Jump to content

AMOI A862W


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαστε σίγουροι ότι δουλεύουν με το Α862W; Τα έχει δοκιμάσει κανείς;;;

 

Δουλευουν 100% τις 100% υποστηριζουν το παλιο προτυπο που ειναι συμβατο με το Amoi.

 

...δλδ τα ΑΜΟΙ ακολουθούν το παλαιότερο πρότυπο OMTP (προ 2011 κινητά) και όχι το CTIA;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...δλδ τα ΑΜΟΙ ακολουθούν το παλαιότερο πρότυπο OMTP (προ 2011 κινητά) και όχι το CTIA;

Αναποδα τα γραφεις το Amoi ακολουθει το προτυπο CTIA. http://blog.hifiheadphones.co.uk/2013/08/13/headphonesandsmartphones/

Link to comment
Share on other sites

Δουλευουν 100% τις 100% υποστηριζουν το παλιο προτυπο που ειναι συμβατο με το Amoi.

 

Αναποδα τα γραφεις το Amoi ακολουθει το προτυπο CTIA. http://blog.hifiheadphones.co.uk/2013/08/13/headphonesandsmartphones/

 

..γι' αυτό αναρωτήθηκα, επειδή στο πρώτο ποστ αναφέρεις ότι "...υποστηρίζουν το παλιό πρότυπο που είναι συμβατό με το Amoi."

Από όσο γνωρίζω, τα εν λόγω ακουστικά (ΜΗ1) είναι OMTP και όχι CTIA (το CTIA αντίστοιχο είναι το MH1c). Οπότε για να λειτουργήσουν ως απλά ακουστικά σε κινητά και λοιπά, θέλουν είτε αντάπτορ, είτε μόνιμη πίεση στο κουμπί τους. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά δε θα δουλεύουν παρά μόνο με Sony Ericsson συσκευές. Με τα υπόλοιπα δουλεύουν μόνο ως ακουστικά μέσω των μεθόδων που προαναφέρθηκαν. Καλό είναι να διαβάσετε σχετικό thread στο AVclub που ξεκαθαρίζει πολλά γύρω από τη χρηστικότητα αυτών των ακουστικών γενικότερα.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

..γι' αυτό αναρωτήθηκα, επειδή στο πρώτο ποστ αναφέρεις ότι "...υποστηρίζουν το παλιό πρότυπο που είναι συμβατό με το Amoi."

Από όσο γνωρίζω, τα εν λόγω ακουστικά (ΜΗ1) είναι OMTP και όχι CTIA (το CTIA αντίστοιχο είναι το MH1c). Οπότε για να λειτουργήσουν ως απλά ακουστικά σε κινητά και λοιπά, θέλουν είτε αντάπτορ, είτε μόνιμη πίεση στο κουμπί τους. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά δε θα δουλεύουν παρά μόνο με Sony Ericsson συσκευές. Με τα υπόλοιπα δουλεύουν μόνο ως ακουστικά μέσω των μεθόδων που προαναφέρθηκαν. Καλό είναι να διαβάσετε σχετικό thread στο AVclub που ξεκαθαρίζει πολλά γύρω από τη χρηστικότητα αυτών των ακουστικών γενικότερα.

Εχεις δικιο εγω εκανα λαθος το Amoi υποστηριζει OMTP.Παντως τα ακουστικα είναι 100% τις 100% συμβατα με το AMOI.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο εγω εκανα λαθος το Amoi υποστηριζει OMTP.Παντως τα ακουστικα είναι 100% τις 100% συμβατα με το AMOI.

 

...που σημαίνει ότι δε χρειάζεται αντάπτορας ή συνεχόμενα πατημένο το κουμπί ("δεμένο") για να ακούγεται ο ήχος δυνατά και καθαρά;

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια και εγώ δοκίμασα αρκετά αλλά τώρα βρήκα το κόλπο και με κατι Sony Ericsson MH650, που ήθελες να κρατήσεις πατημένο το πλήκτρο απάντησης για να λειτουργήσουν, έτσι το "πάτησα" με μια μικρή τανάλια και με κόλλα στιγμής το κόλλησα.

Μετά από 10 λεπτά έβγαλα την τανάλια και έτοιμα. Τα έχω έτσι 1,5 μήνα τώρα και κανένα απολύτως πρόβλημα. Για το Ν828 μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια και εγώ δοκίμασα αρκετά αλλά τώρα βρήκα το κόλπο και με κατι Sony Ericsson MH650, που ήθελες να κρατήσεις πατημένο το πλήκτρο απάντησης για να λειτουργήσουν, έτσι το "πάτησα" με μια μικρή τανάλια και με κόλλα στιγμής το κόλλησα.

Μετά από 10 λεπτά έβγαλα την τανάλια και έτοιμα. Τα έχω έτσι 1,5 μήνα τώρα και κανένα απολύτως πρόβλημα. Για το Ν828 μιλάω.

 

Απλά έτσι όμως μπορεί να δουλεύει, αλλά δεν έχεις κουμπί απενεργοποίησης.

 

Αλλά από την άλλη, τα είχες τα ακουστικά, οπότε αφού σε βολεύει για πιο λόγο να αγοράσεις άλλα;;

Link to comment
Share on other sites

...που σημαίνει ότι δε χρειάζεται αντάπτορας ή συνεχόμενα πατημένο το κουμπί ("δεμένο") για να ακούγεται ο ήχος δυνατά και καθαρά;

Σωστα ετσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε το κινητό πριν απο 9 μερες και νομίζω οτι ηρθε η ωρα να γραψω τις εντυπώσεις μου. Η μπαταρία του ειναι πολυ καλη. Μολις το φόρτισα πληρως την πρωτη φορα μου ξεφορτώσετε σε μιαμιση μερα αλλα δεν το αφησα καθολου απο τα χερια μου. στην δευτερη φόρτιση ηθελα να δω ποσο θα μου κρατησει χωρις το wifi ανοιχτο. Μονο τηλεφωνα και μηνυματα δηλαδη (και λιγο παιχνίδι) και μου ξεφόρτησε σε 4 ημερες και 14 ωρες. (Μιλαω για καθημερινή χρήση αλλα χωρις σερφαρισμα) Ο επεξεργαστης του μου αρεσε πολυ. γρηγορος και δεν μου κολησε πουθενα. Η ανταπόκριση της οθονης αφης ειναι αρκετα καλη αλλα μονο οταν το εχω στο χερι μου. οταν το εχω πανω σε τραπεζι και προσπαθώ να γραψω δεν αναποκρινεται τοσο καλα. θελει λιγο παραπάνω δυναμη στο πατημα. Η καμερα του ικανοποιητική αλλα το φλας εντελώς αδυναμο. Ο ηχος του ειναι αρκετα δυνατός.

Και τωρα παμε στα ασχημα... αυτες τις 9 μερες που το εχω μου εχει απενεργοπιησει την καρτα sim 3φορες στα καλα καθουμενα. και την μια φορα απο τις 3 εκανε κ επανεκκίνηση μονο του. Δεν ξερω αν εχει συμβει και σε καποιον αλλο αυτο. Το εκανε μεσα σε 2 μερες 3 φορες. αλλα απο τοτε (τελευταια φορα πριν 3 μερες) δεν το εχει ξανακάνει. Και το δευτερο και μεγαλυτερο προβλημα ειναι το ακουστικό. πρεπει καθε φορα που μιλαω στο τηλ. να φωναζω γιατι δεν με ακουνε. Δεν ξερω τι φταιει σε αυτο αλλα ειναι μεγαλο προβλημα Ειτε σε κηνιτα να μιλαω ειτε σε σταθερα εχω το ιδιο προβλημα. πρεπει να παρω ενα hands free να δω αν και απο εκει θα εχω το ιδιο προβλημα. Αυτα ειχα να πω προς το παρον. Αν δεν ειχα το προβλημα με το μικροφωνο θα ελεγα να το πάρετε με κλειστα μάτια όσοι το σκέφτεστε. τωρα όμως θα αρκεστώ στο "για τα λεφτά του καλό ειναι".

Link to comment
Share on other sites

Απλά έτσι όμως μπορεί να δουλεύει, αλλά δεν έχεις κουμπί απενεργοποίησης.

 

Αλλά από την άλλη, τα είχες τα ακουστικά, οπότε αφού σε βολεύει για πιο λόγο να αγοράσεις άλλα;;

 

 

Μιας και τα έχω συνδέσει με bluetooth (MW600) δεν με πειράζει το κουμπί εν- και απενεργοποίησης γιατί το έχει το bluetooth, αν και σου είπα δοκίμασα 4-5, αγόρασα και άλλο ένα, κατέληξα σ' αυτη τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε το κινητό πριν απο 9 μερες και νομίζω οτι ηρθε η ωρα να γραψω τις εντυπώσεις μου. Η μπαταρία του ειναι πολυ καλη. Μολις το φόρτισα πληρως την πρωτη φορα μου ξεφορτώσετε σε μιαμιση μερα αλλα δεν το αφησα καθολου απο τα χερια μου. στην δευτερη φόρτιση ηθελα να δω ποσο θα μου κρατησει χωρις το wifi ανοιχτο. Μονο τηλεφωνα και μηνυματα δηλαδη (και λιγο παιχνίδι) και μου ξεφόρτησε σε 4 ημερες και 14 ωρες. (Μιλαω για καθημερινή χρήση αλλα χωρις σερφαρισμα) Ο επεξεργαστης του μου αρεσε πολυ. γρηγορος και δεν μου κολησε πουθενα. Η ανταπόκριση της οθονης αφης ειναι αρκετα καλη αλλα μονο οταν το εχω στο χερι μου. οταν το εχω πανω σε τραπεζι και προσπαθώ να γραψω δεν αναποκρινεται τοσο καλα. θελει λιγο παραπάνω δυναμη στο πατημα. Η καμερα του ικανοποιητική αλλα το φλας εντελώς αδυναμο. Ο ηχος του ειναι αρκετα δυνατός.

Και τωρα παμε στα ασχημα... αυτες τις 9 μερες που το εχω μου εχει απενεργοπιησει την καρτα sim 3φορες στα καλα καθουμενα. και την μια φορα απο τις 3 εκανε κ επανεκκίνηση μονο του. Δεν ξερω αν εχει συμβει και σε καποιον αλλο αυτο. Το εκανε μεσα σε 2 μερες 3 φορες. αλλα απο τοτε (τελευταια φορα πριν 3 μερες) δεν το εχει ξανακάνει. Και το δευτερο και μεγαλυτερο προβλημα ειναι το ακουστικό. πρεπει καθε φορα που μιλαω στο τηλ. να φωναζω γιατι δεν με ακουνε. Δεν ξερω τι φταιει σε αυτο αλλα ειναι μεγαλο προβλημα Ειτε σε κηνιτα να μιλαω ειτε σε σταθερα εχω το ιδιο προβλημα. πρεπει να παρω ενα hands free να δω αν και απο εκει θα εχω το ιδιο προβλημα. Αυτα ειχα να πω προς το παρον. Αν δεν ειχα το προβλημα με το μικροφωνο θα ελεγα να το πάρετε με κλειστα μάτια όσοι το σκέφτεστε. τωρα όμως θα αρκεστώ στο "για τα λεφτά του καλό ειναι".

 

Δεν έχω ακούσει κάποιον άλλον να αναφερθεί σε αυτό το πρόβλημα και αυτό που είχε περάσει από τα χέρια μου δεν είχε τέτοιο πρόβλημα (και ακόμα δεν έχει μιας και το έχει γνωστός μου και έχουμε μιλήσει κατά καιρούς στο τηλ) οπότε πιστέυω ότι είναι κάτι μεμονωμένο.

Ρίξε μια ματιά μην σου έχει βουλώσει (μην τυχων και έχει πεσει κάτι ) στο μικρόφωνο.

Κάτι άλλο που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι από engineer mode αλλά δεν έχω ιδέα αν έχει κάποια ρύθμιση για το μικρόφωνο και την ευαισθησία του.

Στο βίντεο "γράφει" καλά ο ήχος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει κάποιον άλλον να αναφερθεί σε αυτό το πρόβλημα και αυτό που είχε περάσει από τα χέρια μου δεν είχε τέτοιο πρόβλημα (και ακόμα δεν έχει μιας και το έχει γνωστός μου και έχουμε μιλήσει κατά καιρούς στο τηλ) οπότε πιστέυω ότι είναι κάτι μεμονωμένο.

Ρίξε μια ματιά μην σου έχει βουλώσει (μην τυχων και έχει πεσει κάτι ) στο μικρόφωνο.

Κάτι άλλο που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι από engineer mode αλλά δεν έχω ιδέα αν έχει κάποια ρύθμιση για το μικρόφωνο και την ευαισθησία του.

Στο βίντεο "γράφει" καλά ο ήχος;

 

Ουτε στο βιντεο ουτε στο πρόγραμμα εγγραφής ηχου δεν ακούγετε καλα. Βασικα δεν ακούγετε σχεδον καθολου ηχος. Στο μικροφωνο δεν φαινεται να εχει φρακαρει κατι. Νομιζω πως κατι στο μικροφωνο δεν κανει καλη εφαρμογή γιατι 2-3 φορες την ωρα που δοκίμαζα την εγγραφη ήχου το χτύπησα ελαφρα με το χερι κοντα στο μικροφωνο και ο ηχος ακουγότανε πολυ καλα αλλα μετα απο 2 λεπτα παλυ το ιδιο προβλημα. Απ οτι φαινεται θα ειναι μεμονωμένο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το στείλεις πίσω για επισκευή ή αλλαγή αλλά θα επληρώσεις τα μεταφορικά και θα παρει και κανα 45ήμερο μέχρι να ξαναέρθει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Πήρα και εγώ το τηλέφωνο Α862W πρίν απο 10 μέρες και οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές σε όλα, αγορά απο το minideal με ελληνικά και με πολύ καλό Gps και Wifi, και με τα σχετικά δωράκια

 

Χτες το βράδυ στα ξαφνικά στις κλήσεις αυτόν που ακούω να μου μιλάει στην γραμμή η φωνή του ακούγεται διαφορετική, σαν να ακουμπάει κάπου το ακουστικό και κάνει κραδασμούς, η σαν να ακούγονται μαζί με γρατζούνιζες, γενικά δεν είναι καθαρή όπως αρχικά.

Εγώ ακούγομαι κανονικά χωρίς προβλήματα

Με τα ακουστικά ακούγεται πολύ καθαρά

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? είναι πρόβλημα hardware η software

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μάλλον είναι hardware θέμα αλλά για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο του software, κάνε πρώτα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

σε τι αναλυση τραβαει βιντεο?

επισης voip προγραμματα λειτουργουν κανονικα?

οπως viber,skype,line ?μας ακουει καθαρα ο αλλος συνομιλιτης?

η μπροστινη καμερα ειναι καλη για βιντεοκλησης?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το στείλεις πίσω για επισκευή ή αλλαγή αλλά θα επληρώσεις τα μεταφορικά και θα παρει και κανα 45ήμερο μέχρι να ξαναέρθει.

 

αυτο ειναι το κακο. οτι πρεπει να πληρωσω και μεταφωρικα και να περιμένω κανενα 2μηνο να το παρω πισω. Αν το πληρωνα κανενα 200αρι θα το εκανα. Αλλα προτιμω να το παω σε καποιο μαγαζι για service κινητων και οτι γινει. Τωρα μιλησα με ενα μαγαζι και θα παω να μου το ανοιξουνε να δουν αμα δεν κανει καλη επαφη το μικροφωνο. Ανταλακτικα δεν υπαρχουνε για το κινητο οποτε αυτην ειναι η τελευταια και η μονη ελπιδα! θα το παω σε ενα δυωρο και θα σας εχω συντομα τα νεοτερα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα και από μένα. εγω εχω ταλαιπωρηθει πολυ μ αυτό το κινητό. ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργει το κουμπί κλειδώματος/ ξεκλειδωματος και ως εκ τουτου επρεπει να το στείλω πίσω για αντικατασταση γιατί το ειχα μόλις 12μερούλες. εχω να πω οτι το κινητό δν το έχω πάρει ακόμα πίσω και ούτε καν μου λένε οτι το εχουν παραλάβει ενω απο ελτα μου λενε οτι το εχουν παραλαβει.. απο 23/01 σταματησαν να μου απαντάνε και στα μειλ μου.. κανω υπομονη να περάσουν οι γιορτές τους.. :( με την ελπίδα να ειναι αυτος ο λογος που δν μου απαντάνε.. ειδωμεν αν συνεχίσουν να μν απαντάνε εχεις κανεις εμπειρια για το πως πρεπει να κινηθώ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα. εχω το τηλεφωνο κανα 20ημερο. αυτο που μου παρουσιασε σημερα ειναι οτι δεν μου αναγνωριζει την microsd. μεχρι σημερα δεν υπηρχε τετοιο θεμα. εκανα επανεκκινηση τιποτα.εβγαλα και ξαναεβαλα την καρτα παλι τιποτα. εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να παρω το κινητο απο το μαγαζι που το εχα αφησει για να μου φτιξουν το μικροφωνο. Ο καταστηματαρχης μου ειπε "ποιότητα κατασκευης 0(μηδέν)" και τα ηλικα κατασκευης το ιδιο. τα πιο πολλα καλωδια ειναι ετοιμα να ξεκολλήσουν. Μου κολλησε τα 2 καλωδια του μικροφωνου που δεν κανανε καλη επαφη και ενα καλωδιο απο το ακουστικο. το μικροφωνο ακουγετε καλυτερα τωρα αλλα οχι δυνατα παλι.
Link to comment
Share on other sites

Κι έλεγα να το πάρω..Να σαι καλά φίλε και σου εύχομαι να μην ξαναπάθει τπτ από εδώ και πέρα..

 

Εγώ το έχω παραγγείλει και το περιμένω για τον κολλητό μου...Ήδη τα κλαίω τα λεφτά πάντως με αυτά που διαβάζω...

Link to comment
Share on other sites

αμφιβάλλω πάντως ότι το κινητό είναι τόσο χάλια από κατασκευή,αν και θα περιμένω να το πάρω στα χέρια μου σε λίγες μέρες για να ξέρω σίγουρα.Πάντως,οι "επαγγελματίες" είναι πάντα υπερβολικοί αναφορικά με τα κινέζικα.Εγώ πάντα ευχαριστημένος είμουν...

Βέβαια,με 80 ευρώ δε μπορούμε να περιμένουμε και το απόλυτο εργαλείο...

Link to comment
Share on other sites

αμφιβάλλω πάντως ότι το κινητό είναι τόσο χάλια από κατασκευή,αν και θα περιμένω να το πάρω στα χέρια μου σε λίγες μέρες για να ξέρω σίγουρα.Πάντως,οι "επαγγελματίες" είναι πάντα υπερβολικοί αναφορικά με τα κινέζικα.Εγώ πάντα ευχαριστημένος είμουν...

Βέβαια,με 80 ευρώ δε μπορούμε να περιμένουμε και το απόλυτο εργαλείο...

 

Εντάξει, εννοείται οτι δεν περιμένουμε το απόλυτο εργαλείο αλλα ας κάνει τουλάχιστον τη δουλειά του σαν τηλέφωνο. Αν δεν δουλεύουν μικρόφωνα και μεγάφωνα, τι να το κάνεις;

 

Κρίμα, κι εγώ το κοίταζα. Είναι πολύ όμορφο σε λευκό.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να παρω το κινητο απο το μαγαζι που το εχα αφησει για να μου φτιξουν το μικροφωνο. Ο καταστηματαρχης μου ειπε "ποιότητα κατασκευης 0(μηδέν)" και τα ηλικα κατασκευης το ιδιο. τα πιο πολλα καλωδια ειναι ετοιμα να ξεκολλήσουν.

 

Κι έλεγα να το πάρω..Να σαι καλά φίλε και σου εύχομαι να μην ξαναπάθει τπτ από εδώ και πέρα..

 

Εγώ το έχω παραγγείλει και το περιμένω για τον κολλητό μου...Ήδη τα κλαίω τα λεφτά πάντως με αυτά που διαβάζω...

 

Νομίζω οτι τα ανωτέρω σχόλια είναι υπερβολικά

Εχω "πιάσει" στα χερια μου το τελευταίο 8μηνο, καμια 10αρια διαφορετικά κινέζικα (απο 50 ευρώ, μέχρι 200) και το Amoi ειναι κινητό που θα πουλιόταν χαλαρά για 250 ευρώ στην Ελλάδα (το έφερα για φίλο και το δουλευει - ενθουσιασμένος - εδώ και μια εβδομάδα...!

Για όσους λοιπόν αγοράζουν "συνειδητά" κινέζικο τηλεφωνο των 80+ ευρώ, δεν νομίζω οτι υπάρχει θέμα!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to AMOI A862W

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...