Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καρτοκινητό έχω και τις τελευταίες μέρες που κάνω speedtest στους server της Cosmote η ταχύτητα δεν ανεβαίνει πάνω από 20mbps
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1481

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Επί μήνες το δικό μου καρτοκινητό δεν πήγαινε ποτέ πάνω από 20, και ξαφνικά πριν από κανένα μήνα το είδα να πιάνει πολύ παραπάνω. Είναι περίεργο...

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Επί μήνες το δικό μου καρτοκινητό δεν πήγαινε ποτέ πάνω από 20, και ξαφνικά πριν από κανένα μήνα το είδα να πιάνει πολύ παραπάνω. Είναι περίεργο...

 

Sent from my XT1562

 

Έτσι και εγώ σε σημεία που έπιανα 250mbps τώρα μου δείχνει 15mbps...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και εγώ σε σημεία που έπιανα 250mbps τώρα μου δείχνει 15mbps...

 

Λογικά όλες αυτές οι αλλαγές είναι μέρος του σχεδιασμού για VoLTE. Πρέπει να μπαίνουν traffic classes.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν το νομίζω αυτό. Είναι τουλάχιστον 2 χρόνια που παρατηρώ σε speedtest να έχει κόφτη με τον δικό τους server.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν το νομίζω αυτό. Είναι τουλάχιστον 2 χρόνια που παρατηρώ σε speedtest να έχει κόφτη με τον δικό τους server.

Πάντως όταν κάνεις speedtest απο τις άλλες εταιρίες λειτουργεί κανονικά. Μπορεί να κάνει balancing για να δίνει εύρος σε συνδέσεις.

 

Send by Lenovo Phab Plus 6.8" (PB1-770M) using Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το 4G της Cosmote σαν κάλυψη δεν παίζεται...

 

Αθήνα έως Προμαχώνας, τέρμα πάνω σύνορα, μιας και πήγα Bansko σήμερα, σε όλη τη διαδρομή ΣΥΝΕΧΕΙΑ 4G+

 

Για τη Βουλγαρία δε το συζητώ... Το ξενοδοχείο και οι ταβέρνες κλπ όλοι έχουν 40-50mbps ταχύτητες το λιγότερο. Και μια κάρτα Sim που πήρα από mtel, ενας τοπικός παροχος, συνέχεια 4G και σε H+ να πέσει όμως είναι πιο γρήγορο και από το 4G της Ελλάδας.. Όχι φυσικά σε ταχύτητα αλλά σε σερφαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι :προσφάρα παρατήρησα στην εδεσσα ότι έχουμε 4G+.Η στσέπη μου υποστηρίζει εννοείται 4G+ και παρατήρησα σε ανοιχτό χώρο ότι είχα 4G+ στο επόμενο βήμα 4G και μετά καθόλου σήμα. .Πως εξηγηται αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι :προσφάρα παρατήρησα στην εδεσσα ότι έχουμε 4G+.Η στσέπη μου υποστηρίζει εννοείται 4G+ και παρατήρησα σε ανοιχτό χώρο ότι είχα 4G+ στο επόμενο βήμα 4G και μετά καθόλου σήμα. .Πως εξηγηται αυτό?

 

Πολύ ωραία το έχουν ρυθμίσει το LTE :lol::lol::lol::lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μα στο ίδιο σημείο πότε να εχω 4G+ πότε 4G και ποτε καθολου σήμα? Δεν με νοιάζει το 4G+ ιδιαίτερα αλλά εκεί που ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα με κλήσεις ξαφνικά να αποκτήσω. .
Link to comment
Share on other sites

Μα στο ίδιο σημείο πότε να εχω 4G+ πότε 4G και ποτε καθολου σήμα? Δεν με νοιάζει το 4G+ ιδιαίτερα αλλά εκεί που ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα με κλήσεις ξαφνικά να αποκτήσω. .

 

Δημιούργησε ένα ticket στο σύστημα. Θα το διορθώσουν λογικά. Οι κυψέλες 4G πρέπει να είναι οριακά μικρότερες από τις κυψέλες 3ης ή 2ης γενιάς, αναλόγα με το handover policy του παρόχου. Είναι από τους πιο βασικούς κανόνες σχεδιασμού του δικτύου 4ης γενιάς. :shifty:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δημιούργησε ένα ticket στο σύστημα. Θα το διορθώσουν λογικά. Οι κυψέλες 4G πρέπει να είναι οριακά μικρότερες από τις κυψέλες 3ης ή 2ης γενιάς, αναλόγα με το handover policy του παρόχου. Είναι από τους πιο βασικούς κανόνες σχεδιασμού του δικτύου 4ης γενιάς. :shifty:

 

Όμως η Cosmote άρχισε να δίνει VoLTE, οπότε δεν είναι δικό της πρόβλημα, αν η συσκευή του συνδρομητή δεν το υποστηρίζει... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όμως η Cosmote άρχισε να δίνει VoLTE, οπότε δεν είναι δικό της πρόβλημα, αν η συσκευή του συνδρομητή δεν το υποστηρίζει... :rolleyes:

 

Σαν ιδέα σωστό. Στην πράξη δεν δίνει τίποτα ακόμα, έχει υποτίθεται demo σε καταστήματα που δεν ονομάζει καν.

Soft Launch έκαναν απλά για το PR και πιθανόν να παίζει μόνο σε 5-6 iphone τεχνικών.

Link to comment
Share on other sites

Όμως η Cosmote άρχισε να δίνει VoLTE, οπότε δεν είναι δικό της πρόβλημα, αν η συσκευή του συνδρομητή δεν το υποστηρίζει... :rolleyes:

 

Όταν παρέχει ΠΑΝΤΟΥ LTE χωρίς Να Υπάρχει ανάγκη για 3G/2G ας μην την νοιάξει.

Εν πάση περιπτώσει, είναι άσχετο αυτό που λες. Αυτό δεν συμβαίνει επειδή ο πελάτης δεν έχει VoLTE υποστήριξη στη συσκευή, αλλά λόγω κακής διαμόρφωσης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν παρέχει ΠΑΝΤΟΥ LTE χωρίς Να Υπάρχει ανάγκη για 3G/2G ας μην την νοιάξει.

Εν πάση περιπτώσει, είναι άσχετο αυτό που λες. Αυτό δεν συμβαίνει επειδή ο πελάτης δεν έχει VoLTE υποστήριξη στη συσκευή, αλλά λόγω κακής διαμόρφωσης.

 

Εγώ σχολίασα αυτό που είπε ο mixtri, ότι πρέπει το 4G να ρυθμιστεί πιο χαμηλά από τα άλλα. Μα αφού σύντομα θα έχει VoLTE, δεν υπάρχει ανάγκη (πιστεύω). ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι άλλο πράγμα οι εικασίες οι δικές μου και οι δικές σου που είμαστε απλοί χρήστες/συνδρομητές, και άλλο η δουλειά των τεχνικών που θα έχουν και συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα. Από τη στιγμή ειδικά που VoLTE δεν υποστηρίζουν όλες οι LTE συσκευές, είναι φανερό πως μιλάμε για κάτι που έχει δρόμο ακόμα μπροστά του.
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ με προσοχή την συζήτηση. Δεν έχω τεχνικες γνώσεις και προσπαθω να καταλάβω τι συμβαίνει .Να προσθέσω ότι η συσκευή είναι s5+ δηλ samsung G901f.

Από μια γρήγορη αναζήτηση η συσκευή υποστηρίζει VoLTE λόγω του επεξεργαστή του.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ με προσοχή την συζήτηση. Δεν έχω τεχνικες γνώσεις και προσπαθω να καταλάβω τι συμβαίνει .Να προσθέσω ότι η συσκευή είναι s5+ δηλ samsung G901f.

Από μια γρήγορη αναζήτηση η συσκευή υποστηρίζει VoLTE λόγω του επεξεργαστή του.

 

Μια ανακοίνωση για VoLTE υπάρχει μόνο, όχι VoLTE.

Είναι θέμα ρύθμισης δικτύου, το είχαν και δίκτυα του εξωτερικού πιο παλιά και δεν διορθώνεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αναλύσει σε προηγούμενο μήνυμα, σε αυτό το θέμα, τους λόγους για τους οποίους προς το παρών οι περιοχές κάλυψης και η ένταση του 4G πρέπει να είναι στα ίδια ή χαμηλότερα επίπεδα με το 2G/3G.

 

Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε στον χρήστη dalton114, μπορεί να οφείλεται σε ασυμβατότητα της συσκευής με το δίκτυο, σε 4G ελάχιστα δυνατότερο από τα 2G/3G με αδύναμα 2G/3G ή λάθος ρύθμισης δικτύου. Επίσης ας μην αποκλείουμε το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα η συσκευή ή η κάρτα SIM, καθώς έχω δει στο παρελθόν συσκευές να χάνουν το σήμα λόγω κάρτας SIM.

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μια απλή ερώτηση θέλω να κάνω σαν άσχετος....

 

Παρατηρώ ότι αρκετά άτομα ενώ θέλουν να έχουν μόνιμα ενεργοποιημένα τα δεδομένα στο κινητό τους, παρόλα αυτά απενεργοποιούν το 4G και προτιμούν να είναι συνδεδεμένοι σε 3g...

 

Ποιοί είναι οι λόγοι; Χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας, χαμηλότερος όγκος δεδομένων, κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μια απλή ερώτηση θέλω να κάνω σαν άσχετος....

 

Παρατηρώ ότι αρκετά άτομα ενώ θέλουν να έχουν μόνιμα ενεργοποιημένα τα δεδομένα στο κινητό τους, παρόλα αυτά απενεργοποιούν το 4G και προτιμούν να είναι συνδεδεμένοι σε 3g...

 

Ποιοί είναι οι λόγοι; Χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας, χαμηλότερος όγκος δεδομένων, κάτι άλλο;

Λόγω μπαταρίας οι περισσότεροι, αν και με το S7 μία η άλλη μου φάνηκε ενώ στα Iphone η διαφορά είναι εμφανής

 

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω αναλύσει σε προηγούμενο μήνυμα, σε αυτό το θέμα, τους λόγους για τους οποίους προς το παρών η περιοχές κάλυψης και η ένταση του 4G πρέπει να είναι στα ίδια ή χαμηλότερα επίπεδα με το 2G/3G.

 

Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε στον χρήστη dalton114, μπορεί να οφείλεται σε ασυμβατότητα της συσκευής με το δίκτυο, σε 4G ελάχιστα δυνατότερο από τα 2G/3G με αδύναμα 2G/3G ή λάθος ρύθμισης δικτύου. Επίσης ας μην αποκλείουμε το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα η συσκευή ή η κάρτα SIM, καθώς έχω δει στο παρελθόν συσκευές να χάνουν το σήμα λόγω κάρτας SIM.

 

Η συσκευη και η sim δεν πιστευω οτι εχουν θεμα γιατι ποτε μου δεν ειχα θεμα με χαμενες κλησεις ή να χανω σημα.Απο το συγκεκριμενο σημειο περναω πολυ συχνα και πολλες φορε μιλαω στο τηλ.Ασυμβατοτητα συσκευης αποκλειεται γιατι ειναι samsung S5+ ευρωπαικο g901F

Επισης στο ιδιο σημειο ,εντος σπιτου,παρατηρησα οτι παιζει πολυ εναλλαγη μεταξυ 4G+ και 4G.

 

Ποτε μου δεν ειχα προβλημα με το δικτυο της cosmote αντιθετα ειμαι ευχαριστημενος αλλα ποτε μου δεν ειχα παρατηρησει τετοια "ασταθεια" στο σημα.Και θεσσαλονικη και Αθηνα οπου ειμαι συχνα και σε αλλες πολεις με 4G+ καλυψη δεν ειχα θεμα.

Το πρακτικο του θεματος μπορω να το αντιμετωπισω,ειναι πιο πολυ τεχνολογικη ανησυχια και αναζητηση.

Θα επικοινωνησω αυριο με cosmote να δω τι θα μου πουν και θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη και η sim δεν πιστευω οτι εχουν θεμα γιατι ποτε μου δεν ειχα θεμα με χαμενες κλησεις ή να χανω σημα.Απο το συγκεκριμενο σημειο περναω πολυ συχνα και πολλες φορε μιλαω στο τηλ.Ασυμβατοτητα συσκευης αποκλειεται γιατι ειναι samsung S5+ ευρωπαικο g901F

Επισης στο ιδιο σημειο ,εντος σπιτου,παρατηρησα οτι παιζει πολυ εναλλαγη μεταξυ 4G+ και 4G.

 

Ποτε μου δεν ειχα προβλημα με το δικτυο της cosmote αντιθετα ειμαι ευχαριστημενος αλλα ποτε μου δεν ειχα παρατηρησει τετοια "ασταθεια" στο σημα.Και θεσσαλονικη και Αθηνα οπου ειμαι συχνα και σε αλλες πολεις με 4G+ καλυψη δεν ειχα θεμα.

Το πρακτικο του θεματος μπορω να το αντιμετωπισω,ειναι πιο πολυ τεχνολογικη ανησυχια και αναζητηση.

Θα επικοινωνησω αυριο με cosmote να δω τι θα μου πουν και θα ενημερωσω.

Χωρίς να είμαι απόλυτος, μην απορρίπτεις το ενδεχόμενο να προέρχεται το πρόβλημα από την κάρτα SIM. Έχω δει ανάλογες περιπτώσεις. Ακόμα και από την τριβή, εισάγοντας και εξάγοντας την σε συσκευές, μπορεί να προκληθεί πρόβλημα.

 

Η συχνή εναλλαγή μεταξύ 4G και 4G+ δεν θα πρέπει να σε απασχολεί. Όταν εμφανίζεται το 4G+ (ανάλογα τη συσκευή πάντα) σημαίνει ότι χρησιμοποιείται περισσότερο φάσμα (πχ μέσω carrier aggregation) για την ταχύτερη μετάδοση δεδομένων. Ενεργοποιείται κατ'απαίτηση γιατί καταναλώνει περισσότερη ενέργεια.

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

Το διαστημα που περασε κινηθεικα στον αξονα Νάξος-Αθήνα-Θεσσαλονικη, λοιπον ειχα μαζι ενα MiFi 4G με cosmote. Ηθελα να δω για 4G κτλ. Λοιπον για να μην πολυλογω το αριστο σημα της cote ειναι μουφα, ακομη και στο αεροδρομιο Ελ. Βεμιζελος χαλια ηταν το σημα, καλα για Θεσσαλονικη ενα βραδυ εκει που ημασταν και θελαμε ιντερνετ παραλιγο να φαμε τρελλη ηττα, ειχαμε ενα 20% σημα με το MiFi και αυτο με το ζορι, τα κινητα τελειως νεκρα, και ολα αυτα μεσ στην πολη. Γενικως πολυ μετρια πραγματα σε ολη την διαδρομη και στους προορισμους.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

καλα για Θεσσαλονικη ενα βραδυ εκει που ημασταν και θελαμε ιντερνετ παραλιγο να φαμε τρελλη ηττα, ειχαμε ενα 20% σημα με το MiFi και αυτο με το ζορι, τα κινητα τελειως νεκρα, και ολα αυτα μεσ στην πολη. Γενικως πολυ μετρια πραγματα σε ολη την διαδρομη και στους προορισμους.

 

Με 20% και λιγότερο σήμα έπιανες όμως 40Mbps στο speedtest, και όλα αυτά σε ένα κλειστό χώρο με μεταλλική οροφή στο οποίο ήταν συνωστισμένα 700 άτομα με κινητά cosmote που προσπαθούσαν να μπουν στο internet. 40Mbps σε τέτοιες συνθήκες δεν είναι διόλου άσχημα.

Σε κάλυψη προφανώς μέσα στην πόλη της Θεσσαλονίκης δεν υπήρχε κανένα θέμα.

Edited by Mark_K
όχι συγκρίσεις
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...