2022 at 4:22 ΜΜ, George6633 said:

Κατάφερα σήμερα να βρεθώ και στο χωριό μου είναι 7 χιλιόμετρα έξω από τα Τρίκαλα προς Λάρισα,Μεγαλοχωρι λέγεται.Η πρώτη μέτρηση είναι στο σπίτι και η άλλη είναι φεύγοντας ξανά προς Τρίκαλα,περίπου 1,5 χιλιόμετρο έξω από το χωριό στην παλιά εθνική οδό.Εκανα αρκετά τεστ και αυτο που παρατήρησα είναι ότι από δωμάτιο σε δωμάτιο έπαιζαν και διαφορετικές ταχύτητες.Δηλαδή είδα και 1mbps αλλά είδα και 11mbps.Ενταξει πριν 2-3 χρόνια δεν υπήρχε καν η υποψία 4G σε αυτή την περιοχή αλλά θα ήθελα καλύτερες ταχύτητες μέσα στο σπίτι κυρίως.Για όσους ζήτησαν μετρήσεις,εύχομαι να βοήθησα.

IMG_20220325_160822.jpg

IMG_20220325_160838.jpg

Χαμηλά είναι,θα μπορούσε καλύτερα. Αν θες καρτοκινητο και η ομιλια είναι θέμα,πάνε στο F2G για κύριο αριθμο και κράτησε ένα δεύτερο στην κοσμοτε καρτοκινητο π.χ Frog για Internet. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Nikolas14 said:

Χαμηλά είναι,θα μπορούσε καλύτερα. Αν θες καρτοκινητο και η ομιλια είναι θέμα,πάνε στο F2G για κύριο αριθμο και κράτησε ένα δεύτερο στην κοσμοτε καρτοκινητο π.χ Frog για Internet. 

Έχω συμβόλαιο στην πράσινη,σε αυτή τη φάση είναι καλυμμένος αλλά έχω ξεθάψει το F2G και δοκιμάζω ξανά το δίκτυο μετά από ένα χρόνο+ για να είμαι προετοιμασμενος και σε περίπτωση που μπορώ να βρω το unlimited έως και 30€(αυτό είναι το δικό μου οικονομικο όριο) θα το χτυπήσω.Το θέμα είναι ότι ενώ έχει αναβαθμίσει κατά πολύ την περιοχή σε σχέση με το παρελθόν,δεν ξέρω αν μπορώ ακόμα να εμπιστευτώ την Wind για μια δέσμευση σε συμβόλαιο.Εχω μια ανησυχία για τις ταχύτητες εκτός πόλης συν διάφορα ταξίδια που με την πράσινη δεν με ένοιαξε ποτέ γιατί όπου και να πήγα πάει σφαίρα.Επειδή υπάρχει ένα σενάριο να βρεθώ θεσσαλονίκη για κάποιους μήνες,τι ταχύτητα παίζει η Wind στο 4G?Κέντρο και λίγο προς τα έξω (Νεάπολη-Συκιές και γύρω εκεί).Έχει κάπου θέματα;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, George6633 said:

Έχω συμβόλαιο στην πράσινη,σε αυτή τη φάση είναι καλυμμένος αλλά έχω ξεθάψει το F2G και δοκιμάζω ξανά το δίκτυο μετά από ένα χρόνο+ για να είμαι προετοιμασμενος και σε περίπτωση που μπορώ να βρω το unlimited έως και 30€(αυτό είναι το δικό μου οικονομικο όριο) θα το χτυπήσω.Το θέμα είναι ότι ενώ έχει αναβαθμίσει κατά πολύ την περιοχή σε σχέση με το παρελθόν,δεν ξέρω αν μπορώ ακόμα να εμπιστευτώ την Wind για μια δέσμευση σε συμβόλαιο.Εχω μια ανησυχία για τις ταχύτητες εκτός πόλης συν διάφορα ταξίδια που με την πράσινη δεν με ένοιαξε ποτέ γιατί όπου και να πήγα πάει σφαίρα.Επειδή υπάρχει ένα σενάριο να βρεθώ θεσσαλονίκη για κάποιους μήνες,τι ταχύτητα παίζει η Wind στο 4G?Κέντρο και λίγο προς τα έξω (Νεάπολη-Συκιές και γύρω εκεί).Έχει κάπου θέματα;

Μέτρια πράγματα, δεν ξέρω να σου πω. Αλλά Γενικα Δυτική Θεσσαλονίκη η πρασινη παίζει καλύτερα με διαφορά. 
Εγώ πάντως το όριο μου στο συμβόλαιο ήταν και μένα τα 30€ συν την απαλλαγή των κατω των 29€ ετών. Στη Wind πάντως στον 2ο μήνα έφυγα, συμβόλαιο μην κανείς ούτε για αστείο. Είχα 140Mbps στο σπίτι και στο τέλος έμεινα με 30 ώρες χωρίς δίκτυο, με το ζόρι 2G. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Nikolas14 said:

Μέτρια πράγματα, δεν ξέρω να σου πω. Αλλά Γενικα Δυτική Θεσσαλονίκη η πρασινη παίζει καλύτερα με διαφορά. 
Εγώ πάντως το όριο μου στο συμβόλαιο ήταν και μένα τα 30€ συν την απαλλαγή των κατω των 29€ ετών. Στη Wind πάντως στον 2ο μήνα έφυγα, συμβόλαιο μην κανείς ούτε για αστείο. Είχα 140Mbps στο σπίτι και στο τέλος έμεινα με 30 ώρες χωρίς δίκτυο, με το ζόρι 2G. 

Κατάλαβα.Να σαι καλά σ ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω και εγώ τη δική μου άποψη για το δίκτυο της wind μια και κατοικώ στη Θεσσαλονίκη και είμαι χρόνια συνδρομητής.

Το δίκτυο είναι εξαιρετικό, έχει αναβαθμιστεί παντού, έχει άριστη κάλυψη και τουλάχιστον στις περιοχές που κινούμαι εγώ, δηλαδή ανατολική Θεσσαλονίκη πλην ελάχιστων εξαιρέσεων οι ταχύτητες είναι πάρα πολύ καλές και η κάλυψη επαρκέστατη.

Εδώ και δύο χρόνια έχω γυρίσει το καρτοκινητό σε συμβόλαιο unlimited και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου.

Έχω ανεβάσει πάρα πολλές μετρήσεις από διάφορες περιοχές και όποιος δεν κουράζεται να ψάξει το νήμα, ας το κάνει για να δει.

Βέβαια, πρέπει να πω ότι η εμπειρία μου από δυτική Θεσσαλονίκη δεν είναι μεγάλη, όσες φορές όμως πήγα δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Το δε κέντρο της Θεσσαλονίκης καλύπτεται από 5g, αλλά πρέπει να επιταχυνθεί η αναβάθμιση στη συγκεκριμένη τεχνολογία και πέρα από το κέντρο της πόλης.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιο έξω από την πόλη στα ΤΕΦΑΑ Τρικάλων. 

Η 2η μέτρηση είναι στο δημοτικο πάρκο Αγίου Γεωργίου πολύ κοντά στα ΚΤΕΛ 

(5G ένδειξη είχε μόνο στα ΤΕΦΑΑ αλλά στο τεστ με πετούσε σε LTE) 

IMG_20220327_101330.jpg

IMG_20220327_101304.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυτική Θεσσαλονίκη έχει μέση ταχύτητα 10-30 mbps που στις ώρες αιχμής πέφτει σε μονοψήφια.Καμια βελτίωση τα τελευταία χρόνια.

Με το που μπεις στη Μοναστηριού και περάσεις τα ΚΤΕΛ βελτιώνεται η κατάσταση αρκετά με 4G+ ταχύτητες 50+ Mbps.

Από το κέντρο προς ανατολικά είναι άλλος κόσμος με εξαιρετικές ταχύτητες (για τα δεδομένα της Wind).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και γνωστούς (έπειτα από αρκετό καιρό).

Θεσσαλονίκη - Αγίας Σοφίας (πεζόδρομος).

Redmi Note 8 Pro (το κακόμοιρο):

https://www.speedtest.net/my-result/a/8256305193

 

Sony XZ1:

https://www.speedtest.net/result/a/8256300892

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, memoriesradio said:

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και γνωστούς (έπειτα από αρκετό καιρό).

Θεσσαλονίκη - Αγίας Σοφίας (πεζόδρομος).

Redmi Note 8 Pro (το κακόμοιρο):

https://www.speedtest.net/my-result/a/8256305193

 

Sony XZ1:

https://www.speedtest.net/result/a/8256300892

Καλησπέρα! Πού είσαι; χάθηκες! 🙂

Είδες διαφορά το CA;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, p_k said:

Καλησπέρα! Πού είσαι; χάθηκες! 🙂

Είδες διαφορά το CA;

Εντός Ελλάδος και Βαλκανίων. 😉

Εμ XZ1 είναι αυτό. Όταν είχε κυκλοφορήσει είχε τον πιο γρήγορο πομποδέκτη για την 4η γενιά (5CA). Τυχαίο;

Off topic: Μες στην βδομάδα να πιούμε καφέ. Θα μιλήσουμε.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Η πιο δυνατή μέτρηση που είδα από την Wind στα Τρίκαλα.Πολυ κοντά στο νοσοκομείο,2ος όροφος μέσα στο σπίτι μου.

IMG_20220328_183851.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, George6633 said:

Η πιο δυνατή μέτρηση που είδα από την Wind στα Τρίκαλα.Πολυ κοντά στο νοσοκομείο,2ος όροφος μέσα στο σπίτι μου.

IMG_20220328_183851.jpg

κλασσικά,το Upload είναι μονοψήφιο. 
θελει βελτίωση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2022 at 12:46 ΠΜ, Nikolas14 said:

κλασσικά,το Upload είναι μονοψήφιο. 
θελει βελτίωση.

Αν είχε η συσκευή βασική μπάντα την 800, λογικό μου φαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με roaming στην wind Και πολλες φορες την ημερα μου ερχονται μηνυματα για κλησεις, οπως επισης αρκετες φορες προσπαθω να παρω και δεν βγαινει κληση. Που πρεπει να απευθυνθω για αυτο; Στην Wind ή στον παροχο μου; 

Επισης, το περιεργο ειναι οτι εχω 2 αριθμους με τον ιδιο παροχο και στην Ελλαδα ο ενας συνδεεται με wind και ο αλλος με cosmote (που δεν εχει προβλημα) αλλα δεν μπορω να κανω και τον αλλον στην κοσμοτε, γιατι δεν με αφηνει... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, doganos said:

Ειμαι με roaming στην wind Και πολλες φορες την ημερα μου ερχονται μηνυματα για κλησεις, οπως επισης αρκετες φορες προσπαθω να παρω και δεν βγαινει κληση. Που πρεπει να απευθυνθω για αυτο; Στην Wind ή στον παροχο μου; 

Επισης, το περιεργο ειναι οτι εχω 2 αριθμους με τον ιδιο παροχο και στην Ελλαδα ο ενας συνδεεται με wind και ο αλλος με cosmote (που δεν εχει προβλημα) αλλα δεν μπορω να κανω και τον αλλον στην κοσμοτε, γιατι δεν με αφηνει... 

Στον πάροχο, η wind δεν μπορεί να έχει εικόνα. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...