Jump to content

[Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το Πασχα το Ν4 θα ειναι παλιο και σε καμια περιπτωση κορυφαιο. Επομενως δεν θα το παρει καποιος που θελει να εχει top specs. Η τιμη του βεβαια θα ειναι ανταγωνιστικη.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

συγγνωμη για το offtopic , αλλα μαλλον εχεις παρεξηγησει κατι με τον ορο αυτο...

οταν καποιος αγοραζει κατι 350 ευρω και μετα ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ (απο πριν το γνωριζε δηλαδη) μια κατασταση ελλειψης της αγορας και το πουλαει περισσοτερο απο την αρχικη του τοτε αυτο ειναι παρανομο πολυ απλα... (ποσο μαλλον με τιμες περιπου 60+% παραπανω απο την τιμη αγορας)

πολυ απλα γιατι βγαζει ΜΑΥΡΑ χρηματα...

 

δεν ειναι καθολου παρανομο και δεν απαγορευεται απο κανεναν. Γιαυτο και το κανουν. :lol:

και αυτο συμβαινει με παρα πολλα προιοντα, πχ ορολογια περιορισμενης παραγωγης που πωλουνται μετα απο μερικους μηνες σε 2πλασια-3πλασια τιμη.

 

εαν εσυ το θεωρεις ανηθικο, πολυ απλα δεν το αγοραζεις και τελειωνει το θεμα. :)

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη για το offtopic , αλλα μαλλον εχεις παρεξηγησει κατι με τον ορο αυτο...

οταν καποιος αγοραζει κατι 350 ευρω και μετα ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ (απο πριν το γνωριζε δηλαδη) μια κατασταση ελλειψης της αγορας και το πουλαει περισσοτερο απο την αρχικη του τοτε αυτο ειναι παρανομο πολυ απλα... (ποσο μαλλον με τιμες περιπου 60+% παραπανω απο την τιμη αγορας)

πολυ απλα γιατι βγαζει ΜΑΥΡΑ χρηματα...

 

Δεν είναι έτσι.

 

Παράνομο δεν είναι, αλλά δεν είναι και ηθικό, τουλάχιστον για κάποιους.

 

Ίσως αυτοί που δεν έχουν πρόβλημα να ήθελαν να είναι κι οι ίδιοι στη θέση αυτών που το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

45€ :)

 

350€ + 10€ (μεταφορικα) = 360€ θα κοστισει πραγματικα το κινητο... με αυτη την λογικη ειπα οτι ειναι 35€ ακριβοτερο μονο...!! :D:p

 

οταν καποιος αγοραζει κατι 350 ευρω και μετα ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ (απο πριν το γνωριζε δηλαδη) μια κατασταση ελλειψης της αγορας και το πουλαει περισσοτερο απο την αρχικη του τοτε αυτο ειναι παρανομο πολυ απλα... (ποσο μαλλον με τιμες περιπου 60+% παραπανω απο την τιμη αγορας)

πολυ απλα γιατι βγαζει ΜΑΥΡΑ χρηματα...

 

Ειναι επιλογη του καθενα μας να μην αγορασει απο καποιον και να τον αφησει με το προιον στο χερι του... Αρα ο ορος εκμεταλλευση... ειναι στο δικο μας χερι και οχι σε αυτον... κανεις δεν μας πουλαει κατι με το ετσι θελω...!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι.

 

Παράνομο δεν είναι, αλλά δεν είναι και ηθικό, τουλάχιστον για κάποιους.

 

Ίσως αυτοί που δεν έχουν πρόβλημα να ήθελαν να είναι κι οι ίδιοι στη θέση αυτών που το κάνουν.

 

το οτι γινεται δε σημαινει οτι δεν ειναι και παρανομο...

εχετε μπερδεψει καποια πραγματα μου φαινεται...

 

anyway δεν υποστηριζω οτι θα σταματησει ουτε οτι θα ειμαι αυτος που θα αγορασει αλλα οχι να λεμε οτι ειναι και νομιμο...

 

τελος το offtopic και συγγνωμη για το hijack του θεματος...

καλη συνεχεια σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

το οτι γινεται δε σημαινει οτι δεν ειναι και παρανομο...

εχετε μπερδεψει καποια πραγματα μου φαινεται...

 

anyway δεν υποστηριζω οτι θα σταματησει ουτε οτι θα ειμαι αυτος που θα αγορασει αλλα οχι να λεμε οτι ειναι και νομιμο...

 

τελος το offtopic και συγγνωμη για το hijack του θεματος...

καλη συνεχεια σε ολους!

τιποτα δεν εχουμε μπερδεψει :)

εσυ οταν αγορασες το προηγουμενο κινητο σου 600€ και μετα απο 1 χρονο το πουλησες 400€, δηλωσες πουθενα οτι εισεπραξες 400€; Εκοψες αποδειξη; Παρανομησες; Διακινησες μαυρο χρημα;

 

το ιδιο κανει και αυτος, απλα αντι να το δωσει λιγοτερο το δινει περισσοτερο, αφου βρισκει αγοραστες, καλα κανει. Και εσυ αν μπορουσες θα το εδινες 700€, οχι 400€. :)

 

δεν υπαρχει κανενας να σου επιβαλλει ποσο θα πουλησεις κατι, ουτε καποια παρανομια.

 

σταματαω εδω το offtopic.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καλα ειναι oλα αυτα πoυ λεγoνται αλλα τo ερωτημα ειναι ενα.Εμεις πoυ δεν εχoυμε μπαρμπα στην κoρωνη και δεν εχoυμε αδελφo - ξαδελφo - μπατζανακη στo εξωτερικo πως μπoρoυμε να τo αγoρασoυμε oσo τo δυνατo πιo κoντα στην τιμη τoυ store?Αυτo πιστευω oτι βασανιζει τoυς περισσoτερoυς φιλoυς σε αυτo τo νημα.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο ebay βρήκα αυτό εδώ (http://viewitem.eim.ebay.gr/GOOGLE-NEXUS-4-LG-E960--16-GB-FACTORY-UNLOCKED-NEW-SEALED-SHIPS-WORLDWIDE-TODAY/261138969734/item) που είναι σε σχετικά καλή τιμή και στέλνει worldwide από ότι λέει. αν και το ebay μου βγάζει πάνω πάνω μήνυμα "Ο πωλητής δεν στέλνει προϊόντα στη χώρα σας" για κάποιο λόγο.. Η αλήθεια είναι από ebay δεν ξέρω γενικά τι παίζει το παραθέτω για όποιον ενδιαφέρεται...

 

edit: μόλις είδα και αυτό (http://viewitem.eim.ebay.gr/BNIB-LG-GOOGLE-NEXUS-4-E960-8GB-ANDROID-FACTORY-UNLOCKED-GSM-NEW-SIMFREE/290826716682/item) και τρελάθηκα! 615 το 8αρι! Δηλαδή θα το πάρει κανείς από αυτόν?!

 

Εγώ το παρήγγειλα από ebay Γερμανίας και παρόλο που έγραφε επίσης "Ο πωλητής δεν στέλνει προϊόντα στη χώρα σας", του έστειλα μήνυμα και μου απάντησε ότι θα το στείλει.

Μαζί με τα μεταφορικά € 410,00 αυτό με τα 8Gb.

 

Παίρνει microSIM. Υπάρχει microSIM 2in1 πολύ καιρό τώρα, μπορείς να την βάλεις (δεν ξέρω βέβαια αν θα λειτουργεί 100% το 2 σε 1) αλλά όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να αλλάξεις κάρτα SIM.

 

Eίσαι σίγουρος γι' αυτό; Μίλησα με oteshop στην Κ. Τούμπα και μου είπαν ότι δεν υπάρχει microSIM 2in1 και ούτε έχουν ενημέρωση για το πότε και αν θα βγάλουν.

Οπότε αυτό που έχω να κάνω είναι να πάω σε κατάστημα που κόβουν τις SIM (άλλωστε άχρηστη θα είναι η κανονική για το N4) και να δω αν παίζει στο N4. Αν όχι, πάω στο oteshop ή σε Γερμανό και παίρνω microSIM με το ένα νούμερο..

 

Ps. Γιατί να μη λειτουργήσει το 2in1; Ποια η διαφορά του N4 από τα Desire, Galaxy S και Χperia mini και που ήδη λειτουργεί; Για τη λειτουργία δεν ευθύνεται η ίδια η SIM και όχι η συσκευή;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καλα ειναι oλα αυτα πoυ λεγoνται αλλα τo ερωτημα ειναι ενα.Εμεις πoυ δεν εχoυμε μπαρμπα στην κoρωνη και δεν εχoυμε αδελφo - ξαδελφo - μπατζανακη στo εξωτερικo πως μπoρoυμε να τo αγoρασoυμε oσo τo δυνατo πιo κoντα στην τιμη τoυ store?Αυτo πιστευω oτι βασανιζει τoυς περισσoτερoυς φιλoυς σε αυτo τo νημα.

ε μετα απο τοσες σελιδες δεν ειναι κατανοητο πως αυτο δεν γινεται αυτη τη στιγμη; :lol:

 

αρα ειτε περιμενεις να ερθει σε κανενα σκρουτζομαγαζο ή περιμενεις να αρχισει να πωλειται σε μεγαλα καταστηματα του εξωτερικου τα οποια θα στελνουν Ελλαδα, πχ amazon.

 

δυστυχως υπαρχουν ελαχιστα play store, oυτε καν η Ιταλια δεν εχει, αρα η Ελλαδα θα αργησει παρα πολυ να αποκτησει, αν αποκτησει ποτε. Αυτο ειναι ενα θεμα το οποιο θα επρεπε η google να το δει. Θα μπορουσε για παραδειγμα το Γαλλικο playstore να εξυπηρετει 3-4 χωρες ακομη και να τους στελνει προιοντα με καποια επιπλεον χρεωση.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καλα ειναι oλα αυτα πoυ λεγoνται αλλα τo ερωτημα ειναι ενα.Εμεις πoυ δεν εχoυμε μπαρμπα στην κoρωνη και δεν εχoυμε αδελφo - ξαδελφo - μπατζανακη στo εξωτερικo πως μπoρoυμε να τo αγoρασoυμε oσo τo δυνατo πιo κoντα στην τιμη τoυ store?Αυτo πιστευω oτι βασανιζει τoυς περισσoτερoυς φιλoυς σε αυτo τo νημα.

 

ακριβως αυτο...να ξερουμε τουλαχιστον τι θα γινει και αν θα αργησει να φτασει στο amazon και αστους υπολοιπους να τα πουλανε σε τετοιες τιμες...

αμα ειναι να περιμενω μεχρι το πασχα παιρνω απο τωρα ενα s3 να το χαρω κιολας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε... αυτήν την στιγμή είμαι με 40% μπαταρία- 9 ώρες αναμονή και 1 ώρα οθόνη lol

αχαχαχαχαχ δεν ειμαι σίγουρος αν εχουν βάλει μπαταρία η το ξεχάσανε :lol:

RESPECT.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

το Πασχα το Ν4 θα ειναι παλιο και σε καμια περιπτωση κορυφαιο. Επομενως δεν θα το παρει καποιος που θελει να εχει top specs. Η τιμη του βεβαια θα ειναι ανταγωνιστικη.

 

Γιατί τα κινητά με top specs τι θα φοράνε? Εγώ πιστεύω ότι τα περισσότερα τοπ κινητά του 2013 θα φοράνε S4 pro, adreno 320 kai 2 GB μνήμη. Με εξαίρεση τα samsung που θα φοράνε τετραπύρηνο Α15. Τα specs του Ν4 θα αργήσουν πολύ να παλιώσουν...

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα κινητά με top specs τι θα φοράνε? Εγώ πιστεύω ότι τα περισσότερα τοπ κινητά του 2013 θα φοράνε S4 pro, adreno 320 kai 2 GB μνήμη. Με εξαίρεση τα samsung που θα φοράνε τετραπύρηνο Α15. Τα specs του Ν4 θα αργήσουν πολύ να παλιώσουν...

 

Ακριβως. Σε αυτο που θα υπολειπεται το Ν4 το 2013 θα ειναι η οθονη (1080p την ανοιξη) και καμερα (θα ανεβουν σε ΜΡ αλλα και ποιοτητα)...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Σε αυτο που θα υπολειπεται το Ν4 το 2013 θα ειναι η οθονη (1080p την ανοιξη) και καμερα (θα ανεβουν σε ΜΡ αλλα και ποιοτητα)...

 

Βάλε και την μπαταρία.

Σημαντικός πλέον παράγοντας αδερφε.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε... αυτήν την στιγμή είμαι με 40% μπαταρία- 9 ώρες αναμονή και 1 ώρα οθόνη lol

αχαχαχαχαχ δεν ειμαι σίγουρος αν εχουν βάλει μπαταρία η το ξεχάσανε :lol:

RESPECT.

 

Φαντάζομαι κάνεις πλάκα.. Σωστά??

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι κάνεις πλάκα.. Σωστά??

Το κακό είναι οτι δεν κάνω καθολου πλάκα:mad:

Απλά το διακωμωδώ για να κουλαρω .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι κάνεις πλάκα.. Σωστά??

 

Το κακό είναι οτι δεν κάνω καθολου πλάκα:mad:

Απλά το διακωμωδώ για να κουλαρω .

Δεν κάνει πλάκα, αδερφέ κουράγιο lololol

Το καλύτερο που έχω δει είναι οθόνη γύρω στις 4,5 ώρες με αυτόματη φωτεινότητα.. 6 ώρες οθόνης δεν είδα εκτός αν το αφήσω στο blackle μέχρι να κλείσει η οθόνη :p

Ο Χαρης έχει πάντα την φωτεινότητα τέρμα και σιγουρα επηρεάζει αλλά σίγουρα η μπαταρία είναι κακή. Η πρώτη μέρα που βλέπω ότι πάει να πιάσει 5 ώρες είναι σήμερα με rasbeanjelly και νέο trinity. Δεν ξέρω αν ευθύνεται κάποιος driver γιατί το λειτουργικό δεν προκαλεί drain και η συσκευή σε 8ωρο αδράνειας (gsm μόνο και σε αναμονή φυσικα) δεν έχασε ούτε 1%!!

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι οτι δεν κάνω καθολου πλάκα:mad:

Απλά το διακωμωδώ για να κουλαρω .

 

Στους πόσους κύκλους φόρτισης εκφόρτισης?

3G ανοικτό?

Φωτεινότητα?

Είχες καλό σήμα?

Η μια ώρα οθόνης σε χαζολόγημα ή σε gaming πχ?

 

Για να έχουμε μια πιο πλήρη εικόνα :)

 

Βάλε και την μπαταρία.

Σημαντικός πλέον παράγοντας αδερφε.

 

Πάντως στα specs ενός HTC που διάβαζα πάλι για 2000 mah πάνε :confused:

 

Ακριβως. Σε αυτο που θα υπολειπεται το Ν4 το 2013 θα ειναι η οθονη (1080p την ανοιξη) και καμερα (θα ανεβουν σε ΜΡ αλλα και ποιοτητα)...

 

Εκεί θα είναι η μεγάλη διαφορά.... αν και για την οθόνη δε είμαι σίγουρος. Και στα 320 ppi δεν το βλέπεις εύκολα το πίξελ σε μια οθόνη ~ 5 ιντσών. Τα 440 ppi ίσως να είναι περιττά.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Στους πόσους κύκλους φόρτισης εκφόρτισης?

3G ανοικτό?

Φωτεινότητα?

Είχες καλό σήμα?

Η μια ώρα οθόνης σε χαζολόγημα ή σε gaming πχ?

 

Για να έχουμε μια πιο πλήρη εικόνα :)

 

Πάντως στα specs ενός HTC που διάβαζα πάλι για 2000 mah πάνε :confused:

Εκεί θα είναι η μεγάλη διαφορά.... αν και για την οθόνη δε είμαι σίγουρος. Και στα 320 ppi δεν το βλέπεις εύκολα το πίξελ σε μια οθόνη ~ 5 ιντσών. Τα 440 ppi ίσως να είναι περιττά.

Εγώ είμαι στον 10ο περίπου κύκλο, ξέχασα να το αναφέρω.. Για το ppi που λες η θεωρία λέει ότι είναι ίσως περιττό οτιδήποτε πάνω από 300ppi αλλά όσοι είδαν αυτή την οθόνη στην Αμερική (έτυχε γνωστος) έμειναν απλά μαμακες. Σήμερα κάπου διάβασα ότι και η Samsung θα έχει amoled τελικά στις 4,99" και με αυτή την ανάλυση στο s4

 

Να και τα screens για την μπαταρία (δεν έχει απίστευτο μαύρο η Rasbeanjelly??!!)

Screenshot_2012-12-09-19-01-56.png

 

Screenshot_2012-12-09-19-02-03.png

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Βάλε και την μπαταρία.

Σημαντικός πλέον παράγοντας αδερφε.

 

Σε αυτες τις διαστασεις (4.7) δε νομιζω να δουμε μεγαλες αποκλισεις απο τη μπαταρια του Ν4.

Συγκρινουμε ιδιας κατηγοριας συσκευες, ετσι δεν ειναι Νικολα ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στον 10ο περίπου κύκλο, ξέχασα να το αναφέρω.. Για το ppi που λες η θεωρία λέει ότι είναι ίσως περιττό οτιδήποτε πάνω από 300ppi αλλά όσοι είδαν αυτή την οθόνη στην Αμερική (έτυχε γνωστος) έμειναν απλά μαμακες. Σήμερα κάπου διάβασα ότι και η Samsung θα έχει amoled τελικά στις 4,99" και με αυτή την ανάλυση στο s4

 

Να και τα screens για την μπαταρία (δεν έχει απίστευτο μαύρο η Rasbeanjelly??!!)

Screenshot_2012-12-09-19-01-56.png

 

Screenshot_2012-12-09-19-02-03.png

 

Ευθυμη πιστεύω ότι η μπαταρία θα έρθει σε καλύτερα επίπεδα.

Τα λέγαμε και το πρωί.

Το κακό είναι ότι σε στοκ καταστάσεις θα υπάρχει θέμα.

Τώρα θα μου πεις ότι το τεράστιο ποσοστό αυτόν που παίρνουν την παραπάνω συσκευή δεν μένουν στοκ.

Το ξέρω αλλά υπάρχουν και αυτοί.

Οπως και να έχει είμαι φαν του n4.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα στα χέρια μου το 4 του Ευθύμη. Αυτά που έχω να πω είναι ότι τα χρώματα είναι πολύ ωραία. Η οθόνη φαίνεται καθαρότατα κόντρα στον ήλιο και το τηλέφωνο τρέχει σαν τρελό. Ελαφρύ,όχι σαν μερικά μερικά βαριά και μεγάλα(δε μιλάω για το note βέβαια) που τόσο χαίρονται να το κουβαλάνε σαν βαρίδι στην τσέπη τους. Ο σχεδιασμός και η λεπτομέρεια είναι το μεγάλο του ατού. Τελικά αν το πουλούσε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία κάτω από 650 ,αρχική τιμή, δε θα είχε!!!

Τώρα κατάλαβα τα λόγια του vaggelis που έγραψε ότι και 500 αξίζει!!!

 

Ποιοτητα κατασκευης?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως ήρθε η ώρα να ανοίξει κάποιο topic περί πιο εξειδικευμένων ΄΄πραγμάτων ΄΄ για το τηλ ? root, custom rom κλπ ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως ήρθε η ώρα να ανοίξει κάποιο topic περί πιο εξειδικευμένων ΄΄πραγμάτων ΄΄ για το τηλ ? root, custom rom κλπ ?

 

Θα μπορούσε αλά ήμαστε πολύ λίγοι ακόμα ;)

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε αλά ήμαστε πολύ λίγοι ακόμα ;)

 

Φαίνεται πάντως να υπάρχει η δυναμική για να καταλήξουμε ακόμα και με δική μας υποενότητα. :happy:

 

Αν θες απάντησε και στο παραπάνω ποστ μου που αφορά την μπαταρία σου :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...