Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο ΟΤΕ με τα νέα τιμολόγια ξαναξεκινάει την αστική χρέωση την Κυριακή μαζί με άλλες εκπτώσεις. Το νέο θα το βρεις εδώ :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδες καλο μεσημερι,προσπαθουσα να βγαλω ακρη απο τα αλλα forums αλλα μπερδευτηκα,το μονο που ζηταω ειναι αν μπορει να μου πει καποιος ποια χρονοκαρτα αλλων εταιριων συμφερει για υπεραστικες καθημερινες κλησεις καθως τη κυριακη συμφερει του οτε κυριως.
Link to comment
Share on other sites

Και στον δικό μου που ήρθε πριν 10 μέρες (εκδ. 02/01) το έχω δει...

Έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου τον λογαριασμό. "Σας υπενθυμίζουμε ότι η προσφορά μας με την οποία όλες οι υπεραστικές κλήσεις κάθε Κυριακή χρεώνονται ως αστικές, δεν ισχύει από 13/07/03 με απόφαση της ΕΕΤΤ."

 

Προφανώς αναφέρονται στην προηγούμενη προσφορά και το κάνουν (κατόπιν εορτής) για ν'αποφύγουν "γκρίνιες"...

Link to comment
Share on other sites

εχω το εξης προβλημα με το εσωτερικο μοντεμ της microcom.Οταν παει να συνδεθει με την χολ μου βγαζει σφαλμα 678 δλδ ο υπολογιστης δεν αποκριθηκε. Ενω με την οτενετ ολα μια χαρα . Οποτε φανταζομαι οτι χρειαζομαι καποιες εντολες προετοιμασιας για το μοντεμ. Στο cc της χολ ΤΑ ΞΥΝΟΥΝ, 2 μερες τωρα δεν απαντανε,εστειλα και ιμειλ αφησα και μηνυμα και τπτ. Μηπως μπορει καποιος να με βοηθήσει? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοον, σας μεταφέρω επι λέξη τα λόγια της HOL οσον αφορά τις συνδέσεις ΙSDN 64K -->ADSL 128, ISDN 128K -->ADSL 256

"Φυσικά και θα μπορείτε να συνδεθείτε με ADSL 128 με τον ήδη υπάρχον λογαριασμό ISDN 64K που έχετε και αντίστοιχα θα μπορείτε να συνδεθείτε με ADSL 256K με ένα λογαριασμό ΙSDN 128K. Όλα αυτά βέβαια αν έχετε τον απαραίτητο εξοπλισμό (γραμμή ΑDSL - modem)"

 

Από τη χαρά μου :p ΔΕΝ ρώτησα για το αν χάνω τους μήνες δώρο που έχω (αγόρασα ISDN64k ετήσια και έλαβα 6 μήνες δώρο) αλλά όπως βλέπω στο προφίλ του λογαριασμού μου δεν αφαιρέθηκε χρόνος. Δεν πλήρωσα τίποτα εξτρά στη HOL η συνδρομή έπαιξε κατευθείαν (βλέπε την περιπέτειά μου σε προηγούμενο post).

Τηλέφωνο πληροφοριών HOL 8011177777

 

Όσον αφορά την απόφασή μου να βάλω ADSL ενέργησα με βάση δεδομένα τα οποία έχουν ως εξής:

1) Κάνω επαγγελματική χρήση του Ιντερνετ (θελω αρκετο bandwidth για πολλή ώρα)

2) πλήρωνα έτσι κι αλλιως παραπάνω απο 60euro το δίμηνο (κλήσεις Ιντερνετ συν πάγιο ISDN)

3) Επιτέλους δεν θα έχω το άγχος να κλείσω τη σύνδεση ή να παίζω με ώρες αιχμής και μη αιχμής (τι ανοησία)

4) Δοκιμάζω τεχνολογίες οι οποίες θα προωθηθούν στους πελάτες μου

 

 

Με το που άκουσα λοιπόν τα νεα για τις δυνατότητες της συνδρομής μου πήγα στον ΟΤΕ και τους λέω:

1) Θέλω να βάλω ADSL

2) δεν είμαι όμως κορόιδο να πληρώνω τα πάγια της ISDN οπότε

3) κάνω αίτηση ΙSDN to PSTN

4) κάνω δεύτερη αίτηση PSTN to ADSL 384 η οποία περνιέται στο σύστημα του ΟΤΕ αφού το συνεργειο δωσει το ΟΚ οτι πραγματοποιήθηκε επιτυχώς η πρώτη αίτηση

5) η εγκατάσταση του JETSPEED είναι γελοία και δεν αξίζει τα 50ευρώ που ζητάνε για κουμπώσουν δύο κλιπς οπότε ζήτησα επιτόπου να παραλάβω το μοντεμ και ενα διαχωριστή. Η πληρωμή του μόντεμ γίνεται είτε μετρητοις είτε σε ΔΩΔΕΚΑ ΑΤΟΚΕΣ δόσεις στο λογαριασμό του ΟΤΕ. (Καλώωωωω :D)

6) Πήρα το JETSPEED 500 (PSTN) γιατί η πληρωμή του γίνεται πολύ εύκολα (12 δόσεις), δουλεύει καλά με το τελευταίο firmware (κάνει ΝΑΤ, stateful inspection firewall, port fordwarding κλπ), ο ΟΤΕ το αλλάζει εύκολα αν τους ρίξεις μερικές ατάκες που δεν τις καταλαβαίνουν (πχ τους παίρνεις τηλ και τους λες οτι "σε τοπικό δίκτυο δεν αντιλαμβάνεται παραπάνω απο τέσσερα router hops και εμφανίζει σφάλμα στο flash-FS", LOLOLOL)

 

Tις χρεώσεις για τις δύο αιτήσεις δεν τις ρώτησα απλά περιμένω να έρθουν ένα-δύο φουσκωμένοι λογαριασμοί γιατι ακόμα κι αν ήξερα πόσο θα είναι το κόστος πάλι άλλα αντι άλλων θα πλήρωνα (όπως έγινε και με όταν έβαλα ISDN, ψάξε βρες στην Ελλάδα είμαστε). Φράγκα υπάρχουν άλλωστε αν δεν καπνίζεις ;)

 

 

Έχω στήσει και Zyxell Prestige 650G-31 (PSTN) και 650G-33 (ΙSDN) είναι όντως αξιόπιστοι routers όπως διαπίστωσαν οι περισσότεροι και προτείνονται άνετα για όσους αισθάνονται ανήσυχοι με την τεχνογνωσία της INTRACOM. Ότι άλλη πληροφορία θέλετε εδω τριγύρω θα είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Mια διευκρίνιση για να το αποσαφηνίσω τελείως στο μυαλό μου!

Τις αιτήσεις απο ISDN se PSTN kai apo PSTN gia DSL τις έκανες την ίδια μέρα και απλά θα δρομολογηθεί η δεύτερη μόλις επιβεβαιωθεί το πέρας της πρώτης; :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που θα κανω και εγω αιτηση και εχω isdn τι να δηλωσω απο τα 2 αυτα???

Το μοντεμ θα συνδεθει σε ενα switch στο οποιο θα συνδεθουν απο 2-4 υπολογιστες......Ποιο απο τα 2 πρωτοκολλα θα ειναι καλυτερο???

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Το κάνουν κατόπιν εορτής, αλλά εντελώς παράνομα, μιας και η οδηγία από την ΕΕΤΤ είχε κοινοποιηθεί στον ΟΤΕ από τον Ιούλιο - αν θυμάμαι καλά...

Αυτά που κάνει κατόπιν εορτής, συνιστούν μία προσπάθεια κάλυψης της απάτης, όπου πολλοί συνδρομητές του ΟΤΕ έπεσαν, και όλο το καλοκαίρι νόμιζαν ότι κάθε Κυριακή τα υπεραστικά χρώνονται ως κινητά!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στο σπιτι μου εχω βαλει μια ISDN συνδεση μετα απο μετατροπη που την ειχα κανει απο PSTN.

 

Τωρα θελω να την μετατρεψω σε ADSL, αποφασισα τελικα αφου βρω γραμμη να κανω συνδεση με FORTHnet.

 

Πηγαινω στο site http://www.ondsl.gr επιλεγω ISDN βαζω τον αριθμο μου και μου εμφανιζει "Προς το παρόν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας."

 

Αρα δεν εχει γραμμες ADSL στην περιοχη μου ο ΟΤΕ. Σωστα εαν καταλαβα μεχρι εδω?

 

Μετα πηγαινω στο site http://www1.forthnet.gr/fastinternet/ και βαζω και εκει τον αριθμο μου με επιλογη ISDN και μου εμφανιζει "Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης ADSL στην περιοχή σας. " :!:

 

Τελικα εχει γραμμη ο ΟΤΕ ή οχι? ή μηπως δεν καταλαβα εγω καλα και θελει να πει οτι ασχετα εαν εχει γραμμη ο ΟΤΕ εμεις μπορουμε να σου δωσουμε συνδρομη για τον αριθμο σου :wacko:

 

Μπερδευτηκα ρε παιδια. Για βοηθηστε.

Και κατι τελευταιο επειδη το σταθερο το εχω μονο και μονο για ιντερνετ δεν το χρησιμοποιω καθολου για ομιλια, μπορω να κανω υποβαθμιση την γραμμη μου απο ISDN σε PSTN? Ποσο καιρο θα παρει? Και τι θα μου κοστισει?

 

Υ.Γ. Να σημειωσω πως με τον αριθμο μου και με PSTN και στην forthnet & στον Οτε μου εμφανιζει οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα. :rolleyes:

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη παιζει πολυ να βαλω DSL μετα τον τελευταιο λογαριασμο :whistle: θελω να λυσω καποιες αποριες πριν προχωρησω σε αιτησεις κ.λπ

 

Ο Ποτες μου βγαζει τα εξης μοντεμ στο site του:

 

SIEMENS SPEEDSTREAM 5100i -- 96 €

 

SIEMENS NTi XPRESSLINKD ISDN -- 105,86 €

 

ALCATEL SPEEDTOUCH 510i MULTI USER -- 85 €

 

Συμπεραινω λοιπον οτι μαλλον στην περιοχη το DSLAM ειναι SIEMENS... ;)

 

Σκοπευω να το συνδεσω στο PC μου σε ethernet μιας και δεν θα "τρωει" πορους οπως στην USB ;)

 

Εκει που προβληματιζομαι ομως ειναι στη συνδεση με το netMod

Eπειδη ηθελα να λειτουργουν και οι αλλες πριζες τηλεφωνου στο σπιτι εχω συνδεσει το netMod κανονικα στην κεντρικη πριζα και απο το ενα jack (οχι ISDN) δινω πισω στην ιδια μπριζα με καλωδιακι (σημ. οτι η μπριζα ειναι διπλη)

Ετσι παιρνουν σημα και οι αλλες μπριζες του σπιτιου...

 

Με την DSL θα μπορω να κανω το ιδιο, ετσι?

Στο ενα jack του netMod θα μπει το DSL Μodem και στο αλλο θα μπορω να γυρισω το σημα και στα δωματια, ετσι? :confused:

 

Επισης επειδη δεν ξερω ποιο μοντεμ να επιλεξω μπορειτε να μου προτεινεται καποιο?Προτιμω να μην ειναι του Ποτε γιατι δεν γουσταρω να του κανω καταναλωση και στα μοντεμ... :mad:

Διαβασα οτι τα zyxel ειναι πολυ καλα και κανουν για ολα τα DSLAMS του ποτε...αν ειναι ετσι ποιο μου προτεινετε?

:confused:

Υ.Γ:Φανταζομαι οτι αρκετα απ'αυτα που ρωταω θα εχουν ηδη απαντηθει αλλα δεν μπορω να διαβασω και ολα τα θρεντ... :o

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημα με το fax είναι σοβαρό :(

 

Η συσκευή λειτουργεί κανονικά, και ενώ στέλνω δεν μπορώ να λάβω, παρά τις πρώτες γραμμές. Έκανα αναβάθμιση το Netmod, άλλαξα θύρες, τίποτα. Μήπως φταίει το splitter (Alcatel) που έχω βάλει;

 

Και κάτι παράξενο. Η μόνη φορά που έλαβα κανονικά fax ήταν όταν το έστειλα στον εαυτό μου μέσω του Fritz modem μου που είχα παλιά όταν είχα ISDN σύνδεση

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκο καλησπέρα. Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Έχω κάνει ακριβώς το ίδιο :rolleyes:

 

Στην κεντρική μπρίζα θα συνδέσεις το Splitter που θα πάρεις από τον OTE. Το splitter θα σου βγάλει δύο "εξόδους". Η μία θα πάει στο ADSL modem σου και η άλλη στην είσοδο του Netmod. Από εκεί και πέρα όλα παίζουν όπως τα ξέρεις και σήμερα. :alien:

 

Στις άλλες ερωτήσεις δεν μπορώ να σου απαντήσω. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι έχω το JetSpeed 500i της Intrakom και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Good Luck.. :)

:tease: ..oh dear!
Link to comment
Share on other sites

Όντως, για τα μοντέλα της εταιρίας που λες, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια (δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για τα μοντέλα κ.λ.π.).

 

Όμως με το XPRESSLINKD που έχω (ίδια σύνθεση με εσένα - isdn και SIEMENS dslam), δεν έχω κανένα πρόβλημα και οι ταχύτητες, βρίσκονται στα 46+ και πάνε και πιο κάτω, ανάλογα από που κατεβάζεις.

 

Δεν έχω παράπονο από το μόντεμ που έδωσε ο ΟΤΕ (διάβαζα στην αρχή για το ένα μόντεμ και για το άλλο, όμως από ότι είχα καταλάβει, το XPRESSLINKD δεν χρειζόταν ούτε ρυθμίσεις να κάνεις και όλα δούλεψαν μια χαρά από την αρχή).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Τι, λες να το έβαλες ανάποδα? Δε γίνεται νομίζω :worry: αλλά ας πει καλύτερα κάποιος που ήδη έχει τέτοιο splitter, ε?
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες PSTN γραμμή, θα ήταν πιο πιθανό το πρόβλημα να αποδωθεί σε κακό φίλτρο. Τώρα όμως που έχεις ISDN, τα δεδομένα φτάνουν σε ψηφιακή μορφή στο netMod, οπότε αν το φίλτρο είχε πρόβλημα, γενικώς το netMod δεν θα δούλευε ή θα είχες προβλήματα και στη φωνή.

 

Μήπως πράγματι το FAX έβγαλε πρόβλημα μαζί με την εγκατάσταση του ADSL;

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ποιος να βοηθήσει; Γιατί δεν επικοινωνείς με τον ΟΤΕ να σου πουν στα σίγουρα τι παίζει; Αν κάποιος ξέρει, αυτός θα είναι ο ΟΤΕ. Δυστυχώς, το πιθανότερο θα ισχύει αυτό που σου λέει στο website του ΟΤΕ...
Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Θα βαλεις το ακολουθο ΑΤ command και θα παιξει κανονικα το modem σου με την HOL:

 

AT&F+MS=V90

 

η

 

AT+MS=V90

 

Ειχα και εγω Microcom και τελικα εμαθα πως το συγκεκριμενο modem παρουσιαζει ασυμβατοτητα με τον εξοπλισμο που χρησιμοποιει η HOL. Με τις πιο πανω εντολες θα συνδεθει ευτυχως :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...