Jump to content

[Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι ότι και να λέει η θεωρία η διαφορά μεταξύ 1Gb και 2Gb ram είναι χαοτική στην εμπειρία χρήσης (Βλ. S3 international & Note 2). Τώρα δεν ξέρω αν σε pure android, το οποίο είναι απηλλαγμένο από bloat, launchers κτλ η διαφορά είναι τόσο μεγάλη. Γιατί και στο G-Νexus με το 1Gb ram όλα τρέχουν απρόσκοπτα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι ότι ότι και να λέει η θεωρία η διαφορά μεταξύ 1Gb και 2Gb ram είναι χαοτική στην εμπειρία χρήσης (Βλ. S3 international & Note 2). Τώρα δεν ξέρω αν σε pure android, το οποίο είναι απηλλαγμένο από bloat, launchers κτλ η διαφορά είναι τόσο μεγάλη. Γιατί και στο G-Νexus με το 1Gb ram όλα τρέχουν απρόσκοπτα

 

Α μπράβο. Το GN σε καμια περίπτωση δεν δημιουργεί την εντύπωση ότι χρειάζεται ένα ακόμα γιγα εάν.

 

Βέβαια, ότι και να λέμε, όσο περισσότερη, τόσο καλύτερα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Efthimis το sar της συσκευής πόσο είναι τελικά;

Σύμφωνα με το phone arena (σύγκριση με το Optimus G) οι τιμές έχουν ως ακολούθως (δεν ξέρω αν αναφέρεται στο κουτί αλλά ούτως ή άλλως δεν το έχω μαζί μου :p ):

http://www.phonearena.com/phones/compare/LG-Optimus-G,Google-Nexus-4/phones/7458,7531

Head

0.55 W/kg

Body

1.27 W/kg

Product Specific Use

1.27 W/kg

Simultaneous Transmission

1.50 W/kg

Α μπράβο. Το GN σε καμια περίπτωση δεν δημιουργεί την εντύπωση ότι χρειάζεται ένα ακόμα γιγα εάν.

Βέβαια, ότι και να λέμε, όσο περισσότερη, τόσο καλύτερα.

Η αλήθεια είναι ότι στο Nexus4 όντως αφήνει σχεδόν πάντα 1GB ελεύθερο (με την δική μου χρήση που δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητική, χωρίς βαριές εφαρμογές παιχνιδιών κτλ)... Σε μοντέλα όμως όπως αυτά της σειράς Galaxy (S3 & note2) που προανέφερα βλέπεις να την χρειάζεται η συσκευή την παραπάνω μνήμη και η διαφορά μάλιστα να είναι ειδοποιός λόγω ακριβώς της ύπαρξης 1GB παραπάνω ram (μιλάω καθαρά από την εμπειρία μου αλλά και από τις απόψεις των άλλων παιδιών που πέρασαν από αυτές τις συσκευές και έχουν την ίδια ακριβώς άποψη)

Link to comment
Share on other sites

πριν παρω το n4 ειχα το galaxy nexus με 1 gb ram.Η διαφορα μεταξυ 1 και 2 gb ram ειναι πολυ μεγαλη.Με το gn οτι χρηση και να εκανα ειχε πανω κατω 150/100 mb ελευθερα.Οταν ανοιγα τον browser για αρκετη ωρα και ηθελα μετα να ανοιξω τον dialer αυτος ειχε κλεισει λογω ελλειψης ram.Αυτο με το n4 δεν γινεται.Επισης τα 2 gb ram δινουν αλλον αερα στο κινητο.Επισης στο n4 μενουν ανοιχτες εφαρμογες που ειχα ανοιξει απο το πρωι και θελησα να ξαναανοιξω καποια στιγμη το βραδυ,πραγμα το οποιο δεν γινοταν με το gn.

Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα στο gn να κλεινουν βασικες εφαρμογες οπως dialer,settings,messages, κανοντας τη χρηση του κινητου πιο αργη καθως οταν ηθελες να κανεις βασικα πραγματα οπως τηλεφωνα και μηνυματα επρεπε να περιμενεις να ξαναανοιξει η εφαρμογη (0,5/1 sec περισσοτερο)

Edited by ourakot5
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,επειδη απο οσο ξερω δεν εχει ραδιοοφωνο,και εχετε προτινει την λυση με ακουστικα bluetooth με ενσωματωμενο δεχτη ραδιοφωνου,ποια εφαρμογη κατεβαζεις ομως??
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω το θέμα σχετικά με την φωτεινότητα της οθόνης παρόλο που δεν κάνω παρά ελάχιστη χρήση σε εξωτερικούς χώρους.... Είναι απλά απόλαυση να το βλέπεις κάτω από το φως του ήλιου... Πολύ φωτεινό και απόλυτα εύχρηστο κάτω από το φως του ήλιου (σήμερα στην Αθήνα έχουμε ήλιο :D )... Μάλλον μετά από ένα γεμάτο χρόνο με amoled συνήθισε το μάτι και τώρα μου φαίνεται πράγματι εξαιρετικό το επίπεδο φωτεινότητας (το είχα στο auto brightness)
Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος σε αυτα τα σημεια. Οσο πιο πολλες εφαρμογες εχεις δε σημενει οτι σου καταναλωνουν ραμ...

Η ραμ παιδια ειναι εκει για να την χρησιμοποιουμε... Υπαρχουν εφαρμογες (Autostarts) για να κανουμε διαχειρηση στα startups για να μην ξεκινουν apps που δε χρειαζομαστε. Ευτυχως το Android ειναι πολυ παραμετροποιησιμο που μπορεις να κανει τα παντα αλλα πρωτα πρεπει να διαβασεις και 2 πραγματακια για να ξερεις πως κ τι.

Στο Android καταρχην υπαρχουν τα foreground processes/cached processes/zombie processes etc. Οταν εσυ βγενεις απο μια εφαρμογη γινετε Cached και οταν πας να την ξαναανοιξεις ανοιγει 5 φορες πιο γρηγορα. Το γεγονος οτι ειναι Cached δεν σημενει οτι καταναλωνει σημαντικο ποσο ram εκεινη την ωρα. Μην μπερδευεστε. Διαβαστε πρωτα πριν πειτε τετοια πραγματα που δεν αντιστοιχουν στην πραγματικοτητα. Ενα googlarisma για το LMK του Αndroid θα ηταν καλη αρχη. Και πιστεψε με Te_salat το Android ειναι πιο εξυπνο απο το IOS.

Εν κατακλειδι, 1GB ειναι αρκετο για HIGH-END συσκευες σημερα.

Φίλε μου εγώ παραθέτω αυτά που βιώνει καθε χρήστης χρησιμοποιώντας την συσκευή του. Δεν τον ενδιαφέρουν το πως γίνονται οι διεργασίες γιατί δεν είναι το αντικείμενο του και καλά κάνει.

Η Ram είναι για να χρησιμοποιείται αλλά μέχρι ενός ορίου το οποίο δεν δημιουργεί lag στο άνοιγμα κάποιας νέας εφαρμογής που θα χρειαστείς.

Επίσης στο ICS και JB δεν υπάρχουν σαφείς προτεραιότητες για κάποιες εφαρμογές του συστήματος που δεν πρέπει να κλείνουν οριστικά με τίποτα. Βλέπε Dialer.

Μπορεί στο Siii να ειναι εντονότερο το πρόβλημα στον dialer λογο οτι τον έχουν κάνει πολύ βαρύ με τόσες δυνατότητες που διαθέτει, αλλα όλες μα όλες οι συσκευές παρουσιάζουν lag στο συγκεκριμένο θέμα. Το ανέφερε πριν λιγο για το GN και ο φίλος ourakot5, το έχω διαπιστώσει κι εγώ εκτός απο το Siii και στο HOX αλλά και στο Nexus S.

 

Οι συσκευές android είναι υποχρεωμένες να λειτουργούν απροβλημάτιστα όπως το Note2, out box. Δεν είναι λογικό να ψάχνει ο κάθε χρήστης για εφαρμογές τύπου auto starts κλπ

Αν κάνεις εκκαθάριση μνήμης, κλείνουν 40+ εφαρμογές συστήματος και τρίτων. Όλες αυτές ακόμα και αν δεν τις έχεις ανοίξει καθόλου, κρατούν από 2.5 εως 20 ΜΒ ram. Θα έπρεπε τουλάχιστον να μην επιτρέπεται σε εφαρμογές τρίτων να μπαίνουν σ αυτή την φάση αν δεν τις ανοίξεις. Μπορεί να έχεις μια εφαρμογή που την χρειάζεσαι μια φορά τον μήνα.

 

Οπως είναι το λειτουργικό σήμερα για απλές συσκευες χρειάζεται 1,5 Gb και για tablet 2.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,επειδη απο οσο ξερω δεν εχει ραδιοοφωνο,και εχετε προτινει την λυση με ακουστικα bluetooth με ενσωματωμενο δεχτη ραδιοφωνου,ποια εφαρμογη κατεβαζεις ομως??

 

Καμια. Παιζουν μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Καμια. Παιζουν μονα τους.

 

ωπα, περιμενε,σ'εχασα:confused:....αμα δεν εχει στο μενου, να επιλεξεις το ραδιοφωνο,πως ξεκιναει??:confused:

Link to comment
Share on other sites

ωπα, περιμενε,σ'εχασα:confused:....αμα δεν εχει στο μενου, να επιλεξεις το ραδιοφωνο,πως ξεκιναει??:confused:

Από τα ακουστικά. Αν τα ακουστικά έχουν ράδιο, το κινητό δεν έχει καμία εμπλοκή σε όλη τη διαδικασία. Δεν χρειάζεται καν να έχεις κινητό για να ακούσεις ράδιο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

αφου εχει δεκτη φμ αυτο,νομιζω δε χρειαζεται εφαρμογη

Έτσι είναι, έχουν δέκτη και παίζουν αυτόνομα στην ουσία :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ενα googlarisma για το LMK του Αndroid θα ηταν καλη αρχη. Και πιστεψε με Te_salat το Android ειναι πιο εξυπνο απο το IOS.

Εν κατακλειδι, 1GB ειναι αρκετο για HIGH-END συσκευες σημερα.

 

Για εμας που δεν ειμαστε και τοσο ειδικοι μπορεις να κανεις λιγο πιο λιανο το LMK για πιο ευκολο googlαρισμα..?!

Επιπλεον οσον αφορα την Ram η Google το καθε Nexus το φτιαχνει με προοπτικη αναβαθμισεων 2 χρόνων... οποτε μπορει τωρα να ειναι υπεραρκετα το 2GB... αλλα σε 2 χρονια να θεωρειται βασικο για μια συσκευη... (Σκεψου πριν 2 χρονια πως βλεπαμε συσκευες με 512 MB η 1GB)

 

Σύμφωνα με το phone arena (σύγκριση με το Optimus G) οι τιμές έχουν ως ακολούθως (δεν ξέρω αν αναφέρεται στο κουτί αλλά ούτως ή άλλως δεν το έχω μαζί μου :p ):

http://www.phonearena.com/phones/compare/LG-Optimus-G,Google-Nexus-4/phones/7458,7531

Head

0.55 W/kg

Body

1.27 W/kg

Product Specific Use

1.27 W/kg

Simultaneous Transmission

1.50 W/kg

 

H ακτινοβολια φαινεται να ειναι αρκετη... καλως η κακως μονο η Sammy είναι μπροστα στο κομματι αυτο..!

 

Μπορεί στο Siii να ειναι εντονότερο το πρόβλημα στον dialer λογο οτι τον έχουν κάνει πολύ βαρύ με τόσες δυνατότητες που διαθέτει, αλλα όλες μα όλες οι συσκευές παρουσιάζουν lag στο συγκεκριμένο θέμα.

Οπως είναι το λειτουργικό σήμερα για απλές συσκευες χρειάζεται 1,5 Gb και για tablet 2.

 

Ρε παιδια τα σημερινα κινητα έχουν απίστευτη επεξεργαστική ισχυη... πρεπει να lagαρουν ετσι...?!?!

Συμφωνω για τις αναγκες σε ram για τις συσκευες...!!

Link to comment
Share on other sites

Από τα ακουστικά. Αν τα ακουστικά έχουν ράδιο, το κινητό δεν έχει καμία εμπλοκή σε όλη τη διαδικασία. Δεν χρειάζεται καν να έχεις κινητό για να ακούσεις ράδιο.

 

μα πως στο καλο συντονιζεις τους σταθμους τοτε αμα δεν τους βλεπεις στην οθονη???στα τυφλα??:confused:

Link to comment
Share on other sites

μα πως στο καλο συντονιζεις τους σταθμους τοτε αμα δεν τους βλεπεις στην οθονη???στα τυφλα??:confused:

Τα ακουστικά που έχουν ράδιο, έχουν και μια μικρή οθόνη να κάνεις τη δουλειά σου.:)

'Η αν δεν έχουν, στα τυφλά. Αυτό είναι θέμα των ακουστικών, δεν έχει να κάνει με το κινητό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ότι και να λέει η θεωρία η διαφορά μεταξύ 1Gb και 2Gb ram είναι χαοτική στην εμπειρία χρήσης (Βλ. S3 international & Note 2). Τώρα δεν ξέρω αν σε pure android, το οποίο είναι απηλλαγμένο από bloat, launchers κτλ η διαφορά είναι τόσο μεγάλη. Γιατί και στο G-Νexus με το 1Gb ram όλα τρέχουν απρόσκοπτα

 

Καταρχην το s3 με 2gb ειναι πολυ πιο αργο απο το s3 international γιατι ο snapdragon dual core με τα 2 gb ram δημιουργουν φαινομενο bottleneck. Το s3 international εχει πιο γρηγορη ραμ / cpu. (περισσοτερη ραμ δε σημαινει κ γρηγοροτερη βλεπε s3 AT&T)

 

Φίλε μου εγώ παραθέτω αυτά που βιώνει καθε χρήστης χρησιμοποιώντας την συσκευή του. Δεν τον ενδιαφέρουν το πως γίνονται οι διεργασίες γιατί δεν είναι το αντικείμενο του και καλά κάνει.

Η Ram είναι για να χρησιμοποιείται αλλά μέχρι ενός ορίου το οποίο δεν δημιουργεί lag στο άνοιγμα κάποιας νέας εφαρμογής που θα χρειαστείς.

Επίσης στο ICS και JB δεν υπάρχουν σαφείς προτεραιότητες για κάποιες εφαρμογές του συστήματος που δεν πρέπει να κλείνουν οριστικά με τίποτα. Βλέπε Dialer.

Μπορεί στο Siii να ειναι εντονότερο το πρόβλημα στον dialer λογο οτι τον έχουν κάνει πολύ βαρύ με τόσες δυνατότητες που διαθέτει, αλλα όλες μα όλες οι συσκευές παρουσιάζουν lag στο συγκεκριμένο θέμα. Το ανέφερε πριν λιγο για το GN και ο φίλος ourakot5, το έχω διαπιστώσει κι εγώ εκτός απο το Siii και στο HOX αλλά και στο Nexus S.

 

Οι συσκευές android είναι υποχρεωμένες να λειτουργούν απροβλημάτιστα όπως το Note2, out box. Δεν είναι λογικό να ψάχνει ο κάθε χρήστης για εφαρμογές τύπου auto starts κλπ

Αν κάνεις εκκαθάριση μνήμης, κλείνουν 40+ εφαρμογές συστήματος και τρίτων. Όλες αυτές ακόμα και αν δεν τις έχεις ανοίξει καθόλου, κρατούν από 2.5 εως 20 ΜΒ ram. Θα έπρεπε τουλάχιστον να μην επιτρέπεται σε εφαρμογές τρίτων να μπαίνουν σ αυτή την φάση αν δεν τις ανοίξεις. Μπορεί να έχεις μια εφαρμογή που την χρειάζεσαι μια φορά τον μήνα.

 

Οπως είναι το λειτουργικό σήμερα για απλές συσκευες χρειάζεται 1,5 Gb και για tablet 2.

 

Εχουν περασει πολλα smartphones απο τα χερια μου. Κανενα δεν δουλευε απροβληματιστα out of the box. Ουτε καν Iphones.

Γιαυτο λοιπον οπως στο PC σου δε κατεβαζεις οτι σαβουρα υπαρχει στο διαδικτυο το ιδιο θα γινετε κ στα smartphone.

Oσο για τα bloatware καθε εταιριας (samsung/htc κτλ) καλο ειναι να αφαιρουνται ολα (σχεδον ολα αφου καποια ειναι χρησιμα)

γιατι ολο προβληματα δημιουργουν.

 

Στο HOX μου που εχω InsertCoin 13.2 JB το εχω 3 μερες ανοιχτο χωρις reboot δεν εχει το πραμικρο lag σε καμια εφαρμογη. Μολις πριν ειχα 3 TABS ανοιχτα στον htc browser και επαιζα drag racing ταυτοχρονα. Ενναλαγες στα tabs και στο game ηταν σφαιρατες χωρις lags κτλ. Παω στοιχημα αν ειχα stock rom θα εβλεπα καποιο μικρο-glitch.

 

Για εμας που δεν ειμαστε και τοσο ειδικοι μπορεις να κανεις λιγο πιο λιανο το LMK για πιο ευκολο googlαρισμα..?!

Επιπλεον οσον αφορα την Ram η Google το καθε Nexus το φτιαχνει με προοπτικη αναβαθμισεων 2 χρόνων... οποτε μπορει τωρα να ειναι υπεραρκετα το 2GB... αλλα σε 2 χρονια να θεωρειται βασικο για μια συσκευη... (Σκεψου πριν 2 χρονια πως βλεπαμε συσκευες με 512 MB η 1GB)

 

https://lkml.org/lkml/2011/12/18/173

LMK = Low Memory Killer.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην το s3 με 2gb ειναι πολυ πιο αργο απο το s3 international γιατι ο snapdragon dual core με τα 2 gb ram δημιουργουν φαινομενο bottleneck. Το s3 international εχει πιο γρηγορη ραμ / cpu. (περισσοτερη ραμ δε σημαινει κ γρηγοροτερη βλεπε s3 AT&T)

Μα γι αυτόν τον λόγο συνέκρινα το i9300 με το N7100 γιατί έχουν σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά αν εξαιρέσεις ram και την υπερχρονισμένη CPU του note2 στα 1,6GHz... Δεν μίλησα για το i9305 :confused:

Link to comment
Share on other sites

όλη αυτή η αναμονή μου έχει σπάσει τα νεύρα, είμαι και χωρίς κινητό απο αρχές Νοέμβρη και αυτό κάνει χειρότερη την αναμονή :(
Link to comment
Share on other sites

Και έχω την εντύπωση πως θα περιμένουμε αρκετά ακόμη!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

H δικη μoυ λoγικη λεει oτι αφoυ τα media markt γερμανιας θα δωσoυν αυτα τα κoμματια πoυ εχoυν τωρα σε pre-order στις 15/12 τoτε πιστευω ( η θελω να πιστευω η ευχoμαι ) oτι θα τo δoυμε πριν τη νεα χρoνια αν oχι σε καταστηματα στην ελλαδα σε e-shops.Ξερω ξερω θα μoυ πειτε oτι και τωρα υπαρχει σε μερκα e-shops απλα εννoω oτι θα τo δoυμε σε πιo πoλλα.Ισως και σε σκρoυτζoμαγαζα. Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με διάφορες φωνούλες μέσα στην Γκουγκλ στην Key lime pie έκδοση θα υπάρχει η δυνατότητα του να τρέχουν ταυτόχρονα 2 apps στν οθόνη, κάτι που ισχύει ηδη στο note 2 (το οποίο έχει 2 gb ram).

 

Με το RAZR μου ΔΕΝ είχα θέμα lagαρίσματος ακόμα και όταν έτρεχα το Dark Knight (το πιο βαρύ game που έχω τρέξει), πόσο μάλλον με το N4 στο οποίο ως επί το πλείστον τα 1.4 κάθονται και τρώνε jelly beans.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινάει σιγά σιγά η διαθεσιμότητα της συσκευής, δεύτερη χώρα Καναδάς.. κανονικά πρέπει όλα τα play store μέσα στη βδομάδα να λειτουργούν έστω και για προ παραγγελίες
Link to comment
Share on other sites

Το nexus 4 16gb ειναι διαθεσιμό στις Ηνωμένες Πολιτείες; Ο χρόνος παράδοσης πόσες μέρες είναι;
Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

ξεκινάει σιγά σιγά η διαθεσιμότητα της συσκευής, δεύτερη χώρα Καναδάς.. κανονικά πρέπει όλα τα play store μέσα στη βδομάδα να λειτουργούν έστω και για προ παραγγελίες

 

6-7 εβδομάδες και αυτό. Λέω να την κάνω την προπαραγγελία...

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...