Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά έβλεπα band 3,7 και 20. Προσπαθούσα λιγάκι να το κλειδώσω σε 20 να δω τι θα πιάσει αλλά δεν μπορούσα να κρατήσω σύνδεση με καμμία μπάντα όταν το πείραζα. Επειδή είμαι με το σκυλί βόλτα και δε μπορώ εύκολα να ασχοληθώ, τα άφησα όλα ανοιχτά, έκανα και μια επανεκκίνηση για να συνδεθεί απλά για να βλέπω που δουλεύει. Και διαπιστώνω πως στο σημείο που είμαι έχει συνδεθεί σε b.20, οπότε βρήκα ευκαιρία να τρέξω το τεστ.

 

Sent from my XT1524

 

Edit: άλλο ένα τεστ από από b.20 σε σημείο με πιο καλό σήμα στον Αγιο Δημήτριο.

d2807ac13cb9ee21c7a536578ecb001c.jpg

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έβλεπα band 3,7 και 20. Προσπαθούσα λιγάκι να το κλειδώσω σε 20 να δω τι θα πιάσει αλλά δεν μπορούσα να κρατήσω σύνδεση με καμμία μπάντα όταν το πείραζα. Επειδή είμαι με το σκυλί βόλτα και δε μπορώ εύκολα να ασχοληθώ, τα άφησα όλα ανοιχτά, έκανα και μια επανεκκίνηση για να συνδεθεί απλά για να βλέπω που δουλεύει. Και διαπιστώνω πως στο σημείο που είμαι έχει συνδεθεί σε b.20, οπότε βρήκα ευκαιρία να τρέξω το τεστ.

 

Sent from my XT1524

 

Edit: άλλο ένα τεστ από από b.20 σε σημείο με πιο καλό σήμα στον Αγιο Δημήτριο.

d2807ac13cb9ee21c7a536578ecb001c.jpg

 

Πολύ καλά. Πάντως και σε εσωτερικό χώρο να είναι όσο και να πέφτει πάλι από κάτω από 15-30 δεν θα έχει. Πάντως σύντομα θα δούμε πολύ band 20 - 800άρι στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη από cosmote γιατί εκεί θα παίξει το Volte που τρυπάει εκεί που δεν φτάνει ούτε το 2g.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Στο δρόμο που είμαι μόλις φεύγω από το σημείο που πιάνει καλά, μετά από λίγο (100μ.)βλέπω 5-6mbps όταν το έχω κλειδωμένο σε 800άρα.

 

Στο σπίτι μου μέσα, που γενικά δεν πιάνει καλά, βλέπω πλέον πως και εδώ πιάνει. Στην ακόλουθη εικόνα, το τελευταίο αποτέλεσμα είναι με b.3 ενώ το προτελευταίο με 20. Μάλλον πιο καλά πάει με 3 και σε εσωτερικό χώρο.

Όχι ότι είναι άσχημα και αυτά που κάνει με 20, αλλά λογικά δεν την έχει ανάγκη στο συγκεκριμένο σημείο.

c624655ae4d7538d367c58761e44d0ad.jpg

 

Sent from my XT1524

Link to comment
Share on other sites

Τα δίκτυα έχουν σχεδιαστεί για να λειτουργούν με carrier aggregation. Οι αλγόριθμοι διάθεσης πόρων δε μπορούν να προβλέψουν κλειδώματα σε μπάντες παρά μόνο έλλειψη μπάντας. Με άλλα λόγια μπορεί το δίκτυο να μη σου δίνει πόρους ενώ αυτοί υπάρχουν διαθέσιμοι διότι εσύ ζητάς επίμονα συγκεκριμένο πόρο που έχει χαμηλή προτεραιότητα. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό, και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει να το έχω κλειδωμένο σε κάποια μπάντα. Σε κανονική χρήση δεν τα έχω όλα ανοιχτά και δεν ασχολούμαι. Απλά πειραματίζομαι επειδή κατάφερα να βρω τον τρόπο να βλέπω τη μπάντα και να κλειδώνω, και κυρίως επειδή υπήρχε η αντίληψη ότι η Cosmote δεν παίζει με b.20, προσπάθησα να δω αφού πιάνω και από τέτοια τι ταχύτητες πετυχαίνει.

 

Όταν λες carrier aggregation, μιλάς για συσκευές που το υποστηρίζουν και πιάνουν(θεωρητικά) πάνω από 150-300+mbps, ή χρησιμοποιείται και για κάτι άλλο ο όρος αυτός;

Link to comment
Share on other sites

carrier aggregation συμβαίνει όταν ενώνονται συχνότητες από διαφορετικές μπάντες αλλά και για πολλαπλά carriers >20MHz στο ίδιο εύρος ζώνης. Για παράδειγμα 800/1800/2600 είναι ένα 3GPP carrier aggregation schema το οποίο χρησιμοποιεί η ΚΟΣΜΟΤΕ πολύ στην Ελλάδα για triple carrier aggregation. Κάποιες συσκευές δείχνουν 4G+ με 20MHz φάσμα σε ένα carrier αλλά αυτό είναι λάθος. Είναι εντελώς άκυρο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάς για συσκευές που το υποστηρίζουν. Φαντάζομαι οι απλές με cat4 lte μένουν απέξω.

 

Sent from my XT1524

Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάς για συσκευές που το υποστηρίζουν. Φαντάζομαι οι απλές με cat4 lte μένουν απέξω.

 

Sent from my XT1524

Εξαρτάται τι υλοποίηση έχει κάνει ο κατασκευαστής. Αν υποστηρίζει 2x10MHz σε διαφορετικές μπάντες τοτε υποστηρίζει Carrier aggregation. Αλλιώς μέχρι 150mbps μόνο σε μια μπάντα αν έχει 20mhz διαθέσιμο Ι πάροχος.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με το δίκτυο εδω και κατι μερες στα Ιωαννινα. Απο το 3G δίκτυο γίνονται μόνο κλήσεις ενώ η περιήγηση στο ίντερνετ είναι δύσκολη.Στο 4G δίκτυο η περιήγηση στο ίντερνετ γίνεται με τραγικά χαμηλές ταχύτητες της τάξεως των 7-8 Mbps. Aπο την εξυπηρέτηση πελατών γνωρίζουν το πρόβλημα και από ότι μου έχουν πει στο facebook είναι προσωρινή αδυναμία το δικτύου.
Link to comment
Share on other sites

Για το σήμα που έχεις στο 4g, μια χαρά είναι. Λίγο ακόμη και θα σε γύριζε σε 3g

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για το σήμα που έχεις στο 4g, μια χαρά είναι. Λίγο ακόμη και θα σε γύριζε σε 3g

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Έτυχε εκείνη την στιγμή που έπιασα το κινητό να βγάλω screenshot να πέσει το σήμα. Είχε αρκετή ώρα όμως που ήταν πλην μία γραμμή για φουλ.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετρό Αιγάλεω από την μεριά της παπαναστασιου

 

99e1fbcb941e90f15a42fb081b35cc2f.jpg

 

Στάλθηκε από το 1+3

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και ένα update από Βόλο: :p

Μετά τον σταθμό στη θέση Παλάτια, στην Κορώπη (Πήλιο), πόδι παίρνουν και ένας σταθμός στην Αθανασίου Διάκου (εντός πόλης, ο οποίος έχει ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ χρόνια αν δεν κάνω λάθος), ένας σταθμός στην Νεάπολη Βόλου (σε ΠΟΛΥ κεντρικό σημείο) και ο σταθμός στους Αφέτες Πηλίου.

 

Θα καταλήξει στο τέλος να γίνει η χειρότερη σε κάλυψη :confused:

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Και ένα update από Βόλο: :p

Μετά τον σταθμό στη θέση Παλάτια, στην Κορώπη (Πήλιο), πόδι παίρνουν και ένας σταθμός στην Αθανασίου Διάκου (εντός πόλης, ο οποίος έχει ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ χρόνια αν δεν κάνω λάθος), ένας σταθμός στην Νεάπολη Βόλου (σε ΠΟΛΥ κεντρικό σημείο) και ο σταθμός στους Αφέτες Πηλίου.

 

Θα καταλήξει στο τέλος να γίνει η χειρότερη σε κάλυψη :confused:

 

Να φανταστώ εξαιτίας των καθυστερημένων που κάνουν τόσες φασαρίες όλα αυτά τα χρόνια στο Βόλο;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς. Οι σταθμοί απ' όσο ξέρω πάντως, ήταν αδειοδοτημένοι.

 

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, δεν φταίνε μόνο οι... "καθυστερημένοι".. Τόσα χρόνια έπρεπε και οι 3 πάροχοι να συνεργαστούν σ' αυτό το θέμα και να το τραβήξουν στα δικαστήρια με κάθε τρόπο.

 

Anyway, μιλάμε για μεγάλες τρύπες. Είναι -4 σταθμοί. Σε διαφορετικά σημεία μεν, αλλά δημιουργείται μεγάλο θέμα πλέον αν όντως τους κλείσουν / έκλεισαν (αν και εδώ που τα λέμε, οι άλλοι 2 πάροχοι αυτά τραβούσαν τα προηγούμενα χρόνια, καιρός να δει κι η Cosmote τη "γλύκα" :p )

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Και ένα update από Βόλο: :p

Μετά τον σταθμό στη θέση Παλάτια, στην Κορώπη (Πήλιο), πόδι παίρνουν και ένας σταθμός στην Αθανασίου Διάκου (εντός πόλης, ο οποίος έχει ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ χρόνια αν δεν κάνω λάθος), ένας σταθμός στην Νεάπολη Βόλου (σε ΠΟΛΥ κεντρικό σημείο) και ο σταθμός στους Αφέτες Πηλίου.

 

Θα καταλήξει στο τέλος να γίνει η χειρότερη σε κάλυψη :confused:

 

Για ορισμένες εξ αυτών η ίδια η εταιρία έχει ζητήσει να φύγουν, σύμφωνα με την απόφαση της ΕΕΤΤ. Άρα μήπως σχεδιάζει διαφορετικά το δίκτυο της; Δεν ξέρω τι σχεδιάζεται.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάς για σχεδίαση δικτύου κινητής τηλεφωνίας στον Βόλο είναι το ανέκδοτο του αιώνα:lol:

 

Ακόμη κι έτσι να είναι, αφενός οι σταθμοί ήταν κεντρικοί, σε πολύ σημαντικά σημεία, για τις περιοχές που κάλυπταν και αφετέρου, από πού κι ως πού να υπάρξει ευελιξία στη σχεδίαση του δικτύου στον Βόλο όπως προείπα; :p

Link to comment
Share on other sites

ναι, συμφωνώ με αυτά που λες, οπότε λογικά θα υπάρξουν κενά στην περιοχή , υπομονή...τι άλλο να πούμε :(

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε το μέγεθος της βλακείας,υπάρχει "επιτροπή ποιότητας ζωής":wacko: που αποφασίζει de facto να μην μπουν πουθενά σταθμοί από κανέναν πάροχο εντός πολεοδομικού συγκροτήματος.

Η απορία πάντως παραμένει:εφόσον ήταν αδειοδοτημένοι οι σταθμοί, τι συνέβη; γιατί ήραν την αδειοδότηση; έχουν δικαίωμα να το κάνουν; & γιατί σε αυτούς τους σταθμούς;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κωνσταντίνε νομίζω ότι έχουμε μπερδευτεί λίγο. Καμία επιτροπή δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει αδειοδοτημένο σταθμό, εκτός και αν η άδεια είναι ελλειπής - αυθέρετη κεραία, λειτουργεί με συχνότητες που δεν αναγράφονται στην άδεια, ή έχουν γίνει προσθήκες παράνομες.

 

Από εκεί και πέρα, η αφαίρεση σταθμών μπορεί να γίνεται γιατί έχουν αδειοδοτηθεί άλλες θέσεις σε χαμηλότερο κόστος, δηλαδή ήταν προσωρινοί σταθμοί. Αυτό είναι και το πιο πιθανό σενάριο. Ένα δίκτυο για να είναι βιώσιμο πρέπει να συνοδεύεται από οικονομοτεχνικές μελέτες - το έχω πει επανηλλειμένα - αλλιώς σε λίγα χρόνια μπορεί να πάει στα τάρταρα ακόμα και αν δίνει 500gbps στην Άνω Πετινίτσα. Αν μια εταιρεία καταφέρει να δώσει καλή εμπειρία χρήσης με χαμηλό κόστος, μπορεί να γίνει βιώσιμη και ανταγωνιστική με χαμηλές τιμές και μεγάλο πελατολόγιο. Το ΚΡΙ καθορίζεται από άνω και κάτω όριο. Κάτω όριο γιατί δε θες οι πελάτες σου να γκρινιάζουν και άνω όριο για να μην πέσεις έξω στις επενδύσεις σου και να γίνονται ομοιόμορφα. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάσαι σε ποιον server έγινε η μέτρηση;

 

*Δοκίμασα 2-3 διαφορετικούς και όλοι το ίδιο έδιναν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...