Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

49 minutes ago, georgeavl3 said:

Ναι θα παίζουν όλες οι μπάντες σε 4 κατευθύνσεις. Θα ωφεληθούν και κάποια χωριά του δήμου Αβδήρων (Διομήδεια, Μαγικό, Νέος Ζυγός κλπ). Η Cosmote θα βάλει Huawei radios όπως είδα στη μελέτη.

Η 3152 της Cosmote, αν και είναι σε καλή θέση, δεν κάνει δουλειά. Μάλλον δε βλέπουν βόρεια τα πάνελ.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Τελικά το διάβασα όλες βάζουν εκεί με βάση την αδειοδότησή n28, n78. 

Θέλουν και αναβάθμιση και οι υπόλοιπες μέσα στην πόλη. 

Εύχομαι όταν επισκεφτώ την πόλη σας να παίζουν και τα δυο μου συμβόλαια με 1000ρια παντού.

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Άτομο με φθηνό κινεζικό κινητό υππφερει στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης στις περιοχές που είναι οριακές . Εγώ με το iPhone στα ίδια σημεία κάτι κάνω 

7 minutes ago, cmvr said:

Τελικά το διάβασα όλες βάζουν εκεί με βάση την αδειοδότησή n28, n78. 

Θέλουν και αναβάθμιση και οι υπόλοιπες μέσα στην πόλη. 

Εύχομαι όταν επισκεφτώ την πόλη σας να παίζουν και τα δυο μου συμβόλαια με 1000ρια παντού.

 

Πολύ καλά νέα επιτεκους δίνουν λόγο σημασία στα βόρεια 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, georgebad said:

Άτομο με φθηνό κινεζικό κινητό υππφερει στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης στις περιοχές που είναι οριακές . Εγώ με το iPhone στα ίδια σημεία κάτι κάνω 

Πολύ καλά νέα επιτεκους δίνουν λόγο σημασία στα βόρεια 

Καιρός ήταν. Απλά δεν το πίστευα ότι πηγαίνουν τόσο επιθετικά όλες. Όπως έμεινα έκπληκτος που βάζει πολύ n78 και η Vodafone πια με βάση τα λεγόμενα των παιδιών.

Πάντως πάλι το cell site της Vantage σώζει τη cosmote στην περιοχή. Ποιος ξέρει τι ανταλλαγή θα έκαναν στο κέντρο της πόλης.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2022 at 9:27 ΜΜ, georgeavl3 said:

Ναι θα παίζουν όλες οι μπάντες σε 4 κατευθύνσεις. Θα ωφεληθούν και κάποια χωριά του δήμου Αβδήρων (Διομήδεια, Μαγικό, Νέος Ζυγός κλπ). Η Cosmote θα βάλει Huawei radios όπως είδα στη μελέτη.

Η 3152 της Cosmote, αν και είναι σε καλή θέση, δεν κάνει δουλειά. Μάλλον δε βλέπουν βόρεια τα πάνελ.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

H Cosmote δε βάζει huawei radios. 

Τα antenna panels θα είναι huawei. Τα radios και τα basebands είναι Ericsson. 

Ο συνδυασμός Ericsson radios και Huawei antennas είναι αρκετά συνηθισμένος. 

On 14/10/2022 at 10:36 ΜΜ, cmvr said:

Καιρός ήταν. Απλά δεν το πίστευα ότι πηγαίνουν τόσο επιθετικά όλες. Όπως έμεινα έκπληκτος που βάζει πολύ n78 και η Vodafone πια με βάση τα λεγόμενα των παιδιών.

Πάντως πάλι το cell site της Vantage σώζει τη cosmote στην περιοχή. Ποιος ξέρει τι ανταλλαγή θα έκαναν στο κέντρο της πόλης.

Δεν έγινε καμία ανταλλαγή. Η Vantage ενοικιάζει το σταθμό σε όποιον το ζητήσει. Πολύ απλά. 

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα πάνελ εννοούσα. Λάθος ορολογία

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

H Cosmote δε βάζει huawei radios. 

Τα antenna panels θα είναι huawei. Τα radios και τα basebands είναι Ericsson. 

Ο συνδυασμός Ericsson radios και Huawei antennas είναι αρκετά συνηθισμένος. 

Δεν έγινε καμία ανταλλαγή. Η Vantage ενοικιάζει το σταθμό σε όποιον το ζητήσει. Πολύ απλά. 

Έχω την αίσθηση ότι έχουν λόγο οι συμβεβλημένες εταιρίες με βάση των όρων στο μνημόνιο συνεργασίας τους  όταν πρόκειται για την Cosmote. 

21 minutes ago, georgeavl3 said:

Τα πάνελ εννοούσα. Λάθος ορολογία

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Αυτό καταλάβαμε έτσι και αλλιώς μόνο τα πάνελ.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

H Cosmote δε βάζει huawei radios. 

Τα antenna panels θα είναι huawei. Τα radios και τα basebands είναι Ericsson. 

Ο συνδυασμός Ericsson radios και Huawei antennas είναι αρκετά συνηθισμένος. 

Δεν έγινε καμία ανταλλαγή. Η Vantage ενοικιάζει το σταθμό σε όποιον το ζητήσει. Πολύ απλά. 

Μακάρι να το εκμεταλλευτεί αυτό η cosmote και να φυτέψει στις κεραίες της Vantage . Ειδικά στα βόρεια θα λύσουν εύκολα τα προβλήματα τους . Αν όντως μπορούν να βάλουν όπου θέλουν , να βάλουν στο θέση 1002181 της vodafone εξω απο την Νεα ιχνη Σερρων , και στην θεση 1204548 της wind. Θα βελτιωσουν κατα πολυ την καλυψη

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, georgebad said:

Μακάρι να το εκμεταλλευτεί αυτό η cosmote και να φυτέψει στις κεραίες της Vantage . Ειδικά στα βόρεια θα λύσουν εύκολα τα προβλήματα τους . Αν όντως μπορούν να βάλουν όπου θέλουν , να βάλουν στο θέση 1002181 της vodafone εξω απο την Νεα ιχνη Σερρων , και στην θεση 1204548 της wind. Θα βελτιωσουν κατα πολυ την καλυψη

Δεν θα ήταν κακό κάτι τέτοιο. Αλλά πάντα μα πάντα το ιδιόκτητο θα υπερτερεί του ενοικιαζόμενου 😉 Άλλωστε άμα θες να λύσεις μόνιμες "παθογένειες", το καλύτερο είναι να τις λύσεις μόνιμα μια και καλή και όχι να σκας ενοίκια κάθε λίγο. Γνώμη μου δλδ.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, johnny_htc said:

Δεν θα ήταν κακό κάτι τέτοιο. Αλλά πάντα μα πάντα το ιδιόκτητο θα υπερτερεί του ενοικιαζόμενου 😉 Άλλωστε άμα θες να λύσεις μόνιμες "παθογένειες", το καλύτερο είναι να τις λύσεις μόνιμα μια και καλή και όχι να σκας ενοίκια κάθε λίγο. Γνώμη μου δλδ.

Και εγώ έτσι πιστεύω , απλά βλέπω την cosmote κάπως "συντιριτικη" στο να βγάζει νέες άδειες. Εκτός αν το έχουν κάνει είδη και απλά περιμένουν εγκρίσεις από την ΕΕΤΤ

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, georgebad said:

Και εγώ έτσι πιστεύω , απλά βλέπω την cosmote κάπως "συντιριτικη" στο να βγάζει νέες άδειες. Εκτός αν το έχουν κάνει είδη και απλά περιμένουν εγκρίσεις από την ΕΕΤΤ

Το πιο πιθανό. Πιστεύω δεν πετάνε στη τύχη σταθμούς όπως σχεδόν κάνουν οι άλλοι δύο και σίγουρα πλέον από δω και πέρα τουλάχιστον ψάχνουν το feed από οπτική στα σημεία που βάζουν (ειδικά σε rural περιοχές). Άρα όλο αυτό καθυστερεί τα πράματα αρκετά εικάζω. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgebad said:

Και εγώ έτσι πιστεύω , απλά βλέπω την cosmote κάπως "συντιριτικη" στο να βγάζει νέες άδειες. Εκτός αν το έχουν κάνει είδη και απλά περιμένουν εγκρίσεις από την ΕΕΤΤ

Με βάση τα λεγόμενα της τεχνικής για τα βόρεια δεν μπορούν να βρουν δικά τους σημεία είναι δύσκολα.

Όπως και να έχει ας βάλουν όπου βρουν να τελειώνει.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να καταλάβει κάποιος απο εσάς που εχει την γνώση τί κεραία είναι αυτή; είναι τηλεφωνίας; αν ναί υποστηρήζει 5G; Δεν έχω τις εφαρμογές που εχετε εσείς ουτε και απεριόριστα mb να κανω μέτρηση. απλά όταν περνάω απο αυτό το σημείο το τηλέφωνο έχει πάντα τέρμα σήμα και δεν χανει ούτε μία γραμμή όπου και να το πάς..βέβαια άν απομακρυνθώ 500 μέτρα χανει αμέσως 2 γραμμές σήματος..

20221016_142533.jpg

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κεραία που δείχνεις είναι link. Μπορεί να χρησιμοποιείται είτε για τις ανάγκες του κτιρίου για ίντερνετ κ.λπ. είτε για τυχούσες κεραίες κινητής που βρίσκονται πάνω στην ταράτσα. Έχω την εντύπωση ότι βρίσκονται δύο κατασκευές που μέσα μπορεί και να έχουν κεραίες κινητής από δύο εταιρείες. Φυσικά από αυτή τη φωτογραφία δε μπορούμε να ξέρουμε τι συμβαίνει. Αν μας έβαζες τοποθεσία για να το βρούμε στο keraies.eett.gr ή στο Cellmapper για να σου πούμε θα ήταν καλύτερο.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikos_96 said:

Μπορεί να καταλάβει κάποιος απο εσάς που εχει την γνώση τί κεραία είναι αυτή; είναι τηλεφωνίας; αν ναί υποστηρήζει 5G; Δεν έχω τις εφαρμογές που εχετε εσείς ουτε και απεριόριστα mb να κανω μέτρηση. απλά όταν περνάω απο αυτό το σημείο το τηλέφωνο έχει πάντα τέρμα σήμα και δεν χανει ούτε μία γραμμή όπου και να το πάς..βέβαια άν απομακρυνθώ 500 μέτρα χανει αμέσως 2 γραμμές σήματος..

20221016_142533.jpg

 

Στον Σκλαβενίτη έξω από την Σπάρτη είναι αυτό; Η καμινάδα που βλέπεις δίπλα, είναι η κεραία #105282 της Cosmote με καμουφλάζ. Έχει 5G, αν θυμάμαι καλά είναι DSS. 

Αυτό που δείχνεις με το βελάκι είναι απλά ένα link. Αυτό που λέει ο geo πιο πάνω. 

Υ.Γ. Η 2η καμινάδα δεν ξέρω τι είναι. Δεν υπάρχει άλλη εταιρεία εκεί. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

 

Στον Σκλαβενίτη έξω από την Σπάρτη είναι αυτό; Η καμινάδα που βλέπεις δίπλα, είναι η κεραία #105282 της Cosmote με καμουφλάζ. Έχει 5G, αν θυμάμαι καλά είναι DSS. 

Αυτό που δείχνεις με το βελάκι είναι απλά ένα link. Αυτό που λέει ο geo πιο πάνω. 

Υ.Γ. Η 2η καμινάδα δεν ξέρω τι είναι. Δεν υπάρχει άλλη εταιρεία εκεί. 

Σωστός. Το κατάλαβες το μέρος👌. ενημερωτικά ρώτησα να ξέρω τί υπάρχει και πού.. Πάντως τζάμπα την έχουν καμουφλάρει απο την στιγμή που αυτό που λέτε εσείς link παραπέμπει περισσότερο σε κεραία τέτοιου τύπου για τον απλό κόσμο. anyway. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σήμερα ενεργοποιήθηκε η αναβαθμισμένη κεραία στον ΟΤΕ της Θηβών στον Πειραιά. Από τα 90 mbps 100 max φτάσαμε στα 200+ με 3/4 γραμμές. Δεν ξέρω αν μπήκε και N78 αλλά θα το δω και θα σας πω. Η αναβάθμιση προχωράει κανονικά. Έμαθα χθες από φίλο στην COSMOTE ότι στα τέλη του 2022 με αρχές 2022 με αρχές 2023 ξεκινά ολική αναβάθμιση στη Θράκη και την Ήπειρο. @cmvrκαι μέχρι το τέλος του 2023 θα είστε έτοιμοι 

3C876B6B-F4FA-4289-BB11-43C1D7D09057.png

863EECD2-77D5-4AFC-B688-3758F0E2AA2A.png

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gv2008 said:

Καλησπέρα,

Σήμερα ενεργοποιήθηκε η αναβαθμισμένη κεραία στον ΟΤΕ της Θηβών στον Πειραιά. Από τα 90 mbps 100 max φτάσαμε στα 200+ με 3/4 γραμμές. Δεν ξέρω αν μπήκε και N78 αλλά θα το δω και θα σας πω. Η αναβάθμιση προχωράει κανονικά. Έμαθα χθες από φίλο στην COSMOTE ότι στα τέλη του 2022 με αρχές 2022 με αρχές 2023 ξεκινά ολική αναβάθμιση στη Θράκη και την Ήπειρο. @cmvrκαι μέχρι το τέλος του 2023 θα είστε έτοιμοι 

3C876B6B-F4FA-4289-BB11-43C1D7D09057.png

863EECD2-77D5-4AFC-B688-3758F0E2AA2A.png

Εξαιρετικά αποτελέσματα! Το upload βελτιώθηκε; Κάλυψη, σήμα;

Πόσο καιρό πήρε να αναβαθμιστεί από την μέρα που ξεκίνησαν οι εργασίες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Arinos said:

Εξαιρετικά αποτελέσματα! Το upload βελτιώθηκε; Κάλυψη, σήμα;

Πόσο καιρό πήρε να αναβαθμιστεί από την μέρα που ξεκίνησαν οι εργασίες;

Περίπου 10 μέρες. Η κάλυψη ήταν πάντα 2 με 3 γραμμές. Τώρα είναι σταθερά στις 3. Βελτιώθηκε και το upload. Από τα 2 mbps πήγαμε στα 18.Δες μέτρηση πριν  την αναβάθμιση από τον ίδιο σταθμό. Τώρα μένει να κατέβω στο χωριό μου στα Μέθανα το τριήμερο της 28ης για να δω αν ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση εκεί. Όταν πήγαινα το καλοκαίρι, μέσα στο σπίτι είχα 4G+ και δύο γραμμές στο σήμα αλλά ταχύτητες κάτω των 2 mbps. Με τις αναβαθμίσεις δεν μεγαλώνει η εμβέλεια και οι ταχύτητες;93B1B09B-993B-458B-93E7-E52B88D40DE0.thumb.png.c74ac301b1e675fb2fb2c6dd0805ea35.png

Μία ακόμα με 4/4. Φυσάειιι!!!

BAD77878-79E1-4B3C-93E9-230266E53E71.jpeg

Άλλη μία μέτρηση στο -1 στο parking του σπιτιού. 2 γραμμές 4G+ με πραγματικά εξαιρετικές ταχύτητες. Μέχρι τώρα είχε 4G only με μία γραμμή που έπιανε 5 mbps. 

DFD9478B-B6AC-448D-9B72-FFE8401A233E.png

——————————————————

Τελευταία εξέλιξη. Είναι εκτός λειτουργίας τα 3 τελευταία λεπτά ΟΛΕΣ οι κεραίες 4G στην περιοχή. ( συγκεκριμένα 3 ) Όλοι γύρισαν σε EDGE και η Τουρκική κάρτα μου άλλαξε πάροχο και συνδέθηκε με WIND/NOVA. Αν δω τεχνικό στο δρόμο περνώντας από το κτίριο σε λίγο και μάθω τι συμβαίνει θα ενημερώσω. Μάλλον κάτι φτιάχνουν ακόμα. Τι να πω

056CCD54-0754-44F1-A4EC-9F5FA6307390.png

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Gv2008 said:

Περίπου 10 μέρες. Η κάλυψη ήταν πάντα 2 με 3 γραμμές. Τώρα είναι σταθερά στις 3. Βελτιώθηκε και το upload. Από τα 2 mbps πήγαμε στα 18.Δες μέτρηση πριν  την αναβάθμιση από τον ίδιο σταθμό. Τώρα μένει να κατέβω στο χωριό μου στα Μέθανα το τριήμερο της 28ης για να δω αν ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση εκεί. Όταν πήγαινα το καλοκαίρι, μέσα στο σπίτι είχα 4G+ και δύο γραμμές στο σήμα αλλά ταχύτητες κάτω των 2 mbps. Με τις αναβαθμίσεις δεν μεγαλώνει η εμβέλεια και οι ταχύτητες;93B1B09B-993B-458B-93E7-E52B88D40DE0.thumb.png.c74ac301b1e675fb2fb2c6dd0805ea35.png

Μία ακόμα με 4/4. Φυσάειιι!!!

BAD77878-79E1-4B3C-93E9-230266E53E71.jpeg

Άλλη μία μέτρηση στο -1 στο parking του σπιτιού. 2 γραμμές 4G+ με πραγματικά εξαιρετικές ταχύτητες. Μέχρι τώρα είχε 4G only με μία γραμμή που έπιανε 5 mbps. 

DFD9478B-B6AC-448D-9B72-FFE8401A233E.png

Ίσως να άλλαξαν όλον τον εξοπλισμό, να έβαλαν και n78. Τώρα είδα ότι είναι 4g+ και όχι 5g οπότε η διαφορά είναι πραγματικά μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Arinos said:

Ίσως να άλλαξαν όλον τον εξοπλισμό, να έβαλαν και n78. Τώρα είδα ότι είναι 4g+ και όχι 5g οπότε η διαφορά είναι πραγματικά μεγάλη.

Τώρα βγήκε τελείως εκτός υπηρεσίας. Πραγματικά δεν ξέρω τι κάνουν. Φεύγοντας μετά για το γυμναστήριο θα δω.

FD0B879C-CA96-43B8-82F5-A39EED82B74E.png

9AEA0EA8-3A3B-4BEC-A42B-3AC393997E65.png

3D4F861C-E9FD-402B-B0EB-16BEBF4C1CD1.jpeg

Μόλις έμαθα από τον γνωστό μου ότι γίνεται αναβάθμιση εσωτερικών συστημάτων ή δακτυλίων ( δεν θυμάμαι πως ακριβώς μου το είπε ) στην περιοχή. Την τελευταία ώρα έχουμε μείνει χωρίς Internet και τηλέφωνο με το DSL να αναβοσβήνει. Κάτι αναβαθμίζουν συνολικά για να συνδέσουν τις κεραίες με τις οπτικές ίνες που δεν έχουμε ακόμα. Τρέλα πουλάνε. Εδώ δεν έχουμε VDSL. Έχουμε μόνο VDSL από ΑΚ. Τι να πω, ίσως να βάλουν σύντομα FTTH. Θα δείξει 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Gv2008 said:

Τώρα βγήκε τελείως εκτός υπηρεσίας. Πραγματικά δεν ξέρω τι κάνουν. Φεύγοντας μετά για το γυμναστήριο θα δω.

FD0B879C-CA96-43B8-82F5-A39EED82B74E.png

9AEA0EA8-3A3B-4BEC-A42B-3AC393997E65.png

3D4F861C-E9FD-402B-B0EB-16BEBF4C1CD1.jpeg

Μόλις έμαθα από τον γνωστό μου ότι γίνεται αναβάθμιση εσωτερικών συστημάτων ή δακτυλίων ( δεν θυμάμαι πως ακριβώς μου το είπε ) στην περιοχή. Την τελευταία ώρα έχουμε μείνει χωρίς Internet και τηλέφωνο με το DSL να αναβοσβήνει. Κάτι αναβαθμίζουν συνολικά για να συνδέσουν τις κεραίες με τις οπτικές ίνες που δεν έχουμε ακόμα. Τρέλα πουλάνε. Εδώ δεν έχουμε VDSL. Έχουμε μόνο VDSL από ΑΚ. Τι να πω, ίσως να βάλουν σύντομα FTTH. Θα δείξει 

Πολλά λραγματα μπορούν να συμβαίνουν ειδικα όταν πειραζουν κάτι . Υπομονή . Γιατί αυτά τα 200 μπορεί να γίνουν 300 μετά το περας των εργασιων

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, georgebad said:

Πολλά λραγματα μπορούν να συμβαίνουν ειδικα όταν πειραζουν κάτι . Υπομονή . Γιατί αυτά τα 200 μπορεί να γίνουν 300 μετά το περας των εργασιων

 

Μακάρι. Αν και νομίζω ότι δεν θα δω παραπάνω με το ταπεινό iPhone 7 μου. Σκέφτομαι να πάρω καινούριο αλλά αυτή τη στιγμή μου είναι αρκετά δύσκολο 

Τι μπάντες έχει μια αναβαθμισμένη κεραία σε 4G+?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...