Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει το κινητό η γυναίκα μου και γενικά είναι ευχαριστημένη. Της έχω περάσει όλες τις αναβαθμίσεις, πολύ λίγες εφαρμογές, χωρίς άλλα πειράγματα.

 

Τελευταία πολύ συχνά της συμβαίνει το εξής: όταν μιλάει, ακούει «γκλονγκ γκλονγκ» και είναι σαν να πατιέται η οθόνη, δηλαδή μετά το τέλος της κλήσης βλέπει να έχει πάει στην οθόνη κάποιας επαφής, να έχει ξεκινήσει κάποιο πρόγραμμα, ή άλλα αντίστοιχα. Το έχω δει και ο ίδιος: για να κάνεις αυτά που γίνονται (ενώ το κινητό είναι στο αφτί της!) χρειάζονται αρκετά πατήματα στην οθόνη, κύλιση, κ.λπ.

 

Σημειώνω ότι γενικά η οθόνη δείχνει να απενεργοποιείται όταν το τηλέφωνο πλησιάζει στο αφτί.

 

Το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγόρασα πριν λίγες μέρες το s3 mini και έχοντας και ένα iphone 3GS, δηλώνω πολύ ευχαριστημένη (αν και δεν είναι iphone:lol:). Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μου τελειώνει πάρα πολύ γρήγορα η μπαταρία.....αναρωτιέμαι τι κάνω λάθος. Μήπως πρέπει να κλείνω κάπως τις εφαρμογές; Και αν ναι απο πού; Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει φωνητική κλήση.
Link to comment
Share on other sites

για να μην τελειωνει η μπαταρια γρηγορα κλεισε συγχρονισμο δεδομενων,bluetooth,gps και wi fi οταν δεν τα χρειαζεσαι
Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω κι εγώ με την σειρά μου, επειδή είχε αναφερθεί πριν αρκετά ποστ, ότι άρχισε να μου κάνει "νερά" κι εμένα το ξυπνητήρι. Συγκεκριμένα, έχω την επιλογή από Δευτέρα έως Παρασκευή (λόγω δουλείας) και ξαφνικά την μια φορά, κι ενώ το έχω στις 7:10, να μην χτυπήσει καθόλου και να δω ότι έχει απενεργοποιηθεί το ξυπνητήρι, ενώ την δεύτερη φορά να μην χτυπήσει πάλι και να δω ότι οι μέρες Τετάρτη και Πέμπτη είχαν ξεμαρκαριστεί, ενώ οι άλλες μέρες ήταν κανονικά επιλεγμένες. Το κακό είναι ότι ψάχνοντας στο play οι κριτικές δεν αναφέρουν κάποια 100% αξιόπιστη εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά πάω να κατεβάσω την μπάρα ειδοποιήσεων με αποτέλεσμα να μην κατεβαίνει, σαν να μην υπάρχει και λύνετε με επανεκκίνηση.Σε τι μπορεί να οφείλεται?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά πάω να κατεβάσω την μπάρα ειδοποιήσεων με αποτέλεσμα να μην κατεβαίνει, σαν να μην υπάρχει και λύνετε με επανεκκίνηση.Σε τι μπορεί να οφείλεται?

 

Τέτοια περίεργα προβλήματα με την οθόνη αφής αντιμετωπίζω και εγώ. Αυτό που περιγράφεις είναι το ένα. Το άλλο είναι να μη λειτουργούν τα πλήκτρα αφής αριστερά και δεξιά από το home button. Έχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ όταν έχω το κινητό σε κάποια τσέπη με την οθόνη προς τη μέσα μεριά. Προφανώς μέσα από το λεπτό ύφασμα της τσέπης η οθόνη αντιλαμβάνεται την αγωγιμότητα του δέρματος (της περιοχής πάνω από την οποία βρίσκεται η τσέπη :) ) και είναι σα να πατάς πολλές φορές και σε πολλά σημεία την οθόνη. Φαντάζομαι ότι εξαιτίας αυτού τρελαίνεται και διορθώνεται με restart. Δεν είναι πολύ επιστημονική η εξήγησή μου αλλά αυτό έχω παρατηρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια περίεργα προβλήματα με την οθόνη αφής αντιμετωπίζω και εγώ. Αυτό που περιγράφεις είναι το ένα. Το άλλο είναι να μη λειτουργούν τα πλήκτρα αφής αριστερά και δεξιά από το home button. Έχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ όταν έχω το κινητό σε κάποια τσέπη με την οθόνη προς τη μέσα μεριά. Προφανώς μέσα από το λεπτό ύφασμα της τσέπης η οθόνη αντιλαμβάνεται την αγωγιμότητα του δέρματος (της περιοχής πάνω από την οποία βρίσκεται η τσέπη :) ) και είναι σα να πατάς πολλές φορές και σε πολλά σημεία την οθόνη. Φαντάζομαι ότι εξαιτίας αυτού τρελαίνεται και διορθώνεται με restart. Δεν είναι πολύ επιστημονική η εξήγησή μου αλλά αυτό έχω παρατηρήσει.

 

Εγώ δεν έχω αντιμετωπίεσει το δεύτερο που περιγράφεις αν και το βάζω στην τσέπη μου όπως αναφέρεις....;)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

για να μην τελειωνει η μπαταρια γρηγορα κλεισε συγχρονισμο δεδομενων,bluetooth,gps και wi fi οταν δεν τα χρειαζεσαι

 

Και αμα τα χρειάζομαι; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό αλλά έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα τη βοήθεια όσων το έχουν.

• Αξίζει τα λεφτά του; Στο internet(που είμαι κ λίγο επιφυλακτικός στο να το εμπιστευτώ),ξεκινάει από 170 ευρώ.

• Ό,τι εφαρμογές κατεβάσω, αποθηκεύονται αναγκαστικά-υποχρεωτικά στη μνήμη του κινητού ή μπορώ και στην SD CARD μου;(δεν θέλω να πειραματιστώ-πειράξω το λογισμικό του κινητού)

• Είστε ικανοποιημένοι από την ανταπόκρισή του στα παιχνίδια; Σας κολλάει πουθενά;

• Κατά κύριο λόγο το θέλω για τις ιντερνετικές εφαρμογές για να μιλάω τσάμπα(fb, skype, messenger,what’s up,κ.α.). Είναι εντάξει σε αυτό; Θα με βγάλει ασπροπρόσωπο;

• Η μπαταρία με μέση χρήση, αντέχει μία μέρα;

• Σας έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα(βαρβάτο) που να μετανιώσατε που το αγοράσατε; Έχετε κάποιο τρανταχτό λόγο για να μην αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό;

• Μπορώ για ήχο κλήσης να βάλω της αρεσκείας μου ή είμαι αναγκασμένος να διαλέξω ανάμεσα σε αυτούς που μου προσφέρει η samsung;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Nikolas21r
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό αλλά έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα τη βοήθεια όσων το έχουν.

• Αξίζει τα λεφτά του; Στο internet(που είμαι κ λίγο επιφυλακτικός στο να το εμπιστευτώ),ξεκινάει από 170 ευρώ.

• Ό,τι εφαρμογές κατεβάσω, αποθηκεύονται αναγκαστικά-υποχρεωτικά στη μνήμη του κινητού ή μπορώ και στην SD CARD μου;(δεν θέλω να πειραματιστώ-πειράξω το λογισμικό του κινητού)

• Είστε ικανοποιημένοι από την ανταπόκρισή του στα παιχνίδια; Σας κολλάει πουθενά;

• Κατά κύριο λόγο το θέλω για τις ιντερνετικές εφαρμογές για να μιλάω τσάμπα(fb, skype, messenger,what’s up,κ.α.). Είναι εντάξει σε αυτό; Θα με βγάλει ασπροπρόσωπο;

• Η μπαταρία με μέση χρήση, αντέχει μία μέρα;

• Σας έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα(βαρβάτο) που να μετανιώσατε που το αγοράσατε; Έχετε κάποιο τρανταχτό λόγο για να μην αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό;

• Μπορώ για ήχο κλήσης να βάλω της αρεσκείας μου ή είμαι αναγκασμένος να διαλέξω ανάμεσα σε αυτούς που μου προσφέρει η samsung;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

1) Κατά τη γνώμη μου αξίζει μια χαρά τα λεφτά του. Βέβαια, μιας και δεν παρακολουθώ την αγορά, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά τώρα.

2) Ναι οι εφαρμογές πάνε στη μνήμη του κινητού, όμως τα 4 GB που έχει διαθέσιμα για εφαρμογές είναι υπεραρκετά κατά τη γνώμη μου για πολλές εφαρμογές.

3) Η ανταπόκρισή του στα παιχνίδια είναι μια χαρά δεδομένων των χαρακτηριστικών του κινητού. Δεν έχει ενοχλητικά κολλήματα γενικά. Δεν είναι όμως και S4.

4) Εντελώς ασπροπρόσωπο. Viber, whatsapp και skype λειτουργούν μια χαρά.

5) Άνετα αντέχει μια μέρα με μέση χρήση. Ίσως και δύο (αναλόγως βέβαια τι εννοεί ο καθένας "μέση χρήση").

6) Όχι!

7) Δεν έχω έτοιμη απάντηση αλλά έχω την εντύπωση πως για να βάλεις ήχο της αρεσκείας σου πρέπει να ακολουθήσεις μια διαδικασία (έχει αναφερθεί νομίζω σε προηγούμενο ποστ). Ωστόσο γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

1) Κατά τη γνώμη μου αξίζει μια χαρά τα λεφτά του. Βέβαια, μιας και δεν παρακολουθώ την αγορά, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά τώρα.

2) Ναι οι εφαρμογές πάνε στη μνήμη του κινητού, όμως τα 4 GB που έχει διαθέσιμα για εφαρμογές είναι υπεραρκετά κατά τη γνώμη μου για πολλές εφαρμογές.

3) Η ανταπόκρισή του στα παιχνίδια είναι μια χαρά δεδομένων των χαρακτηριστικών του κινητού. Δεν έχει ενοχλητικά κολλήματα γενικά. Δεν είναι όμως και S4.

4) Εντελώς ασπροπρόσωπο. Viber, whatsapp και skype λειτουργούν μια χαρά.

5) Άνετα αντέχει μια μέρα με μέση χρήση. Ίσως και δύο (αναλόγως βέβαια τι εννοεί ο καθένας "μέση χρήση").

6) Όχι!

7) Δεν έχω έτοιμη απάντηση αλλά έχω την εντύπωση πως για να βάλεις ήχο της αρεσκείας σου πρέπει να ακολουθήσεις μια διαδικασία (έχει αναφερθεί νομίζω σε προηγούμενο ποστ). Ωστόσο γίνεται!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

φυσικά, σε όλα τα android :)

 

Ευχαριστώ πολύ!Απλά το είχα απορία γιατί είχα διαβάσει πως χρειάζεται κάποια διαδικασία για να γίνει αυτό και θα με ψιλοξενέρωνε αν χρειαζόταν να κατεβάσω κάποια εφαρμογή για να μπορέσω να βάλω τον δικό μου ήχο κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Και αμα τα χρειάζομαι; :wacko:

 

ανοιξε τα για οσο τα χρειαζεσαι(δεν νομιζω πχ να χρειαζεσαι το bluetooth ανοικτο ολη μερα,ουτε το gps)ακομα και το wi fi κλεισε οταν δεν χρειαζεται.

επισης βασικο ρυθμισεις/περισσοτερες ρυθμισεις/δικτυα κινητης/λειτουργια δικτυου/μονο GSM.και οταν χρειαστεις 3g,βαλε την αυτοματη λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και μερικές ημέρες, ανάβει από μόνο του το led, χωρίς να τρέχει κάποια εφαρμογή. Ακόμα και αν κλείσω τελείως το κινητό, το led παραμένει αναμμένο! Όταν βγάλω τη μπαταρία και την ξαναβάλω, ανάβει πάλι. Μερικές φορές σβήνει τελείως και μερικές άλλες το πιάνει και αναβοσβήνει. Σε όλες τις περιπτώσεις, η ένταση του led είναι στο 20% της κανονικής έντασης. Update δε χρειάζεται, πέρασα καλού-κακού το firmware ξανά, αλλά τίποτα. Έχει κανείς καμία ιδέα πριν το πάω για επισκευή; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.ειμαι κατοχος ενος SAMSUNG S3 MINI περιπου ενα μηνα..εδω και 2 ημερες περιπου εχει αρχισει και κανει συχνα πυκνα επανεκκινησεις μονο του..τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.ειμαι κατοχος ενος SAMSUNG S3 MINI περιπου ενα μηνα..εδω και 2 ημερες περιπου εχει αρχισει και κανει συχνα πυκνα επανεκκινησεις μονο του..τι μπορει να συμβαινει?

 

Συνήθως κάποια εφαρμογή δημιουργεί τέτοια προβλήματα ,κοίταξε ποιες έβαλες τελευταία και αφαίρεσε τις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους :)

 

Σκέφτομαι να περάσω το Cyanogenmod για το S3mini.

Αυτή τη στιγμή έχω την rooted I8190XXAMA2 από τον οδηγό του Tyxerakias (1oς τρόπος).

 

Για να το κάνω, πρέπει πρώτα να περάσω το ClockWorkMod.

Για να περάσω το clockworkmod, αρκεί να τρέξω Full Unroot μέσω του SuperSU ή πρέπει και να φλασάρω την Official ROM (την οποία έχω κιόλας); H δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα;

 

-------------------------------------------------

άκυρο το βρήκα. το πέρασα μέσω του ROM Manager χωρίς καμμία αλλαγή.

Edit2: Μετά από κάποιες ώρες χρήσης δεν παρατηρώ κάποιο πρόβλημα! Πολύ ωραίο το Cyanogenmod 10.1 στο κινητό μας.

Edited by opethmmad
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως πρεπει να εισαι ήδη rooted για να εγκαταστήσεις την clockworkmod οσο για την cyanogenmod μπορεις να την κατεβασεις απο το maclaw studio αποκλειστικα για το κινητο μας ;)
Link to comment
Share on other sites

Καποια εφαρμογη για να βγαζω φωτο την επιφανεια εργασιας;

 

Δες εδω .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους :)

 

Σκέφτομαι να περάσω το Cyanogenmod για το S3mini.

Αυτή τη στιγμή έχω την rooted I8190XXAMA2 από τον οδηγό του Tyxerakias (1oς τρόπος).

 

Για να το κάνω, πρέπει πρώτα να περάσω το ClockWorkMod.

Για να περάσω το clockworkmod, αρκεί να τρέξω Full Unroot μέσω του SuperSU ή πρέπει και να φλασάρω την Official ROM (την οποία έχω κιόλας); H δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα;

 

-------------------------------------------------

άκυρο το βρήκα. το πέρασα μέσω του ROM Manager χωρίς καμμία αλλαγή.

Edit2: Μετά από κάποιες ώρες χρήσης δεν παρατηρώ κάποιο πρόβλημα! Πολύ ωραίο το Cyanogenmod 10.1 στο κινητό μας.

 

επειδη ερχομαι απο sony ericsson ...για να περασω κι εγω τη cyanogen mod,την περναω κατευθειαν;δε χρειαζεται να αλλαξω kernel;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους :)

 

Σκέφτομαι να περάσω το Cyanogenmod για το S3mini.

Αυτή τη στιγμή έχω την rooted I8190XXAMA2 από τον οδηγό του Tyxerakias (1oς τρόπος).

 

Για να το κάνω, πρέπει πρώτα να περάσω το ClockWorkMod.

Για να περάσω το clockworkmod, αρκεί να τρέξω Full Unroot μέσω του SuperSU ή πρέπει και να φλασάρω την Official ROM (την οποία έχω κιόλας); H δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα;

 

-------------------------------------------------

άκυρο το βρήκα. το πέρασα μέσω του ROM Manager χωρίς καμμία αλλαγή.

Edit2: Μετά από κάποιες ώρες χρήσης δεν παρατηρώ κάποιο πρόβλημα! Πολύ ωραίο το Cyanogenmod 10.1 στο κινητό μας.

 

Πως τρέχει η cyanogenmod 10.1 στο κινητό εγώ είχα την 10 και μου έκανε κάτι νερά στο scrolling και επίσης δεν δούλευε το 3g.Εσύ κομπλέ με αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι να απεγκαταστήσω τις παρακάτω εφαρμογές από το κινητό μου:

 

chrome

game hub

google

google+

φωτογραφιες της google+

svoice

hangouts

ssuggest

videohub

topgames

forsquareshazam

flipboard

chaton

 

Θα έχω κάποιο πρόβλημα; Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...