Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ!

Ένα πινακάκι πιστεύω θα ήταν πολύ βολικό για όλους! Πίστεύω ότι μια στήλη που να περιέχει και τις extra χρεώσεις του ΟΤΕ θα ήταν επίσης χρήσιμη ;)

 

Termi

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έστω οτι κάποιος έχει σταθερή τηλεφωνία απο teledome με προεπιλογή φορέα, αλλα θέλει να πραγματοποιήσει κάποια κλήση ωστε να χρεωθεί απο τον ΟΤΕ, τι μπορεί να κάνει; :rolleyes:

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akpe

 

Έστω οτι κάποιος έχει σταθερή τηλεφωνία απο teledome με προεπιλογή φορέα, αλλα θέλει να πραγματοποιήσει κάποια κλήση ωστε να χρεωθεί απο τον ΟΤΕ, τι μπορεί να κάνει; :rolleyes:

 

 

Οποιαδηποτε εταιρεια, εναλλακτικό φορέα εχει, μπορει να παρει μέσω του ΟΤΕ αν βάλει μρποστά το προθεμα του ΟΤΕ, νομιζω είναι 1777.

Το ίδιο και για οποιαδήποτε αλλη εταιρεια θελει να τηλεφωνησει μέσω αυτής.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια "κουφή" ερώτηση??

Αν κάποιος επιλέξει ως προεπιλεγόμενο φορέα για όλες τις κλήσεις, ας πούμe την Forthnet και μετά κάνει αίτηση πχ στην Telepassport για προεπιλογή ΜΟΝΟ των υπεραστικών κλήσεων, τι γίνεται με τις αστικές , με δεδομένο ότι δεν μπορούμε να κάνουμε αίτηση μόνο γι'αυτές?? Ξαναγυρίζουν στον ΟΤΕ ή μήπως η δεύτερη αίτηση δεν γίνεται αποδεκτή?

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

Ακομα ο ΟΤΕ δεν δινει την δυνατοτητα(ασχετα με το τι λεει :mad: ) να διαλέξουμε ποιες κλησεις θελουμε με τον εναν και ποιες με τον αλλο φορεα.Αρα με οποιον κανεις προεπιλογη με αυτον θα κανεις ολες τις κλησεις σου.

Πριν λιγο καιρο ετσι ηταν. αν αλλαξαν τα πραγματα ασ μας πει καποιος.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα πριν από 2 μέρες με την εξυπηρέτηση της Lannet και μου είπαν ότι ακόμη δεν μπορεί να γίνει επιλογή κατηγορίας προεπιλογής, όλες οι κλήσεις λοιπόν γίνονται από τον φορέα που επιλέγουμε!
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Ericsson T39m: SonyEricssonT68/R502)

 

Mehri tin proigoumeni vdomada evlepa stin leoforo vouliagmenis opos pigaina pros glifada na ehoun skapsei ena poli mikro meros tou dromou kai na pernane kati kalodia pou eihan se megalous xilinous kilindrous.ipoptefthika oti mporei na einai optikes ines kai oi ipopsies mou eginan entonoteres otan eida se orismena simeia kapakia freation tou ote.tha vgalo fotos me to 6600 kai tha tis steilo edo

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Ericsson T39m: SonyEricssonT68/R502)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την dimangelid

Wirelessly posted (Ericsson T39m: SonyEricssonT68/R502)

 

Mehri tin proigoumeni vdomada evlepa stin leoforo vouliagmenis opos pigaina pros glifada na ehoun skapsei ena poli mikro meros tou dromou kai na pernane kati kalodia pou eihan se megalous xilinous kilindrous.ipoptefthika oti mporei na einai optikes ines kai oi ipopsies mou eginan entonoteres otan eida se orismena simeia kapakia freation tou ote.tha vgalo fotos me to 6600 kai tha tis steilo edo

 

Xehasa na po oti ta erga ginontousan sto revma pros voula kai itan skamena ligo prin ton sklaveniti

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Διοτι εχει κατι απο πισω (Δεη) και ετοιμάζει τωρα τις υποδομες της ωστε να ξεφυγει απο τον τελειως
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΟΙΟ ΚΑΘΑΡΟΣ ΦΙΑ ΟΦΕΛΟΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ
Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις αδικο. Και εγω μαζι σου. Βεβαια δεν συμβαινει παντου αυτο!

Αλλα για τους φορεις κι εγω σε μια μικρη εταιρεια ειμαι (αν και εχω πλεον 2).

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Filoi mou.Ta 64K pou lene einai bourdes.Me metrisi ebgala me 64k ISDN kapoioa stigmi 72.3 alla ebgaza sinexeia 66-68kbps.Oso gia to download apo 7.5-8.5kbps.Mikri i diafora alla.....einai diafora.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αποφασισα να βαλω ADSL με γραμμη της VIVODI και οχι με ΟΤΕ, αλλα επειδη στην περιοχη μου δεν καλυπτει το δικτυο της VIVODI, αποφασισα τελικα να βαλω δορυφορικο ιντερνετ, μιας και εχω τον εξοπλισμο και μου λειπει μονο η καρτα για το pc.

 

Τωρα αυτο που θελω να μαθω ειναι, καποιες εταιρειες που να παρεχουν συνδρομες τυπου αμφιδρομη, χωρις να χρειαζεται να χρησιμοποιω και την τηλεφωνικη μου γραμμη.

 

Ακομη εαν καποιος εχει δορυφορικο ιντερνετ να μου πει καποιες επιδοσεις. Επειδη ετυχε και εχω δει σε Πανεπιστημιο σε μια αιθουσα η οποια ειχε δορυφορικο ιντερνετ, τρελλαθηκα οταν ειδα αυτες τις ταχυτητες.

 

Καθε προταση - σχολιο δεκτο ετσι ωστε να μην πεσω σε καμια παγιδα..

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

file mou kai gw ithela na valw doriforiko net alla telika evala dsl 384 tou ote....ontws to doriforiko einai poli grigoro alla elpizw na ksereis oti otan katevaseis 512mb meta plirwneis to katevasma ana mb...aytos itan kai o logos pou den evala doriforiko....kai apo oti mou eipe kai enas filos xrisimopoieis to doryforo mono sto katevasma oxi stis selides....sta lew ayta mipws kai den ta gnwrizeis kai metaniwseis meta....eksalou edw eimaste na leme apopsis kai na voithame o enas ton allon.....pantws rwta ayta pou sou eipa gia na eisai sigouros ....ta leme filarako....
Link to comment
Share on other sites

kai giati den kaneis tin yparxousa isdn kai na pareis kai ena msn noumero na sou erthei kai poio ftina? ego etsi ekana, eixa dio grammes ekopsa tin mia kai zitisa to noumero mou na to paro se msn sto isdn. opote glitono apo to pagio ki exo kai anagnorisi kliseon dorean kai isdn.
Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους 2 μήνες μου τηλεφωνούν τουλάχιστον 3-4 φορές την βδόμαδα από την tellas για να μου κάνουν κ καλά ενημέρωση.... Πόσες φορές πρέπει να τους πω πία ότι δεν ενδιαφέρομαι για να το καταλάβουν κ να σταματήσουν να ενοχλούν... Ημάρτον... δεν λέω κ άλλες εταιρείες του κλάδου (κ όχι μόνο) πέρνουν τηλέφωνα αλλά πέρνουν 1-2 φορές κ τέλος... Όχι σχεδόν κάθε μέρα... :mad: :mad: :mad:
Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι φιλε Αντωνη..Καποια εταιρεια που θελει ολο και περισσοτερους πελατες κανει οτι περναει απο το χερι της για να αποκτησει.Αομα και να σπασει τα νευρα των αλλων!!!!Για αλλη μια φορα πες τους οτι δεν σε ενδιαφερει!!Τι αλλο να κανεις???Να καλεσεις το 100??????????
Link to comment
Share on other sites

Πρωταθλήτρια σε κλήσεις σε μένα ειναι η Citibank πάντως. Και πάντα για το ίδιο θέμα. "Εχουμε προεγκρίνει ένα δάνειο μπλα μπλα μπλα..". Παντα το ιδιο, παντα δεν ενδιαφερομαι, πάντα θα ξαναπαρουν.

 

Τα κακομοιρα τα υπαλληλακια στο τηλεφωνείο να λυπαστε που απλα εχουν εναν καταλογο και εντολη να τηλεφωνουν ολη μερα. Τι να κανουν και αυτοι?

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μια και σε μένα έχει δουλέψει:

 

Τους λές ότι δεν ενδιαφέρεσαι, και μετά ζητάς ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ. Στο καπάκι τους λες ότι θα κάνεις μήνυση και καταγγελία στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων εάν δεν τα διαγράψουν και σε ξαναενοχλήσουν (πράγμα που όντως γίνεται, ε?)

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αμφίδρομο δορυφορικό δεν υπάρχει, τουλάχιστον όσον αφορά οικιακούς χρήστες, ακόμα και εταιρίες. Εκτός εάν είσαι καμία πολυεθνική εταιρία γιγας κτλ, αλλά τότε φυσικά και σε συμφέρει επίγεια σύνδεση.

 

Οπότε λοιπόν ξέχνα το ασύρματο, μόνο το downlink είναι δορυφορικό (δηλαδή το καναλι που κατεβάζεις).

 

Επίσης εξαιτίας μεγάλου latency δεν είναι καλό για web browsing. Εάν το θέλεις για streaming η για downloading είναι πολύ καλό.

 

Τέλος να σου αναφέρω ότι επιρεάζεται από τις καιρικές συνθήκες. (καλά όχι και πολύ αλλά λέμε τωρα...)

 

αυτά

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΑ ΤΟ ISDN INTERNAL 128 ΤΗΣ MICROCOM

ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤA:

Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΑΝΕ ΤΟ NETMOD ΣΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΑΡΧΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ISDN MODEM 7,5 KB/S ΣΤΑ 64

ΚΑΙ 14,5 εώς 15,5 KB/S ΣΤΑ 128.

Η ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΗ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΟΛΛΑΕΙ ΠΟΤΕ.ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ.

ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΤΟ MODEM ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΗ Κ.Τ.Λ.

ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ NETMOD ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΤΟ ΑΝ ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά είχα δεί από Έλληνα εισαγωγέα και κατασκευαστή (Attik Sat νομίζω?), uplink + downlink για sat internet. Μόνο ο εξοπλισμός έβγαινε >3000 €, χώρια την συνδρομή...

 

Το Uplink αν θυμάμαι καλά ήταν 1W συν το κέρδος του πιάτου, κάπου στους 14 GHz, και γινόταν ένα "πάντρεμα" στον δορυφόρο κάτι σαν το skyplex.

 

Τέτοια έχω δεί στη Shell στον Σταθμό Αναψυχής του Κορινού Πιερίας, και στα ΝΑΤΟικά γραφεία για την Ανασυγκρότηση των Βαλκανίων (αυτό μετά τους βομβαρδισμούς στην Γιουγκοσλαβία) στο Βαρδάρι (πρώην ξενοδοχείο Βιέννη).

Στο τελευταίο μάλιστα, έχουν βάλει και κάμερα στην ταράτσα να κοιτάει το Uplink... :p

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...