Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως, για να πω κι εγώ την εμπειρία μου με το θέμα των κλήσεων, με όσες 4.3 custom δοκίμασα, όπως και με τις στοκ 4.3 leaked με τον boot loader της MJ5 είχα πάντα θέμα με τις κλήσεις και ήταν αυτό που με οδήγησε να βάλω αρων αρων την official στην οποία δεν έχω το παραμικρό.Είχα κάνει μάλιστα και αλλαγές με διάφορα modem αλλά γιατρειά δεν είχα δει.Έχω πλέον ησυχάσει από όλα αυτά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχεις κανείς εγκαταστήσει την ρομ του Στρατου με το wanam xposed? Γιατί μόλις καλέσω ή με καλέσουν ακούω ένα σφύριγμα στο ακουστικό και μετά οκ. Edited by gmo
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανείς εγκαταστήσει την ρομ του Στρατου με το wanam xposed? Γιατί μόλις καλέσω ή με καλέσουν ακούω ένα σφύριγμα στο ακουστικό και μετά οκ.

 

Το έχω βάλει από την πρώτη μέρα, κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι όλα αυτά που ακούγονται με κλήσεις που πέφτουν ή να μην ακούγεται ο συνομιλητής, είναι θέμα δικτύου.

Εγώ πάντως με Cosmote δεν έχω κάποιο τέτοιο ... φταίνε οι πάροχοι και το φορτωμένο δίκτυο.

Και εγώ εκεί τείνω να καταλήξω και μάλιστα το εντονότερο πρόβλημα το έχει η Wind, μικρότερο ή Vodafone και σχεδόν καθόλου η Cosmote.

 

DN3 2 days update: Μετά τα προβλήματα στο φλασαρισμα με το aroma installer που κόλλαγε και τον boot loader που γινότανε fail στο Odin και δεν έμπαινε ούτε σε recovery mode (διορθώθηκε πλασάρονται Phil com που ενώ έδειχνε στο Odin fail Τελικά δούλεψε), αντιμετώπισα ένα ακόμα σοβαρό πρόβλημα battery drain το οποίο όμως είναι θέμα Samsung note 3. Στο cloud σύγχρονιζε όλο το dropbox με συνέπεια τα index service και cloudagent service να έχουν το cpu στα 1600 και 50% ασταμάτητα. Παιδευτικα μέχρι να βρω τι δεν πάει καλά, το κατάλαβα όταν είδα να γεμίζει η κάρτα μνήμης. Από settings απενεροποιησα στο cloud τους συγχρονισμούς με dropbox και όλα καλά, ... διαφορετικά θα έπρεπε να πάρω 64GBP κάρτα μνήμης και να περιμένω 1-2 μέρες μέχρι να συγχρονίσει τα 35gb που έχω στο dropbox με τη συσκευή στον φορτιστή.

 

Όλα καλά πλέον (και Bluetooth εξαρχής και 240dpi), συνεχίζω σεταρισματα και δοκιμές.

Edited by ilpara
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκεί τείνω να καταλήξω και μάλιστα το εντονότερο πρόβλημα το έχει η Wind, μικρότερο ή Vodafone και σχεδόν καθόλου η Cosmote.

 

DN3 2 days update: Μετά τα προβλήματα στο φλασαρισμα με το aroma installer που κόλλαγε και τον boot loader που γινότανε fail στο Odin και δεν έμπαινε ούτε σε recovery mode (διορθώθηκε πλασάρονται Phil com που ενώ έδειχνε στο Odin fail Τελικά δούλεψε), αντιμετώπισα ένα ακόμα σοβαρό πρόβλημα battery drain το οποίο όμως είναι θέμα Samsung note 3. Στο cloud σύγχρονιζε όλο το dropbox με συνέπεια τα index service και cloudagent service να έχουν το cpu στα 1600 και 50% ασταμάτητα. Παιδευτικα μέχρι να βρω τι δεν πάει καλά, το κατάλαβα όταν είδα να γεμίζει η κάρτα μνήμης. Από settings απενεροποιησα στο cloud τους συγχρονισμούς με dropbox και όλα καλά, ... διαφορετικά θα έπρεπε να πάρω 64GBP κάρτα μνήμης και να περιμένω 1-2 μέρες μέχρι να συγχρονίσει τα 35gb που έχω στο dropbox με τη συσκευή στον φορτιστή.

 

Όλα καλά πλέον (και Bluetooth εξαρχής και 240dpi), συνεχίζω σεταρισματα και δοκιμές.

 

Καλή και σχεδόν απροβλημάτιστη αυτή η ρομ, αλλά σέρνεται ρε γμτ, αν γυρίσεις σε στοκ θα σου φανεί πύραυλος το νοτελι.

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω τη ρομ του Στράτου σήμερα.. Είμαι σε revolution τώρα..

 

Πρώτα θα φλασαρω το νέο bootloader και μετά μέσω recovery φλασ την ρομ έτσι;; Εννοείται πριν και μετά θα κάνω τα wipes;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

N7100DDEMJ9 είναι το modem που έχει η DN3 3.1.1. Έχετε υπόψη σας αν υπάρχει ποιο καλό / ισχυρό, ειδικά σε WiFi?

 

ΥΓ: Με 2,5 ώρες οθόνη, αρκετή ομιλία, 1 ώρα GPS, και όλα ανοιχτά, έχω από το πρωί μπαταρία 50%, το οποίο σημαίνει ότι η 4.3 (DN3) είναι αρκετά καλύτερα από την 4.1.2 για την δική μου χρήση.

Edited by ilpara
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μολις παρελαβα το note 2.μπορει καποιος να μου πει τα βηματα που θα ακολουθησω με λινκς για να περασω τη ρομ του στρατου?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μολις παρελαβα το note 2.μπορει καποιος να μου πει τα βηματα που θα ακολουθησω με λινκς για να περασω τη ρομ του στρατου?

 

Root recovery και μετά φλασαρεις την ρομ. Πριν ή μετά το flash της ρομ, πρέπει να περάσεις τον νέο bootloader (μέσω οντιν).. Οδηγίες για root recovery στην πρώτη σελίδα. Τα άλλα είναι στάνταρ, αν θέλεις κάτι πες μου :)

 

Καλώς ήρθες!!

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Root recovery και μετά φλασαρεις την ρομ. Πριν ή μετά το flash της ρομ, πρέπει να περάσεις τον νέο bootloader (μέσω οντιν).. Οδηγίες για root recovery στην πρώτη σελίδα. Τα άλλα είναι στάνταρ, αν θέλεις κάτι πες μου :)

 

Καλώς ήρθες!!

 

καλως σας βρηκα!!

λοιπον καταρχας προσπαθω να κατεβασω τη ρομ του στρατου και στο 4.4% μου βγαζει fail και ξεκιναει απο την αρχη.πρεπει να κανω ρουτ πριν βαλω τη ρομ εννοεις?σορρυ αλλα η τελευταια φορα που τα ειχα κανει ολα απο την αρχη ηταν πριν κανα 6μηνο με philz,root και μετα ρομ.για τα υπολοιπα (τα στανταρ) δε χρειαζομαι καποια αλλη διευκρινιση...:)

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα!!

λοιπον καταρχας προσπαθω να κατεβασω τη ρομ του στρατου και στο 4.4% μου βγαζει fail και ξεκιναει απο την αρχη.πρεπει να κανω ρουτ πριν βαλω τη ρομ εννοεις?σορρυ αλλα η τελευταια φορα που τα ειχα κανει ολα απο την αρχη ηταν πριν κανα 6μηνο με philz,root και μετα ρομ.για τα υπολοιπα (τα στανταρ) δε χρειαζομαι καποια αλλη διευκρινιση...:)

 

Ναι πρέπει να κάνεις root και μετά να περάσεις recovery. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354554 εδώ θα τα βρεις όλα, μέσω οντιν θα κάνεις ροοτ και θα περάσεις recovery :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

περασε κανεις την PhoeniX 16.7??

ποιο modem να περασω απο αυτα που εχει μεσα??

επισης εχει πολλες επιλογες που γμτ δεν γνωριζω τι κανουν.. την περασε κανεις να μου πει ποια να προσεξω κ να περασω??

ευχαριστω πολυ

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να κάνεις root και μετά να περάσεις recovery. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354554 εδώ θα τα βρεις όλα, μέσω οντιν θα κάνεις ροοτ και θα περάσεις recovery :)

 

μια χαρα σε ευχαριστω πολυ.πιανω δουλεια κατευθειαν αν κατεβει με το καλο και η ρομ γιατι στοκ ουτε λεπτο!!!

 

στρατο αν μπορεις ριξε μια ματια στην ρομ της υπογραφης σου,προσπαθω να την κατεβασω αρκετη ωρα ανεπυτηχως.εχει καποιο προβλημα το site???

Edited by tigio13
Link to comment
Share on other sites

.........στρατο αν μπορεις ριξε μια ματια στην ρομ της υπογραφης σου,προσπαθω να την κατεβασω αρκετη ωρα ανεπυτηχως.εχει καποιο προβλημα το site???

 

 

Από δοκιμή που έκανα (με chrome) δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στο κατέβασμα......

Αποστόλης [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από δοκιμή που έκανα (με chrome) δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στο κατέβασμα......

 

λες να φταιει ο opera?δοκιμαζω και με chrome και επανερχομαι!!!

 

edit:σκεφτομαι να δοκιμασω και την cyanogen πριν στησω το τηλ.εχει κανεις αποψη απο τετοια ρομ?

Edited by tigio13
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Root recovery και μετά φλασαρεις την ρομ. Πριν ή μετά το flash της ρομ, πρέπει να περάσεις τον νέο bootloader (μέσω οντιν).. Οδηγίες για root recovery στην πρώτη σελίδα. Τα άλλα είναι στάνταρ, αν θέλεις κάτι πες μου :)

 

Καλώς ήρθες!!

 

εχεις καποιο λινκ για τον νεο bootloader?

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποιο λινκ για τον νεο bootloader?

 

Εδώ είσαι http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5088576

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Η ρομ είναι ανεβασμένη στο Google drive.

Σίγουρα είναι θέμα δικό σου.

 

ναι τελικα εφταιγε ο opera.με chrome κατεβηκε μια χαρα.

 

 

σε ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες και πολλες απαντησεις σου,μολις περασα την πρωτη καστομ στο νοτε και ολα φαινονται μια χαρα.ακομα δεν εχω βαλει σιμ(αυριο θα παω να παρω μια μικρη,αν δεν κοψω αυτη που εχω)να δω και τα υπολοιπα.

πολλα ευχαριστω και στον στρατο!!!

Edited by tigio13
Link to comment
Share on other sites

Καλή και σχεδόν απροβλημάτιστη αυτή η ρομ, αλλά σέρνεται ρε γμτ, αν γυρίσεις σε στοκ θα σου φανεί πύραυλος το νοτελι.

Custom 4.3 Rom DN3 3.1.1 with note 3 features and without knox ... πράγματι απροβλημάτιστη μετά το αρχικό στήσιμο ...μπαταρία στο ίδιο επίπεδο με 4.1.2 ... όχι και τόσο αργή στο antutu (>20.000!)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν κοιτάω το antutu,κοιτάω την αποκριση και την αμεσοτητα και εκει ειναι τα ζωα μου αργα.Γι αυτο άλλωστε παραπονιουνται τοσοι χρηστες στο xda για το θεμα της ταχυτητας της. Δεν την είχα κρατήσει ούτε 2 μέρες, είχε φύγει με συνοπτικές διαδικασιες.Μετα απο αυτη,αν βαλεις παλι καποια στοκ θα παθεις πλακα με την αποκριση που θα δεις.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δίκιο έχεις, η απόκριση της DN3 δεν είναι άριστη, όμως η σταθερότητα και η πληρότητα (note 3 functionalities) το εξισορροπεί. Σε κάθε περίπτωση όμως η απόκριση δεν είναι τόσο αργή που να κάνει την συσκευή μη χρηστική, αντιθέτως είναι στα ίδια επίπεδα ή και καλύτερα από την 4.1.2. (έχω στήσει και χρησιμοποιώ την 4.3 με τον ίδιο τρόπο που είχα την 4.1.2, συνεπώς είναι απόλυτα συγκρίσιμα).

 

Ερώτηση: Έκρινες την Rom με το καλημέρα ή την έστησες και έλυσες τα θεματακια των πρώτων ημερών και μετά την αξιολόγησες;;; π.χ. Αν κάποιος είχε επιλέξει συγχρονισμό των φακέλων dropbox από cloud, και άλλες παρόμοιες ρυθμίσεις, τότε το note χρειάζεται 1-3 ημέρες να συγχρονίσει, με συνέπεια κατά την αρχική περίοδο να είναι αργό και να ρουφάει την μπαταρία ... αλλά υπάρχει εύλογο αίτιο που μόλις παρέλθει, τότε η συσκευή τρέχει καλά

 

Edit: OK σας εμπιστεύομαι StratosGR και Truckman, αλλά σε κάθε περίπτωση εξήγησα παραπάνω ότι υπάρχουν καλοί λόγοι να βαστάμε μια Rom αρκετές ημέρες προκειμένου να λύσουμε τα νηπιακα προβλήματα πριν την αξιολογήσουμε.

Edited by ilpara
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δίκιο έχεις, η απόκριση της DN3 δεν είναι άριστη, όμως η σταθερότητα και η πληρότητα (note 3 functionalities) το εξισορροπεί. Σε κάθε περίπτωση όμως η απόκριση δεν είναι τόσο αργή που να κάνει την συσκευή μη χρηστική, αντιθέτως είναι στα ίδια επίπεδα ή και καλύτερα από την 4.1.2. (έχω στήσει και χρησιμοποιώ την 4.3 με τον ίδιο τρόπο που είχα την 4.1.2, συνεπώς είναι απόλυτα συγκρίσιμα).

 

Ερώτηση: Αν κάποιος είχε επιλέξει συγχρονισμό των φακέλων dropbox από cloud, και άλλες παρόμοιες ρυθμίσεις, τότε το note χρειάζεται 1-3 ημέρες να συγχρονίσει με συνέπεια Κατά την αρχική περίοδο να είναι αργό ... αλλά υπάρχει λόγος που μόλις περάσει η συσκευή τρέχει καλά

 

Νομίζω ότι απλά το έχεις συνηθίσει.

Αν όντως πας σε ρομ χωρίς τα ν3 κόλπα, η διαφορά είναι αξιοσημείωτη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

περασε κανεις την PhoeniX 16.7??

ποιο modem να περασω απο αυτα που εχει μεσα??

επισης εχει πολλες επιλογες που γμτ δεν γνωριζω τι κανουν.. την περασε κανεις να μου πει ποια να προσεξω κ να περασω??

ευχαριστω πολυ

 

Ξεκινά το διάβασμα πριν φλασαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...