Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PeiRaioThs ( 2 Ιαν. 2004 , 07:33)

 

Πόσο κοστίζει;

 

Το θέμα έχει συζητηθεί ΚΑΙ ΕΔΩ

 

 

Κοστίζει 1.56 Ευρώ / ανά ώρα σύνδεσης + ΦΠΑ . Μη ρωτάς τι και πως.... :p αλλά τόσο κοστίζει :cry:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και πάλι καλή χρονιά.

Εγώ,όπως ανέφερα και πριν,χρησιμοποιώ το WG 602 της NET GEAR και όχι το WGR614 γιατί δεν μπόρεσα ακόμη να το ρυθμίσω, αν και κατά τον κατασκευαστή, μετά τις ρυθμίσεις(έχει και ρυθμίσεις wizard) πρέπει να συνδεθεί στο internet αυτόματα. Με το WG 602 το οποίο είναι συνδεδεμένο με δικό του καλώδιο στο adsl modem του ΟΤΕ και είναι μόνιμα στο ρεύμα μπαίνει όποιος θέλει ανεξάρτητα στο internet(όχι και οι δυό μαζί) χωρίς να έχει ο άλλος τον υπολογιστή του ανοιχτό.Πάντως έχω την εντύπωση ότι αν ο άλλος έχει διαφορετικό ISP θα μπορείτε και ταυτόχρονα να μπαίνετε στο internet.Εφ΄όσον καταλήξεις κάπου κάλεσέ με και τα ξαναλέμε ή στείλε μου e-mail στο sagiadinos@tellas.gr .-

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PeiRaioThs ( 2 Ιαν. 2004 , 18:56)

 

gia kinito exi alon ari8mo.. arxizi me 211.. den 8imame to ipolipo

 

http://www.tellas.gr eki ta lei ola patas FREE INTERNET.

 

 

2111805000 :cool:

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος εαν μπορεί ένα περίπτερο να βάλει εναλλακτικό φορέα σταθερής τηλεφωνίας; Εχω ακούσει οτι δεν πέφτουν σωστά οι μονάδες στον μετρητή. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ναι ισχύει το ίδιο και στους κερματοδέκτες;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 10 μέρες, συμβαίνει το εξής εκπληκτικό : ΠΑΝΤΑ όταν κατεβάζω αρχεία απο εναν server, η ταχύτητα της aDSL μου χτυπάει "ταβάνι". Κατεβάζω σταθερά με +45 kbp/s (για 384) για μέρες ολόκληρες (7GB περίπου σε 60 ώρες), ενώ τις προηγούμενες μέρες σπανίως έφτανα σε αυτήν την ταχύτητα. Όλο στο 22-38 έφτανα. Όλα αυτά απο την περιοχή του Παλαιού Φαλήρου, οπου διαθεσιμότητα δεν υπάρχει πλέον!!!. Το περίεργο είναι, οτι όταν ανοίγω ένα πρόγραμμα ανταλλαγής αρχείων (i-mesh, kazza) ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΟΥ και όχι για να κατεβάσω εγώ, τότε η ταχύτητα πέφτει στα 30!!!! Αυτό που ξέραμε, οτι δλδ το download απο το upload είναι ξεχωριστά (384/128) δέν ισχύει? Μήπως το άλλαξε ο ΟΤΕ για να κάνει οικονομία στο bandwidth? Αυτό μου συμβαίνει σταθερά, μόνον ότε ανοίγω π.χ. το I-mesh!!!

Και το ερώτημα είναι, συμβαίνει κ σε εσας αυτό? Το έχετε παρατηρήσει?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν, μα τόσο ανενημέρωτοι είναι? Μου χρέωσαν εγκατάσταση του aDSL μόντεμ με 50 Ευρώ +ΦΠΑ, ενώ την εγκατάσταση την έκανα μόνος μου!!!!!! Τί κάνω σε αυτήν την περίπτωση? Έχουν τύχει κ σε άλλους αυτά τα καραγκιοζηλίκια? Τι πρέπει να κάνω? Πού να τηλεφωνήσω? Στην αίτηση που έχω στα χέρια μου, τσεκάρισα την επιλογή "Εγκατάσταση τερματκού εξοπλισμού απο τον τελικό χρήστη "...
Link to comment
Share on other sites

file mou exw kai gw adsl 384kbps tis otenet!ote exeis kai sy?kai gw ayto pathenw!egfw den exw piasei pote 45kbps alla katevazw me 40kbps stethera....otan anoigw imesh katevazw me 30kbps kai katw kai otan anoiksw ki alla aarxeia pou katevazw anevainei!se ena omws pote den pianw kali taxitita....gia to kazaa ti na sou pw g*******!katevazw me taxitita isdn!mou spaei ta neyra...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias ( 4 Ιαν. 2004 , 13:44)

 

Τι πρέπει να κάνω? Πού να τηλεφωνήσω?

 

Να πας μια βόλτα από τον ΟΤΕ της περιοχής σου. Πάρε και το αντίγραφο της αίτησης μαζί σου.

 

Το πιο πιθανό να λογιστοκοποιηθεί το λάθος, και να σου αφαιρεθεί το ποσό από τον επόμενο λογαριασμό.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 4 Ιαν. 2004 , 14:33)

 

Να πας μια βόλτα από τον ΟΤΕ της περιοχής σου. Πάρε και το αντίγραφο της αίτησης μαζί σου.

 

Το πιο πιθανό να λογιστοκοποιηθεί το λάθος, και να σου αφαιρεθεί το ποσό από τον επόμενο λογαριασμό.

 

 

Σε αυτην την περίπτωση θα πρέπει να πληρώσω όλον το λογαριασμό? Με τα 59 Ευρώ παραπάνω? Δεν τους έχω καθόλου εμπιστοσύνη οτι στον επόμενο λογαριασμό θα μου αφαιρέσουν αυτά τα 59 Ευρώ. Θα μου πούν "μα τα είχατε πληρώσει, τώρα γιατί τα ζητάτε πίσω? Δεν μπορούμε να δώσουμε χρήματα 4 μηνών πίσω..."

Link to comment
Share on other sites

ontos, autes oi diafores, paizoun sta downstream , upstream.. an kai opws eipes ipoti8ete oti einai diaforetika kanalia teleiws... apo empeiria kai apo peira... 2 xrwnwn stin dsl, den 8a varena to leitourgiko mou me programata klp klp.... to kuriotero einai na mporeis na ellegkseis esi ti pairneis kai ti dineis... stin sigekrimenh periptosi to kazaa opws kai paremferh programmata gia p2p sharing, exoun apodeix8h makran , poli aisxos... eksalou iparxoun kai enalaktikes lyseis ( vlepe BitTorrent ) kai links an 8es http://suprnova.novasearch.net me plousio yliko... opoy elegxeis kalytera to ti katevazeis kai to ti dineis, kai pio aksiopista... vevea stin prokeimeni periptosh den eisai esi o rigmenos, giati ki aftos pou soy dinei me dsl exei to idio provlima.. an den sou arkei i sindesh mporeis na pareis pio megalh , 512 p.x. , an exis tin oikonomiki dinatotita... egw aisiws eftasa to 1Mbps , kai eimai poli ok.... aptin allh, dinw liga share resources sta p2p programmata, alla otan to pc einai idle se trafic , dinw ta mp3 mou i kai tenies kamia fora sto grnet... giati me diakatexei to pneuma tou filellinismou... kai den 8elw na moirazome me ksenous toso poli... pantos psakse arxika gia alla p2p.. kai kata deuteron mporeis na ellegkseis nomizw to traffic sou me firewall , to zonealarm... so... vgale ta symperasmata sou...
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias ( 4 Ιαν. 2004 , 16:07)

 

Θα μου πούν "μα τα είχατε πληρώσει, τώρα γιατί τα ζητάτε πίσω? Δεν μπορούμε να δώσουμε χρήματα 4 μηνών πίσω..."

 

Μη πλάθεις διαλόγους μόνος σου. :lol: Πήγαινε και δες τι θα σου πουν, και μετά το συζητάμε. ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias ( 4 Ιαν. 2004 , 13:40)

 

Εδώ και 10 μέρες, συμβαίνει το εξής εκπληκτικό : ΠΑΝΤΑ όταν κατεβάζω αρχεία απο εναν server, η ταχύτητα της aDSL μου χτυπάει "ταβάνι". Κατεβάζω σταθερά με +45 kbp/s (για 384) για μέρες ολόκληρες (7GB περίπου σε 60 ώρες), ενώ τις προηγούμενες μέρες σπανίως έφτανα σε αυτήν την ταχύτητα. Όλο στο 22-38 έφτανα.

 

Είναι φυσιολογικό και οφείλεται στην αδυναμία του πρωτοκόλλου TCP και της ασσυμετρίας του ADSL. Όταν εξαντλείς τα 128kbps του uplink, σου ρίχνει την ταχύτητα στο downlink επειδή υπάρχει δυσκολία να φύγουν τα πακέτα ελέγχου (ACK) από σένα προς αυτόν που κατεβάζεις.

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Αρχιμήδης ( 4 Ιαν. 2004 , 19:54)

 

Είναι φυσιολογικό και οφείλεται στην αδυναμία του πρωτοκόλλου TCP και της ασσυμετρίας του ADSL. Όταν εξαντλείς τα 128kbps του uplink, σου ρίχνει την ταχύτητα στο downlink επειδή υπάρχει δυσκολία να φύγουν τα πακέτα ελέγχου (ACK) από σένα προς αυτόν που κατεβάζεις.

 

 

μια στιγμή γιατι αυτό δεν το κατάλαβα. Δλδ δεν ισχύει αυτό που ξέραμε, οτι αφού ακριβώς είναι ασσυμετρικό το aDSL, το uplink να είναι στα 128 και το downlink στα 384? Γιατί το uplink να μου "τρώει" bandwidth απο τα 384? Δεν είναι 2 ξεχωριστά κανάλια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias ( 4 Ιαν. 2004 , 23:46)

 

μια στιγμή γιατι αυτό δεν το κατάλαβα. Δλδ δεν ισχύει αυτό που ξέραμε, οτι αφού ακριβώς είναι ασσυμετρικό το aDSL, το uplink να είναι στα 128 και το downlink στα 384? Γιατί το uplink να μου "τρώει" bandwidth απο τα 384? Δεν είναι 2 ξεχωριστά κανάλια?

 

 

Δεν σου τρώει bandwidth και όντως είναι χωριστά κανάλια. Αν εξαντλείς όμως το ένα από τα δύο, τότε το άλλο μένει αχρησιμοποίητο λόγω αδυναμίας του TCP (οι ασύμετρες γραμμές είναι σχετικά νέα ιδέα).

 

Ο μηχανισμός είναι απλός. Για κάθε πακέτο δεδομένων που λαμβάνεις, πρέπει να στείλεις ένα μικρό πακέτο ελέγχου που ειδοποιεί την πηγή ότι έλαβες σωστά το πακέτο που έστειλε. Αν έχεις εξαντλήσει το uplink (με πακέτα δεδομένων που στέλνεις εσύ), τότε υπάρχει δυσκολία να ειδοποιηθεί η πηγή που στέλνει δεδομένα στο downlink και έτσι αναγκαστικά ρίχνει την ταχύτητά της. Νομίζω όταν η ασυμετρία ξεπερνά ένα λόγο της τάξης 10:1, τότε το uplink είναι δυνατόν να κορεσθεί μόνο και μόνο με τα πακέτα ελέγχου και έτσι ακόμα και αν ανεβάσεις το downlink η ταχύτητα δεν αυξάνει. Σε μπέρδεψα; :alien:

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια μετα τις μειωσης, ποσο βγαινει το μηνα η DSL με την χαμηλη ταχυτητα?

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να διακοψω τη σύνδεση με τον ΟΤΕ, γαιτί όπωε καλά όλοι καταλαβαίνουμε πληρωνουμε άδικα :angry: λεφτά σε πάγιο. Είμαι και στην Telepassport-ευτυχώς. Δεν αντέχω άλλο τον ΟΤΕ, αλλά θέλω τη σύνδεση. Τι να κάνω???

Κάθε φορά που θα αναρωτιέσαι για το σωστό δρόμο, να διαλέγεις τον πιο ανηφορικό. Εξ'άλλου, μόνο η ανηφόρα οδηγεί στην κορυφή!!!

(Εϋσ Ομηρόλη-Σεισάχθεια)

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω δεν μπορείς (προς το παρόν), και συνεχίζεις να πληρώνεις τον ΟΤΕ για το καλώδιο που σου έρχεται (και μέσω αυτού μιλάς με Telepassport)... :(
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει το πακέτο της europe on line, απλά έλειπα στο εξωτερικό τωρα τις γιορτές (διακοπές γαρ) και δεν πήγα στο ταχυδρομείο να το πάρω, θα πάω την Τετάρτη που θα ανοίξουν.

 

Πλήρωσα 150Ε για ετήσια συνδρομή, μαζί και η κάρτα (όχι πιάτο - έχω). Για internet surfing όντως θέλει να δεσμεύεις την dialup σου ή το GPRS σου. Γι αυτά που δίνει, τα αξίζει μια χαρά τα λεφτά του.

Μέσα στην βδομάδα θα το στήσω κιόλας, οπότε αμα θες περίμενε να κάνω post και τα πραγματικά αποτελέσματα.

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...