Jump to content

AMOI A862W


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ηρθε το κινητό πριν απο 9 μερες και νομίζω οτι ηρθε η ωρα να γραψω τις εντυπώσεις μου. Η μπαταρία του ειναι πολυ καλη. Μολις το φόρτισα πληρως την πρωτη φορα μου ξεφορτώσετε σε μιαμιση μερα αλλα δεν το αφησα καθολου απο τα χερια μου. στην δευτερη φόρτιση ηθελα να δω ποσο θα μου κρατησει χωρις το wifi ανοιχτο. Μονο τηλεφωνα και μηνυματα δηλαδη (και λιγο παιχνίδι) και μου ξεφόρτησε σε 4 ημερες και 14 ωρες. (Μιλαω για καθημερινή χρήση αλλα χωρις σερφαρισμα) Ο επεξεργαστης του μου αρεσε πολυ. γρηγορος και δεν μου κολησε πουθενα. Η ανταπόκριση της οθονης αφης ειναι αρκετα καλη αλλα μονο οταν το εχω στο χερι μου. οταν το εχω πανω σε τραπεζι και προσπαθώ να γραψω δεν αναποκρινεται τοσο καλα. θελει λιγο παραπάνω δυναμη στο πατημα. Η καμερα του ικανοποιητική αλλα το φλας εντελώς αδυναμο. Ο ηχος του ειναι αρκετα δυνατός.

Και τωρα παμε στα ασχημα... αυτες τις 9 μερες που το εχω μου εχει απενεργοπιησει την καρτα sim 3φορες στα καλα καθουμενα. και την μια φορα απο τις 3 εκανε κ επανεκκίνηση μονο του. Δεν ξερω αν εχει συμβει και σε καποιον αλλο αυτο. Το εκανε μεσα σε 2 μερες 3 φορες. αλλα απο τοτε (τελευταια φορα πριν 3 μερες) δεν το εχει ξανακάνει.

 

Εγώ έχω θέμα με το ότι κολλάει υπερβολικά σε εμένα στις κλήσεις. Και κάθε 2-3 μέρες κολλάει στο τέλος κάποιας κλήσης και μετά από κανα 2 λεπτά ζητάει κωδικούς pin. έχει αντιμετωπίσει άλλος παρόμοιο πρόβλημα? Κατά τα άλλα δεν έχω κάποιο πρόβλημα και δεν κολλάει πουθενά σε παιχνίδια, internet κλπ. Είχα ζητήσει να μου βάλει μέσα και ακουστικά και μου τα έστειλε χωρίς να με χρεώσει τπτ.

Αφαίρεσα το clean master που εγκαθιστώ συνήθως, μήπως αυτό δημιουργεί τα κολλήματα.

Για την τιμή μου άριστο κινητό. Ο χρόνος θα δείξει...

Edited by wowgamer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα,παρελαβα κ εγω 2 amoi a862w με τα οποια εχω το ιδιο προβλημα και στα 2,δεν μπορω να συνδεθω μεσω 3g.ειδα καποιες αναφορες εδω μεσα αλλα δε καταλαβα ακριβως τη λυση που εκαναν καποιοι.επικοινωνησα με το μινιντιλ που πηρα τα κινητα και μου ειπε να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα δεν εγινε κατι,υπαρχει καποια αλλη συμβουλη να δοκιμασω?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Aν διάβαζες πριν 1-2 σελίδες θα έβλεπες ότι για mobile internet θα πρέπει να περάσεις manual τους ΑΡΝ servers. Googleαρε για να βρεις τις ρυθμίσεις του παρόχου σου.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,παρελαβα κ εγω 2 amoi a862w με τα οποια εχω το ιδιο προβλημα και στα 2,δεν μπορω να συνδεθω μεσω 3g.ειδα καποιες αναφορες εδω μεσα αλλα δε καταλαβα ακριβως τη λυση που εκαναν καποιοι.επικοινωνησα με το μινιντιλ που πηρα τα κινητα και μου ειπε να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα δεν εγινε κατι,υπαρχει καποια αλλη συμβουλη να δοκιμασω?ευχαριστω

Δεν έχω το ίδιο τηλέφωνο αλλά είχα το ίδιο πρόβλημα , ενώ είχα βάλει το σωστό APN.

Εκτός από το APN πάνε στον dialer ,

γράψε *#*#6436#*#*

θα σου βγάλει ένα μενού στο οποίο πας

''Phone information''

και στην επιλογή ΄΄Set preferred network type'' θα πρέπει να επιλέξεις

''WCDMA preferred'' ή ότι ανάλογο έχει για να δουλέψει το 3G,

εμένα είχε σαν προεπιλογή ''GSM only'' και δεν συνδεόταν

Επιπλεον αν έχεις frog (δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει και σε άλλη εταιρεία) πάνε

''System settings''

''Data usage''

Πάτα το πληκτρο να σου ανοίξει το μενου (menu button)

και τσεκάρισε την επιλογή να κάνει Roaming.

Edited by hoannis
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

εγώ από την άλλη δεν έχω κανένα από αυτά τα προβλήματα που αναφέρετε και κατά πάσα πιθανότητα τα προβλήματα σας αυτά οφείλονται στη ρομ.

Όσο αφορά το ίντερνετ,αν κάνετε μετονομασία στους κινέζικους παρόχους που έχει και βάλετε τις ρυθμίσεις του δικού σας χειροκίνητα θα είναι όλα καλά.Να ξέρετε όμως,εμένα αν κλείσω το τηλέφωνο,μετά πρέπει να επιλέξω πάλι τον πάροχό μου,δε το κρατάει στη μνήμη.

Eπίσης σε μια γρήγορη σύγκριση που έκανα,έχει πολύ καλύτερο δέκτη wifi και gps από το samsung core και duos και από το experia z καθώς και από μερικά παλαιότερα μοντέλα.

Edited by sensei_timos
Link to comment
Share on other sites

εγώ από την άλλη δεν έχω κανένα από αυτά τα προβλήματα που αναφέρετε και κατά πάσα πιθανότητα τα προβλήματα σας αυτά οφείλονται στη ρομ.

Όσο αφορά το ίντερνετ,αν κάνετε μετονομασία στους κινέζικους παρόχους που έχει και βάλετε τις ρυθμίσεις του δικού σας χειροκίνητα θα είναι όλα καλά.Να ξέρετε όμως,εμένα αν κλείσω το τηλέφωνο,μετά πρέπει να επιλέξω πάλι τον πάροχό μου,δε το κρατάει στη μνήμη.

Eπίσης σε μια γρήγορη σύγκριση που έκανα,έχει πολύ καλύτερο δέκτη wifi και gps από το samsung core και duos και από το experia z καθώς και από μερικά παλαιότερα μοντέλα.

 

Μου το κάνε και μένα.

Διαγράφεις τους κινέζικους παρόχους και αφήνεις μόνο αυτό που θες (vodafone ,wind , cosmote) και θα είσαι εντάξει ;)

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι πολυ γρηγορο,αρκετα καλο..αφου να φανταστειται το πηρα για τον ξαδερφο μου και μετα το test drive...δεν μπορουσα να το αποχωριστω!η μπαταρια το πολυ μια μερα!!αλλα με internet,facebook,viber,whats up,skype,email κ κανα ποκερακι!!!!Στα λεφτα του το προτεινω και για gamers!

Απο minideal...ενημερωτικα!

Επισης ισως εχετε ενα θεματακι με το μικροφωνο...αλλα αν εχετε ακουστικα(που δεν περιεχονται) κανενα προβλημα!

Edited by jimiss79
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει το τηλεφωνο απο 8/2 απο minideal και ακομα τιποτα. Εσταλει με Sing Post.

Στο tracking μου λεει:

 

- Posting date - 10/2

- Status date - 12/2

- Status Description - Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Να αρχιζω να ανησυχω, ή απλα να περιμενω??

 

Ευχαριστω.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει το τηλεφωνο απο 8/2 απο minideal και ακομα τιποτα. Εσταλει με Sing Post.

Στο tracking μου λεει:

- Posting date - 10/2

- Status date - 12/2

- Status Description - Despatched to overseas (Country code: GR)

Να αρχιζω να ανησυχω, ή απλα να περιμενω?? Ευχαριστω.

 

Ειμαστε σε λάθος θέμα

Τελευταία, δέματα με SingPost κανουν 30 μέρες περίπου, οπότε 12/2 αναχώρηση, ίσως μπει Ελλάδα μεχρι αρχη άλλης εβδομάδας...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε σε λάθος θέμα

Τελευταία, δέματα με SingPost κανουν 30 μέρες περίπου, οπότε 12/2 αναχώρηση, ίσως μπει Ελλάδα μεχρι αρχη άλλης εβδομάδας...

 

Αυτο ακριβως.Κατω απο μηνα πλεον δεν παραλαμβανουμε απο SGP.Εδω μου ηρθαν 2 δεματα απο China Post (με αλλα ειδη) ιδιου μεγεθους με της SGP σε λιγοτερο απο 15 μερες...

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως.Κατω απο μηνα πλεον δεν παραλαμβανουμε απο SGP.Εδω μου ηρθαν 2 δεματα απο China Post (με αλλα ειδη) ιδιου μεγεθους με της SGP σε λιγοτερο απο 15 μερες...

 

13/2 εγινε η παραγγελια(η πληρωμη δηλαδη) και Τριτη παραλαμβανω... 26 μερες δηλαδη. Οντως καπου στο μηνα ερχονται αυτην την περιοδο τουλαχιστον(για σινγκαπουρη μιλαω εννοειται). Απο antelife ομως ηρθε σε 8 μερες.. μεσω HK.

Τελικα δεν υπαρχει ακομα καμια αξιοπρεπης ρομ ε? δε νομιζω να πολυασχοληθουν κιολας... ενοποιησεις κλπ τα ξεχναμε λογικα.. :(

Link to comment
Share on other sites

Στον μήνα ήρθε σε μένα με SGpost.

 

Μετά από δυο βδομάδες χρήση έχω να παρατηρήσω τα εξής. Το κινητό πολύ καλό και γρήγορο, για τα λεφτά του πιστεύω πως είναι μια χαρά. Η μπαταρία κρατάει λίγο, θέλει 2 φορτίσεις την ημέρα αν γίνεται χρήση παιχνιδιών, ίντερνετ, viber, skype κτλ.

 

Και ένα θεματάκι με την Cosmote. Σε ορισμένες κλήσεις πως κινητά cosmote από την cosmote κάρτα μου, κάποιες φορές δεν ακούγομαι καλά ή δεν ακούγεται καλά και ο συνομιλητής. Πιστεύω πως είναι θέμα δικτύου και όχι μικροφώνου. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το πως μπορεί να διορθωθεί;

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως να βρω προγραμμα oπως το mobile uncle tools που να δουλευει το engineer mode mtk gia ayto to kinito?

 

Το mobile uncle ειναι για ΜΤΚ επεξεργαστες και το ΑΜΟΙ φοράει Qualcomm, εννοείς κάτι αντίστοιχο?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από root δε κατάφερα να κάνω κάτι άλλο με τη συσκευή.

 

Επίσης όσοι το σκέφτονται ακόμα ανέβηκε και παρουσίαση στο πρώτο post :)

Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση ρε παιδιά,βιντεοκλήση έχει κάνει κανείς με το κινητό αυτό??προσπάθησα,αλλά δε μπορούσα!!θέλει ιδιαίτερες ρυθμίσεις??
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ βιντεοκλήση.

 

Εγώ έχω μια άλλη απορία. Nandroid bakcup μπορούμε να πάρουμε με το κινητό αυτό;

 

Edit: Το βρήκα τελικά. Είναι το κλασσικό.

 

– Power button + volume button up, to enter the recovery mode.

Edited by jabaman
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγω σήμερα μετά απο 34 μέρες απο minideal.

Μια ερώτηση, δεν μου δείχνει το ποσοστό της μπαταρίας στη μπάρα ειδοποιήσεων. Ξέρει κανείς πως το φτιάχνουμε;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αξίζει να δοκιμάσεις το gravitybox και να μας πεις αν δουλεύει στη συσκευή σου. Έχει αυτό που θέλεις και πολλά άλλα ενδιαφέροντα tweaks.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δοκιμάσεις το gravitybox και να μας πεις αν δουλεύει στη συσκευή σου. Έχει αυτό που θέλεις και πολλά άλλα ενδιαφέροντα tweaks.

Ευχαριστω, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστω, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

 

Θέλει root και επιβάλλεται πρώτα να πάρεις nandroid backup.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θέλει root και επιβάλλεται πρώτα να πάρεις nandroid backup.

Υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά εδω μέσα με το τι πρέπει να κάνουμε;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στη στοκ εφαρμογή των μηνυμάτων (sms) , δεν μου εμφανίζει τον αριθμό των εναπομείναντων χαρακτηρων.

Ξέρει κανείς κάτι;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, δεν μου δείχνει το ποσοστό της μπαταρίας στη μπάρα ειδοποιήσεων. Ξέρει κανείς πως το φτιάχνουμε;

 

Επίσης στη στοκ εφαρμογή των μηνυμάτων (sms) , δεν μου εμφανίζει τον αριθμό των εναπομείναντων χαρακτηρων.

Ξέρει κανείς κάτι;

Έχουν ξανατυχει σε κανεναν αυτά άραγε, ή είμαι ο πρώτος;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δοκιμάσεις το gravitybox και να μας πεις αν δουλεύει στη συσκευή σου. Έχει αυτό που θέλεις και πολλά άλλα ενδιαφέροντα tweaks.

Ναι δουλεύει κανονικά τελικά.

Αυτο που συνεχίζει να μη δουλεύει, είναι το ποσοστό μπαταρίας στη μπάρα ειδοποιήσεων (αν και το έχω επιλέξει και απο το Gravity Box) και επίσης δεν μου δείχνει τον αριθμό των χαρακτήρων οταν γράφω sms.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to AMOI A862W

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...