Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μεταφορά από απλή συσκευή σε ISDN και το αντίστροφο, θα πρέπει να δηλώνετε και κωδικό παρκαρίσματος (όταν η μεταφορά γίνεται μεταξύ αναλογικών δεν υπάρχει πρόβλημα, όταν όμως πάει από αναλογική σε ISDN συσκευή χρειάζεται να δηλώσετε κωδικό) έστω για ευκολία το 1.

Για παρκάρισμα: *19*1#

Για ανάληψη κλήσης: #19*1# (όπου στη θέση του 1 μπορεί να μπει οποιοσδήποτε αριθμός της αρεσκείας σας).

Για παρκάρισμα και ανάληψη κλήσης από ISDN συσκευή, ακολουθείστε τις οδηγίες της και προσέξτε να δηλώσετε τον ίδιο κωδικό "κ" που δίνετε στα αναλογικά μέσω της εντολής *19*κ#

 

Το πρόβλημα αυτό παρουσιάζεται γιατί όταν γίνεται μεταφορά μεταξύ αναλογικών θυρών ή από ή προς αναλογική θύρα, η σκέτη εντολή *19# δίνει κάποιον default κωδικό παρκαρίσματος στην κλήση τον οποίο όμως θα πρέπει να τον γνωρίζετε για να επαναφέρετε την κλήση σε ISDN τερματικό (εγώ δεν έχω καταφέρει ακόμα να μαντέψω ποιον κωδικό δίνει αυτόματα το ΤΑ του Netmod...)

 

Τέλος πάντων, αυτός είναι ο τρόπος για σίγουρη μεταφορά κλήσης μεταξύ αναλογικών και ISDN συσκευών... Μέχρι πρότινως πολλοί φίλοι που έχουν ISDN και χρησιμοποιούσαν την απλή εντολή *19#, νόμιζαν ότι δεν γίνεται μεταφορά από αναλογική θύρα σε συσκευή του S-bus. Κι όμως απ'ότι φαίνεται γίνεται. Πάντως καλό θα ήταν η Ιντρακόμ να λέει στο εγχειρίδιο τον default κωδικό του ΤΑ (της αναλογικής θύρας δηλαδή) ώστε να γλιτώνουμε μερικά πλήκτρα στην πληκτρολόγηση των εντολών...

 

Ελπίζω να βοήθησα,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον το θεμα με τα δημοσιας χρησης τηλεφωνα εχει ως παρακατω:

  • Οι ενναλακτικοι φορεις μπορουν και ξεκινουν την χρεωση, στελνοντας εναν DTMF τονο (A ή C) και δεν χρησιμοποιουν (ουτε μπορουν βεβαια) τους παλμους χρεωσης του ΟΤΕ.
  • Η χρεωση στην συνεχεια ειναι και βεβαια χρονοχρεωση.
  • Το κερματοτηλεφωνο που δεν εχει την δυνατοτητα να "διεγερθει" απο τον τονο αυτο και λειτουργει μονο με παλμους χρεωσης δεν μπορει να δουλεψει υπο κανονικες συνθηκες.
  • Μπορει να δουλεψει ομως με ενα Dialer το οποιο δημιουργει παλμους χρεωσης εχοντας ερεθισμα τον τονο.

Οπως ισως γνωριζει και ο telePS, στην Πάτρα η PayphoneNet LTD κατασκευαζει τετοια dialer με τα οποια λειτουργουν ολα τα κερματοτηλεφωνα της με Tellas ή Vivodi.

Για περισσοτερες πληροφοριες επικοινωνηστε μαζι μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έχει κανείς καμμιά άποψη για το ποιά κάρτα προπληρωμένη ( χρονοκάρτα ή οτιδήποτε άλλο ) με συμφέρει για κλήσεις σε δορυφορικό τηλέφωνο ... ?

 

συγγενικό μου πρόσωπο ταξιδεύει ανα τους ωκεανούς και η επικοινωνία με το δορυφορικό τηλέφωνο του πλοίου είναι πανάκριβη ...

 

ενδεικτικά αναφέρω χρονοκάρτα του ΟΤΕ των 25€ + 5€ δώρο κράτησε 8 λεπτά .... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος through ( 1 Απρ. 2004 , 17:27)

 

Γιατί να μη μετέχεις; Αφού για όλους λέει πως ισχύει!

 

Μπερδεμένο πάντως ακούγεται, όπως και οι χρεώσεις των περισσότερων εναλλακτικών βέβαια. Καλό θα ήταν να ανεβάσει στο site της η Lannet κάποιο αναλυτικό ενημερωτικό φυλλάδιο. Πάντως με μια πρώτη ματιά είναι λίγο άδικο να εξισώνει τους 80 με τους 400 πόντους και τους 401 με τους 1400 κλπ κλπ

 

Κάλεσα στο 8001111780 κατά τις 11 το βράδυ(!!!) και μου είπαν ότι το site θα είναι διαθέσιμο την επόμενη βδομάδα, όπως μου είπαν από το customer service. Οι ενεργοί πελάτες θα λάβουν ένθετο στο λογαριασμό Μαρτίου.

Link to comment
Share on other sites

acn με κλειστά μάτια.

 

Είμαι μαζί τους απο Οκτώβριο 2003 με 384άρα σύνδεση και Siemens μοντεμ και dslam.

 

Κανένα πρόβλημα, ταχύτητα φουλ 47-48 στο κατέβασμα, καλή εξυπηρέτηση ακόμα και σαββατοκύριακα και γενικά downtimes πολύ πολύ λίγα. Απο τα downtimes στο browsing δεν έχω δεί ποτέ κόλλημα και μόνο 2-3 φορές ο μαιλ σερβερ τους είχε πρόβλημα για 10 λεπτά την κάθε φορά.

 

Την Συστήνω και νομίζω ότι έιναι πολύ καλή και οικονομική λύση. προσφέρει και webmail, που είναι καλό αν αλλάζεις υπολογιστές, ταξιδέυεις ή απλά θές να δείς τα προσωπικά σου μηνύματα απο την δουλειά και δεν σου δίνουν Pop3 access.

 

Για την vivodi θα έλεγα ότι αξίζει μόνο αν δεν σου βάζει ο ΟΤΕ ΑΡΥΣ οπότε πέρνεις το φουλ πακετο και αποφευγεις νταβατζιλίκια.

 

Θα 'ηθελα ο φίλος deos που απλά λέει ACN/Vivodi χάλια και οι δλυο να μας πεί το γιατί, καλό θα ήταν ότι αρνητικό έχιε να το ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Aek21r ( 9 Απρ. 2004 , 16:39)

 

http://www.tellas.gr h des sto forum gia tellas h kane anazhthsh kalo einai na mhn anoigoun askopa themata

 

 

Εψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα! Στο site του ΟΤΕ για την χρονοκάρτα δεν αναφέρει πουθενά χρεώσεις προς ενναλακτικούς φορείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σε βοηθησει το παρακατω...

 

Χρέωση

 

-Aστικές συνδιαλέξεις: Ένας παλμός χρέωσης ανά 60 δευτερόλεπτα όλες τις μέρες και ώρες της εβδομάδας (ενιαία χρέωση)

-Υπεραστικές συνδιαλέξεις: Ένας παλμός χρέωσης ανά 24,9 δευτερόλεπτα όλες τις μέρες και ώρες της εβδομάδας (ενιαία χρέωση)

-Λοιπές κλήσεις (πλην αστικών και υπεραστικών)

Ακολουθείται ο ρυθμός χρέωσης των τηλεφωνικών συνδέσεων των αναλογικών κέντρων

 

Η τιμή παλμού χρέωσης συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. είναι:

0,032 €

 

Τα 211 γενικα απο τον ΟΤΕ θεωρουνται αστικα. Ομως εσυ βρισκεσαι Κομοτηνη και αποκλειεται να εχει κομβο εκει η Tellas, οποτε χρεωνεσαι σαν υπεραστικο. Αρα μπορεις να υπολογισεις.

 

Δοκιμασε με μια μικρης διαρκειας κλησης για του λογου το αληθες.

 

Α τελος πρεπει να εχεις κανει καποιο λαθακι στο νουμερο γιατι ειναι 11 ψηφια :!:

 

Μηπως εννοεις το 2111805000; ;)

 

Παλι edit: Υπαρχει και ο 8015005000 που ειναι διαθεσιμος για ολη την Ελλαδα με αστικη χρεωση, ομως δεν ξερω αν μπορει η χρονοκαρτα να καλεσει 801 νουμερα..

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Ναι έκανα λάθος. Το νούμερο είναι 2111805000. Έστω ότι η κλήση θεωρείται υπεραστική, τις κυριακές λόγω προσφοράς του ΟΤΕ θα είναι αστική η χρέωση;

Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει, διαφορετικά θα περιμένω μέχρι την κυριακή για να μάθω... :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και Χριστος Ανεστη.

 

Εχω μια ερωτησουλα...

Διαθετω μια 128isdn γραμμη και ενδιαφερομαι να μοιρασω την προσβαση του ιντερνετ σε 2 Pc.

θα πρεπει (εκτος απο τις καρτες δικτυου) να παρω isdn switch ή μπορω να κανω την δουλεια μου και με ενα απλο hub? :o :rolleyes:

Και αν ναι θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας.

 

Ευχαριστω.

 

φιλικα

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι porcupine, με ένα απλο Hub θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα. Το switch θα χρειαζοταν αν οι υπολογιστες ηταν περισσοτεροι και μονο για να μοιραζεται μια τυχον υψηλη κινηση καλυτερα σε ολους.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα! οποτε και με ενα απλο cross καλωδιακι κανω και παλι την δουλεια μου το ιδιο ευκολα...

Σε ευχαριστα παρα πολυ.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι και ενα router (ειτε isdn ειτε μεικτο isdn-dsl ωστε να το χρησιμοποιησεις και αργοτερα).Σε διαφορετικη περιπτωση μαλλον θα μπαινει μονο ο ενας καθε φορα στο νετ και οχι οι 2 ταυτοχρονα...... :!:
:tease:
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να το σκασω μεταξυ των 2 Pc Με cross καλωδιακι οπως κανω με την dsl στο σπιτι μου αυτη την στιγμη χρησιμοποιωντας το internet connection share των xp.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πώς μπαίνει σε ΟΤΕ (εξερχόμενων διεθνών κλήσεων εννοείται)... πρέπει να πάρω στο "παρακαλώ περίμενετε μερικά χρόνια" κοινώς το 134?
Link to comment
Share on other sites

Χρέωση

 

Φραγή εξερχόμενων κλήσεων

Για κάθε ενεργοποίηση Ατελώς

Μηνιαίο τέλος ανά τηλεφωνική σύνδεση 2,93 €

 

 

καλά χρεώνουν την φραγή? είναι σοβαροί?????

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (3.42.1) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από indigo

Καλημέρα,

 

έχει κανείς καμμιά άποψη για το ποιά κάρτα προπληρωμένη ( χρονοκάρτα ή οτιδήποτε άλλο ) με συμφέρει για κλήσεις σε δορυφορικό τηλέφωνο ... ?

 

συγγενικό μου πρόσωπο ταξιδεύει ανα τους ωκεανούς και η επικοινωνία με το δορυφορικό τηλέφωνο του πλοίου είναι πανάκριβη ...

 

ενδεικτικά αναφέρω χρονοκάρτα του ΟΤΕ των 25€ + 5€ δώρο κράτησε 8 λεπτά .... :cry:

 

Koita kai kapoion enallaktiko forea. Oi sindeseis me simvolaio se enallaktikous ehoun sinithos kaliteres times apo tis propliromenes kartes!

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...