Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά

Εδω και δυο ημέρες μου έχει παρουσιαστεί ένα πρόβλημα με την μπαταρία του κινητού. Ενω δεν το έχω συνδεδεμένο με φορτιστή δείχνει ότι φορτίζει και ταυτόχρονα όταν τον συνδέω δεν φορτίζει. Κάτι φαίνεται να έχει κολλήσει. Εχθές έβγαλα την μπαταρία και την επανατοποθέτησα. Δούλεψε για λίγο αλλά πάλι δείχνει στην μπαταρία τον κεραυνό ότι φορτίζει χωρίς να το έχω συνδέσει. Μολις τώρα το συνέδεσα με καλώδιο σε θύρα usb και δεν το αναγνώρισε.

Εχει παρουσιαστεί σε κανένα άλλο αυτό το πρόβλημα? Μήπως η μπαταρία τα έχει φάει τα ψωμιά της? Το κινητό δεν έχει κλείσει εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά

Εδω και δυο ημέρες μου έχει παρουσιαστεί ένα πρόβλημα με την μπαταρία του κινητού. Ενω δεν το έχω συνδεδεμένο με φορτιστή δείχνει ότι φορτίζει και ταυτόχρονα όταν τον συνδέω δεν φορτίζει. Κάτι φαίνεται να έχει κολλήσει. Εχθές έβγαλα την μπαταρία και την επανατοποθέτησα. Δούλεψε για λίγο αλλά πάλι δείχνει στην μπαταρία τον κεραυνό ότι φορτίζει χωρίς να το έχω συνδέσει. Μολις τώρα το συνέδεσα με καλώδιο σε θύρα usb και δεν το αναγνώρισε.

Εχει παρουσιαστεί σε κανένα άλλο αυτό το πρόβλημα? Μήπως η μπαταρία τα έχει φάει τα ψωμιά της? Το κινητό δεν έχει κλείσει εξάμηνο.

Δοκιμάζεις factory reset ,κάποιο αλλο usb cable και αν συνεχίσει πας για service . Από την στιγμή που δεν έχει περάσει εξάμηνο αγοράς η εγγύηση θα καλύψει και την μπαταρία .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σκεφτομαι να παρω το κινητο στις επομενες μερες, θα ηθελα ομως να με βοηθησετε σε μερικες αποριες που εχω, πολυ σημαντικες για μενα..η πλοηγηση που εχει ενσωματωμενη το τηλεφωνο μεσα, ειναι δωρεαν? Δηλαδη αν ξεκινησω να παω καπου, θα μπορω να ενεργοποιησω το gps και να μην καταναλωνω δεδομενα απο το ιντερνετ? Επισης οσοι το εχετε, εχετε μεινει ικανοποιημενοι απο την ακριβεια του και τις πληροφοριες του? Η διαφορα της οθονης του που ειναι amoled σε σχεση με το core ειναι πολυ μεγαλη? Τελος, το browsing ειναι σε καλη κατασταση η τρωει κολληματα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Εδω και δυο ημέρες μου έχει παρουσιαστεί ένα πρόβλημα με την μπαταρία του κινητού. Ενω δεν το έχω συνδεδεμένο με φορτιστή δείχνει ότι φορτίζει και ταυτόχρονα όταν τον συνδέω δεν φορτίζει. Κάτι φαίνεται να έχει κολλήσει. Εχθές έβγαλα την μπαταρία και την επανατοποθέτησα. Δούλεψε για λίγο αλλά πάλι δείχνει στην μπαταρία τον κεραυνό ότι φορτίζει χωρίς να το έχω συνδέσει. Μολις τώρα το συνέδεσα με καλώδιο σε θύρα usb και δεν το αναγνώρισε.

Εχει παρουσιαστεί σε κανένα άλλο αυτό το πρόβλημα? Μήπως η μπαταρία τα έχει φάει τα ψωμιά της? Το κινητό δεν έχει κλείσει εξάμηνο.

 

Πολύ πιθανόν να είναι πρόβλημα της micro usb θύρας του κινητού, βλάβη που δυστυχώς οι αντιπροσωπείες συνηθίζουν να τη χρεώνουν στον χρήστη (πχ πήρε υγρασία).....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα δοκιμασω factory reset και βλέπουμε. Τώρα όσον αφορά την θύρα είναι κάτι που με προβληματίζει. Προς το παρόν φαίνεται να μην το επαναλαμβάνει τακτικά αλλά σε μακρινά διαστήματα. Είδωμεν :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! ειμαι παθων απο δυο αλλα κινητα παραεισαγωγης με τα οποια εχανα κλησεις ,επισης δεν στελνοταν ολα τα μηνυματα στους απο δεκτες και επρεπε και να κατεβαζω το handcent για να εχω 160 χαρακτηρες!

τεσ πα οι τιμες στο σκρουτζ παιζουν απο 171 μεχρι 320 ευρω, να παρω με την σειρα τηλεφωνα να δω αν ειναι παραεισαγωγης?

ειλικρινα φοβηθηκε το ματι μου αλλα τι να κανω....αγορες απο το ιντερνετ συμφερουν καποιες φορες οποτε....για πειτε καποια γνωμη...να το αγορασω? και αν ναι απο που?να αρχισω τα τηλ? η να μην το παρω ? για τα λεφτα του τωρα καλο ειναι νομιζω. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σκεφτομαι να παρω το κινητο στις επομενες μερες, θα ηθελα ομως να με βοηθησετε σε μερικες αποριες που εχω, πολυ σημαντικες για μενα..η πλοηγηση που εχει ενσωματωμενη το τηλεφωνο μεσα, ειναι δωρεαν? Δηλαδη αν ξεκινησω να παω καπου, θα μπορω να ενεργοποιησω το gps και να μην καταναλωνω δεδομενα απο το ιντερνετ? Επισης οσοι το εχετε, εχετε μεινει ικανοποιημενοι απο την ακριβεια του και τις πληροφοριες του? Η διαφορα της οθονης του που ειναι amoled σε σχεση με το core ειναι πολυ μεγαλη? Τελος, το browsing ειναι σε καλη κατασταση η τρωει κολληματα?

 

1. Η πλοήγηση είναι μέσω του Google Maps. Καταναλώνει Internet για να ανοίγει τους χάρτες. Διαφορετικά, αν δε θες να καταναλώνεις δεδομένα, θα πρέπει να αγοράσεις κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης όπως το Navigon, το NDrive ή άλλο. Όπως έγραψα και παραπάνω η πλοήγηση Google λειτουργεί πολύ καλά.

 

2. Το browsing είναι μια χαρά.

 

Για τη σύγκριση με το Core δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας .Πρόσφατα ( 5 ήμερες πριν ) αγόρασα το s3 mini που ειναι JZO54K.I8190NXXALL6 4.1.2. απο ελληνικό online καταστημα .Μόλις το παρελαβα και το άνοιξα δεν έβαλα καν sim και του εκανα root με αυτό τον τρόπο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=46245881&posted=1#post46245881 .το root ηταν επιτυχές .μολις εβαλα sim μου ζήτησε κωδικό δικτύου sim ( simlocked ) .πήρα τηλ. το κατάστημα και μου έδωσαν ενα κωδικό ο οποίος δεν δούλεψε .Μου είπαν οτι περιμένουν νεους κωδικούς και οτι το τηλέφωνο ειναι απο Αγγλια .Περιμένω τώρα 5 ημέρες και τίποτα .Φταίει το root που έκανα ?Υπάρχει τρόπος να το ξεκλειδώσω περνώντας νεο firmware η οτι αλλο θέλει τέλος πάντων ?Ευχαριστώ :help: Edited by immortal
αλλαγή link
Link to comment
Share on other sites

To link για root δεν λειτουργεί ,αλλά δεν είναι η αίτια για την κλειδωμένη sim .

Εγώ θα σου πρότεινα να το πας πίσω και να ζητήσεις αν όχι τα λεφτά σου πίσω ενα sim free .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..

Ποιο πιστευεται εχει περισσοτερο lag το s3 mini η το μεγαλο s3;; Ρωταω γιατι το s3 εχει το touchwiz το οποιο ειναι λιγο βαρυ αλλα εχει 4πυρινο επεξεργαστη!!

Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..

Ποιο πιστευεται εχει περισσοτερο lag το s3 mini η το μεγαλο s3;; Ρωταω γιατι το s3 εχει το touchwiz το οποιο ειναι λιγο βαρυ αλλα εχει 4πυρινο επεξεργαστη!!

 

Πρώτα από όλα και τα 2 έχουν TouchWiz. Εννοείται πως το S3 είναι αρκετά καλύτερο από το S3 mini. Τώρα, ανάλογα με το μέγεθος της οθόνης που θέλεις και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις, θα πάρεις και το αντίστοιχο smartphone. Εάν μπορείς πάντως να πάρεις και τα 2, θα σου πρότεινα το S3 γιατί όπως και να το κάνουμε είναι ναυαρχίδα. Εκτός αυτού, θα πάρει και περισσότερα updates...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω την εξής απορία. Έχω τρεις διαφορετικές συσκευές (motorola defy,sIII mini και το samsung tab 2 10.1). Μπορεί να μου πει κάποιος εάν χρειάζεται ρυθμίσεις το sIII mini όταν συνδέομαι στο 3G; Το ρωτάω αυτό γιατί με τις άλλες συσκευές πιάνω άνετα Η και Η+, ενώ στο ίδιο σημείο με το mini έχω σκέτο G. Θεωρώ ότι δεν κάνω τίποτα παραπάνω από το να επιλέξω το εικονίδιο "Δεδομένα κινητού". Λογικά κάτι δεν πάει καλά σαν ρύθμιση ή έχει όντως πρόβλημα σαν συσκευή; Οι δοκιμές έχουν γίνει πάντως σε διάφορα σημεία με τα ίδια αποτελέσματα.

 

Ευχαριστώ!!!

Edited by nobody4
Link to comment
Share on other sites

@ nobody4

Το έχεις σε WCDMA/GSM ??

 

Η αλήθεια είναι πως δεν το έχω σε αυτήν την επιλογή γιατί μετά η συσκευή δεν έχει καλό σήμα, αλλά μόλις το έβαλα όντως έγινε Η από απλό G. Το παράξενο είναι ότι στις άλλες συσκευές που προανέφερα δεν κάνω ποτέ κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι πείραξα και τώρα καθώς γυρίζω τις βασικές οθόνες-5 έχω- μου φωνάζει σε ποιά οθόνη είμαι στα αγγλικά, μου λέει π.χ. "one of five", "two of five"κ.λ.π. , έψαξα στον ήχο, στην προσβασιμότητα αλλά δεν βρήκα άκρη και είναι πολύ σπαστικό. Ξέρει κανείς πώς απενεργοποιείται ???
CARPE DIEM :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι πείραξα και τώρα καθώς γυρίζω τις βασικές οθόνες-5 έχω- μου φωνάζει σε ποιά οθόνη είμαι στα αγγλικά, μου λέει π.χ. "one of five", "two of five"κ.λ.π. , έψαξα στον ήχο, στην προσβασιμότητα αλλά δεν βρήκα άκρη και είναι πολύ σπαστικό. Ξέρει κανείς πώς απενεργοποιείται ???

 

Δες αν είναι ενεργοποιημένο το driving mode .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώντας ναλύσω το παραπάνω πρόβλημα με τη φωνή τα έκανα χάλια. ζΠήγα να απενεργοποιήσω το drive mode αλλά κάτι έκανα και τώρα για το οτιδήποτε πατάω μου μιλάει στα αγγλικά. Το πρόβλημα είναι πως δε με αφήσει να κυλήσω την οθόνη ώστε να μπω σε επιολογές και να απενεργοποιήσω το drive mode αν αυτό φταίει. Η οθόνη αφής πατιέται με δυσκολία, και έκανα 10 πατήματα για να γράψω το pin της κάρτας στην αρχή. ... πώς θα βγάλω άκρη??? σκέφτομαι να κάνω επιστροφή στιος αρχικές ρυθμίσεις αλλά δε με αφήνει να μπω αφού η οθόνη δεν κυλάει.. υπάρχει τρόπος ????

 

τελικά κάποιες ώρες μετά βρήκα λύση. Σας τη λέω μήπως βρεθείτε κι εσείς με το ίδιο πρόβλημα

Το πρόβλημα ήταν το talk back, το οποίο πρέπει να είναι ανενεργό αλλιώς δημιουργεί διάφορα προβλήματα -σε μένα τουλάχιστον-, με πιό βασικό το ότι δεν μπορούσα να κυλίσω την οθόνη και να μπω στις ρυθμίσεις να το απενεργοποιήσω -ρυθμίσει - προσβασιμότητα- talk back-. Τελικά κατά τύχη βρήκα ότι μπορεί να γίνει η κύλιση με δύο δάκτυλα ενωμένα, κι έτσι μπόρεσα να το απενεργοποιήσω

Edited by BLUESWIRE
νεότερα στοιχεία
CARPE DIEM :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Με έχει ξαναπασχολήσει το θέμα και σας έχω ξαναρωτήσει στο παρελθόν. Αλλά θέλω τη συμβουλή σας πρίν προχωρήσω.Το θέμα έχει ως εξής:

Θέλω να πάρω δώρο στη γυναίκα το s3 mini. Βλέπω την τιμή μέσω skroutz στα 170 ευρώ πλέον. Πέρα από το να προσέξω να είναι από ευρώπη για το καλύπτει η Ελληνική αντιπροσωπεία, έχετε καμιά άλλη συμβουλή πρίν το αγοράσω?

Έχετε κάποιο κατάστημα να προτείνετε για να προτιμήσω ή να κοιτάξω το φθηνότερο και όλα οκ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Με έχει ξαναπασχολήσει το θέμα και σας έχω ξαναρωτήσει στο παρελθόν. Αλλά θέλω τη συμβουλή σας πρίν προχωρήσω.Το θέμα έχει ως εξής:

Θέλω να πάρω δώρο στη γυναίκα το s3 mini. Βλέπω την τιμή μέσω skroutz στα 170 ευρώ πλέον. Πέρα από το να προσέξω να είναι από ευρώπη για το καλύπτει η Ελληνική αντιπροσωπεία, έχετε καμιά άλλη συμβουλή πρίν το αγοράσω?

Έχετε κάποιο κατάστημα να προτείνετε για να προτιμήσω ή να κοιτάξω το φθηνότερο και όλα οκ?

 

Kαι γω απο skroutzομάγαζω το πήρα. Πριν το αγοράσεις πάρτους ένα τηλέφωνο να επιβεβαιώσεις ότι είναι απο Ευρώπη ώστε να σε καλύπτει η εγγύηση και απο κει και πέρα όταν το παραλάβεις να σιγουρευτείς οτι το imei θα αναγράφεται στην απόδειξη, διαφορετικά μην το δεχθείς καθώς δεν θα σε καλύπτει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω απο skroutzομάγαζω το πήρα. Πριν το αγοράσεις πάρτους ένα τηλέφωνο να επιβεβαιώσεις ότι είναι απο Ευρώπη ώστε να σε καλύπτει η εγγύηση και απο κει και πέρα όταν το παραλάβεις να σιγουρευτείς οτι το imei θα αναγράφεται στην απόδειξη, διαφορετικά μην το δεχθείς καθώς δεν θα σε καλύπτει η εγγύηση.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Θα το προχωρήσω έτσι. Είσαι ευχαριστημένος από τη συσκευή? έχεις κάποια άλλη συμβουλή-παρατήρηση?

Link to comment
Share on other sites

H συσκευή είναι μια χαρά.Κάνει τα πάντα και τα καταφέρνει με αξιοπρέπεια. Μην έχεις απαιτήσεις από την κάμερα.Ειδικά στο χαμηλό φωτισμό αν καταφέρεις και βγάλεις καθαρή φωτογραφία σε παρακαλώ να μου τη στείλεις
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω σήμερα την AOKP από εδώ http://maclaw.pl/2013/09/29/release-aokp-s3-mini-7/ . Την έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει εντυπώσεις? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα ότι στην οθόνη του τηλεφώνου μου ο φωτισμός δεν είναι ομοιόμορφος. Ποιό συγκεκριμένα απο απο την μέση περίπου και πάνω είναι κάπως πιό σκούρο.

Αυτό είναι ιδιαίτερα πιο εμφανές όταν είμαι σε κάποιο site που η σελίδα είναι εντελώς λευκή το πάνω μέρος να φαίνεται σαν ελαφρά απόχρωση προς το γκρίζο.

Τό έχει παρατηρίσει και κανένας άλλος αυτό ή είναι κάτι που να μπορει να διορθωθεί απο τες ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , πηρα το μινι που μονο μινι δεν ειναι και ειμαι ευχαριστημενος μεχρι τωρα.

ομως εχω 2 θεματα.

1ον εχω vodafone και το σημα στο εικονιδιο και οχι στην πραγματικοτητα φαινεται χαλια δλδ μια ειναι φουλ και μια χωρις καμια παυλα...τοτε δοκιμαζω να παρω τηλ και ολα οκ επισης ολα οκ και οταν με παρουν.κανενας ομοιοπαθης? οχι οτι με χαλαει ιδιαιτερα....εφοσον μπορω να κανω κλησεις απροβληματιστα. (η σιμ ειναι αλλαγμενη με καινουρια πριν 10 μηνες)

2ον ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ: μου βγαζει στις ειδοποιησεις οτι εχω ενημερωση λογισμικου.....παταω αποδεχομαι τουσ ορουσ και επιβεβαιωση και μου βαζε μηνυμα ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ και να πατησω οκ και τπτ αλλο.... :O

ειδικα για το δευτερο ρε παιδια καποιος να δωσει τα φωτα του ρε παιδια σας παρακαλω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...