Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά έχω προβλήματα με VoLTE και WiFi calling τις τελευταίες ~2 εβδομάδες. Χρονικά συμπίπτει με το πανελλαδικό πρόβλημα που είχε η Cosmote τότε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Προσωπικά έχω προβλήματα με VoLTE και WiFi calling τις τελευταίες ~2 εβδομάδες. Χρονικά συμπίπτει με το πανελλαδικό πρόβλημα που είχε η Cosmote τότε.
Οκ οπότε δεν είμαι ο μόνος

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυλιώτες Κέρκυρας με οπτική επαφή με την κεραια. Πολύ καλά!4b65b68b93a99955c378dac6c6865c1b.jpg16ae57654b19fe1301b45bc553f7d91d.jpg

Sent from my Poco X3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgeavl3 said:

Αυλιώτες Κέρκυρας με οπτική επαφή με την κεραια. Πολύ καλά!4b65b68b93a99955c378dac6c6865c1b.jpg16ae57654b19fe1301b45bc553f7d91d.jpg

Sent from my Poco X3 Pro using Tapatalk
 

Η ένταση του σήματος δε με τρελαίνει αλλά η ποιότητα είναι πολύ καλή.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι το screenshot από το NetMonster τραβήχτηκε λίγα μέτρα παρακάτω από το σημείο που φάνηκαν αυτές οι ταχύτητες. Ήμουν εν κινήσει.

Sent from my Poco X3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο netmonster η τιμή ΤΑ που γράφει έναν αριθμό και μέσα σε παρένθεση κάποια μέτρα είναι στο περίπου πόσα μέτρα απέχουμε απο την κεραία?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, zerokill said:


Το netmonster υπάρχει και στο Apple store? Η κατι αντίστοιχα καλο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Οχι. Μονο ο κωδικος *3001#12345#

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο χάλια πια... Ναι, δεν είναι user friendly αλλά οκ, δίνει κάποιες πληροφορίες. Apple είναι...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, mixtri said:

Δεν είναι και τόσο χάλια πια... Ναι, δεν είναι user friendly αλλά οκ, δίνει κάποιες πληροφορίες. Apple είναι...

Στα intel chip είναι μια χαρά , στα 12 άρια με τα Qualcomm δεν δίνει τόσες πολλές πληροφορίες 

Μια βολτίτσα μέσα σε χωρια του Νομου Σερρών . Γενικά περίμενα πολύ χειρότερη εικόνα , αλλα με εντυπωσίασε θετικα ειδικά όσο αναφορά το θέμα κάλυψη . 
 

σκουταρι Σερρών 

23.6 down 1.17up

Πεπόνια Σερρών 

17down 2.40 up

Άνθη 
19.2down 7up

Νιγριτα 

108down 30up

Θερμά Σερρων

61down 25up

Σοτοχωρι

62down 34up

Ιβηρα 

10down 3.65 up

παλιό καλό δίκτυο 3+20

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτήτως του τι πληροφορίες δίνει το κάθε κινητό, προσωπικά για εμένα το σημαντικό τουλάχιστον στην φάση που βρισκόμαστε τώρα ως προς τις υποδομές των δικτύων είναι να υπάρχει ειδικό μενού στη συσκευή απο τον κατασκευαστή με το οποίο να μπορείς να κλειδώνεις μπάντες αν θες να κάνεις όσο καλύτερα γίνεται την δουλειά σου. πχ εδω Κοζάνη για να πιάσω την αναβαθμισμένη κεραία που δίνει και αναβαθμισμένη ταχύτητα είναι φορές που πρέπει να κλειδώνω σε 4g σε 1+7 ή 1+7+3 γενικά να πετάω εκτός την 20αρα γιατί αλλιως στο σημειο που συνήθως βρίσκομαι με κλειδώνει ανα περιστάσεις σε μη αναβαθμισμένη κεραία 3+20 που άποψη απόστασης ειναι πιο κοντά στο σημείο μου απο την αναβαθμισμένη και λογικό είναι να γίνεται αυτό αλλά απο ταχύτητες είναι χειρότερη απο την άλλη την πιο απομακρυσμένη αλλά αναβαθμισμένη..

Τα ίδια και στην κόκκινη όπου εκει είναι φορές στο upload της όπου ο συνδυασμός 3+20 μου δίνει upload 5-6mbps και το κλείδωμα σε μόνο 3 πιάνει 30+..

Οπότε προσωπικά για εμένα αυτό έχει περισσότερη σημασία για την τωρινή κατάσταση των δικτύων για όποιον θέλει να παίρνει τα μέγιστα απο το δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2021 at 12:17 ΜΜ, bbbb said:

Ανεξαρτήτως του τι πληροφορίες δίνει το κάθε κινητό, προσωπικά για εμένα το σημαντικό τουλάχιστον στην φάση που βρισκόμαστε τώρα ως προς τις υποδομές των δικτύων είναι να υπάρχει ειδικό μενού στη συσκευή απο τον κατασκευαστή με το οποίο να μπορείς να κλειδώνεις μπάντες αν θες να κάνεις όσο καλύτερα γίνεται την δουλειά σου. πχ εδω Κοζάνη για να πιάσω την αναβαθμισμένη κεραία που δίνει και αναβαθμισμένη ταχύτητα είναι φορές που πρέπει να κλειδώνω σε 4g σε 1+7 ή 1+7+3 γενικά να πετάω εκτός την 20αρα γιατί αλλιως στο σημειο που συνήθως βρίσκομαι με κλειδώνει ανα περιστάσεις σε μη αναβαθμισμένη κεραία 3+20 που άποψη απόστασης ειναι πιο κοντά στο σημείο μου απο την αναβαθμισμένη και λογικό είναι να γίνεται αυτό αλλά απο ταχύτητες είναι χειρότερη απο την άλλη την πιο απομακρυσμένη αλλά αναβαθμισμένη..

Τα ίδια και στην κόκκινη όπου εκει είναι φορές στο upload της όπου ο συνδυασμός 3+20 μου δίνει upload 5-6mbps και το κλείδωμα σε μόνο 3 πιάνει 30+..

Οπότε προσωπικά για εμένα αυτό έχει περισσότερη σημασία για την τωρινή κατάσταση των δικτύων για όποιον θέλει να παίρνει τα μέγιστα απο το δίκτυο

Η κεραία πού ακριβώς έχει τοποθετηθεί;

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Η μία με enb 104123/204123 είναι στο κεντρικό κτίριο του ΟΤΕ στην Κοζάνη πισω απο το δημαρχείο που μπήκε εδώ και μια εβδομάδα περίπου. H άλλη είναι η 103661 που είναι στο ύψωμα της πόλης πάνω απο τον Ι.Ν. της Αγίας παρασκευής και έχει περίπου ένα 3μηνο που μπήκε

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Γενικά εκτός πόλης , οτι βλεπει προς Εγνατία έχει αναβαθμιστεί 

11 minutes ago, bbbb said:

Η μία με enb 104123/204123 είναι στο κεντρικό κτίριο του ΟΤΕ στην Κοζάνη πισω απο το δημαρχείο που μπήκε εδώ και μια εβδομάδα περίπου. H άλλη είναι η 103661 που είναι στο ύψωμα της πόλης πάνω απο τον Ι.Ν. της Αγίας παρασκευής και έχει περίπου ένα 3μηνο που μπήκε

 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν.. Ολο και περισσότερες περιοχές αναβαθμίζονται σε 4g+/5g και σε 10 ημέρες αν δεν αλλάξει κάτι, ξεκινά το σταδιακό switch off του 3g οπότε επιπλέον φάσμα για 4g/5g

Link to comment
Share on other sites

Ετσι έχουν πει. Εχουν ήδη στείλει εδώ και καιρό sms ότι απο 21/9 κλείνει το 3g. Αν τώρα δεν τηρηθεί αυτό, δεν το γνωρίζω. Απο κει και πέρα προσωπικά βλέπω ότι οι αναβαθμισμένες περιοχές προχωράνε πιο γρήγορα απο οποιονδήποτε άλλο πάροχο αυτή την στιγμή στην Ελλάδα. Εχει περιοχές που είναι απαράδεκτες για δίκτυο εν έτει 2021? Προφανώς και ναι. Αλλά συγκριτικά με τον ανταγωνισμό, δεν έχει περισσότερες προβληματικές περιοχές συνολικά σε όλη την ελληνική επικράτεια

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nikosp88 said:

Εγώ πάντως παρατηρώ μέρα με τη μέρα ένα πιο ασταθές δίκτυο και οι ταχύτητες που είχε πριν μερικά χρονια να μην υπάρχουν πλέον και είναι κρίμα

Έχεις συνδέσεις σε όλα τα δίκτυα και το διαπιστώνεις αυτό; 

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, bbbb said:

Ναι έχω κάρτες και στα 3 δίκτυα

Tapatalk
 

Στον άλλον συμφορουμιτη αναφερόμουν. 

Edited by p_k

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, nikosp88 said:

spacer.png

αρχίζουν και παγιώνονται αυτές οι ταχύτητες σε όλο και περισσότερες περιοχές. Πίτα το δίκτυο 

Δε ξέρω τι συμβαίνει στην περίπτωσή σου. Αλλά εγώ προσωπικά είδα τρελή βελτίωση και σε σήμα και σε ταχύτητες όπου κι αν κινήθηκα. Για παράδειγμα σε ισόγειο στη Ζωγράφου όπου είχα οριακό 4g τώρα είχα τέρμα 4g και Ν78. Στον Άλιμο από 3g πήγα σε 4g με ταχύτητες 100+Mbps.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, nikosp88 said:

spacer.png

αρχίζουν και παγιώνονται αυτές οι ταχύτητες σε όλο και περισσότερες περιοχές. Πίτα το δίκτυο 


Δεν μας αναγερεις Σε ποιες περιοχές είναι αυτές οι ταχύτητες . 
Έχει περάσει νέο δίκτυο ;

 

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Κέρκυρας (πλ. Σαρόκο) σε ώρα αιχμής. 1658db306ae3268af93c60c5fa33dcd4.jpg29147e58b6cfd882a697bd48d024ae6d.jpg

Sent from my Poco X3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...