Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδιά ένας ολοκληρωμένος οδηγός για να το κάνουμε full stock το κινητό υπάρχει; Βρήκα κάποιον στην αρχή αυτού του τόπικ αλλά έχω χαθεί. Έκανα triangle away αλλά συνεχίζει να λέει 1 αντί για 0. Επίσης το τηλέφωνο το αγόρασα μεταχειρισμένο και τώρα δεν ξέρω καν ποιο firmware να κατεβάσω και ποιο cfc και γενικά είμαι χαμένος. Μπορώ να μάθω με κάποιον τρόπο ποιο firmware να κατεβάσω;

Για να βρεις το firmware δοκίμασε αυτα τα βήματα .

Κατέβασε την τελευταία έκδοση του triangle και χρησιμοποίησε το με το stock recovery .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@superuser πίστεψε με αυτές τις μέρες παίζει να έχω περάσει την pulse 5.0 5 φορές συνολικά. Με όλους τους πιθανούς τρόπους. Πάντα όμως με clean install. Μονίμως έχω κολλήματα, που πολλές φορές λύνονται μόνο με βγάλσιμο μπαταρίας, slowdowns και γενικά φαίνεται πως κάτι δεν πάει καλά. Δεν ξέρω ποια ρομ έχεις βάλει εσύ, πάντως εγώ έχω απελπιστεί πλήρως με το θέμα custom στο νοτε...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ αυτή φοράω μου φαίνεται περίεργο. Λειτουργεί άψογα και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Επίσης εγώ την πέρασα χωρίς να κάνω Factory Reset (με έπιασε η βαρεμάρα μου :p) και πάλι μου δουλεύει άψογα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ αυτή φοράω μου φαίνεται περίεργο. Λειτουργεί άψογα και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Επίσης εγώ την πέρασα χωρίς να κάνω Factory Reset (με έπιασε η βαρεμάρα μου :p) και πάλι μου δουλεύει άψογα.

 

λες να έκανα μια τελευταία απόπειρα;;; :lol: Τώρα είμαι στην revolution 19 με 4.1.2. Πως προτείνεις να την περάσω την Pulse; (για τελευταία φορά ελπίζω, αλλιώς μετά πάω σε στοκ γιατί βαρέθηκα:p)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία από τα κλασσικά να δούμε τι θα γίνει... Όλα τα Wipes, περνάς την Pulse και μετά πάλι Wipes.

Θέλω να πιστεύω πως θα δεν θα έχεις πρόβλημα. Επίσης πρέπει να βάλεις τον MJ5 Bootloader αν δεν τον έχεις περάσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία από τα κλασσικά να δούμε τι θα γίνει... Όλα τα Wipes, περνάς την Pulse και μετά πάλι Wipes.

Θέλω να πιστεύω πως θα δεν θα έχεις πρόβλημα. Επίσης πρέπει να βάλεις τον MJ5 Bootloader αν δεν τον έχεις περάσει.

 

αυτόν πως τον βάζουμε πάλι; (βασικά που τον βρίσκουμε) ;

Link to comment
Share on other sites

N7100XXUEMJ5 Bootloader

Τον περνάς με Odin στο πλαίσιο που λέει Bootloader ή BL ανάλογα με την έκδοση του Odin. Αφήνεις ενεργοποιημένα τα "Auto Reboot" και "F. Reset Time".

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

λες να έκανα μια τελευταία απόπειρα;;; :lol: Τώρα είμαι στην revolution 19 με 4.1.2. Πως προτείνεις να την περάσω την Pulse; (για τελευταία φορά ελπίζω, αλλιώς μετά πάω σε στοκ γιατί βαρέθηκα:p)

 

Κάνε μία από τα κλασσικά να δούμε τι θα γίνει... Όλα τα Wipes, περνάς την Pulse και μετά πάλι Wipes.

Θέλω να πιστεύω πως θα δεν θα έχεις πρόβλημα. Επίσης πρέπει να βάλεις τον MJ5 Bootloader αν δεν τον έχεις περάσει.

 

βασικα και εγω απο εχθες εχω την pulse του στρατου και ειμαι κομπλε (χωρις τα futures του 3),επισης αυριο θα μετρησω και την μπαταρια να δω πς παμε και απο αυτην και αν ικανοποιηθω μενω με pulse ειναι ακριβως σαν την μαμα νομιζω,ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

N7100XXUEMJ5 Bootloader

Τον περνάς με Odin στο πλαίσιο που λέει Bootloader ή BL ανάλογα με την έκδοση του Odin.

 

Αφού περάσω την Pulse ή μετά; Σόρρυ που σε ζαλίζω αλλά θέλω να τα κάνω όλα τέλεια μπας και βγάλω άκρη...:(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον πέρασα μετά γιατί είδα ότι δεν μου δούλευε το WiFi. Πέρνα τον και εσύ μετά...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον πέρασα μετά γιατί είδα ότι δεν μου δούλευε το WiFi. Πέρνα τον και εσύ μετά...

 

χαχαχα...μου αρέσει το σκεπτικό σου:lol: οκ λοιπόν. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

βασικα και εγω απο εχθες εχω την pulse του στρατου και ειμαι κομπλε (χωρις τα futures του 3),επισης αυριο θα μετρησω και την μπαταρια να δω πς παμε και απο αυτην και αν ικανοποιηθω μενω με pulse ειναι ακριβως σαν την μαμα νομιζω,ετσι δεν ειναι?

 

Ναι, είναι τελείως "μαμά" εκτός από κάτι εφαρμογές όπως το Google+ κ.τ.λ που έχει αφαιρέσει αν δεν κάνω λάθος ο StratosGR.

Η μπαταρία είναι στα κλασσικά επίπεδα, μην περιμένεις κάτι διαφορετικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Είναι PreRooted οπότε δεν χρειάζεται να ασχοληθείτε καθόλου με αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Είναι PreRooted οπότε δεν χρειάζεται να ασχοληθείτε καθόλου με αυτό.

 

Μόλις μου έκανε επανεκίνηση στα καλά καθούμενα πάλι την ώρα που κατέβαζε τις εφαρμογές μου από το store...:( αχ δεν το γλυτώνω τον knox...

Link to comment
Share on other sites

Πέρασες και τον Bootloader;

Δεν είναι ανάγκη να πας σε επίσημη με την μία. Κάνε δοκιμή και με καμιά άλλη Custom 4.3.

Περίμενε μήπως γνωρίζει και κάτι παραπάνω ο StratosGR.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασες και τον Bootloader;

Δεν είναι ανάγκη να πας σε επίσημη με την μία. Κάνε δοκιμή και με καμιά άλλη Custom 4.3.

Περίμενε μήπως γνωρίζει και κάτι παραπάνω ο StratosGR.

 

ναι τον πέρασα. Πρώτη φορά μου τυχαίνει πάντως κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε όπως δείχνει δεν είναι τυχαίο φαινόμενο. Εμένα πάντως δεν μου έχει κάνει.

Αν βρούμε τι συμβαίνει θα επανέλθουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε όπως δείχνει δεν είναι τυχαίο φαινόμενο. Εμένα πάντως δεν μου έχει κάνει.

Αν βρούμε τι συμβαίνει θα επανέλθουμε.

 

lol πάνω που την αντέγραφα στην κάρτα για να την φλασάρω το γράψες! :lol:

Αν πάρουμε nandroid την υφιστάμενη 4.1.2 και μετά κάνουμε restore έχουμε θέμα με τον bootloader που θα χουμε φλασαρει για την 4.3;

Link to comment
Share on other sites

lol πάνω που την αντέγραφα στην κάρτα για να την φλασάρω το γράψες! :lol:

Αν πάρουμε nandroid την υφιστάμενη 4.1.2 και μετά κάνουμε restore έχουμε θέμα με τον bootloader που θα χουμε φλασαρει για την 4.3;

 

Όχι, στο λέω από προσωπική εμπειρία...Εγώ πάντως αυτή τη στιγμή κατεβάζω την επίσημη 4.3 να τελειώνω γιατί δεν με παίρνει να έχω ένα ασταθές τηλέφωνο...ούτε να περιμένω για stable εκδόσεις...

Link to comment
Share on other sites

ουτε σε εμενα δεν μου εχει κανει restart παντως...

εγω θα προτεινα πριν δοκιμασεις την επισημη 4.3 περνα αλλη μια φορα την pulse απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν restart με την pulse 5, μήπως είχαν περάσει κάποια στιγμή το wifi fix του drketan; γιατί γράφτηκε ότι δημιούργησε πρόβλημα με random reboots και πως ο mj5 bootloader ήταν σωστή επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Η ρομ είναι μαμά και όποιος έχει πρόβλημα με σκέτη τη ρομ, θα έχει και με την official.

Μόνο τον mj5 bootloader χρειάζεται εγκατεστημένο, είτε πριν είτε μετά, όπως όλες οι 4.3.

Aν κάποιος τώρα έχει περάσει τις εφαρμογές του ή κανένα mod, ας ψάξει εκεί για το πρόβλημά του.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν restart με την pulse 5, μήπως είχαν περάσει κάποια στιγμή το wifi fix του drketan; γιατί γράφτηκε ότι δημιούργησε πρόβλημα με random reboots και πως ο mj5 bootloader ήταν σωστή επιλογή.

 

Ακριβώς αυτό συμβαίνει κι εδώ. Μου κανε στην αρχή όταν το στήνα κανα 2 ρεσταρτ αλλα από τότε ξανά τίποτα , πάει μια χαρά. Ωστόσο είχα περάσει τo wifi fix του Drketan.

 

Για να περάσω τον MJ5 bootloader (BL_N7100XXUEMJ5_1903221_REV04_user_low_ship.tar) επιλέγω από το odin PDA ή bootloader ;;;

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...