Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ συμφωνω οτι η κοσμοτε σκιζει απο ταχυτητα αλλα στην τελικη ποσο πιο γρηγορα θα σου ανοίξει την σελιδα? Τι να τα κανω εγω τις σουπερ ντουπερ ταχύτητες πανακριβες ? Αυτη την στιγμη το f2g ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στις περιοχες που εχει σοβαρη καλυψη

 

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ συμφωνω οτι η κοσμοτε σκιζει απο ταχυτητα αλλα στην τελικη ποσο πιο γρηγορα θα σου ανοίξει την σελιδα? Τι να τα κανω εγω τις σουπερ ντουπερ ταχύτητες πανακριβες ? Αυτη την στιγμη το f2g ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στις περιοχες που εχει σοβαρη καλυψη

 

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Συμφωνω μια χαρα το F2G,αλλα Βορεια Ελλαδα ειναι κλαφτα σε καλυψη.Ειμαι Θεσσαλονικη,οκ εχει καλυψη.Αμα βγεις ομως σε Σινδο,Θερμη,Περαια που ειναι 15-20 χιλιομετρα εξω καμια σχεση.Το 3G ειναι οκ στη Σινδο,κανενα θεμα.Τωρα ομως στη Θερμη και Περαια,η οποια γεμιζει κοσμο επειδη παει για μπανιο ειναι χειροτερα.Το 3G εξω μια χαρα πιανει,μεσα γυρναει σε Edge.Υπαρχουν σημεια οπου εχει θεμα και με το 2G.Η πρασινη και η κοκκινη παιζουν καλυτερα.Οσο για ταχυτητες 2 φορες στην Ν.Κρηνη επιασα 12αρια και Χαριλαου 15αρια.

Γενικοτερα 2 με 5 Mbps βλεπω που ειναι οκ.

Ρωτησα τα παιδια στο νημα για 4G και οριακα βλεπουν μεχρι Ευοσμο-Κορδελιο(για δυτικα).Η κοκκινη πιανει μεχρι το φαναρι για ΒΙ.ΠΕ Σινδου και μεχρι την εξοδο για Σινδο στην Αθηνων Θεσσαλονικης και μεχρι Θερμη ανατολικα(απ οσο ειδα ο ιδιος).Τα εχω γραψει 5-6 φορες το τι ειδα κλπ.Ημαθια που πηγαινω στο χωριο απο Σινδο μεχρι Αλεξανδρεια ακομα Gprs εχει εκτος το κομματι Σινδο μεχρι το εργοστασιο Σιδενορ και μετα Αλεξανδρεια.Τα χωρια γυρω Gprs με εξαιρεση το Πλατυ που εχει Edge,η οποια κεραία καλυπτει εως το Ε.Β.Ζ και στο εργοστασιο για το Γαλα Βλαχας.Οι αλλες 2 3G εχουν κανονικα.Μια χαρα τιμες εχει στα καρτοκινητα αλλα αμα ειναι να μην μπορω να κανω τη δουλεια μου με τα MB,τοτε θα πρεπει να παρω και μια 2η καρτα γιατι δεν γινεται αλλιως.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ καθολου με οτι λες. Την 25 μαρτιου ειχα ανεβει Θεσσαλονίκη και εδεσσα.Μέχρι Θεσσαλονίκη με τρένο και μετα με κτελ. Η κατάσταση ηταν τοσο τραγική που γυρισα τι κινητι σε 2g εκτός Θεσσαλονίκης γιατί ετρωγε ενα σκασμο μπαταρια. Εκει ομως που εχω παει αρτα, Γιάννενα, καλαματα εχει ικανοποιητικό σημα. Για βορεια ελλαδα οπως λες ειναι για κλαματα ακομα. Εκεινο που φοβαμαι ειναι τι τιμολογιακή πολιτικη θα εφαρμοσει αμα τελειώσει την αναβάθμισή

 

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη Έυοσμο και Κορδελιό σε αρκετά κεντρικά σημεία έχει Ε... Η θα έχεις 4G η θα έχεις E. Μετακινουμε λόγο δουλειάς και πάω σ3 αρκετές περιοχές εδώ. Έχω κάπου Ε πάω 3 τετράγωνα πιο κάτω και έχω 4G.
Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη Έυοσμο και Κορδελιό σε αρκετά κεντρικά σημεία έχει Ε... Η θα έχεις 4G η θα έχεις E. Μετακινουμε λόγο δουλειάς και πάω σ3 αρκετές περιοχές εδώ. Έχω κάπου Ε πάω 3 τετράγωνα πιο κάτω και έχω 4G.

 

 

 

Το 4G δεν κανει καλη μεταπτωση.Συνηθως παρακαμπτει το 3G και γυρναει σε 2G.Δοκιμασε να κλεισεις το 4G και θα εισαι καλυτερα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη Έυοσμο και Κορδελιό σε αρκετά κεντρικά σημεία έχει Ε... Η θα έχεις 4G η θα έχεις E. Μετακινουμε λόγο δουλειάς και πάω σ3 αρκετές περιοχές εδώ. Έχω κάπου Ε πάω 3 τετράγωνα πιο κάτω και έχω 4G.

 

Εγώ το έχω παρατηρήσει με Q αυτό. Με γυρίζει χωρίς λόγο σε EDGE και μετά από λίγο πιάνει πάλι 4G στο ίδιο σημείο (όχι στη Θεσ/κη)! :wacko: Στο F2G δε μου το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν είναι ρε παιδιά; είτε δεν έχει UMTS στον ίδιο σταθμό,είτε λόγω απόστασης δεν πιάνει τo UMTS και γυρνάει σε LTE. Καλύτερα το LTE
Link to comment
Share on other sites

ευοσμο και δε πιανεις 4g σε κεντρικα σημεια???

με q παντως δεν έχω παραπονο.

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ευοσμο και δε πιανεις 4g σε κεντρικα σημεια???

με q παντως δεν έχω παραπονο.

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Δεν εννοώ της καφετέριες......

Λόγο δουλειάς γυρνάω όλο τον Εύοσμο. Σε αρκετά σημεία 25ης Μαρτίου παράδειγμα έχει Ε.

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

μαρτιου στο κομματι μαιανδου μεχρι και σμυρνης ναι, δεν εχει. σε ολη την αριστοτελους, σχεδον σε ολη την καραολη(απο κορδελιο μεχρι ηλιουπολη),μεγ αλεξανδρου(κορδελιο μέχρι κεντρο ευοσμου) βλεπω 4g. μονο σε συγκεκριμενα μερη/σημεια ειμαι με 2g.

τουλάχιστον ετσι θυμαμαι!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160625/c3da6e2d70c9ef0e2acbb061700e3e0d.jpg

 

Σε μια πλαγια στην περιοχη της Αιγείρας - Αχαίας.

 

Not bad...

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λακοπετρα αχαιας. Εδώ ειμαστε στις παλιες καταστάσεις. 4g δεν υπάρχει μονο hispeed που γυρναει συνηθως σε 3g.

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160626/73a56c9d4f4929aeb3b917cae7a8ac65.jpg

 

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λακοπετρα αχαιας. Εδώ ειμαστε στις παλιες καταστάσεις. 4g δεν υπάρχει μονο hispeed που γυρναει συνηθως σε 3g.

 

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τέτοιες ταχύτητες με σκέτο Η, έβλεπα στη γενέτειρά μου τη Σπάρτη, μέχρι τον Οκτώβριο του '15... Ωραίες εποχές... :lol:

 

Από το χάρτη της WIND, φαίνεται να πλησιάζει οριακά το 4G στην περιοχή σου και ότι το 3G είναι το παλιό με γαλάζιο χρώμα. Ίσως δεν έχει τελειώσει ακόμα η αναβάθμιση στην Αχαία, δύσκολο το βλέπω να σας αφήσει έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετά απο πολύμηνες δοκιμές στον Βόλο και στα περίχωρα παρατήρησα το εξής...

Εντός πόλης Βόλου, παραλία, κέντρο και περιφερειακό το 4G κυμαίνεται κατα μέσο όρο στο 9 MBps download και 2MBps upload, με πολλές διακυμάνσεις προς τα κάτω ομως (δηλαδή χειρότερα)

Εαν ομως πεταχτείς Αλυκές η ταχύτητα εκτοξεύεται με μέσο όρο τα 20MBps download και 13ΜΒps upload (με διακυμάνσεις προς τα πάνω, δηλαδή καλύτερα).

 

Γιατί να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετά απο πολύμηνες δοκιμές στον Βόλο και στα περίχωρα παρατήρησα το εξής...

Εντός πόλης Βόλου, παραλία, κέντρο και περιφερειακό το 4G κυμαίνεται κατα μέσο όρο στο 9 MBps download και 2MBps upload, με πολλές διακυμάνσεις προς τα κάτω ομως (δηλαδή χειρότερα)

Εαν ομως πεταχτείς Αλυκές η ταχύτητα εκτοξεύεται με μέσο όρο τα 20MBps download και 13ΜΒps upload (με διακυμάνσεις προς τα πάνω, δηλαδή καλύτερα).

 

Γιατί να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

 

Συγνώμη ενεργοποίησε LTE στο Σωρό η Wind; Από πότε; :wacko: Τι στάθμη σήματος έχεις στις Αλυκές;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το σήμα στις Αλυκές είναι πιο ισχυρό και σταθερό απο κέντρο Βόλου... 3/4 μπάρες.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Το σήμα στις Αλυκές είναι πιο ισχυρό και σταθερό απο κέντρο Βόλου... 3/4 μπάρες.

 

Μμμμ, αν δεν είναι φουλ τότε λογικά καλύπτεσαι από Πευκάκια :X Πολύ hard estimation. Επομένως ακόμη δεν έχει μπει LTE στο Σωρό. Είναι ο πιο βασικός σταθμός στο Βόλο/Μαγνησία αυτός στις Αλυκές. Μόλις ενεργοποιηθεί λογικά θα δεις και αξιοπρεπή κάλυψη σε λιμάνι/Άγιο Κωνσταντίνο/Αλυκές/Άνω Βόλο/Ν.Δημητριάδα κτλ...

Αυτή τη στιγμή η Στερεά Ελλάδα αναβαθμίζεται, λογικά από Αύγουστο θα δούμε μεγαλύτερη έκταση έργων στην περιοχή. Ελπίζω και εύχομαι ο Σωρός να είναι priority.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε, μέχρι τώρα η εταιρία δείχνει να κάνει αξιότιμες προσπάθειες να αναβαθμιστεί... υπομονή!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι φτιάχνει ενα δίκτυο 4G Όπως το παλιο 3G της,δηλαδή άλλες ταχύτητες για απλή πλοήγηση..τον Βόλο κοντεύει ένα χρόνο που μιλάμε για 4G και ολο βελτιώνεται.Πόσο δύσκολο είναι δηλαδη να φτιάξεις μια περιοχή και μετα να πας σε μια άλλη και αφού έχεις φτιάξει καποια στιγμή κάποια διπλανή,πχ Λάρισα να φτιάξεις το τελικό fine tuning..αν κάνει ενα χρόνο να φτιάξει μια πόλη και ακόμη το παλεύει θα θέλει 40 χρόνια για να τελειώσει όλη την Ελλάδα.πραγματικα απορώ με τον σχεδιασμό.victus και πράσινα άλογα..μου φαίνεται ότι η victus δουλεύει την wind η και η δυο δουλεύουν εμας..κατι σαν το παλιο 3G που ολο το έφτιαχναν και τον χειμώνα πιάνει 1mbbs και αν πλακώσει λίγη κίνηση είσαι χαρούμενος με το 0.11.απορώ αν υπήρχαν τέτοιες ταχύτητες σε κάποιο δίκτυο 3G έστω σε κάποιο παράλληλο σύμπαν,γιατι στο δικό μας δεν νομίζω.

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταλαβαινω οτι πρεπει να υπαρχει υπομονη και δεν γινεται η αναβαθμιση απο τη μια στιγμη στην αλλη αλλα αν μενατε κ εσεις Καρδιτσα ή Τρικαλα θα ειχατε αγανακτησει. Ποτε σκοπευουν να βαλουν 4G εδω?
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως στην Αθήνα, κάτι "παίζει" από χθες με το δίκτυο της WIND. Βλέπω στο OpenSignal ότι συνδέομαι με τις ίδιες που έχω στην περιοχή μου.

 

Όμως έχει μειωθεί λίιιγο το σήμα, ακόμα και στο 3G (το επιβεβαίωσα και με 2η συσκευή) και έχουν μειωθεί και οι ταχύτητες του 4G, από τις ίδιες κεραίες. Ελπίζω να κάνουν τίποτα εργασίες... :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...