Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Πήρα τηλέφωνο μιας και εδώ στα Ιωάννινα δεν υπάρχει καθόλου 4G και 3G και μου είπαν ότι επηρεάζει μεγάλο μέρος της Ελλάδας λόγω του σεισμού.
Link to comment
Share on other sites

Έχει πρόβλημα η Cosmote. Τα γράφω εδώ...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7873335#post7873335

Link to comment
Share on other sites

Έλειπα 10 μήνες από Ελλάδα και 2 μέρες που είμαι εδώ φαίνεται να έχει πέσει πολύ χρήμα στο δίκτυο. Παρά πολύ 4ΜΙΜΟ στο Ericsson κομμάτι (βόρεια έως Πελασγία προς νότο). Θεωρητική μέγιστη 900mbps.

Στο NSN κομμάτι (από Πελασγία και νότια) λιγότερο ΜΙΜΟ, αλλά και εδώ έχουν γίνει πράγματα. Κέντρο Χαλκίδας σήμερα 4ΜΙΜΟ band 3 & band 7, 3CA.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η κοσμοτέ μας άφησε χωρίς τηλέφωνο την κρίσιμη στιγμή. Να γράψω τις υποδομές και τα 4G+. Όταν ήθελα τηλέφωνο, δεν το είχα. Αντίθετα επειδή τυχαίνει και έχω και την κόκκινη, πέρασαν άμεσα όλες οι κλήσεις μου.

Απογοητεύτηκα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Από όσο μπορώ να καταλάβω φαίνεται να έχει πεθάνει ο IMS ή κάποιος load balancer πριν τον IMS.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η κοσμοτέ μας άφησε χωρίς τηλέφωνο την κρίσιμη στιγμή. Να γράψω τις υποδομές και τα 4G+. Όταν ήθελα τηλέφωνο, δεν το είχα. Αντίθετα επειδή τυχαίνει και έχω και την κόκκινη, πέρασαν άμεσα όλες οι κλήσεις μου.

Απογοητεύτηκα.

 

Το πιο αστείο είναι, ότι υπάλληλοι της Cosmote, είτε έκαναν συνεννοήσεις από σταθερά τηλέφωνα (μέχρι να γίνει η εκκένωση), είτε από τους λίγους που τύχαινε και είχαν SIM άλλων εταιριών (ακόμα και WIND)!! :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σερρες παντως δεν ειχαμε κανενα προβλημα . Ειδα χθες ταχύτητες πουωειμαι σιγουρος οτι δεν θα ξαναδω :lol: Αυτο δεν ξερω γιατι αλλα χθες ηταν λες και καναν αναβαθμιση και απο 30 πηγανε στα 100+ σε πολλες περιοχες
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η κοσμοτέ μας άφησε χωρίς τηλέφωνο την κρίσιμη στιγμή. Να γράψω τις υποδομές και τα 4G+. Όταν ήθελα τηλέφωνο, δεν το είχα. Αντίθετα επειδή τυχαίνει και έχω και την κόκκινη, πέρασαν άμεσα όλες οι κλήσεις μου.

Απογοητεύτηκα.

 

Τα ιδια και με οσους εχουν μπλε...οι συναδελφοι στη δουλεια ειχαν σταθερο σημα και κλησεις.Εγω εκανα κλησεις και sms και 2 ωρες δεν δουλευαν τα δεδομενα και το 4G που ηταν θεμα μαλλον των ims server και δεν ξερω εγω τι στην Αθηνα.

Περιοχη Αργοστολι,Κεφαλονια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η Cosmote όση τεχνολογία και αν έχει, σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης έχει αποδειχθεί λίγη στην πλήρη κάλυψη όλων των συνδρομητών της. Αθήνα με πέτυχε κατά σύμπτωση ο σεισμός περιοχή Κορυδαλλου. Πολλά κολλήματα από την ώρα του σεισμού και μετά. Τα volte/vowifi ακόμη off
Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/a/5133885801

 

Καλαμάτα 2CA band 7+3 στο ίδιο σημείο που πριν ενα δύο μήνες έβγαζε άνετα 180 mbps. Volte και wifi calling έχουν επανέλθει.

 

Για να λέμε την αλήθεια το volte μας κρέμασε χθες και θυμήθηκα μια κουβέντα προ μηνών σε άλλο νημα ότι αποδεικνύεται σωτήριο σε έκτακτες περιστάσεις, το θέμα τελικά απ'οτι φαινεται είναι και να δουλεύει οταν προκύπτουν οι περιστάσεις αυτες

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η Cosmote όση τεχνολογία και αν έχει, σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης έχει αποδειχθεί λίγη στην πλήρη κάλυψη όλων των συνδρομητών της. Αθήνα με πέτυχε κατά σύμπτωση ο σεισμός περιοχή Κορυδαλλου. Πολλά κολλήματα από την ώρα του σεισμού και μετά. Τα volte/vowifi ακόμη off

 

VoLTE και WiFicall έχουν επιστρέψει από χθες αργά το βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ακόμα όλα κάτω μέχρι και το GSM τυχαίνει και πιάνει από απομακρυσμένη κεραία. Το vowifi είναι εντάξει volte δεν μπορώ να το δοκιμάσω.
Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/a/5133885801

 

 

 

 

 

 

Για να λέμε την αλήθεια το volte μας κρέμασε χθες και θυμήθηκα μια κουβέντα προ μηνών σε άλλο νημα ότι αποδεικνύεται σωτήριο σε έκτακτες περιστάσεις, το θέμα τελικά απ'οτι φαινεται είναι και να δουλεύει οταν προκύπτουν οι περιστάσεις αυτες

 

Τελικά αυτό δεν ισχύει. Το είχα στο μυαλό μου εχτές μετά τον σεισμό. Μισή ώρα μετά το συμβάν, είχα κανονικά σήμα voLTE και η γυναίκα μου VoWIFI. Είμαστε και οι δύο στο σπίτι. Και έκανα τεστ ακριβώς επειδή σκέφτηκα το εν λόγω θέμα που έλεγε ότι σε περιπτώσεις ανάγκης το Voice Over θα μας σώσει... Μπούρδες. Η κλήση βγήκε, αλλά με καθυστέρηση αρκετή. Περίπου 15".

Εγώ πάντως μετά τον σεισμό επικοινώνησα κανονικά με φίλους και οικογένεια. Το δίκτυο δεν είχε πέσει. Όμως οι κλήσεις έβγαιναν με καθυστέρηση.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό δεν ισχύει. Το είχα στο μυαλό μου εχτές μετά τον σεισμό. Μισή ώρα μετά το συμβάν, είχα κανονικά σήμα voLTE και η γυναίκα μου VoWIFI. Είμαστε και οι δύο στο σπίτι. Και έκανα τεστ ακριβώς επειδή σκέφτηκα το εν λόγω θέμα που έλεγε ότι σε περιπτώσεις ανάγκης το Voice Over θα μας σώσει... Μπούρδες. Η κλήση βγήκε, αλλά με καθυστέρηση αρκετή. Περίπου 15".

Εγώ πάντως μετά τον σεισμό επικοινώνησα κανονικά με φίλους και οικογένεια. Το δίκτυο δεν είχε πέσει. Όμως οι κλήσεις έβγαιναν με καθυστέρηση.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το RAN άντεξε, ο IMS πέθανε. Ας διορθώσουν τον IMS Και μια χαρά θα είναι το VoLTE σε έκτακτη ανάγκη

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό δεν ισχύει. Το είχα στο μυαλό μου εχτές μετά τον σεισμό. Μισή ώρα μετά το συμβάν, είχα κανονικά σήμα voLTE και η γυναίκα μου VoWIFI. Είμαστε και οι δύο στο σπίτι. Και έκανα τεστ ακριβώς επειδή σκέφτηκα το εν λόγω θέμα που έλεγε ότι σε περιπτώσεις ανάγκης το Voice Over θα μας σώσει... Μπούρδες. Η κλήση βγήκε, αλλά με καθυστέρηση αρκετή. Περίπου 15".

Εγώ πάντως μετά τον σεισμό επικοινώνησα κανονικά με φίλους και οικογένεια. Το δίκτυο δεν είχε πέσει. Όμως οι κλήσεις έβγαιναν με καθυστέρηση.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το volte λέγαμε ότι θα μας σώσει σε περίπτωση που έχει υπερφόρτωση το δίκτυο και η μεγάλη πλειοψηφία δεν έχει συσκευή με volte Και θα έχει πρόβλημα. Τελικά δεν υπήρχε ούτε 4g ούτε προφανώς volte στο σημείο που ήμουν την πρώτη ώρα μετά το σεισμό οπότε θεωρητικά το "πλεονέκτημα" που θα μπορούσα να έχω δεν υπήρχε. Όταν επανήλθε χαίρω πολύ, καλούσαν κανονικά και οι υπόλοιποι με 3g

Link to comment
Share on other sites

Το volte λέγαμε ότι θα μας σώσει σε περίπτωση που έχει υπερφόρτωση το δίκτυο και η μεγάλη πλειοψηφία δεν έχει συσκευή με volte Και θα έχει πρόβλημα. Τελικά δεν υπήρχε ούτε 4g ούτε προφανώς volte στο σημείο που ήμουν την πρώτη ώρα μετά το σεισμό οπότε θεωρητικά το "πλεονέκτημα" που θα μπορούσα να έχω δεν υπήρχε. Όταν επανήλθε χαίρω πολύ, καλούσαν κανονικά και οι υπόλοιποι με 3g

 

Νομίζω ότι δεν ήταν θέμα της τεχνολογίας αλλά της κοσμοτε. Αν δούλευε σωστά τότε ναι θα μπορούσαν όλοι να βγάλουν κλήσεις με vowifi την ώρα που θα είχαν πέσει οι κεραίες της κινητής.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν ήταν θέμα της τεχνολογίας αλλά της κοσμοτε. Αν δούλευε σωστά τότε ναι θα μπορούσαν όλοι να βγάλουν κλήσεις με vowifi την ώρα που θα είχαν πέσει οι κεραίες της κινητής.

 

Για την cosmote αναφέρομαι και εγώ, ότι στη χρονική στιγμή που θα έκανε τη διαφορά για τους συνδρομητές της δεν δούλευε, η τεχνολογία μια χαρά ειναι

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Την στιγμή της ανάγκης εμφανίστηκε "λίγη".

Να βράσω τα speedtest και όταν θα την χρειαστώ δεν θα υπάρχει.

 

Sent from my Huawei P20 Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Την στιγμή της ανάγκης εμφανίστηκε "λίγη".

Να βράσω τα speedtest και όταν θα την χρειαστώ δεν θα υπάρχει.

 

Sent from my Huawei P20 Pro, using Tapatalk.

Δυστυχώς όταν έχεις πολύ μεγάλη συνδρομητική βάση και έχεις υπολογίσει μονο ενα ποσοστό κίνησης αυτά συμβαίνουν.

 

Το μονο κακό με την cosmote είναι ότι όταν συμβαίνει κάτι πέφτει πανελλαδικά.

 

Έτσι και αλλιώς πάντα κουβαλάω ένα από κάθε δίκτυο για την μια στις τόσες που χρειάζεται.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Beach bar λευκή άμμο στο Παλιούρι. 1800+800. Όταν πιάνει και 2600 φτάνει τα 2mbps, τον Μάιο με λίγο κόσμο είχε 200αρια για πλάκα!

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

fae6e85b37dcef645b54cb4d760c26ac.jpg

Link to comment
Share on other sites

Beach bar λευκή άμμο στο Παλιούρι. 1800+800. Όταν πιάνει και 2600 φτάνει τα 2mbps, τον Μάιο με λίγο κόσμο είχε 200αρια για πλάκα!

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

fae6e85b37dcef645b54cb4d760c26ac.jpg

 

Ήμουν εκεί πριν από 3 εβδομάδες με τέρμα κόσμο και είχε 200mbps με Χ4 ΜΙΜΟ.... Άρα κάτι άλλο παίζει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...