Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4G+ στο μερος που επι 4+ χρονια ειχαμε Ε ολη μερα και μονο ΣΚ εβαζαν 3G. Αν δεν παρεις τηλεφωνο τελικα να τους τα πεις ενα χερι τιποτα δεν γινεται. Στο μεταξυ ειχε παρει ο προεδρος αλλα τον εγραψαν. Πηρε ο king τους τα ειπε αναλυτικα εκραξε και λιγο την αλλη μερα το πρωι με πηραν και σε 2 μερες μας εδωσαν 4G ολη μερα καθε μερα.

 

4347832869.png

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση, ούτε με τον πρόεδρο ούτε με τον king ούτε με κραξίματα. Τώρα ήταν στο πλάνο τους να μπει, τώρα μπήκε. Αλοίμονο αν πολυεθνικές δούλευαν με κραξίματα από προέδρους και όχι με σαφώς προγραμματισμένα πλάνα.
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση, ούτε με τον πρόεδρο ούτε με τον king ούτε με κραξίματα. Τώρα ήταν στο πλάνο τους να μπει, τώρα μπήκε. Αλοίμονο αν πολυεθνικές δούλευαν με κραξίματα από προέδρους και όχι με σαφώς προγραμματισμένα πλάνα.

 

Τετοια συμπτωση? Δεν το ειχαν στο προγραμμα τους δεν με ειχαν αναφερει τιποτα. Το κολπακι τους το ιδιο χρονια και την αλλη μερα που με πηραν μονοι τους με ειπαν οτι κατι θα κανουμε και θα το δουμε. Κανενα προγραμμα δεν ειχαν. Χωρις τηλεφωνα και λιγο κραξιμο δεν γινεται τιποτα μιση ωρα μιλουσαμε. Παω στιχοιμα οτι αν δεν επερνα ακομα με Ε θα ειμασταν ολη μερα. Μεχρι και το χαρτη ανοιξε η κοπελα που μιλουσαμε να δει που ακριβως ειμαστε και με λεει α ναι εχουμε γραμμενο μας εχει παρει ακομα ενας. Δεν πιστευω στις συμπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τετοια συμπτωση? Δεν το ειχαν στο προγραμμα τους δεν με ειχαν αναφερει τιποτα. Το κολπακι τους το ιδιο χρονια και την αλλη μερα που με πηραν μονοι τους με ειπαν οτι κατι θα κανουμε και θα το δουμε. Κανενα προγραμμα δεν ειχαν. Χωρις τηλεφωνα και λιγο κραξιμο δεν γινεται τιποτα μιση ωρα μιλουσαμε. Παω στιχοιμα οτι αν δεν επερνα ακομα με Ε θα ειμασταν ολη μερα. Μεχρι και το χαρτη ανοιξε η κοπελα που μιλουσαμε να δει που ακριβως ειμαστε και με λεει α ναι εχουμε γραμμενο μας εχει παρει ακομα ενας. Δεν πιστευω στις συμπτωσεις.

 

Θα συμφωνήσω με τον King. Διότι η άλλη λογική, οδηγεί στην κατάντια που έχουμε ως χώρα.

 

Και ο Άγιος φοβέρα θέλει. Δεν μπορούμε να παραπονιόμαστε, αλλά να είμεθα καναπεδάτοι. Αυτή τη λογική τη σιχαίνομαι. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν χρειάζεται καν να κουνηθούμε, παρά να αναφέρουμε το θέμα, ανά άτομα. Και το αποτέλεσμα ήταν να ξυπνήσουν, διότι όλες οι εταιρείες έχουν τρύπες ή αναθεωρούν πράγματα.

 

Το έχουμε ξαναπεί, όταν υπάρχει θέμα με το δίκτυο, το αναφέρουμε. Αλλιώς δεν μιλάμε. Πρέπει να αναφέρουμε το προβλήμα αναλυτικά, δεν γκρινιάζουμε και βαριόμαστε να καλέσουμε τις βλάβες/τεχνικό τμήμα.

Edited by Ilovemetal
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον King. Διότι η άλλη λογική, οδηγεί στην κατάντια που έχουμε ως χώρα.

 

Και ο Άγιος φοβέρα θέλει. Δεν μπορούμε να παραπονιόμαστε, αλλά να είμεθα καναπεδάτοι. Αυτή τη λογική τη σιχαίνομαι. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν χρειάζεται καν να κουνηθούμε, παρά να αναφέρουμε το θέμα, ανά άτομα. Και το αποτέλεσμα ήταν να ξυπνήσουν, διότι όλες οι εταιρείες έχουν τρύπες ή αναθεωρούν πράγματα.

 

Το έχουμε ξαναπεί, όταν υπάρχει θέμα με το δίκτυο, το αναφέρουμε. Αλλιώς δεν μιλάμε. Πρέπει να αναφέρουμε το προβλήμα αναλυτικά, δεν γκρινιάζουμε και βαριόμαστε να καλέσουμε τις βλάβες/τεχνικό τμήμα.

 

Σε μια χωρα οπως η Ελλαδα που η πλειοψηφια κοιμουνται ορθιοι δεν μπορουμε να περιμενουμε πολλα. Με τον καφε στο χερι κανεις δεν πηγε μπροστα. Αυτα βλεπουν οι εταιριες και σου λενε δεν βαριεσαι. Θεμα με το δικτυο υπηρχε απο πριν το 2010 απο οταν μπηκε το internet στα κινητα. Με gprs πηγαινε καλυτερα εποχες 2003 θυμαμαι. Επρεπε να ειχα παρει τηλεφωνο χρονια αλλα και εγω καθομουν. Φετος στις μερες του Μουντιαλ θελαμε με τα φιλαρακια να δουμε και σερνονταν 144p και δεν φορτωνε. Λεω δεν παει αλλο κατευθειαν τηλεφωνο κανα 20λεπτο τα λεγαμε με την κοπελα λεει θα κανω αιτημα εγραψε και οτι της ειπα με λεει βαλε το κινητο σε 3g/lte only κανε restart κτλ λεω εγω τα ξερω καλυτερα απο εσας και εχουμε μεγαλο θεμα. Την αλλη μερα 9 το πρωι με περνει τηλεφωνο ενας κυριος με λεει κατι θα γινει θα το δουμε κτλ και σε 2 μερες ειχαμε 4G+ ολη μερα. Αν ο κοσμος μιλουσε ολα θα ηταν καλυτερα. Δεν μιλαει ομως.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια χωρα οπως η Ελλαδα που η πλειοψηφια κοιμουνται ορθιοι δεν μπορουμε να περιμενουμε πολλα. Με τον καφε στο χερι κανεις δεν πηγε μπροστα. Αυτα βλεπουν οι εταιριες και σου λενε δεν βαριεσαι. Θεμα με το δικτυο υπηρχε απο πριν το 2010 απο οταν μπηκε το internet στα κινητα. Με gprs πηγαινε καλυτερα εποχες 2003 θυμαμαι. Επρεπε να ειχα παρει τηλεφωνο χρονια αλλα και εγω καθομουν. Φετος στις μερες του Μουντιαλ θελαμε με τα φιλαρακια να δουμε και σερνονταν 144p και δεν φορτωνε. Λεω δεν παει αλλο κατευθειαν τηλεφωνο κανα 20λεπτο τα λεγαμε με την κοπελα λεει θα κανω αιτημα εγραψε και οτι της ειπα με λεει βαλε το κινητο σε 3g/lte only κανε restart κτλ λεω εγω τα ξερω καλυτερα απο εσας και εχουμε μεγαλο θεμα. Την αλλη μερα 9 το πρωι με περνει τηλεφωνο ενας κυριος με λεει κατι θα γινει θα το δουμε κτλ και σε 2 μερες ειχαμε 4G+ ολη μερα. Αν ο κοσμος μιλουσε ολα θα ηταν καλυτερα. Δεν μιλαει ομως.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Έτσι ακριβώς είναι. Ύπνος βαθύς. 4G+ σε κεντρικά σημεία, αλλά η επαρχία με Edge. Τραγικός σχεδιασμός, που "προσβάλει" συγκεκριμένους συνδρομητές. Ας φτιάξουν το 4G και μετά ας δώσουν και σε περισσότερα σημεία 4G+. Πάντως η αντίδρασή τους στην περίπτωση σου, είναι άξια συγχαρητηρίων.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο. Έτσι ακριβώς είναι. Ύπνος βαθύς. 4G+ σε κεντρικά σημεία, αλλά η επαρχία με Edge. Τραγικός σχεδιασμός, που "προσβάλει" συγκεκριμένους συνδρομητές. Ας φτιάξουν το 4G και μετά ας δώσουν και σε περισσότερα σημεία 4G+. Πάντως η αντίδρασή τους στην περίπτωση σου, είναι άξια συγχαρητηρίων.

 

Και με 3G στα 20mb ολοι ευχαριστημενοι θα ειμασταν αλλα αυτοι το εκλειναν επιτηδες με το ζορι Ε. Η αντιδραση τους ηταν υποδειγματικη αλλα γιατι να πρεπει να κατσει καποιος να ασχοληθει για τα αυτονοητα.

Link to comment
Share on other sites

Και με 3G στα 20mb ολοι ευχαριστημενοι θα ειμασταν αλλα αυτοι το εκλειναν επιτηδες με το ζορι Ε. Η αντιδραση τους ηταν υποδειγματικη αλλα γιατι να πρεπει να κατσει καποιος να ασχοληθει για τα αυτονοητα.

 

Γιατί ζούμε στην Ελλάδα! Γι'αυτό παλικάρι μου. Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Και με 3G στα 20mb ολοι ευχαριστημενοι θα ειμασταν αλλα αυτοι το εκλειναν επιτηδες με το ζορι Ε. Η αντιδραση τους ηταν υποδειγματικη αλλα γιατι να πρεπει να κατσει καποιος να ασχοληθει για τα αυτονοητα.

 

Τα ιδια και γω στη Κεφαλλονια,βαζω καθε μηνα 10€ και σημα με το ζορι.

Το μονο σταθερο ειναι το E στα 900 ολη μερα 24/7.

Το 3G σε συγεκκριμενα σημεια και βραδυ για 7-8Mbps.

4G/VoLTE αγνωστες λεξεις για μενα.

Με το ζορι 800αρα και αν.

Αν βγω λιγο παραπερα το 3G βγαζει και κατω απο -100dBm.

Στο σπιτι παιζω απο -103 μεχρι -113.

LTE απο -114 μεχρι -125 και -129.

Στο -123 και μετα ουτε VoLTE δεν εχεις.

Πολλες φορες αντι για H+,βγαζει 3G-UMTS.

Ταχυτητες 4G,τα ξαναγραφω παλι,ειναι 5 με 20Mbps Down.

Η αλλη εταιρεια που εχω εχει 20αρια στο 3G και 40αρια στο 4G.

Να ειχε 900αρι 3G εστω ή πιο πυκνη καλυψη.

Και μετα απο συζητησεις,οσοι Κεφαλλονιτες εχουν κοσμοτε στο ιντερνετ εχουν θεμα μεσα στο Αργοστολι.Με το που βγεις 3-4 χιλιομετρα παει σφαιρα ειτε περασεις απεναντι για Ληξουρι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια και γω στη Κεφαλλονια,βαζω καθε μηνα 10€ και σημα με το ζορι.

Το μονο σταθερο ειναι το E στα 900 ολη μερα 24/7.

Το 3G σε συγεκκριμενα σημεια και βραδυ για 7-8Mbps.

4G/VoLTE αγνωστες λεξεις για μενα.

Με το ζορι 800αρα και αν.

Αν βγω λιγο παραπερα το 3G βγαζει και κατω απο -100dBm.

Στο σπιτι παιζω απο -103 μεχρι -113.

LTE απο -114 μεχρι -125 και -129.

Στο -123 και μετα ουτε VoLTE δεν εχεις.

Πολλες φορες αντι για H+,βγαζει 3G-UMTS.

Ταχυτητες 4G,τα ξαναγραφω παλι,ειναι 5 με 20Mbps Down.

Η αλλη εταιρεια που εχω εχει 20αρια στο 3G και 40αρια στο 4G.

Να ειχε 900αρι 3G εστω ή πιο πυκνη καλυψη.

Και μετα απο συζητησεις,οσοι Κεφαλλονιτες εχουν κοσμοτε στο ιντερνετ εχουν θεμα μεσα στο Αργοστολι.Με το που βγεις 3-4 χιλιομετρα παει σφαιρα ειτε περασεις απεναντι για Ληξουρι.

Πάρε τους ένα τηλέφωνο μπας και.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί ζούμε στην Ελλάδα! Γι'αυτό παλικάρι μου. Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά.

Κάποτε θα αλλάξουμε που θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Στο ποδοσφαιρικό ΟΑΚΑ, βλέπω Παναθηναϊκός-Πανιώνιος. Το τεστ ήταν λίγο πριν αρχίσει το ματς.

 

Κατά τη διάρκεια του Α' ημιχρόνου, έπιανε 150 Mbps και τώρα στο ημίχρονο έχει γύρω στα 100. Μια χαρά κρατιέται. :)

 

Screenshot-20181020-154956-Speedtest.png

Link to comment
Share on other sites

Στην τηλεόραση έλεγε πως έχει τουλάχιστον 12000 κόσμο όταν ξεκινούσε.

Edit: τώρα που ξεκινάει το 2ο λέει για 20-25 χιλιάδες...

 

Sent from my XT1580

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Πάντα θα φτύνουν τα δίκτυα που χρησιμοποιούν άλλο vendor. Η Κόσμοτε μια χαρά. Μας φταίει ο κόσμος και ο καιρός.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρουμε τι data rate απαιτεί το VoLTE και το VoWiFi ; Πρακτικά μπορώ να τρέξω Cosmote WiFi calling μέσω ενός 4G pocket WiFi που θα έχω SIM είτε της ίδιας της Cosmote είτε άλλης εταιρίας; Τι απαιτήσεις σε modem έχουμε, δηλαδή Cat6, Cat12 κλπ.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για απλή δοκιμή από κινητό με wind και 2g hotspot έκανα wifi calling χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για απλή δοκιμή από κινητό με wind και 2g hotspot έκανα wifi calling χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Α, τόσο καλά; Άρα τίποτα ιδιαίτερο σε απαιτήσεις. Τέλεια, σε ευχαριστώ. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί όταν είσαι στο 3G με ανοιχτά δεδομένα και μιλήσεις στο τηλέφωνο κλείνουν τα δεδομένα όταν οι άλλες 2 που έκανα τεστ δουλεύουν κανονικότητα!!! Μόνο στο 4G volte δουλεύει εδώ ως cosmote...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί όταν είσαι στο 3G με ανοιχτά δεδομένα και μιλήσεις στο τηλέφωνο κλείνουν τα δεδομένα όταν οι άλλες 2 που έκανα τεστ δουλεύουν κανονικότητα!!! Μόνο στο 4G volte δουλεύει εδώ ως cosmote...

 

Ούτε εγώ έχω πρόβλημα... Δεν έχω ακόμα βέβαια φτιάξει το VoLTE.

 

 

2018-10-20-22-39-18.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξεσκίσει το volteμονο θέμα..μερικές φορές δεν μπορούμε να επικοινωνήσω ούτε με ακούει ούτε τους ακούω..Ποιο πολύ με έναν συγκεκριμένο βέβαια που έχει ένα καρτοτηλέφωνο που μπορεί να χάνει το σήμα για ώρες....Και κάποια στιγμή που με έπερνε φίλος από κινητό εξωτερικού του έβγαζε συνέχεια κατειλημμένο και το απενεργοποιήσεις και μιλήσαμε..Κατά τα άλλα μπάλα πάει..

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πάντα θα φτύνουν τα δίκτυα που χρησιμοποιούν άλλο vendor. Η Κόσμοτε μια χαρά. Μας φταίει ο κόσμος και ο καιρός.

Το ΟΑΚΑ δεν είναι που Wind και Vodafone έβγαζαν ανακοινώσεις ότι δεν τους αφήνουν να το καλύψουν επειδή ήταν χορηγός η COSMOTE?

Link to comment
Share on other sites

Το ΟΑΚΑ δεν είναι που Wind και Vodafone έβγαζαν ανακοινώσεις ότι δεν τους αφήνουν να το καλύψουν επειδή ήταν χορηγός η COSMOTE?

 

Μπορείς να δώσεις link? Αν ισχύει κάτι τέτοιο είμαστε για κλάματα. Λυπάμαι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις link? Αν ισχύει κάτι τέτοιο είμαστε για κλάματα. Λυπάμαι.
Το ακόμα πιο λυπηρό είναι ότι ελάχιστους θα εξέπληττε αν πράγματι ισχύει αυτό. Γιατί σαν χώρα είμαστε πράγματι για κλάματα και είσαι σε πολύ καλύτερη μοίρα εκεί που είσαι.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω για την συσκευή μου... Έχω volte άλλο είναι το θέμα... Μέχρι πριν στείλεις το wificall στο 1333 σε κανένα κινητό εδώ στο χωριό μου δεν ανοίγει τα data όταν μιλάς στο τηλέφωνο!!! Και δε ξέρω γιατί...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...