Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομιζω οτι ο Καφετζοπουλος θα βοηθησει σε κατι.Ετσι κι αλλιως ο πΟΤΕς δεν μασαει απο καμια κυβερνηση.

Στο θεμα μας τωρα,ο μονος τροπος για να τους πιεσεις ειναι να παιρνεις καθημερινα τηλεφωνο να ρωτας,σ'εμενα οταν εκανα την αιτηση μου ειχαν πει το κλασσικο 12ημερο αλλα τελικα την 8η μερα με ειχαν συνδεσει :up:

Επισης δεν ξερω αν εχεις ηδη συνδεδεμενο modem και απλα περιμενεις να αναψει το λαμπακι αλλα παιζει ακομα και η πιθανοτητα να εχει ενεργοποιηθει η DSL σου και να μην το ξερεις.

Αυτο στο γραφω γιατι το αντιμετωπισα οταν με ενεργοποιημενη πλεον DSL με πηραν τηλεφωνο την αλλη μερα για να μου πουν οτι η αιτηση μου προχωραει κανονικα :eek:

Πανω απ'ολα ομως μην ξεχνας οτι εχεις να κανεις με δημοσιους υπαλληλους με οτι αυτο συνεπαγεται.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχως τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα σ'αυτην την περιπτωση γιατι θα πρεπει να περιμενεις να ερθουν πρωτα.

Παντως εγω στη θεση σου θα επελεγα να αγορασω μονος μου το modem ετσι γλυτωνεις και το νταβατζιλικι του Οτε που χρεωνει την εγκατασταση 50€

Εχεις δοκιμασει να καλεσεις στο 8011167700;

εμενα τουλαχιστον μου φανηκαν πιο εξυπηρετικοι και οτι ξερουν δυο πραγματα παραπανω σε σχεση με τους αλλους.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

ειχα ακουσει περσι για εναν κωδικο, που τον βαζεισ στο καρτοτηλεφωνο, και αυτο μετα χτυπαει!

 

ξερει κανεις τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά χαρά!

Έβαλα vivodi dsl. Μου έφεραν το zyxel 630-13 (usb) γιατί έχω isdn. Θέλω να συνδέσω το modem σε μηχάνημα με linux suse 8.2 pro 2.4.20 kernel.

Απορίες:

 

1. είναι απαραίτητοι οι drivers; (μάλλον ναι ε;)

2. Ξέρετε κανένα φτηνό modem που να "παίζει" καλά (σωστά) σε linux?

 

Ευχαριστώ

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχουν απενεργοποιήσει πια αυτή τη δυνατότητα στα καρτοτηλέφωνα. Μπορείς να δεις εδώ που έχει συζητηθεί εκτενέστερα...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=203670#post203670

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ktselios ( 9 Μάρ. 2004 , 17:28)

 

Παιδιά γειά χαρά!

Έβαλα vivodi dsl. Μου έφεραν το zyxel 630-13 (usb) γιατί έχω isdn. Θέλω να συνδέσω το modem σε μηχάνημα με linux suse 8.2 pro 2.4.20 kernel.

Απορίες:

 

1. είναι απαραίτητοι οι drivers; (μάλλον ναι ε;)

2. Ξέρετε κανένα φτηνό modem που να "παίζει" καλά (σωστά) σε linux?

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Basika ekanes m@l@kia pou pires usb modem, ean epernes ethernet den 8a xreiazosouna drivers ka8ws 8a to anagnwrise monos tou.

 

Prin psakseis gia drivers, dokimase me to kppp na testareis ean anagnwrizei to modem.Ean to vrei kalws.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω το jetspeed 500,ethernet connected με το τελευταιο firmware και δεν μπορω να βρω πως μπορω να κανω port forwading.

Ποιο συγκεκριμενα: Εχω το winmx και θελω να κανω primary connection αλλα δεν μπορει να γινει γιατι μπορει η ip του jetspeed να ειναι 63.120.34.34 πχ αλλα το pc εχει ip 192.168.1.10 (local lan). Υπαρχει μια επιλογη στο jetspeed που δηλωνεις οτι μπορει να κανει port forwading δηλαδη οταν καποιος στελνει κατι στο 63.120.34.34 το router να το στελνει στο 192.168.1.10 Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕ ΕΜΑΣ.

Η TELEDOME ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΩΝΕΙ ΤΑ ΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΕΠΤΟ ΑΝΑ SEC ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΛΕΠΤΟ.

 

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΑΚΟΚΟΥΘΗΣΟΥΒ

 

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια ρε παιδια.Οταν δινω εντολες ΑΤ στο netmod configuration manager και μετα βγαινω παβουν να ισχιουν οι εντολες που εδωσα(π.χ)ενεργοποιω τιν μονιμη πολυκαναλη 128,δηλαδη να χρησιμοποιω και τα δυο καναλια αλλα οταν βγαινω ερχεται σε deafult κατασταση
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε οταν τελειωσεις με τις εντολες να δωσεις

ΑΤ&0

ATS15=0

για να αποθηκευσεις τις αλλαγες στο ενεργο προφιλ του νετμοντ. (Αν και νομιζω οτι αν δεν εχεις 128 συνδεση δε θα δουλεψει η χρηση και των δυο καναλιων, δεν ειμαι και σιγουρη)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

εχω 128 συνδεση αλλα οταν ενεργοποιω την μονιμη πολυκαναλη παταω εφαρμογη,αλλα οταν βγαινω και μετα ξαναμπαινω ειναι παλι στα ιδια,ασε που μερικες φορες δεν μπορω να δωσω καν εντολες ΑΤ
Link to comment
Share on other sites

ναι ξερω... faults detected while transferring data, ετσι;

δοκιμασε να το δωσεις με εντολες ΑΤ και να κανεις αποθηκευση στο ενεργο προφιλ. Δοκιμασε να δωσεις και στο extra setting το ΑΤΒ0. Δεν μπορει, κατι θα δουλεψει!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ακριβως τι γινεται.Ανοιγω τον manager και στην καρτελα συνδεσεις επιλεγω την μονιμη πολυκαναλη παταω εφαρμογη και οταν βγαινω και ξαναμπαινω ειναι ξανα επιλεγμενη η 64.Τωρα το πηρα το μοντεμ,μηπως πρεπει να κανω και κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

κατω δεξια στην οθονη που σου βγαζει εκεινο το καραγκιοζακι που αναβοσβηνει (πρεπει να στο βγαζει λογικα) δωσε στο extra setting ΑΤΒ0. Μπορει να συγκινηθει ετσι. Η δοκιμασε να δωσεις το ΑΤΒ0 με εντολες ΑΤ και να το αποθηκευσεις οπως σου ειπα πριν. Αυτα με τις καρτελλες να σου πω δεν μου λειτουργησαν καθολου (τις χρεωσεις ας πουμε μονο με εντολες ΑΤ δεχεται να μου τις δειξει στη Usb και στα τηλεφωνα μονο με απο το πληκτρολογιο των τηλεφωνων!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΣΟΥ ειπα και ενα ευχαριστω που ασχολεισαι.Ευχαριστω.Κατι αλλο,εντολες ΑΤ τις δινω απο τις ιδιοτητες του μοντεμ και οχι απο τον manager γιατι δεν μου τις παιρνει
Link to comment
Share on other sites

στις παιρνει νομιζω αλλα δεν βλεπεις τι γραφεις (ειναι μια εντολη που τις κανει ορατες αλλα μου διαφευγει). Αν πατησεις στα τυφλα μια εντολη ας πουμε το ΑΤS89=4 που ειναι για τη χρεωση, δε θα δεις τι γραφεις, αλλα θα παρεις απαντηση οκ. Σιγουρεψου μονο οτι τις δινεις με αγγλικα και κεφαλαια (μια και δε βλεπεις τι γραφεις).

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος makis greekpain (15 Μάρ. 2004 , 01:26)

 

Βοηθεια ρε παιδια.Οταν δινω εντολες ΑΤ στο netmod configuration manager και μετα βγαινω παβουν να ισχιουν οι εντολες που εδωσα(π.χ)ενεργοποιω τιν μονιμη πολυκαναλη 128,δηλαδη να χρησιμοποιω και τα δυο καναλια αλλα οταν βγαινω ερχεται σε deafult κατασταση

 

 

Η καλύτερη λύση για να δίνεις εντολές AT είναι το hyperterminal tvn windows! Αυτό χρησιμοποιώ εδώ και 3-4 χρόνια. Μάλιστα όταν δεν υπήρχε ο netmod configuration manager είχα ρυθμίσει 2-3 netmod γνωστών με εντολές AT τις οποίες είχα μάθει απ' έξω :p Πριν ανοίξεις το hyperterminal θα πρέπει να βρεις σε ποια COM PORT είναι συνδεδεμένο το netmod σου. Για αυτό θα πας στον Πίνακα Ελέγχου/Modem , θα βρεις το netmod και θα πατήσεις το πλήκτρο ιδιότητες και στην καρτέλα γενικά θα σου βγάλει σε ποια COM PORT είναι συνδεδεμένο το netmod ( π.χ. COM2 ) . Μετά κλείνεις αυτά τα παράθυρα και πας Έναρξη/Προγράμματα/Accessories ( δεν θυμάμαι το μενού στα ελληνικά γιατί τώρα έχω αγγλικά windows ) /Επικοινωνίες/Hyperterminal . Δίνεις ένα όνομα στην σύνδεση και μετά επιλέγεις Άμεση σύνδεση με COM ( επιλέγεις σε ποια COM PORT είναι το netmod σου ) . Ταχύτητα σύνδεσης βάζεις 115200. Μετά πατάς OK και δίνεις τις εντολές. Για να αποθηκευτούν μόνιμα στην μνήμη του netmod δίνεις:

 

at&w0

ats15=0

atz

 

Για να έχεις μόνιμα 128 σου προτείνω να βάλεις την εντολή στις ιδιότητες του modem από τον πίνακα ελέγχου. Η εντολή αυτή είναι atkas0b0 . Αν θέλεις να ενεργοποιείται το δεύτερο κανάλι με τον όγκο των δεδομένων που κατεβάζεις δίνεις atb0.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimavagianos Χωρίς να θέλω να κάνω γκρίζα διαφήμιση τέτοια είναι η ACN. Φιλικά,

Συμφωνώ μαζί σου και σίγουρα δεν είναι γκρίζα διαφήμιση αυτό που λες...

Να συμπληρώσω για άλλες 2 παρόμοιες εταιρίες, χωρίς ελάχιστη χρέωση, την Web και την Telecom plus.

Link to comment
Share on other sites

Thelo na sas kano mia erotisi!!!Exo isdn kai thelo na kano fragi yperastikon k kinhtvn.Epeidei omws exo kai enallaktiko thn Tellas moy eipan : Kano thn fragh apo ton ote,

kano etisi ston ote gia na moy vgalei thn proepilogi forea(diladi na kalw mso Tellas alla na min vazo to 1738) kai exo etsi fragi yperastikon kai kinitwn!!Alla.........an tyxon patiso thn epilogi 1738,Spaei aytomata i fragi!! :o :o

 

Den yparxei tropos meso toy netmod na kano monos moy fragi sta noymera

 

69******

173869********

 

kai kati akoma yparxei mipos kamia syskeyoyla poy na kanei aythn thn doyleia kai na mpainei sto netmod???

 

 

Eyxaristo!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...