Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως αθάνατο. Χάλασε το κινητό της γυναίκας και της έδωσα το Νότη αναγκαστικά. Πλέον έφτιαξα το κινητό της, Redmi Note 4G το οποίο είναι πιο γρήγορο και πιο αποκρίσιμο, αλλά της αρέσει περισσότερο ο Νότης. Και έτσι λέω εάν βρω μπαταρία να την αφήσω με αυτό να δω πόσο θα αντέξει ακόμη.

Πάντως στα χέρια από τον Οκτώβριο του 2012 μέχρι Φεβρουάριο του 2017 έχει περάσει τα πάντα.

Ατελείωτα φλασαρίσματα, άπειρες ΡΟΜ και πολλές πολλές ώρες μουσικής με Bluetooth.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά , περνούσα νέα ρομ από την αρχή, το μεσημέρι στο λεωφορείο το μισάωρο που έκανε από και προς την δουλειά....

Πάντως εκτός από την μπαταρία, φυσιολογικό βέβαια, το μόνο πρόβλημα που έχει το κινητό είναι ένα μικρό τρίξιμο στο ηχείο του.

Αθάνατο!!!!

 

Καλησπέρα εχω να μπω εδω πανω απο 1χρονο λογω του οτι ειχα αγοράσει αλλο τηλ και ειχα δώσει αυτο στη γυναικα μου. Αφου ειχα μεινει με μια ρομ 4.4.4 και χωρις να ασχοληθω περαιτέρω οταν τα ξαναεπαιξε η μπαταρια πηρα ενα καινουριο τηλ στη γυναικα μου και εμεινε το note στην ακρη.

Πριν μερικες μερες πηγα και πηρα τελικα μια μπαταρια 1ον για να εχω μια συσκευη οταν ερχονται τα ανηψια να παιζουν και 2ον γιατι ειναι το τηλ που εχω κρατησει περισσοτερο απο καθε αλλο.

Μπαινω λοιπον στο xda και βλεπω εκδοση 7.1. Οκ λεω θα την βαλω να δω πως παει. Πραγματικα το κινητο σε συνδυασμό με micro gapps (δεν ξερω αν παιζει ρολο) απλα αναστήθηκε και εγινε πολυ γρηγορο και smooth. Εκαναν παρα πολυ καλη δουλεια τα παιδια που την εστησαν.

Η πλακα ειναι πως σημερα μερικες μερες μετα μπηκα εδω για να κοινοποιησω τα νεα θεωροντας πως θα εχουν μεινει κανα δυο που χρησιμοποιουν ακομα τη συσκευη και θα ηθελαν να κανουν το update και διαβαζοντας την τελευταια σελιδα βλεπω πως μεχρι και σημερα 6 χρονια μετα το τοπικ ειναι ενεργο!!! ΠΡΑΓΝΑΤΙΚΑ ΑΘΑΝΑΤΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπραβο στον φιλο που ειπε για τις ρομ αντροιντ 7.Αλλο κινητο!!!Απο το 2013 που τοχω δεν το αλλαζω για κανενα.Καλτ ο Νοτης!!Πολλα ευχαριστω και στον Ακη τον ΑΕΚαρα για τις ρομ του!
Link to comment
Share on other sites

Από το 2012 που αγόρασα το κινητό, το πενάκι το έχω χρησιμοποιήσει λιγότερο από 10 φορές.

 

Το κινητό είχε αγοραστεί ως η μεγαλύτερη οθόνη που μπορούσα να βρω τότε, με πολύ καλή μπαταρία για να μην το φορτίζω συνέχεια (λόγω οθόνης) και το κορυφαίο hardware της εποχής

 

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για εμένα.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει το πενάκι ποτέ. Το έβγαλα όταν το πήρα μια δύο φορές να δω τι κάνει και τέλος. Δεν με βόλεψε καθόλου.

Οθόνη και μπαταρία για εκείνη την εποχή

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά ποια ρομ θα μου προτείνατε από τις 7; υπάρχει κάποια που δεν έχει κολληματα ( gps, camera κλπ)

 

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προς τον Ακη απευθυνεται κυριως η ερωτηση, αλλα κι οποιος αλλος γνωριζει, ευπροσδεκτη η βοηθεια.

 

Ψαχνω τροπο να "μαυρισω" ή εστω να "πρασινισω" (οπως ειναι η στοκ ΜΜ) την κουρτινα με τα toggles.

Εχω την note pro 2 rom του Ακη, και το μονο που με ενοχλει ειναι η "ασπριλα" στην κουρτινα. Στα υπολοιπα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Προς τον Ακη απευθυνεται κυριως η ερωτηση, αλλα κι οποιος αλλος γνωριζει, ευπροσδεκτη η βοηθεια.

 

Ψαχνω τροπο να "μαυρισω" ή εστω να "πρασινισω" (οπως ειναι η στοκ ΜΜ) την κουρτινα με τα toggles.

Εχω την note pro 2 rom του Ακη, και το μονο που με ενοχλει ειναι η "ασπριλα" στην κουρτινα. Στα υπολοιπα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Για τις eclipse υπάρχουν στο XDA μερικά πολύ ωραία θέματα με σκούρα χρώματα. Δεν ξέρω όμως αν η note pro 2 βασίζεται σε eclipse rom όπως οι περισσότερες του Άκη και αν μπορούν να εφαρμοστούν αυτά τα θέματα χωρίς πρόβλημα. Στο δικό μου τα έχω δοκιμάσει και λειτουργούν άψογα (με Eclipse 9 V2 του Άκη).

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάποιοι πιτσιρικάδες κατάφεραν να φτιάξουν kernel που μπουτάρει σε Oreo 8.0 για το Note 2.

 

Πιθανόν να είμαστε κοντά και σε ROM για Note 2 με Oreo 8.0

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι πιτσιρικάδες κατάφεραν να φτιάξουν kernel που μπουτάρει σε Oreo 8.0 για το Note 2.

 

Πιθανόν να είμαστε κοντά και σε ROM για Note 2 με Oreo 8.0

 

Δεν το παρακολουθώ πλέον, αλλά δεν υπάρχει AOSP Rom Oreo ;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό teaser.

Μπουτάρανε κανονικά σε 8.1 και παίζουν πολλά, άλλα όχι κάποια βασικά όπως SIM, GPS και οι sensors.

Παίζουν gapps, WiFi, bluetooth (δείχνει μέχρι και % μπαταρίας bluetooth)

Πάρα πολύ γρήγορη ROM με Oreo 8.1

Μόλις ετοιμαστεί η ROM θα την ποστάρω κι εδώ.

IMG-20181124-212130-052.jpg

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Ψάχνω να βρω κάποιο modem που να φλασαρεται μέσω twrp.

Έχω βάλει την Hyper Ron v11.1 και το εργαλείο πάει τρένο. Του Άκη μετά από λίγο καιρό δεν ήταν σταθερή αλλά νομίζω φταίω εγώ σε αυτό και όχι η ρόμ.

Ψάχνω να βρω κάποια από τα zip modem του Άκη αλλά. ..τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ψάχνω να βρω κάποιο modem που να φλασαρεται μέσω twrp.

Έχω βάλει την Hyper Ron v11.1 και το εργαλείο πάει τρένο. Του Άκη μετά από λίγο καιρό δεν ήταν σταθερή αλλά νομίζω φταίω εγώ σε αυτό και όχι η ρόμ.

Ψάχνω να βρω κάποια από τα zip modem του Άκη αλλά. ..τζίφος.

Το τελευταίο modem που είχε δώσει ο Άκης νομίζω ότι βρίσκεται στο μήνυμα 9853 (https://mega.nz/#!NOpGFBqb!3zt4JynlV22hg_Rcq3VdhJBrTtt5VCb5k7iwwG5u2t4).

Η Hyper Rom 11.1 στην αρχή και σε εμένα ήταν μια χαρά, αλλά μετά από λίγο καιρό κολλούσε πολύ, περισσότερο από του Άκη.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα στην ομάδα. Χρησιμοποιώ πλέον το Note για το Strava και από 6 Απριλίου, έχω πρόβλημα με το GPS. Για δικούς του λόγους έχει πάει πίσω στο 1999 (όπως αναμενόταν αν εμφάνιζε το πρόβλημα). Έχουμε καμιά ιδέα ή καμία λύση; Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Χρησιμοποιώ πλέον το Note για το Strava και από 6 Απριλίου, έχω πρόβλημα με το GPS. Για δικούς του λόγους έχει πάει πίσω στο 1999 (όπως αναμενόταν αν εμφάνιζε το πρόβλημα). Έχουμε καμιά ιδέα ή καμία λύση; Ευχαριστώ πολύ.

 

Ποιο έχει πάει στο 1999;;;

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Ποιο έχει πάει στο 1999;;;

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

 

https://www.polestarglobal.com/keep-up-to-date/news/upcoming-gps-rollover-on-6-april-2019/

 

Το Strava ως εφαρμογή <<παίρνει>> ημερομηνίες από το GPS. Λόγω του παραπάνω φαινομένου, το GPS του Note καταχωρεί την ημερομηνία (και με βάσει και το GPS Checker) ως 1999. Και πχ ενώ έκανα προχτές μια διαδρομή, μου την βάζει οτι την έκανα το 1999, με το πρόβλημα να επιδεινώνεται λόγω του γεγονότος οτι δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία στις ημερομηνίες που έχουν καταχωρηθεί εσφαλμένα από το GPS.

 

Σε επικοινωνία με Strava μου ανάφεραν οτι στο παραπάνω πρόβλημα οφείλεται το θέμα που έχω και ρωτάω μήπως έχει βρει κανείς κάποια λύση. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...