Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει τροπος να περιοριστει πχ μεσω cosmote cc η συσκευη να μην ενωνει τα bands; Ημουν προσφατα σε ταξιδι με πλοιο και ολη τη διαδρομη με ειχε σε lte+ που μου καταναλωνει ταχυτερα τη μπαταρια (και δεν ειχα εν πλω τροπο φορτισης).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1484

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Υπαρχει τροπος να περιοριστει πχ μεσω cosmote cc η συσκευη να μην ενωνει τα bands; Ημουν προσφατα σε ταξιδι με πλοιο και ολη τη διαδρομη με ειχε σε lte+ που μου καταναλωνει ταχυτερα τη μπαταρια (και δεν ειχα εν πλω τροπο φορτισης).
Βάλε Wind :)

Αν και δε νομίζω ότι κάνει διαφορά στην κατανάλωση σε σχέση με το απλό 4G

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να περιοριστει πχ μεσω cosmote cc η συσκευη να μην ενωνει τα bands; Ημουν προσφατα σε ταξιδι με πλοιο και ολη τη διαδρομη με ειχε σε lte+ που μου καταναλωνει ταχυτερα τη μπαταρια (και δεν ειχα εν πλω τροπο φορτισης).

 

To carrier aggregation γίνεται όταν έχεις active state δηλαδή δεδομένα. Αν για κάποιο λόγο θεωρείς ότι σου καταναλώνει μπαταρία κλείσε τα δεδομένα. Δεν έχει διαφορά με το 4g. Φυσικά Μέσα στο πλοίο το uplink παίζει ψηλά σε ένταση άρα λογική η πτώση πτώση της μπαταρίας...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χθες σε κομμωτηριο στην κατω Περαια Θεσσαλονικης ημουν χωρις ιντερνετ. Δεν ανοιγαν με τιποτα οι σελιδες. Στο κινητο μονο Ε και μια-δυο φορες 3G για πολυ λιγο. Ελεος...
Link to comment
Share on other sites

Χθες σε κομμωτηριο στην κατω Περαια Θεσσαλονικης ημουν χωρις ιντερνετ. Δεν ανοιγαν με τιποτα οι σελιδες. Στο κινητο μονο Ε και μια-δυο φορες 3G για πολυ λιγο. Ελεος...

 

Κάνε τον κόπο και δώσε βλάβη στο δίκτυο να καταγράψουν το παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

B3 στις οδούς Παπανδρέου και Τσαλδάρη στα Μελίσσια (βόρεια προάστια). Κοντά στο Everest.

 

Screenshot-Speedtest-20190703-115258.png

Link to comment
Share on other sites

Χθες σε κομμωτηριο στην κατω Περαια Θεσσαλονικης ημουν χωρις ιντερνετ. Δεν ανοιγαν με τιποτα οι σελιδες. Στο κινητο μονο Ε και μια-δυο φορες 3G για πολυ λιγο. Ελεος...
Στην συγκεκριμένη περιοχή έχει θέμα κάλυψης και δεν είναι η μόνη.

 

Για κάποιο λόγο δεν υπάρχουν οι σταθμοί βάσης που χρειάζονται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνε τον κόπο και δώσε βλάβη στο δίκτυο να καταγράψουν το παράπονο.
Έχουν κάνει χιλιάδες καταγγελίες οι κάτοικοι αλλά καμία εταιρεία δεν μπόρεσε να πυκνώσει το δίκτυο της.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περιοχή έχει θέμα κάλυψης και δεν είναι η μόνη.

 

Για κάποιο λόγο δεν υπάρχουν οι σταθμοί βάσης που χρειάζονται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχουν κάνει χιλιάδες καταγγελίες οι κάτοικοι αλλά καμία εταιρεία δεν μπόρεσε να πυκνώσει το δίκτυο της.

 

Ξηλωνουν κεραιες σε αυτη τη περιοχη...ολες προβλημα εχουν.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο της Θεσσαλονίκης κάθε 200μ σταθμός βάσης. Έπαθα πλάκα. Πολλοί σταθμοί ακόμα και 3CC/MIMO. Στην Αθήνα το δίκτυο είναι κλάσεις χειρότερο, για να μη στεναχωριούνται οι Θεσσαλονικείς ότι δεν έχουν κάτι καλύτερο. Η ΚΟΣΜΟΤΕ στη Θεσσαλονίκη είναι 5G ready ακόμα και για mmWave. Πολύ κεραία και καλή υλοποίηση δικτύου/σχεδιασμός. Το SNR καρφωμένο πάνω από 20dB σε όλο το κέντρο και με υψηλή κίνηση. Ένιωσα τι σημαίνει lean carrier.:lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο της Θεσσαλονίκης κάθε 200μ σταθμός βάσης. Έπαθα πλάκα. Πολλοί σταθμοί ακόμα και 3CC/MIMO. Στην Αθήνα το δίκτυο είναι κλάσεις χειρότερο, για να μη στεναχωριούνται οι Θεσσαλονικείς ότι δεν έχουν κάτι καλύτερο. Η ΚΟΣΜΟΤΕ στη Θεσσαλονίκη είναι 5G ready ακόμα και για mmWave. Πολύ κεραία και καλή υλοποίηση δικτύου/σχεδιασμός. Το SNR καρφωμένο πάνω από 20dB σε όλο το κέντρο και με υψηλή κίνηση. Ένιωσα τι σημαίνει lean carrier.:lol:

 

Οσο καλη ειναι στην Θεσσαλονίκη αλλα τοσο κακη ειναι σε αλλες βορειες περιοχες ...Σταθμοι με το.σταγονετρο και συνδέεσε σε εναν σταθμο που ειναι 20 κμ κακρια και εισαι με οριακο σειμα..Φετοε θα κατεβω νοτια αρκετα οποτε θα μπορεσω να συγκρινω ...

Link to comment
Share on other sites

Άφησσος Πηλίου, παραλιακή γραμμή Αμποβού.

Ενώ υπήρχε κανονικά 2xCA, πλέον βλέπω τρομερά ασθενές σήμα. Σταθμός δεν βγήκε σίγουρα, οπότε ελπίζω να είναι παροδικό. Διαφορετικά, θα καταλήξει χειρότερη από τις άλλες 2, αν είναι μόνιμο αυτό:p:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Άφησσος Πηλίου, παραλιακή γραμμή Αμποβού.

Ενώ υπήρχε κανονικά 2xCA, πλέον βλέπω τρομερά ασθενές σήμα. Σταθμός δεν βγήκε σίγουρα, οπότε ελπίζω να είναι παροδικό. Διαφορετικά, θα καταλήξει χειρότερη από τις άλλες 2, αν είναι μόνιμο αυτό:p:lol::lol::lol:

 

Είναι νέο feature με το lean carrier. Όταν υπάρχει κίνηση κάνει allocate ισχύ από το CRS signaling για τους χρήστες (pdsch). Θεωρητικά μειώνεται λίγο η κάλυψη αλλά όχι περισσότερο από 3dB. Αν έχεις πρόβλημα δήλωσε βλάβη. Μπορεί να έχουν γκαζωσει τις παραμέτρους. :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι νέο feature με το lean carrier. Όταν υπάρχει κίνηση κάνει allocate ισχύ από το CRS signaling για τους χρήστες (pdsch). Θεωρητικά μειώνεται λίγο η κάλυψη αλλά όχι περισσότερο από 3dB. Αν έχεις πρόβλημα δήλωσε βλάβη. Μπορεί να έχουν γκαζωσει τις παραμέτρους. :lol:

 

Δεν μειώθηκε απλά η κάλυψη. Ήταν σχεδόν μη λειτουργικό. :p Το γυρνούσε εύκολα σε EDGE και είχα ένταση κάπου στα -110 dBm σε band 3 και προσπαθούσε να κάνει CA με μία band 20 στα -120 dBm. Θόρυβος σχετικά φυσιολογικός. Αν έχουν κάνει τέτοια βλακεία, λυπάμαι, αλλά έγινε χειρότερη από VF και Wind σε εκείνη την τοποθεσία! Θα δείξει τις επόμενες ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Δεν μειώθηκε απλά η κάλυψη. Ήταν σχεδόν μη λειτουργικό. :p Το γυρνούσε εύκολα σε EDGE και είχα ένταση κάπου στα -110 dBm σε band 3 και προσπαθούσε να κάνει CA με μία band 20 στα -120 dBm. Θόρυβος σχετικά φυσιολογικός. Αν έχουν κάνει τέτοια βλακεία, λυπάμαι, αλλά έγινε χειρότερη από VF και Wind σε εκείνη την τοποθεσία! Θα δείξει τις επόμενες ημέρες

 

Για βλάβη μου ακούγεται. Πάρε τηλέφωνο Customer Service.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τρομερος ηχος κλήσης σε 3G σημερα ...πραγματικ εξαιρετική δουλεια λες κι ηταν Volte..Και το 2G ειναι πολυ καλο ...So far φαινεται η διαφορα στην αναβάθμιση της Βορειας Ελλαδας
Link to comment
Share on other sites

Τρομερος ηχος κλήσης σε 3G σημερα ...πραγματικ εξαιρετική δουλεια λες κι ηταν Volte..Και το 2G ειναι πολυ καλο ...So far φαινεται η διαφορα στην αναβάθμιση της Βορειας Ελλαδας

 

Πραγματικά ΤΕΛΕΙΟΣ ήχος. Στη 2η δεν έπεσα ποτέ για να δοκιμάσω αλλά στην 3η ήταν πραγματικά ΑΨΟΓΟΣ. Κρύσταλλο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αναβάθμιση στην βόρεια Ελλάδα; Έχω Volte και δεν έτυχε να πέσω σε 3η/2η γενιά αλλά δεν είδα διαφορά. Τι αναβαθμισανε;
Link to comment
Share on other sites

Έγινε αναβάθμιση στην βόρεια Ελλάδα; Έχω Volte και δεν έτυχε να πέσω σε 3η/2η γενιά αλλά δεν είδα διαφορά. Τι αναβαθμισανε;

 

Στους υπάρχον σταθμους ανοιξαν την 2600 για να αυξήσουν χωρητικότητα.....Αν και συι σειμα τα ιδια πραγματα εχει πλεον το 80% την πολης παιζει.με πανω απο.40 mbps ενω παλια χαροπαλεβαμε στα 2-3 mbps..Επίσης δεν εχω δει καθολου dropped calls τωρα τελευταια

Link to comment
Share on other sites

Dropped calls δεν είχα όταν έκανα κλήσεις με 2G/3G αλλά αργούσαν υπερβολικά να ξεκινήσουν (να χτυπήσει δηλαδή). Αυτό έφτιαξε; Καλό πάντως που προσθέτουν την 7αρα μπάντα.
Link to comment
Share on other sites

Dropped calls δεν είχα όταν έκανα κλήσεις με 2G/3G αλλά αργούσαν υπερβολικά να ξεκινήσουν (να χτυπήσει δηλαδή). Αυτό έφτιαξε; Καλό πάντως που προσθέτουν την 7αρα μπάντα.

 

Dropped calls ειχα μονο οταν τι.κλειδωνα σε 4G και ειχε ελαχιστο σήμα ...Αυτι με το να αργει να χτυπησει τι παρατηρω οταν το δικτυο ειναι φουλ..Τωρινό speedtest με 7+20 στην εισοδο της πόλης

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/5092799701

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω 1.5 χρόνο τουλάχιστον τέλειο ήχο τουλάχιστον εκεί που κοιμάμαι.. Το μονο που έχω παρατηρήσει είναι καμιά φορά να μην με ακούνε με volte και 2 φορές να μην βγάζω κλήση και με το που έκλεισα το volte έβγαλε.. Τίποτα άλλο.. Και με g που το έχω στην δουλειά για καλύτερο σήμα σε κάποια σημεία μέσα στα βουνά μιλάω άψογα..

Γενικά από τα 8 χρόνια που έχω cosmote έχω να αντιμετωπίσω πολλά χρόνια θέμα, πριν καμιά 3ςτσια είχα μόνο θέμα με ρομποτική φωνή η αντίλαλο

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Λιμάνι Πειραιά χθες το βράδυ

 

Πολύ μέτρια για 4G+, γενικά όσο έχω κινηθεί στον Πειραιά, η Cosmote δε "λέει" και πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις πάει σε αρκετά μέρη. Εγώ το μέγιστο που έχω δει πάντως, και ήταν πριν 1+χρόνο με το S7 ήταν σε στενάκι μέσα στον Πειραιά και σε εσωτερικό χώρο.

#4157

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...