Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

53 minutes ago, Gv2008 said:

Στο σπίτι μου σε εξωτερικό χώρο έχω 4G και 1 γραμμή με αισχρές ταχύτητες 2 mbps.

Με το ταπεινό μου iPhone κάτω από την κεραία μέγιστη ταχύτητα στη 1 το βράδι 110 mbps.

Οι μετρήσεις ήταν μέσω 4g ή 5g? Το καλοκαίρι είχαν ανέβει κάτι μετρήσεις από αλλού στην Ελλάδα που στο 5g είχε πάνω από 300 Mbps και στο 4g έως 1-2 Mbps. Αν οι μετρήσεις ήταν μέσω 4g ίσως να συνέβαινε αυτό και στην περιοχή που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099






Καλησπέρα,
Τον Αύγουστο πήγα πρώτη φορά με COSMOTE στο χωριό μου, στα Μεθανα της Πελοποννήσου. Η COSMOTE είναι η μόνη λειτουργική. Η κεραία βρίσκεται στον δρόμο πάνω από τον παραλιακό. Βρίσκεται σε ένα κτίριο του ΟΤΕ στην Οδό 25ης Μαρτίου 103. Θα έχω εικόνες!για την τοποθεσία. Το σπίτι μου βρίσκεται στη Βρομολιμνη, λίγο πιο πάνω. Όταν είχα πάει η κεραία είχε 6ψηφιο eNb. Το έχω κιόλας. Στο σπίτι μου σε εξωτερικό χώρο έχω 4G και 1 γραμμή με αισχρές ταχύτητες 2 mbps. Όταν είχα επιστρέψει Αθήνα τους είχα ενημερώσει και μου είχαν πει πως στα μέσα Σεπτεμβρίου θα γίνει αναβάθμιση. Αυτό θα αυξήσει και την κάλυψη ( εμβέλεια ); Επίσης οι κεραίες με 6ψηφια eNb δεν είναι ήδη αναβαθμισμένες οι αναβαθμίζονται και αυτές; Με το ταπεινό μου iPhone κάτω από την κεραία μέγιστη ταχύτητα στη 1 το βράδι 110 mbps. Ισχύει ότι θα γίνει αναβάθμιση άραγε; Δυστυχώς δεν έχω φωτό. Υπάρχει τρόπος να μάθω αν αναβαθμίστηκε εκτός από το να πάω εκεί; Το eNb είναι 105440. Οι συντεταγμένες της κεραίας είναι: (37.5806637, 23.3901658). Στη φωτογραφία εκεί που είναι ο κύκλος είναι και η κεραία. Στην επόμενη φωτογραφία είναι το σπίτι μου. Μπορούμε να βγάλουμε άκρη σχετικά με το αν η COSMOTE μου λέει την αλήθεια; Αν όντως θα αναβαθμιστεί και αν από τότε έχει αναβαθμιστεί. Αν την 28η πάω και ανεβάσω φωτογραφίες θα καταλάβετε εσείς αν έχει αναβαθμιστεί σε 5G? Και αν έχει N7 ή N28, N1 κτλ; Επίσης ισχύει ότι αν αναβαθμιστεί σε 5G αυξάνεται η εμβέλεια και θα πιάνει το σπίτι μου; Ούτως ή άλλως η απόσταση δεν είναι μεγάλη. Σας ευχαριστώ και ζήτω συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο 
D5A0C194-7114-4F38-A848-BDDC2A6AE60C.thumb.jpeg.d16ffa7647cb6f00c92f488d95eee164.jpeg
A77068FE-92C3-4C98-84D0-8D7062F34D1B.thumb.png.64a36789a523b16b98d48215235fca62.png


Η κεραια στο κτίριο ΟΤΕ Μεθάνων έχει eNb 105076 και 205076. Η 105440 βρίσκεται σε μια κορυφή βουνού πάνω από τα Μέθανα. Με λίγα λόγια μια κεραία υπάρχει μέσα στην πόλη των Μεθάνων. Επίσης, αναβαθμισμένες είναι όλες οι κεραίες στην περιοχή.
Μπες και στο Cellmapper να δεις, είναι ενημερωμένες με τη σωστή τοποθεσία όλες οι κεραίες την Cosmote τουλάχιστον.
Η 105440 στο site EETT φαίνεται να έχει και n28.
Poco X3 Pro via Tapatalk




15c3fafb745f55a57da2d3f6a4f3d372.jpg
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, georgeavl3 said:





 

 


Η κεραια στο κτίριο ΟΤΕ Μεθάνων έχει eNb 105076 και 205076. Η 105440 βρίσκεται σε μια κορυφή βουνού πάνω από τα Μέθανα. Με λίγα λόγια μια κεραία υπάρχει μέσα στην πόλη των Μεθάνων. Επίσης, αναβαθμισμένες είναι όλες οι κεραίες στην περιοχή.
Μπες και στο Cellmapper να δεις, είναι ενημερωμένες με τη σωστή τοποθεσία όλες οι κεραίες την Cosmote τουλάχιστον.
Η 105440 στο site EETT φαίνεται να έχει και n28.
Poco X3 Pro via Tapatalk




15c3fafb745f55a57da2d3f6a4f3d372.jpg

 

Σ' ευχαριστώ. Άρα 5G N28 έχει η κεραία στο Βουνό. Σωστά? Αυτή μέσα στην πόλη με το διπλό eNb έχει μόνο 4G? Επίσης που βρίσκεις τα έγγραφα της Ε.Ε.Τ.Τ με τις μπάντες της κάθε κεραίας; Στο CellMapper μου βγάζει μόνο μία. Πρέπει να επιλέξω 5G? Edit: Η 105440 δεν με πιάνει. Με πιάνει μόνο η κεραία με eNb: 105076 και 205076. Άρα αφού δεν έχει αυτή 5G κάποια στιγμή θα αναβαθμιστεί, σωστά?

 

19 minutes ago, Arinos said:

Οι μετρήσεις ήταν μέσω 4g ή 5g? Το καλοκαίρι είχαν ανέβει κάτι μετρήσεις από αλλού στην Ελλάδα που στο 5g είχε πάνω από 300 Mbps και στο 4g έως 1-2 Mbps. Αν οι μετρήσεις ήταν μέσω 4g ίσως να συνέβαινε αυτό και στην περιοχή που αναφέρεις.

Δεν είχε 5G. Μέτρησε φίλος μου με iPhone 12

Στιγμιότυπο οθόνης (284).png

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισμένη είναι η 105076. Τώρα γιατί δεν έδειχνε 5G ένας θεός ξέρει
Όταν ξαναπάς ενημέρωσε
Poco X3 Pro via Tapatalk




Η μία κεραία στο κτίριο του ΟΤΕ και η άλλη στην οδό Χρ. Μαλτέζου:
25312198_(283).thumb.png.571c12fe7dd5ad74002b7682e448c839.png
Τα έγγραφα από αυτό ακριβώς το site που φαινεται στο screenshot σου. Πατάς το μεγεθυντικο φακό στο πλάι δεξιά και ανοίγουν όλα

Poco X3 Pro via Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, georgeavl3 said:

Αναβαθμισμένη είναι η 105076. Τώρα γιατί δεν έδειχνε 5G ένας θεός ξέρει
Όταν ξαναπάς ενημέρωσε
Poco X3 Pro via Tapatalk



 

Τα έγγραφα από αυτό ακριβώς το site που φαινεται στο screenshot σου. Πατάς το μεγεθυντικο φακό στο πλάι δεξιά και ανοίγουν όλα

Poco X3 Pro via Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ. Αυτοί λένε ότι θα αναβαθμιζόταν Σεπτέμβριο με Οκτώβριο. Μπορώ να δω με κάποιον τρόπο πότε αναβαθμίστηκε; Το τεχνικό μου είχε πει ότι μόλις αναβαθμιστεί η 105076 θα αυξηθεί και η εμβέλεια λόγω νέας τεχνολογίας, νομίζω είπε MIMO 4X4 και θα πιάνω και πιο ισχυρό 4G.

Που να κλικάρω; Στην κεραία 105076 δεν έχει αυτό που έχεις επισυνάψει με τις μπάντες.. Στην άλλη κεραία το έχει. Αυτή στη Χρ. Μαλτέζου

Στιγμιότυπο οθόνης (285).png

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η 105076. Στη χρ. Μαλτέζου και φαίνεται σαν ΟΤΕ, όχι Cosmote.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, georgeavl3 said:

Αυτή είναι η 105076. Στη χρ. Μαλτέζου και φαίνεται σαν ΟΤΕ, όχι Cosmote.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Άρα ψάχνω μόνο αυτές που λένε COSMOTE? Πως μπορώ να βρω τις μπάντες που εκπέμπουν η πρώτη και η δεύτερη? 

1 1405076 Αδειοδοτημένη COSMOTE ΜΕΘΑΝΑ ΚΤΙΡΙΟ ΟΤΕ Τροιζηνίας  
2 1415076 Δήλωση ΕΚΚΧΟ COSMOTE ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΧΡ. ΜΑΛΤΕΖΟΥ Τροιζηνίας
Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

Για τη συγκεκριμένη 105076 των Μεθάνων, πας στην κεραία που είναι αδειοδοτημένη από τον ΟΤΕ. Όχι τις άλλες δύο που φαίνονται σαν Cosmote. Εκεί φαίνεται ότι παίζει μόνο στις μπάντες 1, 3 και 20, στο έγγραφο Αίτηση Άδειας Κατασκευής Κεραίας ΕΕΤΤ. Συνήθως σαν Cosmote φαίνονται οι κεραίες κινητής, εκτός και αν είναι πάνω σε αστικά κέντρα ΟΤΕ αλλά και αυτό όχι πάντα.

Poco X3 Pro via Tapatalk







Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgeavl3 said:

Για τη συγκεκριμένη 105076 των Μεθάνων, πας στην κεραία που είναι αδειοδοτημένη από τον ΟΤΕ. Όχι τις άλλες δύο που φαίνονται σαν Cosmote. Συνήθως σαν Cosmote φαίνονται οι κεραίες κινητής, εκτός και αν είναι πάνω σε αστικά κέντρα ΟΤΕ αλλά και αυτό όχι πάντα. Εκεί φαίνεται ότι παίζει μόνο στις μπάντες 1, 3 και 20.

Poco X3 Pro via Tapatalk


 

Άρα 5G έχει μόνο αυτή στο βουνό ( 105440 ). Αυτή στο κτίριο του ΟΤΕ ( 105076 ) έχει μέχρι 4G+ παλιό δίκτυο 2600 και 2100 CA και είναι αυτή που μέχρι τις 15 Οκτωβρίου θα είχαν αναβαθμίσει.

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Αγίας Κυριακής 

 

Screenshot_2022-10-02-18-53-42-406_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2022-10-02-18-55-14-711_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νέος σιδηροδρομικός σταθμός Θεσσαλονίκης από την 1153 με οπτική επαφή, εξωτερικός χώρος. Βράδυ αργά μπορεί να δω και 200+
https://www.speedtest.net/my-result/a/8725660742

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VasilisSam said:

Νέος σιδηροδρομικός σταθμός Θεσσαλονίκης από την 1153 με οπτική επαφή, εξωτερικός χώρος. Βράδυ αργά μπορεί να δω και 200+
https://www.speedtest.net/my-result/a/8725660742

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πολύ κίνηση η cosmote. Δηλαδή το traffic curve είναι εκθετικο. Και ο παλιός εξοπλισμός δεν είναι κακός. Απλά δεν επαρκεί πλέον. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, CosMap said:

Ακόμα αυτή η 1153 μάλιστα. Φτάνουμε τέλη του 22 κι έπρεπε ήδη να είχε 5G στα ΚΤΕΛ, τρένα, και όλα τα εμπορικά κέντρα ειδικά το one salonica! Όταν ήδη οι άλλοι 2 τα έχουν καλύψει κουτσα στραβά ντεμεκ 5G εικονικό για τα μάτια του κόσμου με μπόλικες εναλλαγές 😂. Άντε cosmote που είσαι άλλαξε λίγο την Θεσσαλονίκη επειγόντως έχει αρκετές κεραίες μπουκωμενες τις τελευταίες ημέρες.

Δεν μπορεί!😁 Τρέχει να φτάσει το 80% κάλυψη από αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα επιτέλους ότι επαναλειτουργεί η 41587 micro στο Μελίσσι! Κάποιος έκανε γύρα σχεδόν όλη την Κεντρική Μακεδονία σήμερα ωραία αν μπορούσε και το 2G καλά θα ήταν!
Αυτό το νέο στυλ που έκαναν στο site είναι λίγο άβολο δυστυχώς.
Άλλαξαν κάτι στο cellmapper? Εννοείς στον browser?

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσα και να γράφονται, δεν δίνουν λύση στο πρόβλημα ενός μέσου χρήστη που πληρώνει αδρά παροχές οι οποίες δεν του παρέχονται. 

 

Ειδικά σε επαρχιακές περιοχές, το να έχεις καλή σύνδεση 4 τα ξημερώματα και όλη την υπόλοιπη μέρα να είσαι κάτω του 1mpbs στα περισσότερα μέρη της περιοχής, αυτό πλέον λέγεται κλοπή και όχι "εξέλιξη αναβάθμισης" εφόσον κράτα χρόνια. 

 

Εγώ δεν φταίω και σίγουρα πληρώνω για ταχύτητες kbps με χρυσό. Αστοχία "υλικού, προγραμματισμού, προσωπικού" κ.λ.π., όπως θέλεις πες το, το αποτέλεσμα είναι αυτό που δίνει από μόνο του την απάντηση. 

 

Γεράσαμε και πάλι ζω την εποχή "Με την δύναμη της Tellas και του ΟΤΕ".

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Στην Δραμα παντως η βλαβη παραμενει εδω και μηνες και κανενας δεν ασχολειται... και μιλαμε για κεραια που εχει την μεγαλυτερη καλυψη... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται για να συγκινηθούν θα πρέπει να μην έχει καν σημα η κεραία για να έρθει κάποιος.  

Αφού υπολειτουργει, δεν πειράζει μωρέ. Άσε τα κορόιδα να πληρωνουν. Να μου πεις και που λειτουργούσε κανονικά πάλι μονοψήφια είχαμε ....

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα στο κέντρο της Λάρισας που είχα με κάλεσαν πίσω από την Κοσμοτε δεν βρήκαν κάποια βλάβη στην περιοχή μου λένε, απ ότι φαίνεται αυτό ακριβώς δεν ενδιαφέρονται για λύση των προβλημάτων..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...