Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποτι διαβασα η τελευταια εκδοση της miui δεν ειναι διαθεσιμη λογω καποιων κολληματων, σωστα? Επισης θα ηθελα να ρωτησω οσοι εχουν βαλει την τελευταια miui αν οντως λυθηκε το προβλημα με τις κλησεις.

Εγω ειμαι με την τελευταια official rom, η οποια ειναι σταθεροτατη κ επειδη δε θελω να εχω θεματα με τη ρομ, περιμενω μεχρι μια πληρως λειτουργικη miui κανει την εμφανιση της μηπως και τη δοκιασω.

 

Όλα λειτουργούν άψογα σε thick advance. Βάλε την και δεν θα χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το G4 είπα οτι φαίνεται χοντροκομμένο (με έμφαση στο 'χοντρό').

το g4s και (ακόμα περισσότερο το g5) φαίνονται κάπως καλύτερα και απο εμφάνιση και απο διαστάσεις.

στο χέρι μου δεν έχω πιάσει κανένα απο όλα αυτά, γιατί δεν έχω βρει κάποιον μέχρι τώρα που να δέχεται

να σου το στείλει για δοκιμή και αν σου αρέσει να το πληρώσεις αλλιώς να το στείλεις πίσω :P

 

το g4 με τη μεγαλη μπαταρια μου φαινεται κι εμενα λιγο χοντρο , ομως 10 χιλιοστα δεν το λες και χοντρο.

 

εχω το λεπτο με την 1850 μπαταρια και παχος 8,2 χιλιοστα. Εχει ωραια slim γραμμη, δυστυχως θυμιζει πολυ iphone το κοψιμο του, αλλα δε με απαχολει αυτο. Ειναι ομορφο κινητο, και πολυ βολικο στη χρηση. Μην σε απασχολει η μικρη μπαταρια, εκτος αν εισαι 5 ωρες πανω απ το κινητο την ημερα. Εμενα με normal χρηση, δηλαδη κανα μισαωρο ομιλια την ημερα, μερικα μηνυματα, και wifi 1-2 ωρες με οθονη παντα στο 100% μου βγαζει 1,5-2 μερες

Link to comment
Share on other sites

Η MIUI, επίσημα/ανεπίσημα,

δίνει την τελευταία κατάλληλη έκδοση για το G4 (sta-s2z/killoe, που αρκετοί ήδη δοκιμάσατε), εδώ,

λέγοντας (στα χαρακτηριστικά): PHONE REBOOT AFTER CALL END FIXED

 

Αυτή είναι πιο τούμπανη από του killoe μόνο?

//edit: Το bug με τη μπαταρία υπάρχει ακόμα.

Edited by margomenos13
Link to comment
Share on other sites

Όλα λειτουργούν άψογα σε thick advance. Βάλε την και δεν θα χάσεις.

 

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα επειδη ειχα ενα θεμα και με το screen calibration θα περιμενω λιγο ακομα μεχρι να βαρεθω τη stock rom. Παρεπιπτοντως δε μου εχει κανει ακομα το σκαλοπατι στην μπαταρια (τελευταια εκδοση της official εχω).

Link to comment
Share on other sites

ποιες είναι οι τελευταίες official για thin turbo και thick turbo 1/4 ?

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα επειδη ειχα ενα θεμα και με το screen calibration θα περιμενω λιγο ακομα μεχρι να βαρεθω τη stock rom. Παρεπιπτοντως δε μου εχει κανει ακομα το σκαλοπατι στην μπαταρια (τελευταια εκδοση της official εχω).

Δε δουλεύει η το calibration στην τελευταια official?

Link to comment
Share on other sites

Δε δουλεύει η το calibration στην τελευταια official?

 

Μου ειχε ερθει το κινητο με μια οθονη που ηθελε επειγοντως calibration. Απο τα settings οταν πηγαινα να το κανω κρασαρε αλλα αφοτου περασα την τελευταια official (απο jiayu.es) δεν ειχα κανενα θεμα με την οθονη (αν κ ακομα δε δουλευει το calibration στα settings). Δεν ξερω αν γενικα δε δουλευει το calibration παντως σε μενα ποτε δε δουλεψε..

Link to comment
Share on other sites

ποιες είναι οι τελευταίες official για thin turbo και thick turbo 1/4 ?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4908073#post4908073

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ, αλλά αυτές είναι του 08/2013.

Βλέπω ότι υπάρχουν και του 10/2013.

Edited by apotsi

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

A, νόμιζα εννοούσες την τελευταία official World Rom.

 

Πας εδώ http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=477597&st=0#entry23241656 , ας είναι στα Ρώσικα και επιλέγεις : Спойлер (+/-) (Официальные прошивки).

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Σε ευχαριστώ πολύ.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

...εφόσον κάνεις pair κινητό και BT GPS συσκευή, τρέχεις Bluetooth GPS ή Bluetooth GPS Provider (αναλόγως ποιο σου κάνει) και επιλέγοντας το paired ΒΤ GPS κάνεις Connect (εννοείται με ενεργό το "Enable Mock GPS Provider")

 

Ευχαριστώ δούλεψε κανονικά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μετά από 1 σύντομη συμβίωση σχεδόν 1 χρόνου με το xperia sole μου θα το θυσιάσω στο βωμό ενός 2καρτου κινέζικου και μπορώ να πώ πως καταλήγω προς το g4 κυρίως λόγο τέλειου για μένα μεγέθους.:p

 

Θα ήθελα να κάνω 4 πολύ σημαντικές κατ' εμέ ερωτήσεις που δεν έχω διαβάσει ξεκάθαρη απάντηση ακόμη.

 

1. Λόγω δουλειάς χειρίζομαι 2 κάρτες άρα και 2 τηλέφωνα μέχρι τώρα. Με το g4 έστω οτι μιλάω στην sim1 και με καλούν και στην sim2 θα λαμβάνω κλήσεις κανονικά και θα μπαίνει σε αναμονή? Ή απλά θα έρχεται sms οτι με καλούσαν στην sim2?

 

2. Με 2 sim στη συσκευή αρκούν τα 1850mah του slim με σχετικά απλή χρήση (απλή χρήση τηλεφώνου, λίγο wifi, καθόλου 3G) και μόνιμα συζευγμένο με bt handsfree? Για παράδειγμα το xperia sole το περισσότερο που μου κρατάει είναι σχεδόν 4 μέρες και στην χειρότερη 2. Σε φυσιολογικές χρήσεις πάντα.

Έχει τύχει να κάνω και 3 φορτίσεις σε 24 ώρες.

 

3.Όταν λέει σε κάποιο store πως έχει ελληνικά εννοεί στα πάντα? και στα sms?

 

4.Τέλος τα apps απο google store θα είναι συμβατά για αυτή την συσκευή ή τουλάχιστον τα περισσότερα.....?

 

 

Ξεκαθαρίζω οτι δεν θέλω και ούτε πρόκειται να rootάρω ποτέ την συσκευή μου.

Συγνώμη για το μεγάλο post .......... Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μετά από 1 σύντομη συμβίωση σχεδόν 1 χρόνου με το xperia sole μου θα το θυσιάσω στο βωμό ενός 2καρτου κινέζικου και μπορώ να πώ πως καταλήγω προς το g4 κυρίως λόγο τέλειου για μένα μεγέθους.:p

 

Θα ήθελα να κάνω 4 πολύ σημαντικές κατ' εμέ ερωτήσεις που δεν έχω διαβάσει ξεκάθαρη απάντηση ακόμη.

 

1. Λόγω δουλειάς χειρίζομαι 2 κάρτες άρα και 2 τηλέφωνα μέχρι τώρα. Με το g4 έστω οτι μιλάω στην sim1 και με καλούν και στην sim2 θα λαμβάνω κλήσεις κανονικά και θα μπαίνει σε αναμονή? Ή απλά θα έρχεται sms οτι με καλούσαν στην sim2?

 

2. Με 2 sim στη συσκευή αρκούν τα 1850mah του slim με σχετικά απλή χρήση (απλή χρήση τηλεφώνου, λίγο wifi, καθόλου 3G) και μόνιμα συζευγμένο με bt handsfree? Για παράδειγμα το xperia sole το περισσότερο που μου κρατάει είναι σχεδόν 4 μέρες και στην χειρότερη 2. Σε φυσιολογικές χρήσεις πάντα.

Έχει τύχει να κάνω και 3 φορτίσεις σε 24 ώρες.

 

3.Όταν λέει σε κάποιο store πως έχει ελληνικά εννοεί στα πάντα? και στα sms?

 

4.Τέλος τα apps απο google store θα είναι συμβατά για αυτή την συσκευή ή τουλάχιστον τα περισσότερα.....?

 

 

Ξεκαθαρίζω οτι δεν θέλω και ούτε πρόκειται να rootάρω ποτέ την συσκευή μου.

Συγνώμη για το μεγάλο post .......... Ευχαριστώ.

 

1, όταν μιλάς στη μια γραμμή η άλλη γιοκ..:lol:

οπότε σ έρχεται μνμα

2, δε ξέρω, αλλά αυτό π ξέρω είναι πως το τούβλο (3,000mah) έχει απίστευτη αυτονομία

σκέψου ότι ο 6589 (έστω κ τούρμπο) π φοράει είναι κάτι σαν eco friendly..οπότε νομίζω ότι κ με το 1,850 τη μέρα την έχεις.

3,ελληνικά στα σμσ με android μπορείς να έχεις χωρίς να τα τρως στη μάπα κ στα μενού..

ελληνικά στο σμσ -go sms - greek lang pack κ έτοιμος 160 χαρακτήρων μνμα.:D

4, από μάρκετ μια χαρά, κ άμα βάλεις κ μια Miui σαν αυτή π έχω στην υπογραφή μ θα έχεις κ Miui store π σ δίνει κάποια paid apps -free..:p

 

ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε!!:)

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μετά από 1 σύντομη συμβίωση σχεδόν 1 χρόνου με το xperia sole μου θα το θυσιάσω στο βωμό ενός 2καρτου κινέζικου και μπορώ να πώ πως καταλήγω προς το g4 κυρίως λόγο τέλειου για μένα μεγέθους.:p

 

Θα ήθελα να κάνω 4 πολύ σημαντικές κατ' εμέ ερωτήσεις που δεν έχω διαβάσει ξεκάθαρη απάντηση ακόμη.

 

1. Λόγω δουλειάς χειρίζομαι 2 κάρτες άρα και 2 τηλέφωνα μέχρι τώρα. Με το g4 έστω οτι μιλάω στην sim1 και με καλούν και στην sim2 θα λαμβάνω κλήσεις κανονικά και θα μπαίνει σε αναμονή? Ή απλά θα έρχεται sms οτι με καλούσαν στην sim2?

 

2. Με 2 sim στη συσκευή αρκούν τα 1850mah του slim με σχετικά απλή χρήση (απλή χρήση τηλεφώνου, λίγο wifi, καθόλου 3G) και μόνιμα συζευγμένο με bt handsfree? Για παράδειγμα το xperia sole το περισσότερο που μου κρατάει είναι σχεδόν 4 μέρες και στην χειρότερη 2. Σε φυσιολογικές χρήσεις πάντα.

Έχει τύχει να κάνω και 3 φορτίσεις σε 24 ώρες.

 

3.Όταν λέει σε κάποιο store πως έχει ελληνικά εννοεί στα πάντα? και στα sms?

 

4.Τέλος τα apps απο google store θα είναι συμβατά για αυτή την συσκευή ή τουλάχιστον τα περισσότερα.....?

 

 

Ξεκαθαρίζω οτι δεν θέλω και ούτε πρόκειται να rootάρω ποτέ την συσκευή μου.

Συγνώμη για το μεγάλο post .......... Ευχαριστώ.

 

Αφου το θελεις για δουλεια...

 

1. Οχι, η μια καρτα απενεργοποιειται οταν μιλας στην αλλη, οποτε θα πας με μηνυμα, πραγμα ομως που πιστευω δε θα ειναι συχνο φαινομενο.

2. Παρε το 3000αρο αφου του κανεις τετοια χρηση, κινητο για δουλεια παιρνεις, οχι για να το κανεις μουρη στο τραπεζακι της καφετεριας. Αν και 2 χιλιοστα παραπανω, κλαην, δε θα καταλαβεις διαφορα.

3. Το "ελληνικα" αναφερεται παντα στη γλωσσα που εχουν τα μενου. Στο τι γλωσσα θα γραφεις εσυ τα μηνυματα σου, δεν εχει σχεση με τη γλωσσα των μενου (ειναι οπως στα windows, που μπορει να ειναι αγγλικα ολα, αλλα εσυ μια χαρα γραφεις ελληνικα και στα φορουμ, και στο word ας πουμε). Οποτε αν εχεις γενικοτερο προβλημα με τα αγγλικα (οποτε θα σε δυσκολευουν τα μενου), θα παρεις απο minideal που εχει ελληνικη εκδοση, αλλα δε θα μπορεσεις να κανεις καποια αναβαθμιση στο λειτουργικο (απο τις επισημες), γιατι δεν εχουν ελληνικα. Αν δεν εχεις προβλημα αγγλικων, παιρνεις απο οπου βρεις φτηνοτερα, και με λιγη βοηθεια απο εδω, θα κανεις αναβαθμιση στην πιο προσφατη εκδοση.

4. Το appa store της google, λειτουργει κανονικα σε ολα.

 

ΥΓ. ρουταρισμα παντα χρειαζεται, ειναι αρκετες χρησιμες εφαρμογες που θελουν root για να δουλεψουν, αλλα κι αυτο δεν ειναι ουτε στο ελαχιστο προβλημα, ειτε το καταστημα θα στο εχει κανει (μην το ζητησεις εσυ με εχτρα χρεωση, τζαμπα λεφτα), ειτε παλι με λιγο help απο εδω, θα γινει μεσα σε δευτερολεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Από ό,τι είδα , το scheduled power on/ power off bug στην τελευταία επίσημη RΟΜ του G4T (από Jiayu.es) δεν έχει διορθωθεί. Έχει παρατηρήσει κανείς διαφορετικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μιά ερώτηση που έχει να κάνει με την κάμερα. Το τηλέφωνο είναι το advance και έχουμε παρατηρήσει μιας και το τηλέφωνο δεν είναι δικό μου (κάτοχος thl w100 εγώ) πως σε προσπάθεια για μια κοντινή φωτογραφία,ένα κείμενο ας πούμε, δεν κάνεις focus κι εκτός αυτού η εικόνα είναι θολή. Σε δοκιμή διπλά δίπλα τα 2 τηλέφωνα η διαφορά είναι κάτι περισσότερο από εμφανείς. Δοκιμάσαμε και με άλλα προγράμματα φωτογραφίας αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Μακρινές φωτογραφίες βγάζει κανονικά και καθαρά χωρίς πρόβλημα. Έχει παρατηρηθεί σε κάποιον άλλο αυτό αν ναι διορθώνεται ? Το τηλέφωνο είναι σχεδόν μήνα αγορασμένο και είναι stock όπως ήρθε από minideal.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κάθε βοήθεια δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει αυτο γιατι δεν δινει αλλες πληροφοριες

 

http://imageshack.us/photo/my-images/571/6x9u.png/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αφου το θελεις για δουλεια...

 

1. Οχι, η μια καρτα απενεργοποιειται οταν μιλας στην αλλη, οποτε θα πας με μηνυμα, πραγμα ομως που πιστευω δε θα ειναι συχνο φαινομενο.

2. Παρε το 3000αρο αφου του κανεις τετοια χρηση, κινητο για δουλεια παιρνεις, οχι για να το κανεις μουρη στο τραπεζακι της καφετεριας. Αν και 2 χιλιοστα παραπανω, κλαην, δε θα καταλαβεις διαφορα.

3. Το "ελληνικα" αναφερεται παντα στη γλωσσα που εχουν τα μενου. Στο τι γλωσσα θα γραφεις εσυ τα μηνυματα σου, δεν εχει σχεση με τη γλωσσα των μενου (ειναι οπως στα windows, που μπορει να ειναι αγγλικα ολα, αλλα εσυ μια χαρα γραφεις ελληνικα και στα φορουμ, και στο word ας πουμε). Οποτε αν εχεις γενικοτερο προβλημα με τα αγγλικα (οποτε θα σε δυσκολευουν τα μενου), θα παρεις απο minideal που εχει ελληνικη εκδοση, αλλα δε θα μπορεσεις να κανεις καποια αναβαθμιση στο λειτουργικο (απο τις επισημες), γιατι δεν εχουν ελληνικα. Αν δεν εχεις προβλημα αγγλικων, παιρνεις απο οπου βρεις φτηνοτερα, και με λιγη βοηθεια απο εδω, θα κανεις αναβαθμιση στην πιο προσφατη εκδοση.

4. Το appa store της google, λειτουργει κανονικα σε ολα.

 

ΥΓ. ρουταρισμα παντα χρειαζεται, ειναι αρκετες χρησιμες εφαρμογες που θελουν root για να δουλεψουν, αλλα κι αυτο δεν ειναι ουτε στο ελαχιστο προβλημα, ειτε το καταστημα θα στο εχει κανει (μην το ζητησεις εσυ με εχτρα χρεωση, τζαμπα λεφτα), ειτε παλι με λιγο help απο εδω, θα γινει μεσα σε δευτερολεπτα.

 

Η αλήθεια είναι οτι θα το ήθελα με ελληνικό μενού μόνο για την περίπτωση μεταπώλησης. Βασικά λίγο σε πολύ όλα τα γνωστά chinese stores το δίνουν και με ελληνικά ή τους ζητάς και σου την βάζουν.

 

Δηλαδή μπορεί να δώσει update σε Android Kit kat?:shock: Γενικά νόμιζα οτι δεν παίρνουν τα κινέζικα updates στο λειτουργικό τους.

 

Με 2sim το λειτουργεί κανείς ? Επειδή διαβάζω διάφορα προβληματάκια για gps κλπ έχει κανα θέμα με το dual sim stand by ?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι θα το ήθελα με ελληνικό μενού μόνο για την περίπτωση μεταπώλησης. Βασικά λίγο σε πολύ όλα τα γνωστά chinese stores το δίνουν και με ελληνικά ή τους ζητάς και σου την βάζουν.

 

Δηλαδή μπορεί να δώσει update σε Android Kit kat?:shock: Γενικά νόμιζα οτι δεν παίρνουν τα κινέζικα updates στο λειτουργικό τους.

 

Με 2sim το λειτουργεί κανείς ? Επειδή διαβάζω διάφορα προβληματάκια για gps κλπ έχει κανα θέμα με το dual sim stand by ?

 

Το παίρνεις με ελληνικό μενού κρατας ένα backup και όταν είναι να το πουλήσεις περνάς το αρχικο firmware με τα ελληνικά. Update μέχρι τώρα έχει δώσει τρια η jiayu για το συγκεκριμένο μοντέλο ένα το μήνα σχεδόν. Αν θα πάμε σε επόμενη έκδοση Android χλωμο. Οι περισσότεροι με δύο σιμ το λειτουργούμε όπως κι εγώ μια χαρά. Το gps αστο είναι απλά για να υπάρχει δίνει 1στα 10 αξιόπιστα αποτέλεσματα όσα fix κι αν βάλεις

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει αυτο γιατι δεν δινει αλλες πληροφοριες

http://imageshack.us/photo/my-images/571/6x9u.png/

Οδηγός αποστολών από αγορές από Κίνα

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα θεματάκι που έχω με voda που το χω σε 3g είναι ότι πολύ εύκολα μου το γυρναει σε gprs χωρίς λόγο. Απο φουλ σημα 3g το χανει τελείως στιγμιαια και γυρνάει σε gprs ενώ αλλά τηλεφωνα στον ιδιο χωρο οχι και με αναγκαζει να το κλειδωνω σε 3g για σταθερή πλοηγηση δεν έχει επιλογή προτιμωμενο 3g μόνο αυτοματο ίσως γι αυτό απλά πρώτη φορά το βλέπω σε άλλες συσκευές φτανει στη 1γραμμη και τοτε το γυρναει σε g η e. Το κάνει και σε άλλους αυτό το έχετε παρατηρήσει; και μου το κάνει σε όλα τα μερη δεν είναι θεμα σηματος γιατί βάζω και το network info και το βλέπω αλλα το γυρναει.

Επίσης έχω προσέξει ότι δε πιανει καποιες κεραιες ειδικά στο εξοχικό και πιάνει απο πιο μακρια παίζει να είναι 900αρες 3g; παιζει να δω με πρόγραμμα μια κεραία που πιάνει αν είναι 900 η 2100;

Γενικά με το 3g έχω θεματακι καποιες φορές ξαφνικά από φουλ πέφτει στο μηδέν και μετά στο φουλ είναι το μόνο ενοχλητικό για μένα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το βάλεις μονο 3g όχι αυτόματα να δεις πως πάει

Ρυθμίσεις - περισσότερα- δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.

Edited by chios

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...