Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρε παιδιά! Κάνω ping στο Command Prompt και βγαζει Request Timed Out !!

Τι σημαίνει αυτό; Συμβαίνει κάτι;;Δεν επικοινωνεί το μοντεμ με τον υπολογιστή; Να παίζει κανένα πρόβλημα με την κάρτα δικτύου; Από ότι ξέρω το συγκεκριμένο μοντεμ δεν θέλει καμια ιδιαίτερη ρύθμιση! :confused: (Φυσικά και δε συνδέομαι!!!! :p )

Το ΙΡ 192.168.1.1 είναι το ίδιο για όλα τα μόντεμ;;

Link to comment
Share on other sites

δε σου βγαζει τιποτα αλλο στη σελιδα?? μονο το error?? εχει μια slide bar και εκει επιλεγεις το μοντελο του μοντεμ σου..select a model name..και μετα σου βγαζει τι υπαρχει για το μοντεμ σου..προσοχη εχει και drivers για Mac αλλα και για windows..δεν ειναι τιποτα θα το βρεις..
Link to comment
Share on other sites

Παίδες βλέπω ότι αρκετοί λένε ότι η Vivodi πιάνει καλύτερες ταχύτητες με γραμμή Vivodi, οπότε έχω τις εξής ερωτήσεις:

 

1) Για να εγκαταστήσω γραμμή Vivodi θα μου κοστίσει παραπάνω η εγκατάσταση από το να χρησιμοποιήσω την υπάρχουσα ΟΤΕ γραμμή;

 

2) Επίσης αν βάλω γραμμή Vivodi θα είναι και τηλεφωνική γραμμή; (με splitter)

 

 

Ευχαριστώ! :)

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις γραμμή από τη Vivodi θα είναι μόνο για ADSL και όχι για τηλεφωνικές υπηρεσίες.

 

Εγω έχω ADSL από τη Vivodi από τον Ιούλιο και όλα πάνε μια χαρά μέχρι τώρα! Κανένα σχεδόν παράπονο!

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν ριχνετε μια ματια σε οσα εχουν γραψει οι φιλοι στο dsl topic της Vivodi?

δειτε και το site της ιδιας της εταιρειας που δινει τις απαραιτητες πληροφοριες.

 

Φιλικα

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω , νομιζω οτι θα σε καλυψει :)

 

Αν οχι, go on :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος skiabox (22 Ιαν. 2004 , 20:11)

 

kala alla nomizo oti i 'diki' tis kalipsi einai gia gelia.

 

 

Από ότι λέει στο site της καλύπτει την περιοχή μου.

 

Πάντως λέω τελικά να καταλήξω σε ACN 256KB + OTE...που από ότι κατάλαβα πρέπει να είναι η πιο οικονομική λύση με απεριόριστη πρόσβαση αυτή τη στιγμή.

 

Κάποια σύγκριση μεταξύ Vivodi και ACN; :worry:

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Den exo kapoia sygkrish gia Vivodi/ACN, alla proteino na perimeneis liges meres, mias ki einai periodos meioseon, kai h Vivodi exei epaneilhmmena meinei h fthnoterh se DSL sto parel8on...Provlepo na mpei me eisagogiko paketo kato ton 20 Euro kai na trexoume (Kato apo 50 h 45 euro telikh...)

 

:)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Με μια μικρή αναζήτηση που έκανα τώρα στο Ίντερνετ, βρήκα αυτή εδώ τη σελίδα. Κοίταξε τις συσκευές XL-2893IDW GR και XL-2996IDW GR που βρίσκονται στο μέσον περίπου της σελίδας. Το "IDW" στον κωδικό προφανώς σημαίνει "ID Waiting" που το αναφέρει στα χαρακτηριστικά των συσκευών.

 

Στην κεντρική τους σελίδα μπορείς να βρεις δυνατότητες επικοινωνίας. Έχουν έδρα τη Θεσ/νίκη αλλά 600 dealers σ'όλη την Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

exw enan router zyxel pestige 600 series over isdn kai to splitter tis siemens pou dinei o ote .. loipon .to spliter exei mia ypodoxi isdn mia pou grafei nt kai mia pou grafei line to provlima einai oti kai oi treis ypodoxes exoun clip tilefwnou alla o router pairnei mono lan 3erei kaneis tin syndesmologia spliter-netmod-router ??? aaa

kai an 3erei kaneis tis ry8miseis gia to prestige 650r-33(over ISDN) 8a me dieykolinei :!: afta ta liga pros to parwn :rolleyes:

tx ek ton proteron ;)

http://www.inflatable.net/costumes/keno.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πανω στο σπλιττερ συνδεεται το νετμοντ απο τη μια και το ADSL modem απο την αλλη.Αν το zyxel ειναι απλά router αλλα όχι και μοντεμ τοτε πρεπει να προμηθευτεις και ADSL μοντεμ.... :)

Aν καταλαβαινω καλα απο την περιγραφη του zyxel σου είναι μοντεμ για isdn γραμμη και δεν κανει για adsl.....

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπως λέει και το θέμα με το που έβαλα ADSL δεν μπορώ να λάβω fax, βγαίνει κομμένο. Έχω ISDN σύνδεση, και κανένα πρόβλημα με την τηλεφωνία. Λέτε να ήταν καμμιά ατυχή συγκυρία;

Συγγνώμη προκαταβολικά αν ρωτάω παλαβομάρες αλλά που αλλού να απευθυνθώ :)

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ρε παίδες... μου έχουν σπάσει τα νεύρα.. με τη B-Online (στηρίζεται στη Forthnet).

 

Γιατί προσπαθούν να μας πείσουν ότι για ένα απλό surfάρισμα χρειάζεσαι ADSL; :down:

 

Τα παλιά καλά χρόνια με 56Κ modem και αναλογική γραμμή έπιανα 5-6Κ, όταν βγήκαν οι ISDN (όλως τυχαίως :stupid: ) η καλύτερη ταχύτητα που μπορούσα να πιάσω με PSTN ήταν 3.5-4Κ (4K μόνο άμα είχα κάνει θυσία στο θεό του bandwidth). Τώρα την "μείωση" των τιμών της ADSL εδώ και 10 μέρες συνοδεύει το φαινόμενο να χρειάζεται 10 προσπάθειες για να συνδεθώ (χρέωση 4 λεπτών κάθε φορά αν δε κάνω λάθος...γιατί με πετάει αφού ακουστεί το modem) και ΑΝ συνδεθεί μετά από 10 λεπτά με πετάει έξω και πάμε πάλι από την αρχή.

 

ΑΙΣΧΟΣ! Παίρνεις ή όχι τα λεφτά μου ρε κ@θ@ρμα; Γιατί υπερφορτώνεις τα modem για PSTN; Αν δεν έχεις όρεξη να αναβαθμίζεις/ασχολείσαι και με το PSTN μη βάζεις άλλους συνδρομητές... Ουφ τα έχω πάρει! Για να διαβάσω 10 σελίδες στο Myphone θέλω 1 ώρα! Πιο γρήγορα σέρφαρα με το 14.400 modem... :angry: :angry:

 

ËDIT: Α και να μη ξεχάσω το άλλο αίσχος. Αυτό της Tellas και του "δωρεάν" internet με την υπερχρέωση της. Λόγω του ότι ήμουν πολύ ικανοποιημένος με την απόδοση της B Online είπα να δοκιμάσω για λίγο την Tellas...Τι το ήθελα; Δε φτάνει που πλήρωνα 10δρχ το λεπτό... τις prime time ώρες είχα κατά μέσο όρο 0.5κ ταχύτητα... 8 χρόνια μπαίνω internet αλλά τέτοια αίσχη δεν έχω ξανασυναντήσει...

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

FILE SOSTOS EINAI ALLA EXEIS TSEKARI KAI TO THEMA OTE GIATI TO EIXA PSAKSI ENA KAIRO KAI TOYS ROTISA POS GINETAI ME APLI GRAMI KAI ISDN MODEM MPENO ME 53.4 STO MAGAZI KAI ME APLI PALI KAI ME 56 MODEM MPENO ME 44 KAI MOY IPANE OTI STIS APLES GRAMES BAZOYNE POLES SISKEBES PANO KAI FORTONETE POLI AYTA GIA PSAKSETO KAI AYTO TO THEMA KAI TA LEME :)

!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

opois breis pios ine pm!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος STUDIO NONAME (28 Ιαν. 2004 , 21:24)

 

FILE SOSTOS EINAI ALLA EXEIS TSEKARI KAI TO THEMA OTE GIATI TO EIXA PSAKSI ENA KAIRO KAI TOYS ROTISA POS GINETAI ME APLI GRAMI KAI ISDN MODEM MPENO ME 53.4 STO MAGAZI KAI ME APLI PALI KAI ME 56 MODEM MPENO ME 44 KAI MOY IPANE OTI STIS APLES GRAMES BAZOYNE POLES SISKEBES PANO KAI FORTONETE POLI AYTA GIA PSAKSETO KAI AYTO TO THEMA KAI TA LEME :)

 

 

Αν εννοείς ότι σπίτι έχεις ISDN και χρησιμοποιείς το αναλογικό modem και την PSTN συνδρομή, είναι απολύτως φυσιολογικό να πιάνεις τη μέγιστη ταχύτητα των 53.4Κ καθώς από το Netmod και πέρα το σήμα γίνεται ψηφιακό, άρα έχει τις ελάχιστες δυνατές απώλειες. Αντίθετα, με στην απλή γραμμή, έχεις ένα αναλογικό κομμάτι μέχρι το κέντρο του ΟΤΕ το οποίο βάζει θόρυβο και παραμορφώσεις και γι' αυτό η ταχύτητα πέφτει στα 44Κ. Μόνο αν ήσουν δίπλα στο κέντρο του ΟΤΕ θα έμπαινες στη μέγιστη ταχύτητα με απλή γραμμή.

 

Α, αν μπορείς απέφευγε τα κεφαλαία, είναι δυσανάγνωστα. :)

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...