Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλά από την άλλη σκέφτεσαι ότι οι τηελφωνιτές είναι οι τελυταίοι που φταίνε... Δεν είναι λίγες οι φορές που πρόκειτα για φοιτητές που προσπαθούν ν αβγάλουν κανένα χατζηλίκι...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aκριβως παιζει και η περιοχη!

Εγω με teledomeNET ειμαι πολυ ψηλα..7,5kb σταθερα!

Με otenet παλαιοτερα πανω απο 6,5 και πολλα λεω δεν μπορουσα να πιασω!

Αν δεν ειχαμε και αιυτι το ρημαδι το netmod που με το παραμικρο κολλαει...θα ημασταν αρχοντες!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Hello σε όλους!!!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, τις τιμές που χρεώνει η Algonet στη σταθερή τηλεφωνία. Επίσημος τιμοκατάλογος στο site "φυσικά" δεν υπάρχει και γι' αυτό ζητώ τα φώτα σας...

 

Ευχαριστώ πολύ!

:blink: Κ Α Λ Α Β Ρ Υ Τ Α !!!

http://www.kalavrita-ski.gr

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μετατρέψω την υπάρχουσα γραμμή στο σπίτι σε ISDN.

Πού μπορώ να δώ τις διαφορές στην τιμολόγηση και ποιές είναι αυτές ?

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας τιμολόγηση τι εννοείς; Αλλάζει μόνο το ποσό του παγίου (και ένα εφάπαξ τέλος μετατροπής που πληρώνεις). Οι κλήσεις χρεώνονται το ίδιο.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στο πάγιο είναι κάπου 3 euro (κι αν τώρα έχεις αναγνώριση κλήσεων, 2 euro) τσάμπα πράμα.

 

Αλλα δεν ξέρω τι παίζει με τα νέα τιμολόγια. Μου φαίνεται ότι τα πάγια PSTN και ISDN θα εξισωθούν.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος David

Η διαφορά στο πάγιο είναι κάπου 3 euro (κι αν τώρα έχεις αναγνώριση κλήσεων, 2 euro) τσάμπα πράμα.

 

Αλλα δεν ξέρω τι παίζει με τα νέα τιμολόγια. Μου φαίνεται ότι τα πάγια PSTN και ISDN θα εξισωθούν.

Δεν θα το'λεγα... Στο σχετικό thread διαβάζω ότι τα πάγια θα γίνουν 10,36€ για PSTN γραμμές και 13,99€ για ISDN...

Link to comment
Share on other sites

Netmod ke ta myla sta kagela!

 

7,5k/s standart apo tote pu to vala, 3 xronia peripu.

 

Den ine toso i diafora sti tiaxitita apo PSTN, ine i piotita tis sindesis pu ti katalavenis mono otan tin exis dulepsi.

 

Ax vre aDSL....

 

Papajohn

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn

 

Simiose oti sto spiti tha xis provlima me tis tilefonikes prizes ke tha xriasti na pernas kalodia kata 99%...

 

Papajohn

 

 

ε καλα δε θα εχεις και κανενα τρομερο προβλημα... απλα θα πρεπει να εχεις μονο ενα τηλ (αυτο που θα ειναι κοντα στο netmod δηλαδη) εκτος αν ειναι ασυρματο οποτε ησυχασες!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023

 

Δεν θα το'λεγα... Στο σχετικό thread διαβάζω ότι τα πάγια θα γίνουν 10,36€ για PSTN γραμμές και 13,99€ για ISDN...

 

 

E τέλος πάντως η διαφορά είναι 3 euro. Άρα no big deal για αυτά που σου προσφέρει μια isdn γραμμή.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον είναι στη περιοχή Χαλανδρίου και συγκεκριμένα στα νούμερα 210 674ΧΧΧΧ (και σε όποιον άλλον συμβεί) και το modem του του κάνει περίεργα, κάντε μια αναβάθμιση firmware. Με ενημέρωσαν από την εταιρεία ότι δεν έμπαινε από Παρασκευή απόγευμα επειδή ο ΟΤΕ πείραξε κάτι στο κέντρο και απαιτούσε αναβάθμιση του jetspeed 500 (pstn)

Αυτό το μάθαμε από τη HOL σήμερα!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, είμαι σχετικά παλιό μέλος αλλα δεν έχω ξαναποστάρει στο forum.

Πρόσφατα έκανα αίτηση για σύνδεση με vivodi adsl 384 kb/s. Στο τηλ τα κανονίσαμε όλα. Modem υποστήρηξη - τοποθέτηση, να αλλάξουν αυτοί τη γραμμή του Οτε... 134 euro. Ολα καλά ως εδώ

Καθώς είχε αργήσει ήδη 15 μέρες είπα να πάρω τηλ να μάθω τι έγινε!

Άριστη εξυπηρέτηση στο τηλ και άμεση κανένα πρόβλημα. Μου είπαν πως η καθυστέρηση οφειλεται στον Οτε και να μην ανυσηχώ για τίποτα όλα θα τα κάνουν αυτοί και θα με ειδοποιησουν άμεσα.

Ενθουσιασμενος λέω ευχαριστώ πολύ και πάνω που πάω να το κλείσω κατα τυχή μου λέει: Μαλιστα όπως βλέπω στην οθόνη μου προχτες δεσμεύσαμε τα λεφτα σας απ'τη πιστ σας κάρτα. 192 euro!!!! Οπότε όλα είναι σε εξέλιξη...

192 euro μα αφού είχαμε κανονίσει 134??? Ναι τα υπόλοιπα είναι για το συνεργείο!!! ΑΟΥΤΣ αυτό πόνεσε!!!

Μα ο λόγος που παίρνω απο σας την σύνδεση είναι για να γλυτώσω αυτά τα χρήματα!!!

Ναι αλλά πρέπει ναπληρωθει το συνεργειο

Τέλος παντων με τα πολλά τους λεώ να μου στείλουν το modem και φίλτρα να τα συνδεσω μόνος. Απλά δεν είμαι σίγουρος πως γίνεται ακριβώς αυτό. Ρώτησα τη vivodi και μου είπαν πως απλώς συνδεεις το modem με το splitter και τη μπριζα του τηλ... Άραγε είναι αλήθεια και αν είναι συγγνώμη αλλά 50 euro δεν είναι λίγο υπερβολή για αυτή τη δουλεια.

Anyway εύχαριστώ παιδιά σε όσους το διάβασαν, ελπίζω να μη κούρασα πολύ και θα ήθελα να μάθω αν την έχει πατήσει και κανείς άλλος έτσι...

Επιπλέον μήπως ξέρει κανείς πως γίνεται στα σίγουρα αυτή η εγκατάσταση να μου πει και μένα...

Bye

Link to comment
Share on other sites

To kostos egkatastashs ths grammhs sou (gia OTE milaw) kalyptei th metavash toy synergeioy, thn ekgatastash tou modem sth grammh, ton elegxo, thn enhmerwsh+e3hghseis (as mhn to pw ekpaideysh) pros esena kai epishs (den ta pianoun oloi me th mia) to setarisma tou modem ston ypologisth sou.

Kalws 'h kakws o OTE ta zhtouse ayta ta xrhmata akoma ki esy h3eres thn olh diadikasia kalytera apo ton OTEtzh texniko.

Ypo8etw oti kati analogo kanei kai h Vivodi.

Symvoulh: an den gnwrizeis ti prepei na kaneis, plhrwse ta kai ase aytous na anhsyxoun se periptwsh pou kati paei strava. H empeiria edei3e oti polles fores yparxei provlhma kapou poly makrytera apo to diamerisma sou, alla se sena 8a ri3oun thn ey8ynh kai to varos na vreis th lysh (akoma kai den ftais)

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Μόλις χτες παρήγγειλα μια ετήσια σύνδεση από την εταιρεία που αναφέρει ο dimoya (150 ευρώ + 9 ευρώ έξοδα αποστολής). Στην τιμή είναι και η κάρτα DVB SAT! (πολύ καλή τιμή νομίζω).

Φαίνεται καλό: 784 kBp/s για internet surfing, 2 MBp/s εγγυημένα για τα multicast scheduled downloads.

Όρια? 500 MBytes/μήνα για internet, 1 GByte/μήνα για τα multicast downloads, 1 ταινία free/μήνα (σιγά τώρα, τι ταινίες να δίνουνε...). Με 50 ευρώ έξτρα το μήνα, πας στα 5 GBytes όριο σε όλες τις υπηρεσίες.

 

Τώρα περιμένω την κάρτα SAT για να δω πως μπορώ να το μοιραστώ (Internet Sharing).

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλά, με όλα αυτά που πλήρωσες δεν θα μπορούσες να βάλεις μια 512/256 ADSL που είναι και χωρίς όρια;; Έτσι χονδρικά-χονδρικά που το σκέφτομαι πιο λίγο θα σου ερχότανε... (εννοείτε ότι θεωρώ τα +50 για τα 5GB extra αφού τα όρια που έχεις τώρα εγώ π.χ. μπορώ άνετα να τα περάσω μέσα σε 1-2 μέρες με την dsl).
Link to comment
Share on other sites

Όντως, για χρήστες που "ρουφάνε" το internet δεν συμφέρει το SAT Internet. Για τα δικά μου δεδομένα (συνδιασμός GPRS/SAT ή PSTN/SAT με 16,5 MBytes μέσο όρο download την ημέρα) είναι μια χαρά τα 12.5 ευρώ/μήνα (υπόψιν ότι μέσα στην τιμή είναι και η κάρτα SAT, ε?)

 

Η DSL που λές είναι απεριόριστη κι έχει και μεγαλύτερο uplink speed, αλλά θα μου 'βγαινε ~118 ευρώ (για OTEnet) το μήνα. Με το SAT/PSTN βγαίνει 92 ευρώ (μέσα είναι και η dialup και 2 ώρες κάθε μέρα καθ' όλο το μήνα στο μειωμένο νυχτερινό τιμολόγιο), ενώ με το SAT/GPRS βγαίνει 96 ευρώ always-on, με όριο πάντα τα 5 GBytes.

 

Για μένα είναι ΟΚ κάποιο μήνα να σκάσω τα 50 ευρώ και να τραβήξω μαζεμένα όσα θέλω.

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...