Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανες release/renew το ip σου ? :worry:

Σε βγάζει τελείως ή απλά αργεί να ανοίξει η σελίδα? :worry:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xraysr0x (25 Φεβ. 2004 , 20:16)

 

Έκανες release/renew το ip σου ? :worry:

Σε βγάζει τελείως ή απλά αργεί να ανοίξει η σελίδα? :worry:

 

ne to ekana release/renew (aplos argi na ani3i i selida ) :blink:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα....

 

Η Cyta κάνει κάποιες εργασίες πάνω στο δίκτυο της (βλέπεις θέλει να προσθέσει στις υπηρεσίες της DSL για 384/512/640/1000/1500ΚΒ) για αυτό και μερικές φορές ίσως να είναι αργό...

 

Αν σε καμιά δυο τρεις μέρες, το πρόβλημα υπάρχει ακόμη, κοίταξε τις συνδέσεις των συρμάτων και κοίταξε μπας και υπάρχει κάποιο σύρμα φθαρμένο.

Και, δοκίμασε να κάνεις uninstall την κάρτα ETHERNET από τα Devices και να την ξανακάνεις Install...

Link to comment
Share on other sites

PEdia skefteme na valo dsl epitelous!

Exo omos to eksis provlima... Afta pou exo diavasi gia ta diafora modems ine ligo ...pros aofigi.. ekos apo kapia Zyxel an den kano lathos...

 

Vevea exo di kai dio cisco (ena soho kai ena 8xx) ti lete esis aksizoun ta extra euro gia na exo to kefali mou isixo?

 

ps:exo proigoumeni empiria me cisco kai ime UPER-efxaristimenos!

 

ps2:Oi vlakes tou ote stin argiroupoli den exoun dsl gia isdn kentro alla mono gia pstn!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ripper_gr (25 Φεβ. 2004 , 22:58)

 

PEdia skefteme na valo dsl epitelous!

Exo omos to eksis provlima... Afta pou exo diavasi gia ta diafora modems ine ligo ...pros aofigi.. ekos apo kapia Zyxel an den kano lathos...

 

Vevea exo di kai dio cisco (ena soho kai ena 8xx) ti lete esis aksizoun ta extra euro gia na exo to kefali mou isixo?

 

ps:exo proigoumeni empiria me cisco kai ime UPER-efxaristimenos!

 

ps2:Oi vlakes tou ote stin argiroupoli den exoun dsl gia isdn kentro alla mono gia pstn!!!

 

 

και τα δυο cisco ειναι παρα πολυ καλα , οπως ειπες θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο , στα προτεινω οπωσδηποτε!! δεν θυμαμαι τιμες αλλα αξιζει να δωσεις εξτρα ευρω γιατι ειναι και ασφαλες routers ;)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

any ideaz?

 

hmmm exobalei tellas DSL 384 me moden xpresslink (SIEMENS) k spliter k windows XP. to problem einai oti kathe fora pou xtupaei to tilefono mou kanei drop (disconnect) :o !!! exo ton spliter me to tilefono mazi k exo k alli mia siskevi tilefono moni tis xoris tpt. hmmmm k kati allo to PSTN to kanali (tilefonias dld) mou kanei polla parasita ... y iz dis?

 

;d

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη συσκευή συνδέεται στον ΟΤΕ μέσω μικροφίλτρου ή παίρνει παράλληλα με την πρώτη συσκευή μετά το splitter? Αν την συνδέεις στη γραμμή του ΟΤΕ χωρίς μικροφιλτρο, εκεί έχεις πρόβλημα!
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω προλαβαίνεις τον ΟΤΕ της γειτονιάς σου να πάρεις ένα φίλτρο για την δεύτερη συσκευή! :)
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

απλά βγάλε εκείνη τη συσκευή και δοκίμασε αν πάλι πεφτει η γραμμή. Αν και στην Αγγλία δεν είναι απαραίτητο το μικροφίλτρο όπως έχω δει, ίσως στην Ελλάδα είναι διαφορετική η υλοποίηση του δικτύου ή/και μπορεί να φταίει και η συσκεύ σου. Τα παράσιτα τα έχεις και στην άλλη συσκευή; (αυτή που παίρνει απο το μικροφίλτρο)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΚΡΥΨΗ-ΕΝΦΑΝΙΣΗ

FΑΧ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ-ΩΡΑ-ΚΑΙΡΟ....

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ

 

''ΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΧΡΕΩΣΗ, ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ''

 

π.χ. 1η ΕΤΑΙΡΙΑ, ΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΚΙΝΗΤΟ 30'' ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΧΡΕΩΣΗ ΤΟ 1 ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΧΡΕΩΣΗ 0,200ε ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ 0,200ε

 

2η ΕΤΑΙΡΙΑ, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΛΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΧΡΕΩΣΗ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ 0,100ε

 

ΑΡΑ ΟΣΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΧΟΥΝ Ε/Χ ΜΑΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΩΤΣΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

ne ne k apo tis 2 siskeves perno parasita ... auto den me kaiei k polu pros to paron ... auto pou den mporo na katalabo einai giati kobei to internet ... diladi peftei h grammi kanonika molis xtupaei to tilefono k to sikono :s tespa erxonte oi POTEtzides simera .... gia oume -_0
Link to comment
Share on other sites

Μια τραγελαφική ιστορία

 

Μετά απο μερικές αποτυχημένες προσπάθειες να πάρω τις απαραίτητες πληροφορίες από το 134 είπα να πάω σε κανά ΟΤΕτζίδικο.

Πήγα σήμερα σε OTEShop και ο πωλητής ήταν Αλβανός! Καταλάβαινε με δυσκολία τι του έλεγα και απαντούσε άλλα αντί άλλων...

 

Διάλογος...

 

- Μπορώ να διακόψω όποτε θέλω το πάγιο της ADSL στον ΟΤΕ; Επειδή θα πάω στρατό σε κανά 6μηνο

- Α δε ξέρω! Δε μου έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο! Άλλωστε δε συμφέρει! θα χρεωθείς τόσα λεφτά για να βάλεις ADSL. Τόσα η εγκατάσταση, τόσα η ενεργοποίηση, τόσα το modem...

- Μα την εγκατάσταση θα την κάνω μόνος μου και το modem θα μου μείνει για μετά το στρατό...Μόνο την εγκατάσταση θα ξαναπληρώσω!

- Ε και; Και πάλι δε συμφέρει! ( Σημ. 12 πάγια ADSL είναι φθνότερα από την εγκατάσταση κατά τον πωλητή λοιπόν! )

- Τέλοσπαντων, αν κάνω αίτηση πότε να υπολογίζω στην ενεργοποίηση;

- Κοίταξτε, καλύτερα να μη βάλετε ADSL γιατί αφού θα πάτε στρατό σε 6 μήνες μπορεί να μη προλάβετε!

- Τι εννοείτε; 12 μέρες το πολύ μου είπαν στο 134, και μάλιστα υπάρχει και ελεύθερο port στην περιοχή μου

- (Χαμογελώντας ) Τι λέτε τώρα; Ένα μήνα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ (το τόνισε αυτό ) θα σας πάρει ακόμα και αν υπάρχει πόρτα στην περιοχή. Ξέρω και άτομα που περιμένουν 3 μήνες!

- Μια τελευταία ερώτηση... μήπως υπάρχει κάποιος τιμοκατάλογος με τα modem που προσφέρει ο ΟΤΕ;

- Όχι!

 

Κάπως έτσι έγινε! ΕΛΕΟΣ! Και για να καταλάβετε και το IQ του πωλητή, κάπου μέσα στο διάλογο ειπώθηκε και το εξής:

 

- Το πάγιο στην ADSL πληρώνεται προκαταβολικά; Αν κάνω διακοπή μου επιστρέφονται τα χρήματα στον επόμενο λογαριασμό;

- Μπα μην ανησυχείτε! Τους παίρνει 3-4 μήνες μέχρι να πάρουν χαμπάρι και να αρχίσουν να χρεώνουν πάγιο. Δε σας συμφέρει να βάλετε! (αυτό και αν καταρίπτει κάθε λογική !)

- Ε ωραία, αφού δε προλάβουν να με χρεώσουν ακόμα καλύτερα! (με ελαφρώς χαμογελαστό ύφος από μένα )

- Μπα φυσικά και θα τα πληρώσετε! ΟΤΕ είναι αυτός! θα σας βρει! (λες και έκανα έγκλημα!! ) και τα 10 Ευρώ με τον καιρό γίνονται 1000! (ήθελα να ήξερα τι ληγμένα είχε φάει στην Αλβανία, ποια 10 ευρώ και ποια 1000;;; Αύριο θα δοκιμάσω αλλού την τύχη μου ...)

 

:mad: :mad: :mad:

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

e kai meta einai na mhn trelenesai?sthn ellada pou zoume (giati tha epistrepsw oristika ioulio)afta simbainoun.

aidws argeioi

katse na plhrwsei kai to prostimo sthn ee gia tis times pou xei sto dsl kai meta tha parei apo thn aithiopoia ipalilous.re de ksanabazw ote pote pote pote

Link to comment
Share on other sites

σε κάποιο thread έχει ξαναειπωθεί αλλά ας το πούμε και εδώ...

 

ο ΟΤΕ είναι ίσως η μοναδική ΔΕΚΟ η οποία μπορεί να βγεί απο το λήθαργο του δημοσίου και κάποια στιγμή να παράγει προηγμένο τεχνολογικά έργο αλλά με τέτοια βήματα που περιγράφονται και με άλλα που έχουμε δει κατά καιρούς καταρίπτονται τα πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται οταν μπλεκονται δημοσιοι υπαλληλοι και νεες τεχνολογιες.Ενα απεριγραπτο μπαχαλο... :mad: Εγω εδω και 2 μερες εχω μιλησει με τους οτετζηδες πανω απο δεκα φορες γιατι δεν μπορω να συνδεθω(προβλημα μοντεμ) και εχω ακουσει δεκα διαφορετικες απαντησεις.

Ενα μικρο παραδειγμα;Παιρνω προχθες για να ρωτησω αν εχει ενεργοποιηθει η DSL και αφου με διαβεβαιωσε ο υπαλληλος οτι ολα ειναι ενταξει(οντως ειχε γινει ενεργοποιηση) και οτι μπορω να μπω κανονικα,μετα απο μιση ωρα με παιρνει μια κοπελα απο τον πΟΤΕ για να μου πει οτι η αιτηση μου προχωραει!!! :eek:

Οταν της ειπα οτι πριν απο λιγο μιλησα με εναν υπαλληλο και μου ειπε οτι η DSL ενεργοποιηθηκε και μετα απο μια μικρη παυση απο μερους της (εκπληξη;) τοτε μου ειπε το καλο - Ε,εγω απλα πηρα για ενημερωση :p

Τωρα επειδη πλεον ολα τα περιμενω,βλεπω σε κανα μηνα να με παιρνουν παλι τηλεφωνο για να μου ανακοινωσουν με χαρα οτι η συνδεση μου ενεργοποιηθηκε :p :D :lol: :up:

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petros dimoulas ΑΡΑ ΟΣΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΧΟΥΝ Ε/Χ ΜΑΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΩΤΣΟΥΣ.

Δυστυχώς έτσι είναι, έχεις δίκιο...

Αλλά όσο περνάει ο καιρός, όλο και περισσότερες εταιρίες εισάγουν ελάχιστη χρέωση... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι δεν υπάρχει τρελή οικονομική ευχέρια έχω την εξής απορία. Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιο μοντέλο της Alcatel δίνει ο ΟΤΕ; (65Ε + ΦΠΑ μου είπαν). a) Είναι εκείνο το μοντέλο που αναβαθμίζεται από Home σε Pro;

 

b) Αν ναι, ποιο να προτιμήσω το Alcatel (κάνοντας το Pro) ή το Zyxel 650R ; Και αν μπορείτε εξηγείστε και τους λόγους.

 

Σημείωση: Με ενδιαφέρει να γίνει μέσω Ethernet και η γραμμή είναι PSTN.

 

Σημείωση 2: Έχω φέρει από την Αγγλία το εξής router (μόνο router): SMC Barricade 7004BR το οποίο όμως το χρησιμοποιούσα σε cable network . c) Ξέρετε αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ADSL ; d) Επίσης έχω και ένα hub της Linksys που χρησιμοποιούσαμε παλιότερα. Δε θυμάμαι μοντέλο...είναι διαφορετικά τα hubs για DSL και Cable;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει κάποιες από τις ερωτήσεις!

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γνωριζω ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο,χτες αγορασα απο Oteshop το Alcatel 530 με 57€

Ειναι για PSTN και υποστηριζει Ethernet.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Σωστά όσα λέτε, για αυτό αν οι κλήσεις σας είναι τόσο μικρές πάρτε εταιρία χωρίς ελάχιστη χρεώση.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στον ΟΤΕ κάτω στο χωριό υπάρχέι ένας υπάλληλος που πραγματικά γνωρίζει από νέες τεχνολογίες και μπορεί να εξυπηρετήσει.

Στην Αθήνα άστο, δεν ξέρεις που θα πέσεις. Αυτά βλέπω και σκέφτομαι να πάω στη Vivodi, αλλά και εκεί δεν τον γλιτώνω τελείως από ότι κατάλαβα από διάφορα posts.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...