Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβασα το ποστ σου και είπα να κάνω μερικά speedtest, δε μου φάγε.
Ούτε εμένα

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Μόλις δοκίμασα με τη άλλη μου συσκευή και δεν τρώει επίσης. Τι να πω.

Έχω διπλή sim θα το δοκιμάσω ξανά.

 

Edit : συμβαίνει κάτι πολύ περίεργο.

Με το S7 δεν καταναλώνει δεδομένα, ενώ με το moto x force τρώει κανονικά.

Επίσης έχει κάπως διαφορετική εμφάνιση σε κάθε συσκευή η οθόνη με το αποτέλεσμα. Στο moto στα περισσότερα tests έχει data used μόνο για το upload, ενώ επίσης δεν αναφέρει ip (είναι κενό εντελώς) πάρα μόνο συντεταγμένες...

IMG_20180815_233945.jpg

 

Sent from my SM-G930F

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα τρωει MB,φοιτητικο και προμο4 εχω στο whats up μου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? http://www.speedtest.net/my-result/a/4163075580

 

15αυγουστο με χαμο 350Mbit down σε LoS.

Link to comment
Share on other sites

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? http://www.speedtest.net/my-result/a/4163075580

 

15αυγουστο με χαμο 350Mbit down σε LoS.

 

Να μας γραφεις και την περιοχη της μετρησης . Οχι ετσι αοριστα .

Link to comment
Share on other sites

Στα μέρη μου πάντως οι διαφορές είναι εμφανέστατες (προς το πολύ πολύ χειρότερο) σε σχέση με πέρυσι και πρόπερσι. Σίγουρα παίρνω το 1/5 των ταχυτήτων. Σε όλα τα μέρη που επισκέφτηκα. Πάντα στον νομό Μαγνησίας.
Link to comment
Share on other sites

Το 5786 που παίζει στα 61€ στο ebay? Όχι;

Α, δεν το είχα προσέξει ότι έπεσε τόσο η τιμή του. Καλή συσκευή, λίγο πιο παλιά, ήταν η πρώτη συσκευή mobile WiFi με Cat6 μόντεμ. Καλή μαγκιά, απλά δεν έχει αφαιρούμενη μπαταρία. Κατά τα άλλα πολύ καλή συσκευή.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θα βράσει σε λίγο η cpu.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στα μέρη μου πάντως οι διαφορές είναι εμφανέστατες (προς το πολύ πολύ χειρότερο) σε σχέση με πέρυσι και πρόπερσι. Σίγουρα παίρνω το 1/5 των ταχυτήτων. Σε όλα τα μέρη που επισκέφτηκα. Πάντα στον νομό Μαγνησίας.
To 1/5 της Cosmote τουλάχιστον στις περιοχές που κινούμαι είναι σε πολλές περιπτώσεις καλύτερο από το 80% των άλλων. Πραγματικά.

 

Απο εκεί και πέρα στο κέντρο της Αργαλαστης σε εσωτερικό χώρο το δίκτυο 4ης γενιάς είναι αδύναμο (ο, τι δε βλέπει την κεραία της Καλλιθέας). Η κεραία στον ΟΤΕ κάνει καλή δουλειά αλλά όχι αρκετή. Πάντα συγκριτικά με άλλες εταιρείες είναι χειρότερη σε αρκετό μέρος του χωριού. Φυσικά καλύτερη γύρω από τον ΟΤΕ αλλά αυτό δεν μας λέει και κάτι. Καλό θα ήταν να πάει σε collocation με Wind Vodafone σε αυτήν την περιοχή.

 

86aefcda1645820b1570a86716bc05db.jpg

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Και μια από εσωτερικό χώρο. 93ef21944929a339539f955d4dd5fb7c.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα βράσει σε λίγο η cpu.

Δεν έχει θέμα ο sd800 ρε συ χρόνια τώρα πιάνει τέτοιες θερμοκρασίες κάθε καλοκαίρι. Απλά δεν νιώθει φόρτιση παράλληλα με 4G και κάνα βαρύ παιχνίδι να βαράει κοφτες.

Link to comment
Share on other sites

To 1/5 της Cosmote τουλάχιστον στις περιοχές που κινούμαι είναι σε πολλές περιπτώσεις καλύτερο από το 80% των άλλων. Πραγματικά.

 

Μπα, Μιχάλη, επειδή τις έχω και τις 3 ταυτοχρονα, μπορώ να σου πω ότι η Cosmote δεν είναι αυτή που ήταν κάποτε στο Πήλιο. Ούτε σε ταχύτητες ούτε σε κάλυψη. Νιώθω πως έχει κυρίως πληθυσμιακή κάλυψη και όχι γεωγραφική. Φαντάσου να μην είχε και όλους αυτούς τους σταθμούς. Θεωρώ πολύ καλυτερο το στήσιμο που έχουν οι άλλες 2 (για κάλυψη).

Link to comment
Share on other sites

J8byjcB.png

 

Στη πλατεία του Αγνώστου.

Μου αρέσουν τα 642MB που χρειάζεται για το τεστ. Και μετά σου πουλάνε 7 ευρω 900MB :) ευτυχώς η cosmote δεν θα χρεώνει

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μπα, Μιχάλη, επειδή τις έχω και τις 3 ταυτοχρονα, μπορώ να σου πω ότι η Cosmote δεν είναι αυτή που ήταν κάποτε στο Πήλιο. Ούτε σε ταχύτητες ούτε σε κάλυψη. Νιώθω πως έχει κυρίως πληθυσμιακή κάλυψη και όχι γεωγραφική. Φαντάσου να μην είχε και όλους αυτούς τους σταθμούς. Θεωρώ πολύ καλυτερο το στήσιμο που έχουν οι άλλες 2 (για κάλυψη).
Διαφωνώ Κωνσταντίνε. Η κάλυψη έχει βελτιωθεί δραματικά σε σχέση με πέρυσι. Έχει βάλει B20 σχεδόν παντού και παίζει με 2CA. Επιπλέον UMTS 900 και ο ήχος έχει βελτιωθεί κατακόρυφα. Πολύ καλύτερη σταθερότητα και και κάλυψη.

Πέρυσι στα Ποτιστικά είχε οριακή LTE κάλυψη και φέτος ταχύτητες 100mbps. Δε ξέρω αν απλά τυχαίνει σε όσες περιοχές κινήθηκα αλλά η Κόσμοτε πλέον έχει καλυψη. Προφανώς καλύτερα στα χωριά.555d8578f632aae906bed0b53573d276.jpg

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

J8byjcB.png

 

Στη πλατεία του Αγνώστου.

Στο uplink ποτέ CA?

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να κάνει CA στο up πουθενά προς ώρας. Οι μέγιστες ταχύτητες με 64-QAM που έχω δει ειναι περί τα 65Mbit και αυτό σε σταθμό χωρίς CA.
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν τα 642MB που χρειάζεται για το τεστ. Και μετά σου πουλάνε 7 ευρω 900MB :) ευτυχώς η cosmote δεν θα χρεώνει

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Το θέμα είναι αν αρχίσει ένας με 650mb το speedtest και βαρέσει 100 speedtests δεν θα γονατίσει το δίκτυο?

Μιλάμε για 65gb data στα 100 speedtests.

Link to comment
Share on other sites

Τα speedtest έχουν background data priority, μπορεί να κάνεις δηλαδή απανωτά speedtest στα 300Mbit πχ ενώ η χρήση των υπολοίπων δεν επηρεάζεται.
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ Κωνσταντίνε. Η κάλυψη έχει βελτιωθεί δραματικά σε σχέση με πέρυσι. Έχει βάλει B20 σχεδόν παντού και παίζει με 2CA. Επιπλέον UMTS 900 και ο ήχος έχει βελτιωθεί κατακόρυφα. Πολύ καλύτερη σταθερότητα και και κάλυψη.

Πέρυσι στα Ποτιστικά είχε οριακή LTE κάλυψη και φέτος ταχύτητες 100mbps. Δε ξέρω αν απλά τυχαίνει σε όσες περιοχές κινήθηκα αλλά η Κόσμοτε πλέον έχει καλυψη. Προφανώς καλύτερα στα χωριά.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

 

Που συμβαίνουν αυτά;; Εγω στις ίδιες παραλίες που είχα πέρυσι θέμα,στις ίδιες έχω και φέτος θέμα. Ανατολικά και δυτικά. Στην κάλυψη δεν παρατήρησα καμία διαφορά και στις ταχύτητες είναι το 1/5:worry: Μόνο μια μικρή βελτίωση εξω από Μηλίνα, προς Μαύρη Πέτρα, όπου μπήκε σταθμός πριν ένα τετράμηνο. Σε όλα τα αλλα, ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Που συμβαίνουν αυτά;; Εγω στις ίδιες παραλίες που είχα πέρυσι θέμα,στις ίδιες έχω και φέτος θέμα. Ανατολικά και δυτικά. Στην κάλυψη δεν παρατήρησα καμία διαφορά και στις ταχύτητες είναι το 1/5:worry: Μόνο μια μικρή βελτίωση εξω από Μηλίνα, προς Μαύρη Πέτρα, όπου μπήκε σταθμός πριν ένα τετράμηνο. Σε όλα τα αλλα, ίδια.
Στην κάλυψη είδα διαφορά στις εξής περιοχές.

Ξυνοβρυση 4G Β20/3G 900

Μηλινα με νέο σταθμό βάσης σε μια περιοχή που οι άλλες έχουν κάλυψη από 10κμ (Μαύρη Πέτρα). Δεν είναι μικρή η βελτίωση :)

Όλες τις παραλίες του νότιο ανατολικού Πηλίου (Ποτιστικά, Μελανη - οκ όχι τέλεια αλλά καλή -, Παλτση, Μουρτιας) αλλά και οικισμοί όπως Προμυρι με LTE 800/3G 900.

Παράλιες Παγασητικού με LTE 800/3G 900.

 

Ταχύτητες δε μπορώ να κρίνω γιατί είμαι με Roaming αλλά η κάλυψη πραγματικά έχει βελτιωθεί και η ποιότητα ήχου έχει απογειωθεί... Για να μη μιλήσουμε για περιοχές όπου μονοπωλεί σε κάλυψη όπως ο μισός Λαυκος, Καλά νερά, Κορωπί, Γατζεα κτλ...

Εγω πάντως αν εμένα Πήλιο θα έπαιζα με Κόσμοτε. Παλιότερα με τίποτα.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα speedtest έχουν background data priority, μπορεί να κάνεις δηλαδή απανωτά speedtest στα 300Mbit πχ ενώ η χρήση των υπολοίπων δεν επηρεάζεται.

Το ξέρω το θέμα είναι το δίκτυο δεν γονατίζει?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω το θέμα είναι το δίκτυο δεν γονατίζει?

 

Όχι, αυτό σου εξήγησε.

Το όποιο impact είναι στο core το οποίο είναι οπτικές κατά κύριο λόγο. Άρα κανένα πρόβλημα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...