Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχουμε κανέναν χάρτη της wind για την 4g κάλυψη?

 

http://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/4g/

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

 

Μμμ... Στο χάρτη της Θεσσαλονίκης δείχνει 4g και στα παραλιακά της Πιερίας Ν. Αγαθούπολη, Μεθώνη, Μακρύγιαλος στα οποία πριν 1 εβδομάδα που πήγα είχα μόνο gprs...

Ξέρεις τι παίζει εκεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

πριν απο βδομάδα που βρέθηκα θεσσαλονίκη, κέντρο, πήγα σ'ενα κατάστημα wind και μου άλλαξαν την κάρτα sim της Q σε 4G, δωρεάν.

Δεν επιανα πουθενα 4G σήμα, μονο 3G & Edge (iphone 6)

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

πριν απο βδομάδα που βρέθηκα θεσσαλονίκη, κέντρο, πήγα σ'ενα κατάστημα wind και μου άλλαξαν την κάρτα sim της Q σε 4G, δωρεάν.

Δεν επιανα πουθενα 4G σήμα, μονο 3G & Edge (iphone 6)

 

Φταίει το τηλέφωνο σου ή η κάρτα που σου έδωσαν είναι μούφα.

Η Θεσσαλονίκη έχει πολύ καλό 4g.

Link to comment
Share on other sites

πριν απο βδομάδα που βρέθηκα θεσσαλονίκη, κέντρο, πήγα σ'ενα κατάστημα wind και μου άλλαξαν την κάρτα sim της Q σε 4G, δωρεάν.

Δεν επιανα πουθενα 4G σήμα, μονο 3G & Edge (iphone 6)

 

Φταίει το τηλέφωνο σου ή η κάρτα που σου έδωσαν είναι μούφα.

Η Θεσσαλονίκη έχει πολύ καλό 4g.

 

Συμφωνώ με @empeiros με asus zenfone 2 και note 4 όλα πρίμα με 4g στην Θεσσαλονίκη... κάτι άλλο παίζει. Πρέπει να το ψάξεις ...

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αψογο 4G σε P8 lite...ακομα και μεσα στο σπιτι πιανει σε καποια σημεια ενω το 2G 1 γραμμη !! Ευγε στη wind !
My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Αψογο 4G σε P8 lite...ακομα και μεσα στο σπιτι πιανει σε καποια σημεια ενω το 2G 1 γραμμη !! Ευγε στη wind !

 

 

Ακριβώς έτσι και σε μένα. Το 800αρι της wind κάνει παπάδες.

Link to comment
Share on other sites

Αψογο 4G σε P8 lite...ακομα και μεσα στο σπιτι πιανει σε καποια σημεια ενω το 2G 1 γραμμη !! Ευγε στη wind !

 

Ακριβώς έτσι και σε μένα. Το 800αρι της wind κάνει παπάδες.

 

Έτσι είναι... αρκεί να το επεκτείνει σύντομα σε όλη την επαρχία έως το τέλος του 2015 όπως μου είπε εκπρόσωπος του f2g πριν από λίγες ημέρες ….

 

δεν έμεινε και πολύ μέχρι το τέλος του χρόνου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

http://i58.tinypic.com/2encihi.jpg

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι η κάλυψη που κάνουν γίνεται με γρήγορους ρυθμούς. Το 4G το ξεκίνησαν τον Απρίλιο και μέσα σε 5 μήνες έχουν καλύψει Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ιόνιο και ίσως και τίποτε άλλο που μου διαφεύγει. Δεν γνωρίζω πόσο χρόνο και χρήμα χρειάζεται για μία τέτοια κάλυψη αλλά θεωρούσα ότι θα χρειαζόταν αρκετά παραπάνω χρόνο κρίνοντας από το πόσο αργή είναι τόσα χρόνια η επέκταση του 3G δικτύου
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι η κάλυψη που κάνουν γίνεται με γρήγορους ρυθμούς. Το 4G το ξεκίνησαν τον Απρίλιο και μέσα σε 5 μήνες έχουν καλύψει Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ιόνιο και ίσως και τίποτε άλλο που μου διαφεύγει. Δεν γνωρίζω πόσο χρόνο και χρήμα χρειάζεται για μία τέτοια κάλυψη αλλά θεωρούσα ότι θα χρειαζόταν αρκετά παραπάνω χρόνο κρίνοντας από το πόσο αργή είναι τόσα χρόνια η επέκταση του 3G δικτύου

 

Απλα η wind με το νέο 3g δίκτυο η υποδομή είναι 4g ready, με τα λεγόμενα τους "είναι θέμα λογισμικού για την αναβάθμιση" σε εκείνα τα διθυραμβικά άρθρα όταν άρχιζε να διαφημίσει το νέο δίκτυο 3g τους με τον ΠΙΟΥ που φυσικά αυτό από μόνο του δεν στέκει..

 

Θέλω να σχολιάσω για την αναφορά σου στο θέμα της αργής επέκτασης του 3g δικτύου. Μην ξεχνάς ότι μετά την victus αφού εκμεταλλεύονται τις υπάρχουσες υποδομές μαζί με την voda με αυτόν τον τρόπο είναι χαμηλότερο το κόστος ενοικίασης, κατασκευής, ρευματοδότησης αφού πλέον στήνει η μια εταιρία σε σημεία που η άλλη ήδη είχε τις βασικές υποδομές και το αντίστροφο. Ειναι λογικό τώρα να πηγαίνουν ποιο γρήγορα.

 

Εύχομαι να το πάνε το "γράμμα" γρήγορα και να βάλουν παντού 800αρες ώστε το αραιό δίκτυο που έχουν να μας δώσει επιτέλους ουσιαστική κάλυψη 4g σε σημεία που έπιανε μόνο 2g... αυτό περιμένω και όχι τα 70 και 100mbps με CA που κάνουν κάποιοι σε όλες τις εταιρίες και χαίρονται.

 

Π@π@ρι@ μάντολες .... είναι αυτά. Μόνο μέσα στις πόλεις σε κάποια σημεία θα έχεις δυο ή τρεις κεραίες ταυτόχρονα για να κάνεις CA και να πιάσεις τα παραπάνω γκάζια. Η ουσία είναι να κλείσουν οι τρύπες που το 3g δεν μπορεί να καλύψει λόγω συχνότητας 2100mhz.

 

Πάντως από την εμπειρία μου στην δουλειά συνήθως τα ποιο χονδρά μπαμ σε αναβαθμίσεις ενεργοποιούνται μετά στον Σεπτέμβρη. Έτσι και αλλιώς θα βγω περιοδεία επαρχία σε κανένα μήνα και θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος. :)

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλήθεια είναι ότι έχω δει 4G σε άκυρα σημεία στα οποία δεν υπήρχε 3G ούτε για δείγμα. Το 800άρι κάνει καλή δουλειά και εξαπλώνεται γρήγορα τόσο εντός αθήνας όσο και στην επαρχία! Ειδικά σε μεσσηνία και μάνη που είδα, έπιανε φούλ 4G σε σημεία που οι άλλες 2 δεν είχαν καν καλό 3G!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον προβλημα απο Τις Σαραντα Εκκλησιες εως και Κατσιμιδου δεν εχει καν 3G ...ας κοιταξουν να το φτιαξουν γιατι παει εως και διογενους ( εκει στο στρογγυλο που εχει 2 ταβερνες κλπ-εκει που ηταν η παλια nissan ) . Τουλαχιστον ας εχει 3G γιατι προς το παρον μονο 2g βλεπω.
My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και από χθες έχω συσκευή 4G παραδόξως έχω να πω μόνο τα καλύτερα για την κάλυψη στο Αιγάλεω. Με 3G στο σπίτι μου έχω 2-3/5 μπάρες ενώ με 4G 5/5 σταθερά και με ταχύτητα που δεν πέφτει κάτω από τα 25mbps κατά τη διάρκεια όλης της ημέρας.

Να λέμε και τα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Μμμ... Στο χάρτη της Θεσσαλονίκης δείχνει 4g και στα παραλιακά της Πιερίας Ν. Αγαθούπολη, Μεθώνη, Μακρύγιαλος στα οποία πριν 1 εβδομάδα που πήγα είχα μόνο gprs...

Ξέρεις τι παίζει εκεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Ελπιζω να κατεβει μεχρι Πλακα Λιτοχωρου και Λεπτοκαρυα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι δεν έχουμε και το καλύτερο σήμα ή Wind αλλά ρε φιλε να είμαι στα βουνά βουνό παιδί μου ποιο βουνό δεν γίνεται για να κόψουμε ξύλα και η cote μηδέν σήμα και η wind H .....? Εντάξει βγάζω το καπέλο απλά. ...
Link to comment
Share on other sites

Αντι να βαλουν 4g στην Πατρα πανε και βαζουν στη Μυκονο... Ωραιες προτεραιοτητες εχουν... Τουλαχιστον μισο χρονο μας λενε οτι οπου ναναι θα ρθει... Ειχα ρωτησει οταν πρωτοεβαλαν στην αθηνα και μου ειχαν πει οτι μαζι με τη θεσαλλονικη θα βαλουν και στην πατρα την ιδια περιοδο... Μισο χρονο μετα ακομα ερχεται... Καλα τα πακετα τους και ευπροσδεκτο το 1gb με καθε ανανεωση, αλλα αν σου βγαζει την πιστη για να μπεις ιντερνετ τι να το κανεις? (αν δεν εισαι στο κεντρο η καλυψη ειναι οτι χειροτερο φανταζεστε). Ας μην μιλησω για επαρχια που πιανει G και καθε λιγο αποσυνδεεται... Ειχα βαλει 3 gb για τον αυγουστο που θα ημουν χωριο, εληξαν προχτες χωρις να εχω χαλασει ουτε το 1/20...
Link to comment
Share on other sites

Όντως, με τη συχνότητα των 800 MHz έχω δει 4G με WIND σε άκυρα σημεία! Π.χ. όταν πήγα πριν λίγες μέρες στο πατρικό μου στη Σπάρτη, η WIND με το ζόρι έπιανε 3G (Η) με ταχύτητες λίγο πιο πάνω από 1 Mbps (αργά το βράδυ ξεπερνά τα 2). Μετά, πάω στο χωριό του πατέρα μου, μερικά χιλιόμετρα έξω από τη Σπάρτη και ξαφνικά η WIND μου πετάει 4G με 2 σκάλες σήμα! Μιλάμε η περιοχή έχει μόνο μικρά χωριά εκεί! Έκανα μερικά Speedtests, οι ταχύτητες κυμαίνονταν μεταξύ 7 και 10 Mbps. Ο θόρυβος κυμαινόταν στα 120 dBm πάνω-κάτω, το 4G σήμα δεν ήταν πολύ δυνατό. Πλάκα είχε πως μέσα στο σπίτι έπιανε 4G και πάνω στην ταράτσα, με έριχνε σε EDGE!! :p

 

Την άλλη μέρα, πήγα στη Νότια Λακωνία και περνώντας από το χωριό "Σκάλα", έπιασα κι εκεί 4G με φουλ σήμα! Μιλάμε για χωριό 3.000 κατοίκων και πήγε η WIND κι έβαλε 4G εκεί και ακόμα δεν έχει στη Σπάρτη που έχει ~20.000 κεφάλια και με 3G που σέρνεται μεν, αλλά κάνει τη δουλειά του. Τελείως άκυρη λέμε. :X

 

Πάντως, από χθες στην Αθήνα και συγκεκριμένα στους Αμπελοκήπους, κάτι "παίζει" με το δίκτυο της WIND... Μία έχω φουλ σήμα 4G (από χθες συνήθως έχω 2 σκάλες) και μετά το χάνει εντελώς και με ρίχνει σε EDGE, ενώ υπάρχει αναμεταδότης με H+ πολύ κοντά στο σπίτι! Έχει παρατηρήσει άλλος κάτι παρόμοιο? Πάντα είχα καλό σήμα 3G/4G με WIND εδώ, τώρα δεν ξέρω τι έγινε...

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Όντως, με τη συχνότητα των 800 MHz έχω δει 4G με WIND σε άκυρα σημεία! Π.χ. όταν πήγα πριν λίγες μέρες στο πατρικό μου στη Σπάρτη, η WIND με το ζόρι έπιανε 3G (Η) με ταχύτητες λίγο πιο πάνω από 1 Mbps (αργά το βράδυ ξεπερνά τα 2). Μετά, πάω στο χωριό του πατέρα μου, μερικά χιλιόμετρα έξω από τη Σπάρτη και ξαφνικά η WIND μου πετάει 4G με 2 σκάλες σήμα! Μιλάμε η περιοχή έχει μόνο μικρά χωριά εκεί! Έκανα μερικά Speedtests, οι ταχύτητες κυμαίνονταν μεταξύ 7 και 10 Mbps. Ο θόρυβος κυμαινόταν στα 120 dBm πάνω-κάτω, το 4G σήμα δεν ήταν πολύ δυνατό. Πλάκα είχε πως μέσα στο σπίτι έπιανε 4G και πάνω στην ταράτσα, με έριχνε σε EDGE!! :p

 

Την άλλη μέρα, πήγα στη Νότια Λακωνία και περνώντας από το χωριό "Σκάλα", έπιασα κι εκεί 4G με φουλ σήμα! Μιλάμε για χωριό 3.000 κατοίκων και πήγε η WIND κι έβαλε 4G εκεί και ακόμα δεν έχει στη Σπάρτη που έχει ~20.000 κεφάλια και με 3G που σέρνεται μεν, αλλά κάνει τη δουλειά του. Τελείως άκυρη λέμε. :X

 

Πάντως, από χθες στην Αθήνα και συγκεκριμένα στους Αμπελοκήπους, κάτι "παίζει" με το δίκτυο της WIND... Μία έχω φουλ σήμα 4G (από χθες συνήθως έχω 2 σκάλες) και μετά το χάνει εντελώς και με ρίχνει σε EDGE, ενώ υπάρχει αναμεταδότης με H+ πολύ κοντά στο σπίτι! Έχει παρατηρήσει άλλος κάτι παρόμοιο? Πάντα είχα καλό σήμα 3G/4G με WIND εδώ, τώρα δεν ξέρω τι έγινε...

 

Σπάρτη κέντρο 4G με μόνο δύο γραμμές σήμα.Τις τελευταίες μέρες άρχισε να εμφανίζεται.Πιο πριν όπως είπες δύσκολα ξεπερνούσε το 1Mbps.Παράλληλα έχουν βάλει και το αναβαθμισμένο 3G με ταχύτητες κάπου στα 10Mbps.

Edited by tasgr86
Link to comment
Share on other sites

Γουσταρω πως αναπτύσσεται το δίκτυο 4ης γενιάς. Τρέλα :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σπάρτη κέντρο 4G με μόνο δύο γραμμές σήμα.Τις τελευταίες μέρες άρχισε να εμφανίζεται.Πιο πριν όπως είπες δύσκολα ξεπερνούσε το 1Mbps.Παράλληλα έχουν βάλει και το αναβαθμισμένο 3G με ταχύτητες κάπου στα 10Mbps.

 

Τόσο πολύ; Εμένα πάντως που το σπίτι μου είναι 500 μέτρα από το κέντρο, δεν έπιασε 4G... Όποτε ίσως φταίνε οι πολυκατοικίες στη γειτονιά μου ή απλά αυτές τις μέρες που έφυγα πάλι για Αθήνα, η WIND ενεργοποίησε κι άλλο αναμεταδοτη στα περίχωρα της Σπάρτης. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...