Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς αυτό συμβαίνει κι εδώ. Μου κανε στην αρχή όταν το στήνα κανα 2 ρεσταρτ αλλα από τότε ξανά τίποτα , πάει μια χαρά. Ωστόσο είχα περάσει τo wifi fix του Drketan.

 

Για να περάσω τον MJ5 bootloader (BL_N7100XXUEMJ5_1903221_REV04_user_low_ship.tar) επιλέγω από το odin PDA ή bootloader ;;;

 

bootloader

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακριβώς αυτό συμβαίνει κι εδώ. Μου κανε στην αρχή όταν το στήνα κανα 2 ρεσταρτ αλλα από τότε ξανά τίποτα , πάει μια χαρά. Ωστόσο είχα περάσει τo wifi fix του Drketan.

 

Για να περάσω τον MJ5 bootloader (BL_N7100XXUEMJ5_1903221_REV04_user_low_ship.tar) επιλέγω από το odin PDA ή bootloader ;;;

 

Όπου θες.

Επειδή δε ξέρω τι πειράζει αυτό το fix, καλό είναι να περάσεις πρώτα πάλι τη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα εντυπώσεις: Απογοήτευση. Έχασα δεν ξέρω και γω πόσες ώρες να μοντάρω το τηλέφωνο και μετά ανακάλυψα ότι greenify και 2-3 εφαρμογές δεν δουλεύουν.

Επίσης κάνει ένα εκνευριστικό refresh στην home screen που και που. Υποθέτω δεν έχει κάτσει καλά η rom και πάω πάλι για factory reset. Ή να την ξαναπεράσω από πάνω; Για την pulse του Στράτου μιλάω.

Δεν κρίνω τη δουλειά του απλά αναφέρω την εμπειρία μου.

Edited by gmo
Link to comment
Share on other sites

Κάνε Wipe Cache/Dalvik Cache και πέρνα την από πάνω μπας και στρώσει. Όπως είπες κάτι δεν έχει κάτσει καλά οπότε αν δεις ότι συνεχίζεται αυτό αναγκαστικά πας για Factory Reset.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε Wipe Cache/Dalvik Cache και πέρνα την από πάνω μπας και στρώσει. Όπως είπες κάτι δεν έχει κάτσει καλά οπότε αν δεις ότι συνεχίζεται αυτό αναγκαστικά πας για Factory Reset.

 

Καλά να είναι το nandroid της 4.1.2 να λες.

Αμα δεν κάτσει και τώρα βουρ πίσω και δοκιμή το άλλο ΣΚ λόγω φόρτου εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αλανια μου. εχω θεμα με την μπαταρια καλα οταν τα εχω ολα φουλ πεφτει σε χρονο ρεκορ αλλα κ με αυτοματο φωτισμο παλι πολυ γρηγορα πεφτει ριξτε καμια ιδεα ειναι νωρις ακομα για αλλαγη μπαταριας στο χρονο πανω η μηπως οχι? κατι ασχετο σημερα ετυχε κ ειδα το νοτε 3 δε μου αρεσε ρε παιδια εξωτερικα οσο το νοτελι μας εχω θεμα??

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αλανια μου. εχω θεμα με την μπαταρια καλα οταν τα εχω ολα φουλ πεφτει σε χρονο ρεκορ αλλα κ με αυτοματο φωτισμο παλι πολυ γρηγορα πεφτει ριξτε καμια ιδεα ειναι νωρις ακομα για αλλαγη μπαταριας στο χρονο πανω η μηπως οχι? κατι ασχετο σημερα ετυχε κ ειδα το νοτε 3 δε μου αρεσε ρε παιδια εξωτερικα οσο το νοτελι μας εχω θεμα??

 

Για δοκίμασε να κλείσεις το Location. Εμένα αυτό με έσωσε. Το ανοίγω μόνο όταν το χρειάζομαι. Ρουφιάνος είναι έτσι κι αλλιώς.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αλανια μου. εχω θεμα με την μπαταρια καλα οταν τα εχω ολα φουλ πεφτει σε χρονο ρεκορ αλλα κ με αυτοματο φωτισμο παλι πολυ γρηγορα πεφτει ριξτε καμια ιδεα ειναι νωρις ακομα για αλλαγη μπαταριας στο χρονο πανω η μηπως οχι? κατι ασχετο σημερα ετυχε κ ειδα το νοτε 3 δε μου αρεσε ρε παιδια εξωτερικα οσο το νοτελι μας εχω θεμα??

 

το θεμα μπαταρια φιλε ειναι διαφορετικο στον καθενα νομιζω.εμενα σε note 1 σους 14 μηνες φουσκωσε και οταν εφτανε 50% εκλεινε και οταν το ξανα ανοιγα καπακι το τηλεφωνο ηταν στο 1%.μαλλον τετοια θεματα δεν εχεις εσυ.ψαξε να βρεις αν εχεις καμια εφαρμογη που σου κραταει το κινητο ξυπνιο συνεχως.βαλε και κανα greenify και παγωσε ολες τις εφαρμογες μπας και αλλαξει κατι.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα μπαταρια φιλε ειναι διαφορετικο στον καθενα νομιζω.εμενα σε note 1 σους 14 μηνες φουσκωσε και οταν εφτανε 50% εκλεινε και οταν το ξανα ανοιγα καπακι το τηλεφωνο ηταν στο 1%.μαλλον τετοια θεματα δεν εχεις εσυ.ψαξε να βρεις αν εχεις καμια εφαρμογη που σου κραταει το κινητο ξυπνιο συνεχως.βαλε και κανα greenify και παγωσε ολες τις εφαρμογες μπας και αλλαξει κατι.

 

 

σας ευχαριστω και τους δυο για της απαντησεις θα κανω τις δοκιμες που ειπατε απλα πριν την 4.3 ειδικα οταν το κινητο το ειχα σε airplane mode εβγαζα χαλλαρα 1μιση μερα με 5 ωρες οθονη αλλα πριν εκανε πολλες ωρες να φορτισει τωρα με την 4.3 φορτιζει πιο γρηγορα ααα η καρτα μνημης μ εβγαλε προβλημα η 32 αρα που ειχα παρει και μ εχει δεσει τα χερια τωρα αλλα να δω τι να παρω γιατι μ την εχει σπασει που χαλανε

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Κάνε Wipe Cache/Dalvik Cache και πέρνα την από πάνω μπας και στρώσει. Όπως είπες κάτι δεν έχει κάτσει καλά οπότε αν δεις ότι συνεχίζεται αυτό αναγκαστικά πας για Factory Reset.

 

Μετά από 3 φορές όλα αυτά καμιά αλλαγή. Κάθε βοήθεια δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δεν το εχω κανει root ποτε κ σκεφτομαι καποια στιγμη να το κανω διαβασα ομως πιο πριν πως αν εχεις κανει αναβαθμιση στην 4.3 (οπου εκανα) τοτε δεν μπορεις η ειναι δυσκολο ?

 

Επισης αυτη την ρομ που ανεφερε κ ενα παληκαρι πιο πριν αλλα δεν του απαντησατε http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2504016 την εχει δοκιμασει κανεις ? Γραφει οτι εχιε ολα... τα features του note 3.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δεν το εχω κανει root ποτε κ σκεφτομαι καποια στιγμη να το κανω διαβασα ομως πιο πριν πως αν εχεις κανει αναβαθμιση στην 4.3 (οπου εκανα) τοτε δεν μπορεις η ειναι δυσκολο ?

 

Επισης αυτη την ρομ που ανεφερε κ ενα παληκαρι πιο πριν αλλα δεν του απαντησατε http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2504016 την εχει δοκιμασει κανεις ? Γραφει οτι εχιε ολα... τα features του note 3.

 

Φίλε μου μια χαρά εύκολο είναι, όμως εφόσον είσαι στην 4.3 αν κάνεις ρουτ αυτομάτως χάνεις την εγγύηση για πάντα...και δεν υπάρχει επιστροφή εντός εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση ,λοιπον θα σου πω τι σκεφτομαι , βλεποντας αυτο το βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=_g38OUIVZ7A που εχει features του note 3 δεν θα ειχα προβλημα να βγω εκτος εγγυησης αλλα να υπαρχει μια ρομ σταθερη οπως αυτη που φαινεται πως ειναι στο youtube κ να εχει τα καλουδια του Note 3 οπως προανεφερα . Oσο για την εγγυηση η συσκευη μου εδω κ ενα χρονο δεν εχει παρουσιασει προβλημα σε hardware ουτε τωρα που περασα την αναβαθμιση σε 4.3 ,δυσκολα δηλαδη χτυπα ξυλο να μου δημιουργησει κατι το hardware η κατι που να ειναι εντος εγγυησης εκτος αν μου πεσει η το χτυπησω πουθενα οπου δεν καλυπτεται απο την εγγυηση... αυτο... οποτε αν δεν υπαρχει φοβος τοτε λεω να το κανω εφοσον υπαρχουν οι παραπανω προυποθεσεις.

Εσυ εχεις δοκιμασει αυτη την ρομ με τα καλουδια του note 3 που εβαλα λινκ η ξερεις καποιον ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση ,λοιπον θα σου πω τι σκεφτομαι , βλεποντας αυτο το βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=_g38OUIVZ7A που εχει features του note 3 δεν θα ειχα προβλημα να βγω εκτος εγγυησης αλλα να υπαρχει μια ρομ σταθερη οπως αυτη που φαινεται πως ειναι στο youtube κ να εχει τα καλουδια του Note 3 οπως προανεφερα . Oσο για την εγγυηση η συσκευη μου εδω κ ενα χρονο δεν εχει παρουσιασει προβλημα σε hardware ουτε τωρα που περασα την αναβαθμιση σε 4.3 ,δυσκολα δηλαδη χτυπα ξυλο να μου δημιουργησει κατι το hardware η κατι που να ειναι εντος εγγυησης εκτος αν μου πεσει η το χτυπησω πουθενα οπου δεν καλυπτεται απο την εγγυηση... αυτο... οποτε αν δεν υπαρχει φοβος τοτε λεω να το κανω εφοσον υπαρχουν οι παραπανω προυποθεσεις.

Εσυ εχεις δοκιμασει αυτη την ρομ με τα καλουδια του note 3 που εβαλα λινκ η ξερεις καποιον ?

 

Αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες είναι γεμάτες από σχόλια πάνω σε ρομς με τα καλούδια του νοτε 3. Τα περισσότερα αν όχι όλα είναι αρνητικά και αφορούν διάφορα κολλήματα, fc's τα οποία είναι σπαστικά ως επί τω πλείστων και δίνουν κακή εμπειρία χρήσης. Επειδή το έψαξα το θέμα τις προηγούμενες μέρες και στο XDA όσες ρομ κυκλοφορούν αυτό τον καιρό με μόντες από το 3 είναι προβληματικές και πολλά από τα features του 3 δεν λειτουργούν καν. Ίσως είναι νωρίς ακόμη, πάντως πίστεψε με δεν θα βρεις κάτι καλύτερο.Το κορυφαίο το έκανα εγώ πάντως. Προερχόμενος από Galaxy Nexus και μετά από άπειρα φλασαρίσματα είπα να ξεκινήσω να κάνω τα ίδια και στο νοτε. Το αποτέλεσμα ήταν να μου σπάσουν τα νεύρα 1ον και δεύτερον δεν βρήκα κάτι που να δουλεύουν τα πάντα τέλεια. Όλο και κάποιο πρόβλημα έιχε η καθεμία. Εντέλει βαρέθηκα, του περασα την μαμά 4.3 με τα knox της και τα πάντα της και αυτό το έκανα πιο πολύ για να βγω απ το τρυπάκι του φλασαρίσματος και το άγχος που το συνοδεύει. Κατά τη γνώμη μου το Note2 είναι φτιαγμένο για να δουλεύει όπως είναι από τη μάνα του. Δεν είναι για φλασαρίσματα κλπ. Τουλάχιστον από την εμπειρία που εγώ αποκόμισα απογοητεύτηκα πολύ. Αν θες τη γνώμη μου άσε την κινητάρα σου όπως είναι, με την εγγύηση της και τα όλα της, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου τύχει η στραβή. Τα ίδια έλεγα και με το nexus μου και πάνω στον χρόνο έκαψα πλακέτα από τα απανωτά φλασαρίσματα και ευτυχώς μου το πέρασαν στην εγγύηση, μάλλον επειδή τα έκαψε όλα και δεν μπορούσαν να δουν στο σέρβις τι ακριβώς φορούσε το κινητό (ξεκλείδωτα τα πάντα, ρουτ , custom rom, overclock κλπ.) Αυτό το άγχος εγώ προσωπικά βαριέμαι να το έχω πλέον και πραγματικά τώρα χαίρομαι το κινητό μου όπως το έφτιαξε ο κατασκευαστής του. Αυτά και ελπίζω να σε βοήθησα!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,modaki για 4 way reboot menu για 4.3 αν δεν το περιεχει η rom για να το φλασαρουμε εξτρα υπαρχει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,modaki για 4 way reboot menu για 4.3 αν δεν το περιεχει η rom για να το φλασαρουμε εξτρα υπαρχει?

 

Δε ξέρω, αλλά αν βρω χρόνο μέσα στη βδομάδα θα φτιάξω ένα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις xposed framework και να προσθέσεις το wanam xposed που έχει 4 way reboot αλλά και ένα σωρό άλλα.

 

Στις 4.1.2 όταν είχες custom recovery ο counter στο download ήταν 1.

Ωστόσο με custom kernel και το triangle away μπορούσες να τον έχεις μόνιμα μηδέν και να μην γυρνάει 1 σε κάθε boot.

 

Για τις 4.3, όταν υπάρχει εγκατεστημένο custom recovery, υπάρχει κάποιος τρόπος να είναι μόνιμα μηδέν;

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους.

Λοιπον εχω ενα note 2 7100 με 4.3 και Knox Counter 0x1

Προσπαθησα να περασω την http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2060389&highlight=mj5+bootloader αλλα θελει MJ5 Bootloader. Στην προσπαθεια μου να τον περασω εχω ολο fail απο το odin Αντιθετως το CF-Auto-Root-t03g-t03gxx-gtn7100.tar.md5 περναει κανονικοτατα. Υπαρχει τροπος να περαστει o mj5 bootloader;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνομαι ποια custom 4.3 Rom χωρίς Knox αλλά με Note 3 Features να εγκαταστήσω.

Αναζητώ:

- Σταθερότητα (όχι force-closes, όχι lags)

- Καλή μπαταρία

- Λειτουργιες από note 3.

- Όχι Knox bootloader

 

Στο XDA βρήκα:

1) PhoeniX ROM V16 με πιο πρόσφατη ανανέωση 23-12-2013

2) DN3 με πιο πρόσφατη ανανέωση 1-12-2013

3) Dr.Ketan's Custom ROM V6 ο οποίος δηλώνει στην υπογραφή του ότι παύει να ασχολείται με Note 2 ...συνεπώς ακυρώνεται ως επιλογή

4) Καμία ...δεν υπάρχει σταθερή 4.3 χωρίς knox με note 3 features.

 

Ποια επιλογή προτείνετε για τις προτεραιότητες μου???

 

ΥΓ: Πάντως έχω την αίσθηση ότι δεν έχουν πέσει με τα μούτρα οι xda-devs για να προσφέρουν τις λειτουργίες του Note 3 χωρίς Knox στο Note 2, κάνω λάθος;

Edited by ilpara
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνομαι ποια custom 4.3 Rom χωρίς Knox αλλά με Note 3 Features να εγκαταστήσω.

Αναζητώ:

- Σταθερότητα (όχι force-closes, όχι lags)

- Καλή μπαταρία

- Λειτουργιες από note 3.

- Όχι Knox bootloader

 

Στο XDA βρήκα:

1) PhoeniX ROM V16 με πιο πρόσφατη ανανέωση 23-12-2013

2) DN3 με πιο πρόσφατη ανανέωση 1-12-2013

3) Dr.Ketan's Custom ROM V6 ο οποίος δηλώνει στην υπογραφή του ότι παύει να ασχολείται με Note 2 ...συνεπώς ακυρώνεται ως επιλογή

4) Καμία ...δεν υπάρχει σταθερή 4.3 χωρίς knox με note 3 features.

 

Ποια επιλογή προτείνετε για τις προτεραιότητες μου???

 

ΥΓ: Πάντως έχω την αίσθηση ότι δεν έχουν πέσει με τα μούτρα οι xda-devs για να προσφέρουν τις λειτουργίες του Note 3 χωρίς Knox στο Note 2, κάνω λάθος;

 

Το 4 είναι η σωστή απάντηση.

Το knox πάντως δε παίζει κανένα ρόλο και δεν υπάρχει σε καμία custom.

Link to comment
Share on other sites

Το 4 είναι η σωστή απάντηση.

Το knox πάντως δε παίζει κανένα ρόλο και δεν υπάρχει σε καμία custom.

 

Οποτε φιλε στρατο επειδη και εγω τη δευτερα θα το παρω λες να περιμενω μεχρι να βγει καποια πιο σταθερη η μπορω να βαλω καποια που δεν εχει του 3 και αργοτερα βαζω και αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε φιλε στρατο επειδη και εγω τη δευτερα θα το παρω λες να περιμενω μεχρι να βγει καποια πιο σταθερη η μπορω να βαλω καποια που δεν εχει του 3 και αργοτερα βαζω και αυτα?

 

Βάλε μία MK9 χωρίς τα κόλπα του N3 και είσαι κομπλέ.

Δεν είχαμε και χτες αυτές τις λειτουργίες για να μας λείψουν.

Εγώ προσωπικά τις έχω αφοδευμένες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για ριξτε μια ματια εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2584643

αυτο που δεν ξερω,ειναι αν μπαινει και ο παλιος bootloader της 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...