Jump to content

[Επίσημο] LG G2 (D802)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ τα μέλη του forum. Αγόρασα τη συσκευή πρόσφατα και έχω 2-3 προβληματάκια-ερωτησούλες

 

Πρόσεξα ότι το σήμα μου πέφτει όταν πιάνω το κινητό χαμηλά, από τη μέση και κάτω. Έχανα 4-5 μπάρες. Άλλαξα κάρτα σιμ και το πρόβλημα παρέμεινε. Διαβάζοντας το φόρουμ και αλλάζοντας τις ρυθμίσεις στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας έβαλα απλό GSM και από τότε η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά. Πλέον χάνω 1-2 μπάρες. Τι είναι το WCDMA που απενεργοποίησα;

 

Και κάτι ακόμα, ένα περίεργο πρόβλημα. Πατώντας το ημερολόγιο, μου βγάζει ένα μήνυμα που λέει "Δυστυχώς, Ημερολόγιο έχει σταματήσει" και φυσικά δεν ανοίγει. Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι;

 

Το κινητό κατασκευάστηκε στην Κορέα για τη Γερμανία στις 28/11/14. Δεν έχω βάλει τίποτα πάνω. Android 4.4.2, kernel 3.4.0 και έκδοση λογισμικού D80220h.

Κατω δεξια ειναι η κεραια μας, γι' αυτο χανεις μπαρες. Το wcdma ειναι το 3G. Τωρα που το αλλαξες σε 2G only μην ξεχασεις οταν συνδεεσε στο internet με data να το αλλαζεις σε 3g για μεγαλυτερες ταχυτητες ή 4G.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ας εξηγήσει κάποιος αν ξέρει να μου πει....γιατί το δικό μου που είναι Γαλλικό έχει μήνη στην 6SF/SFR_16G(FRANCE) V20D ? δεν έχει πάρει καμιά άλλη αναβάθμιση, ενώ βλέπω σε άλλες χώρες έχει περπατήσει, σε V20E - V20F - V20G....!

 

SFR είναι πάροχος στη Γαλλίας και προφανώς το μοντέλο αυτό είναι branded. Θα περιμένεις να βγάλουν αυτοί αναβάθμιση αλλά θεωρώ ότι θα πάμε κατευθείαν σε Lollipop

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Εχω 1 LG G2 εδω και 1 μηνα αγορασμενο απο Hong Kong (software version D80220c-SEA-XX) και σημερα ανακαλυψα οτι η πισω camera εχει προβλημα, δειχνει θολα και μοιαζει σαν vga αναλυση. Πηγα σε ενα Public και το εβαλα διπλα με ενα αλλο LG G2 για επιβεβαιωση και ηταν η μερα με την νυχτα.

Το κινητο ειχε παρει ενα update πιθανον σε 4.4.2, δεν ειχα δοκιμασει την camera πριν να δω μηπως εχει σχεση το Update που δεν το νομιζω.

Η αντιπροσωπεια της LG δεν αναλαμβανει ουτε καν την διαγνωση, η αλλη επιλογη ειναι να το στειλω πισω για επισκευη απο εκει που το αγορασα (μου δινουν 1 χρονο εγγυηση) με δικα μου ταχυδρομικα

Επισης ειδα και καποια μαγαζια εδω κανουν τετοιου ειδους επισκευες (easyservice)

Τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Εχω 1 LG G2 εδω και 1 μηνα αγορασμενο απο Hong Kong (software version D80220c-SEA-XX) και σημερα ανακαλυψα οτι η πισω camera εχει προβλημα, δειχνει θολα και μοιαζει σαν vga αναλυση. Πηγα σε ενα Public και το εβαλα διπλα με ενα αλλο LG G2 για επιβεβαιωση και ηταν η μερα με την νυχτα.

Το κινητο ειχε παρει ενα update πιθανον σε 4.4.2, δεν ειχα δοκιμασει την camera πριν να δω μηπως εχει σχεση το Update που δεν το νομιζω.

Η αντιπροσωπεια της LG δεν αναλαμβανει ουτε καν την διαγνωση, η αλλη επιλογη ειναι να το στειλω πισω για επισκευη απο εκει που το αγορασα (μου δινουν 1 χρονο εγγυηση) με δικα μου ταχυδρομικα

Επισης ειδα και καποια μαγαζια εδω κανουν τετοιου ειδους επισκευες (easyservice)

Τι μου προτεινετε?

Εχεις βγαλει τη μεμβρανη απο το τζαμακι της καμερας;

Μηπως το τζαμακι εχει γραντζουνιες;

Στις ρυθμισεις της καμερας το εχεις βαλει στην υψηλοτερη αναλυση;

Μηπως εχεις κανει ζουμ;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Κανένα αξιόπιστο site να κάνω παραγγελία απο έξω. Βρήκα αρκετά αλλά δεν ξέρω αν είναι γνήσια η όχι γιατί έχει αρκετή διαφορά στις τιμές. Ευχαριστω
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Εχεις βγαλει τη μεμβρανη απο το τζαμακι της καμερας;

Μηπως το τζαμακι εχει γραντζουνιες;

Στις ρυθμισεις της καμερας το εχεις βαλει στην υψηλοτερη αναλυση;

Μηπως εχεις κανει ζουμ;

 

Το κοιταξα δεν εχει καποια μεμβρανη τωρα

Το τζαμακι ειναι καθαρο

Η αναλυση ηταν η default 10W δοκιμασα και τις αλλες αναλυσεις τιποτα...τ

Οχι δεν ειναι σε zoom (1x)

Παραθετω φωτογραφια απο την μπροστινη και την πισω camera, η φωτογραφια της πισω cameras ειναι ακριβως οπως την βλεπω και οταν ανοιγω την camera

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα lg g2 εδώ και 2 βδομάδες και μου παρουσίασε σήμερα πρόβλημα στο μικρόφωνο. Για την ακρίβεια όταν παίρνω κάποιον τηλέφωνο ΔΕΝ ακούγομαι ή ακούγομαι στο βάθος (αυτούς τους ακούω κανονικά). Εαν βάλω ανοιχτή ακρόαση ακούγομαι κανονικά, το ίδιο και με ακουστικά.

 

Δοκίμασα:

 

1) Να το κάνω restart

2) Να φυσήξω το μικρόφωνο μπααας και

 

Δεν δούλεψε κάτι από τα παραπάνω.

 

Hardware πρόβλημα δεν νομίζω να είναι αφού με speaker ακούγομαι.

Έχει κανείς καμια ιδέα?? Θα κανω και ένα factory reset μήηηπως.

Link to comment
Share on other sites

Το κοιταξα δεν εχει καποια μεμβρανη τωρα

Το τζαμακι ειναι καθαρο

Η αναλυση ηταν η default 10W δοκιμασα και τις αλλες αναλυσεις τιποτα...τ

Οχι δεν ειναι σε zoom (1x)

Παραθετω φωτογραφια απο την μπροστινη και την πισω camera, η φωτογραφια της πισω cameras ειναι ακριβως οπως την βλεπω και οταν ανοιγω την camera

 

Δες πάλι πιο προσεκτικά μήπως δεν έχεις αφαιρέσει τη ζελατίνα από την πίσω κάμερα. Την είχα πατήσει και εγώ όταν το είχα πάρει, γιατί είναι πολύ μικρή αυτή η ζελατίνα. Γενικά, αυτό το smartphone έχει πολλές μικρές ζελατίνες, τουλάχιστον σε σχέση συσκευές άλλων εταιρειών. Μου κάνει και μένα εντύπωση που λες ότι βλέπεις επίσης θολά, όπως δηλ. βγαίνει και η φωτογραφία. Δεν δικαιολογείται να βγαίνει τόσο θολή, όπως και περισσότερο να βλέπεις το αντικείμενο θολά. Εάν δεν τίθεται θέμα ζελατίνας, έχω την εντύπωση πως πρέπει να πάει στο service.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επιασα στο χερι μου το κινητο....ειδα ειναι απο Γαλλια....μου ηρθε μια αναβαθμηση v20g να την κανω;
Link to comment
Share on other sites

@imbas

 

 

είχα κι εγώ το ίδιο θέμα.

στείλτο στο σέρβις τζάμπα παιδεύεσαι,η καλωδίωση είναι προβληματική,στην αλλάζουν.

Edited by neutral

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Κανένα αξιόπιστο site να κάνω παραγγελία απο έξω. Βρήκα αρκετά αλλά δεν ξέρω αν είναι γνήσια η όχι γιατί έχει αρκετή διαφορά στις τιμές. Ευχαριστω

Τι ακριβώς θέλεις να παραγγείλεις φίλε;

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να παραγγείλεις φίλε;

Φίλε μου ο ανηψιός μου θέλει το lg g2 32gb και επειδή πήρα 2-3 τηλέφωνα απο μαγαζιά απο Κίνα ρωτάει αν μπορούμε να το βρούμε απο εκεί ποιο φθηνά. Εψαξα λοιπον αλλά το βρίσκω με διαφορετικούς κωδικούς εκτος σπο το (D802) αλλά και με μεγάλη απόκλιση σε τιμες και έτσι δεν γνωρίζω ποια είναι γνήσια και ποια όχι.

Ευχαριστώ πολύ πάντως

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Το κοιταξα δεν εχει καποια μεμβρανη τωρα

Το τζαμακι ειναι καθαρο

Η αναλυση ηταν η default 10W δοκιμασα και τις αλλες αναλυσεις τιποτα...τ

Οχι δεν ειναι σε zoom (1x)

Παραθετω φωτογραφια απο την μπροστινη και την πισω camera, η φωτογραφια της πισω cameras ειναι ακριβως οπως την βλεπω και οταν ανοιγω την camera

 

Στην 1η φωτογραφία που έχεις επισυνάψει δεν έχει γίνει καθόλου εστίαση. Δες εάν μπορείς να εστιάσεις στην προεπισκόπηση, ακουμπώντας την οθόνη στο σημείο που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ο ανηψιός μου θέλει το lg g2 32gb και επειδή πήρα 2-3 τηλέφωνα απο μαγαζιά απο Κίνα ρωτάει αν μπορούμε να το βρούμε απο εκεί ποιο φθηνά. Εψαξα λοιπον αλλά το βρίσκω με διαφορετικούς κωδικούς εκτος σπο το (D802) αλλά και με μεγάλη απόκλιση σε τιμες και έτσι δεν γνωρίζω ποια είναι γνήσια και ποια όχι.

Ευχαριστώ πολύ πάντως

Φαντάζομαι οτι σίγουρα ψάχνεις και αρκετά φθηνό (για ψάχνετε απ' εξω)!

Εγω θα σου έλεγα να δεις κ' αυτο :

http://www.expansys.com.gr/lg-optimus-g2-black-252419/

Μπορεί να μην είναι το φθηνότερο, αλλα είναι πολυ αξιόπιστο, με δυνατή εγγύηση και το σημαντικότερο έχει Ευρωπαϊκές συσκευές, κατι το οποίο ειναι απαραίτητο αν θέλετε να έχετε εγγύηση και στην Ελλαδα. Απο Κινα μεριά, σίγουρα θα βρείτε φθηνότερα, αλλά υπάρχει ο φόβος του τελωνείου και δε θα έχετε εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.

 

Με το ημερολόγιο ξέρει κανένας τι γίνεται; Τι μπορώ να κάνω; εξακολουθεί να μην ανοίγει. Τελικά μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα :(

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάμποσο καιρο παρατήρησα δύο λευκές γραμμές μια στα δεξιά κ μια στα αριστερά κάθετα της οθόνης που ξεκινάνε από πάνω και φτάνουν ως κατω! Σαν ξεθωριασμα Και φαινονται μόνο όταν το φόντο της οθόνης είναι μαύρο ή σκούρο!! Δεν μπορώ να πω ότι ενοχλούν αλλά σκέφτομαι ότι μπορεί να επιδεινωθούν κ αυτό με φοβίζει λίγο! Έχω ακούσει πολλά παιδιά εδώ που έχουν θέματα με κιτρινισμα της οθονης!! Αλλά για άσπρα ξεθωριασματα Δεν έχω ακούσει κατι!! Αργότερα Μπορεί να παραθεσω Και φωτογραφία αν μπορέσω να βγάλω καμία να φαινεται. Είναι πολύ αχνές οι γραμμες.

Το αποκλείω να έγιναν από υπερθέρμανση γιατί δεν το ζοριζω καθόλου το κινητό. Ούτε παιχνίδια παίζω ούτε τιποτα.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Το πήγα στη Procordia για τις κιτρινίλες και μου έκαναν αλλαγή οθόνης. Θα πάω να το πάρω αύριο. Ένα μπράβο και από μένα στο service που είναι ταχύτατο και άριστο!
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι πολλοι σωστοι....και ειδικα στο θεμα αν χαθει η αποδειξη το δικαιολογουν μεσα στο διαστημα 2 ετων απο την στιγμη που αγοραστηκε..κατι που η samsung μεχρι στιγμης δεν εχει κανει
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι πολλοι σωστοι....και ειδικα στο θεμα αν χαθει η αποδειξη το δικαιολογουν μεσα στο διαστημα 2 ετων απο την στιγμη που αγοραστηκε..κατι που η samsung μεχρι στιγμης δεν εχει κανει

Το κάνει και η Samsung με την ημερομηνία κατασκευής του κινητού αν δεν έχεις απόδειξη. Έχω επισκευασει το ακουστικό του s3 μου έτσι στο service στο χαιδαρι

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι; Στις ρυθμίσεις, στις ενημερώσεις, έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις των εφαρμογών, εκτός από το McAfee Family Protection, το γνωστό antivirus. Δεν θέλω να εγκαταστήσω antivirus, για τους γνωστούς λόγους που έχουν αναφερθεί πολλές φορές και για το ότι το βλέπω περιττή την προστασία σε android. Όμως μου βγάζει κατά καιρούς, μήνυμα για ενημέρωση. Το G2 μου είναι stock και δεν σκέφτομαι να μπω σε διαδικασία root, τουλάχιστον όχι πριν την επερχόμενη αναβάθμιση σε 5.0. Υπάρχει τρόπος να μη μου βγάζει πάλι μήνυμα ενημέρωσης; Μέσα στην εφαρμογή της McAfee δεν βρήκα κάτι σχετικό με απεγκατάσταση, ή να μη μου βγάζει μήνυμα ενημέρωσης. Υπάρχει τρόπος να τη σταματήσω;
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε όσοι έχετε παρτίδα 406 να γράψετε μια πως είναι το σήμα. Να δω αν είναι θέμα του κινητού ή της Vodafone
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι; Στις ρυθμίσεις, στις ενημερώσεις, έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις των εφαρμογών, εκτός από το McAfee Family Protection, το γνωστό antivirus. Δεν θέλω να εγκαταστήσω antivirus, για τους γνωστούς λόγους που έχουν αναφερθεί πολλές φορές και για το ότι το βλέπω περιττή την προστασία σε android. Όμως μου βγάζει κατά καιρούς, μήνυμα για ενημέρωση. Το G2 μου είναι stock και δεν σκέφτομαι να μπω σε διαδικασία root, τουλάχιστον όχι πριν την επερχόμενη αναβάθμιση σε 5.0. Υπάρχει τρόπος να μη μου βγάζει πάλι μήνυμα ενημέρωσης; Μέσα στην εφαρμογή της McAfee δεν βρήκα κάτι σχετικό με απεγκατάσταση, ή να μη μου βγάζει μήνυμα ενημέρωσης. Υπάρχει τρόπος να τη σταματήσω;

Νομιζω οτι μπορεις να πας ρυθμισεις>εφαρμογες να βρεις το antivirus και να το κανεις απενεργοποιησεις

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε όσοι έχετε παρτίδα 406 να γράψετε μια πως είναι το σήμα. Να δω αν είναι θέμα του κινητού ή της Vodafone

 

εγω ειμαι με 406 και voda, θεμα δεν εχω, υπαρχει ενα θεμα ομως για ολους, οταν ειναι 3G και εχετε λιγο σημα και ενω μιλατε γυριζει σε 2G, λογικο , αλλα σε αυτο το διαστημα (2-3 δευτερολεπτα) ισως να μη σας ακουνε (κακος για μενα), υπαρχει λυση να το εχετε συνεχεια σε 2G

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι σίγουρα ψάχνεις και αρκετά φθηνό (για ψάχνετε απ' εξω)!

Εγω θα σου έλεγα να δεις κ' αυτο :

http://www.expansys.com.gr/lg-optimus-g2-black-252419/

Μπορεί να μην είναι το φθηνότερο, αλλα είναι πολυ αξιόπιστο, με δυνατή εγγύηση και το σημαντικότερο έχει Ευρωπαϊκές συσκευές, κατι το οποίο ειναι απαραίτητο αν θέλετε να έχετε εγγύηση και στην Ελλαδα. Απο Κινα μεριά, σίγουρα θα βρείτε φθηνότερα, αλλά υπάρχει ο φόβος του τελωνείου και δε θα έχετε εγγυηση!

 

339? Στα ελληνικά καταστήματα το κοστίζει κανένα 50αρικο φθηνότερα. http://www.skroutz.gr/s/3971819/LG-G2-32GB.html

Ποιος ο λόγος να το αγοράσει από εξωτερικό και ακριβότερα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...