Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω παιδια,σε ολους παραμορφωνει ο ηχος οταν εχετε τερμα την ενταση και ακουτε μουσικη?

 

Ανάλογα την ένταση του τραγουδιού, σε εσένα το κάνει σε όλα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ανάλογα την ένταση του τραγουδιού, σε εσένα το κάνει σε όλα;

 

Σχεδον ναι,εχει πολυ περισσοτερη ενταση απο οτι κινητο ειχα πριν αλλα παραμορφωνει αρκετα και οταν εχει μπασο το τραγουδι ακουγεται και τριξιμο.κατεβασα καποιες εφαρμογες να διορθωσω πριμα μπασα και τα λοιπα αλλα δεν ειναι και μεγαλη διαφορα.2 κλικ πριν το τερμα παντως ακουγεται αριστα.να το εκλαβω σαν προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ναι,εχει πολυ περισσοτερη ενταση απο οτι κινητο ειχα πριν αλλα παραμορφωνει αρκετα και οταν εχει μπασο το τραγουδι ακουγεται και τριξιμο.κατεβασα καποιες εφαρμογες να διορθωσω πριμα μπασα και τα λοιπα αλλα δεν ειναι και μεγαλη διαφορα.2 κλικ πριν το τερμα παντως ακουγεται αριστα.να το εκλαβω σαν προβλημα???

 

Έχεις stock rom ή custom;

Link to comment
Share on other sites

Του στρατου εχω.

 

Σε γενικές γραμμές όταν παίζει στο φουλ η ένταση κάνει παραμορφωσεις ανάλογα βέβαια και την ένταση του τραγουδιού, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το ηχείο σου, ας πουν και οι υπόλοιποι τη γνώμη τους μήπως κάποιος γνωρίζει καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΚΙΜΉ:

Παιδιά, κάποιος που φλασαρει συχνά Roms, θα μας κάνει την χάρη, πριν στησει την συσκευή του με δεδομένα, εφαρμογές, κλπ, να επιλέξει κρυπτογράφηση (και external sdcard) και μας πει αν η lock screen είναι 1) υποχρεωτικα password ή 2) αν επιτρέπεται pin (ανοιγει μονο αριθμητικό πληκτρολόγιο;;; ή 3 ) ακόμα καλύτερα pattern;;;

 

Επίσης τι άκρη βγάζετε από εδώ;;; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1873700

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26730989&postcount=2

Αυτό μου έδωσε μια ιδέα. Θα μπορούσαμε με tasker και nfc sticker (πχ κολλημένο στο λουρακι του ρολογιού μας ή στο Bluetooth) να ξεκλειδώνουμε το κρυπτογραφημένο note 2 χωρίς να εισάγουμε ούτε κωδικό ούτε pin ούτε pattern και μόνο μετά τις 2 αποτυχημένες προσπάθειες να απενεργοποιεί το nfc και να απαιτεί εισαγωγή σύνθετου κωδικού;;;

...Δυστυχώς δεν έχω την εμπειρία να το προσπαθήσω, μόνο κάποιος που ξέρει από tasker

Link to comment
Share on other sites

@ilpara: Δοκιμάζω τώρα το encryption. Αφού σύντομα θα κάνω φρέσκια εγκατάσταση της 4.3, είναι ευκαιρία να κάνω τα πειράματά μου τώρα. Επέλεξα να κρυπτογραφήσω μόνο την εσωτερική μνήμη, γιατί αφενός η microSD μου έχει πολλά δεδομένα και θα κάνει πολλή ώρα κι αφετέρου αν την κρυπτογραφήσω και μετά κάνω factory reset υποπτεύομαι πως θα χάσω για πάντα την πρόσβαση σ' αυτήν.

 

Για να μπορέσω να ξεκινήσω την κρυπτογράφηση με ανάγκασε να συνδέσω τη συσκευή στον φορτιστή και να θέσω κλείδωμα οθόνης με 6 αλφαριθμητικούς χαρακτήρες εκ των οποίων τουλάχιστον ο ένας να είναι αριθμός. Δεν ξέρω αν αυτό θα μπορεί να αλλάξει σε απλό pin ή pattern μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, ελπίζω να γίνεται όπως λες. Θα δούμε μόλις τελειώσει.

 

Μόλις επέλεξα να κάνω κρυπτογράφηση η συσκευή επανεκκίνησε και μου έβγαλε το ρομποτάκι του Android με τη μέση του σαν γρανάζι (πρώτη φορά το βλέπω έτσι) και μια μπάρα που δείχνει την εξέλιξη της κρυπτογράφησης. Ο ρυθμός είναι περίπου 3-5% το λεπτό (πολύ χονδρικά, δεν το χρονομέτρησα), αλλά μόλις έφτασε στο 75% παρέμεινε κολλημένο εκεί... Υποπτεύομαι ότι αυτό συμβαίνει λόγω προβληματικού eMMC chip (έχει φάει το γνωστό πάγωμα). Λογικά σε λίγο θα ξεκολλήσει και θα συνεχίσει.

 

Θα ενημερώσω όταν έχω νεότερα.

 

Edit 1: ΑΣΧΗΜΑ ΤΑ ΝΕΑ...

 

Η συσκευή παρέμεινε στο 75% για περίπου μισή ώρα (!) και στη συνέχεια εμφανίστηκε στην οθόνη ένα κουμπάκι με όνομα "Reset device". Το ποσοστό συνέχιζε να είναι στο 75%. Το άφησα ένα δεκάλεπτο ακόμα και μετά πάτησα το κουμπάκι. Έκανε επανεκκίνηση και έβγαλε το γνωστό ρομποτάκι με το περιστρεφόμενο πολύεδρο στην κοιλίτσα του. Έκανε ό,τι έκανε για 1-2 λεπτά και μετά έβγαλε μια μπάρα με όνομα "Erasing..." Στη συνέχεια έκανε επανεκκίνηση και αφού έβαλα το PIN της SIM διαπιστώνω ότι Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΕΚΑΝΕ FACTORY RESET και φυσικά χωρίς να ζητήσει κανέναν κωδικό για να ξεκλειδώσει! Αχ ρε Samsung πανάθεμά σε εσύ και το encryption σου! Ευτυχώς που δεν έχασα δεδομένα γιατί το είχα προγραμματίσει να κάνω factory reset και είχα κρατήσει όλα τα δεδομένα στη microSD. Φανταστείτε κάποιον απλό χρήστη που θα επιλέξει encryption και θα καταλήξει να χάσει ΟΛΑ τα δεδομένα του από την εσωτερική μνήμη! Είναι τυχερή η Samsung που λίγοι έως κανένας δεν χρησιμοποιούν το encryption... :down:

 

Ένα έχω να πω: πού είσαι ρε αθάνατε Steve Jobs να διδάξεις τους σχιστομάτηδες κορεάτες πώς φτιάχνεται μια σωστή και σταθερή συσκευή... Το eMMC chip bug να το δεχτώ. Τη λαμογιά της Samsung που το κουκούλωσε με το patch να τη δεχτώ. Αλλά αυτό; Αυτό;;;

 

Θα ξαναδοκιμάσω να κάνω encryption τώρα που η συσκευή είναι φρέσκια και (θεωρητικά τουλάχιστον) έχει κάτσει καλά η 4.3. Για να δούμε, θα μου ξανακάνει factory reset χωρίς να το θέλω;

 

Edit 2: ΚΑΛΑ ΝΕΑ...

 

Επανέλαβα την ενεργοποίηση του encryption μετά από το factory reset. Αυτή τη φορά δεν μάσησε... Προχώρησε κανονικά μέχρι το 100% και δεν έβγαλε κουμπάκι "Reset device" όπως πριν. Στη συνέχεια επανεκκίνησε μόνο του και ζήτησε τον 6-ψήφιο κωδικό με το μήνυμα "Εισαγάγετε το PIN ή τον κωδικό πρόσβασης για χρήση της κρυπτογραφημένης μνήμης συσκευής", με μοναδική δυνατότητα την κλήση έκτακτης ανάγκης. Δίνω τον κωδικό, μετά μου ζητάει και το PIN της SIM και τέλος! Δεν χάθηκαν δεδομένα αυτή τη φορά! Επιτέλους!

 

Παρατηρήσεις: Από ταχύτητα δεν διαπιστώνω κάποιο πρόβλημα ή καθυστέρηση. Όπως περίμενα, δεν είναι πλέον δυνατή η αλλαγή του τρόπου ξεκλειδώματος... Δηλαδή για να ξεκλειδώνω τη συσκευή πρέπει κάθε φορά να πληκτρολογώ τον 6-ψήφιο κωδικό... NOT GOOD! Επίσης, σε κάθε (επαν)εκκίνηση πρέπει να δίνω τον 6-ψήφιο κωδικό, μετά το PIN της SIM και μετά ξανά τον 6-ψήφιο κωδικό. Σκέτη ταλαιπωρία. Το μόνο που μένει είναι να δοκιμάσω τη μέθοδο με την ενεργοποίηση του pattern που ανέφερε ο ilpara. Και κάτι τελευταίο: μπορείς να αποκρυπτογραφήσεις τη συσκευή αν το θέλεις, χωρίς factory reset. To έκανα ήδη και δούλεψε μια χαρά.

 

Ελπίζω το πείραμά μου και το μακροσκελές αυτό post να βοηθήσει όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν το encryption. Πάντα backup τα δεδομένα σας πριν κάνετε οτιδήποτε!!!

 

Edit 3: ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΣΧΗΜΩΝ ΝΕΩΝ...

Δοκίμασα για τρίτη φορά να ενεργοποιήσω την κρυπτογράφηση και δυστυχώς η συσκευή ξανάκανε factory reset! Αυτή τη φορά τα πράγματα ήταν πιο "φιλικά" γιατί πριν το κάνει με ενημέρωσε ότι προέκυψε σφάλμα στην κρυπτογράφηση και ότι πρέπει να γίνει factory reset για να μπορέσει να ξαναχρησιμοποιηθεί η συσκευή...

 

Συμπέρασμα: Η κρυπτογράφηση δεν δουλεύει σωστά, έχει bugs και αστάθειες και είναι άκρως επικίνδυνο να τη χρησιμοποιούμε γιατί τα δεδομένα μας μπορεί να χαθούν ανά πάσα στιγμή! Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται ή όχι στο προβληματικό eMMC chip. Τελικά όσο το σκαλίζει κανείς τόσο καταρρίπτεται ο όμορφος μανδύας και ξεπροβάλλει η σαβούρα και η προχειρότητα. Κρίμα...

 

Ιδού και η απόδειξη ότι μάλλον δεν είναι θέμα Samsung αλλά Android. Το πρόβλημα παρατηρείται και στο Nexus! Διαβάστε και "απολαύστε" τα χάλια τους τα μαύρα στο παρακάτω thread:

 

https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=58073

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Στην 4.3 έχει δυναμώσει την ένταση η Samsung.

Ανάλογα την θήκη που έχεις κιόλας (αν έχεις), μπορεί να ακούγεται ο ήχος περίεργα.

 

με την 4.1.2 δεν εμεινα καθολου μιας και μετα το unboxing εβαλα τη ρομ σου.οποτε δεν μπορω να εχω αποψη για το πριν και μετα.θηκη δεν εχω ουτε μπρος ουτε πισω.

Link to comment
Share on other sites

με την 4.1.2 δεν εμεινα καθολου μιας και μετα το unboxing εβαλα τη ρομ σου.οποτε δεν μπορω να εχω αποψη για το πριν και μετα.θηκη δεν εχω ουτε μπρος ουτε πισω.

 

Είναι μαμά η ρομ, οπότε δε ξέρω τι άλλο να σου πω.

Αν πάντως σου φαίνεται δυνατός ο ήχος στο speaker, μπορώ να σου φτιάξω ένα μοντάκι να χαμηλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μαμά η ρομ, οπότε δε ξέρω τι άλλο να σου πω.

Αν πάντως σου φαίνεται δυνατός ο ήχος στο speaker, μπορώ να σου φτιάξω ένα μοντάκι να χαμηλώσει.

 

Αν δεν σου ειναι κοπος και δεν ειναι χρονοβορο θα βοηθουσε.μην κατσεις και ασχοληθεις μονο για μενα,οταν εχεις και καποιο αλλο project φτιαχνεις και αυτο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου ειναι κοπος και δεν ειναι χρονοβορο θα βοηθουσε.μην κατσεις και ασχοληθεις μονο για μενα,οταν εχεις και καποιο αλλο project φτιαχνεις και αυτο. :)

 

https://drive.google.com/folderview?id=0Bz0bIxVt9n94TG5GMExpZ24xMkk&usp=sharing

 

Για δοκίμασέ το και πες μου.

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/folderview?id=0Bz0bIxVt9n94TG5GMExpZ24xMkk&usp=sharing

 

Για δοκίμασέ το και πες μου.

 

https://dl-web.dropbox.com/get/2014-01-06_17-14-48.wav?w=AAD0XKqwL6jGxaEwmpHLUxDfhfDG_q4Xre61EOV-Bt9-ng

 

καταρχας σε ευχαριστω για την αμεσοτητα σου.ετσι ακουγεται μετα το μοντακι σου στο τερμα.

Link to comment
Share on other sites

https://dl-web.dropbox.com/get/2014-01-06_17-14-48.wav?w=AAD0XKqwL6jGxaEwmpHLUxDfhfDG_q4Xre61EOV-Bt9-ng

 

καταρχας σε ευχαριστω για την αμεσοτητα σου.ετσι ακουγεται μετα το μοντακι σου στο τερμα.

 

Δε δουλεύει το λινκ αν και λίγο ρόλο παίζει.

Είσαι ικανοποιημένος από την ένταση; Θέλεις και πιο χαμηλά;

Link to comment
Share on other sites

Δε δουλεύει το λινκ αν και λίγο ρόλο παίζει.

Είσαι ικανοποιημένος από την ένταση; Θέλεις και πιο χαμηλά;

 

μονο σε μενα ανοιγει?τεσπα στο εστειλα για να ακουσεις και εσυ μπας και παιζει καποιο προβλημα με τον ηχο.σχεδον το ιδιο με πριν ειναι.πρεπει να το κατεβασω στο 12 για να μην εχει παραμορφωσεις και τριξιματα.εβγαλα και το καπακι απο πισω μηπως παιζει κανεναν ρολο αλλα ειναι καθαρα του ηχειου.

Link to comment
Share on other sites

μονο σε μενα ανοιγει?τεσπα στο εστειλα για να ακουσεις και εσυ μπας και παιζει καποιο προβλημα με τον ηχο.σχεδον το ιδιο με πριν ειναι.πρεπει να το κατεβασω στο 12 για να μην εχει παραμορφωσεις και τριξιματα.εβγαλα και το καπακι απο πισω μηπως παιζει κανεναν ρολο αλλα ειναι καθαρα του ηχειου.

 

Σβήσε αυτό που κατέβασες και ξανακατέβασε το.

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε αυτό που κατέβασες και ξανακατέβασε το.

 

Πολυ καλυτερα.ακουγεται ακομα ενα τριξιμο στο φουλ αλλα δεν εχει καμια σχεση με πριν.σε ευχαριστω πολυ!

Και μια που σε βρηκα :) να σε ρωτησω και κατι αλλο αν ξερεις,στην οθονη κλειδωματος γιατι οταν ξεκλειδωνεις καιεχεις επιλεξει να γινεται με το χρωμα καποιου μελανιου αυτο εμφανιζεται μονο οταν χρησιμοποιεις πενακι?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερα.ακουγεται ακομα ενα τριξιμο στο φουλ αλλα δεν εχει καμια σχεση με πριν.σε ευχαριστω πολυ!

Και μια που σε βρηκα :) να σε ρωτησω και κατι αλλο αν ξερεις,στην οθονη κλειδωματος γιατι οταν ξεκλειδωνεις καιεχεις επιλεξει να γινεται με το χρωμα καποιου μελανιου αυτο εμφανιζεται μονο οταν χρησιμοποιεις πενακι?

 

Αν θες το χαμηλώνουμε κι άλλο.

Για το 2ο που ρώτησες, απλά έτσι είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες το χαμηλώνουμε κι άλλο.

Για το 2ο που ρώτησες, απλά έτσι είναι :)

 

Αν μπορεις λιγο ακομα θα ειναι το τελειο.σε ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις λιγο ακομα θα ειναι το τελειο.σε ευχαριστω και παλι.

 

Ξανακατέβασε.

Δεν έχει άλλο μετά, γιατί φέυγω :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

θελω να περασω την Resurrection Remix® 4.4.2

αυτες ειναι οι οδηγιες στο xda

1.- Wipe data / factory reset (mandatory if you coming from STOCK OR 4.2.X version or another ROM)

2.- Install the Main ROM

3- install gapps

4.- When you're back on recovery go to Advanced

5.- Wipe Dalvik Cache

6.- Fix Permissions

7.- Wipe Cache Partition

8.- Reboot

 

στο 6 τι σημαινει?????

ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Ξανακατέβασε.

Δεν έχει άλλο μετά, γιατί φέυγω :)

 

Στρατο φοβερος,δεν εχω λογια.ειναι το τελειο αποτελεσμα.και αρκετη ενταση για να ακουω κλησεις και μηνυματα και χωρις παραμορφωσεις και τριγμους!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

θελω να περασω την Resurrection Remix® 4.4.2

αυτες ειναι οι οδηγιες στο xda

1.- Wipe data / factory reset (mandatory if you coming from STOCK OR 4.2.X version or another ROM)

2.- Install the Main ROM

3- install gapps

4.- When you're back on recovery go to Advanced

5.- Wipe Dalvik Cache

6.- Fix Permissions

7.- Wipe Cache Partition

8.- Reboot

 

στο 6 τι σημαινει?????

ευχαριστω

 

Δεν χρειάζεται πλεον το 6.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,μηπως ξερει κανεις γιατι με το titanium δεν μπορω να διαγραψω εφαρμογες και μου βγαζει συνεχως μηνυμα πως δε βρισκει το apk?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

περασε κανεις την ProBAM KK v1.2.3

μαρεσε πολυ ΑΛΛΑ με χαλαει αυτο..... τα 3 κουμπια που εχει

ξερεις κανεις πως βγαινει???

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

περασε κανεις την ProBAM KK v1.2.3

μαρεσε πολυ ΑΛΛΑ με χαλαει αυτο..... τα 3 κουμπια που εχει

ξερεις κανεις πως βγαινει???

 

Αν εψαχνες θα το εβρισκες.... Settings->interface.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

περασε κανεις την ProBAM KK v1.2.3

μαρεσε πολυ ΑΛΛΑ με χαλαει αυτο..... τα 3 κουμπια που εχει

ξερεις κανεις πως βγαινει???

Το πενάκι δεν λειτουργεί προφανώς έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...