Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια κι εγω εχω conn-x και θελω να βαλω αλλη εταιρια μαλλον forthnet.Το προβλημα ειναι οτι στην περιοχη μου αυτην την εποχη δεν υπαρχουν διαθεσιμες θυρες και φοβαμαι μηπως με το που κοψω την συνδεση για να βαλω forthnet μου φαει καποιος την πορτα.Μπορω να ειμαι σιγουρος οτι καποιος δεν θα μου φαει την πορτα?

 

Οχι :wacko:

Η διαδικασια αλλαγης εταιριας ειναι "αποτυχημενη" αν μπορει κανεις να το πει ετσι αλλα εχουν φροντισει να ειναι και ξεκαθαρη! Ουσιαστικα οταν κοβεις ενα πακετο DSL αποδεσμευεις την πορτα και ο οτε την διαθετει και παλι σαν ελευθερη! Αλλωστε ειναι γνωστο οτι για να μεταβεις σε αλλη εταιρια πρεπει να κλεισεις καθε λογαριασμο με την υπαρχουσα! Οταν η διαδικασια φτασει στο σημειο της δεσμευσης πορτας τοτε θα χρησιμοποιηθει καποια ελευθερη και οχι απαραιτητα η ιδια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δηλαδη καλυτερα να μεινω εκει που ειμαι αστα να πανε.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δεν θα σου πρότεινω να μείνεις στον ΟΤΕ αλλα ετσι οπως έχουν τα πράγματα δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς.
*h ttp://www.GreekFun.Tk* - The Best Greek Music Forum
Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι ολες οι πορτες δεσμευμενες.Λενε οτι αυτες τις μερες θα αυξησουν την χωρητικοτητα τωρα υπαρχουν 20 πορτες...Κατα ποσο μπορουν να αυξηθουν ξερει κανεις?

 

Και κατι αλλο στην περιοχη μου υπαρχει μονο το δικτυο του οτε δεν εχει καποια εταιρια ιδιοκτητο δικτυο.Εσυ crash τι θα προτεινες?

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα βέβαια πανεπιστήμια προσφέρουν την υπηρεσία Virtual Private Network οπότε είναι πολύ εύκολο να πάρεις IP από το ίδρυμα πάνω από το δίκτυο μιας άλλης εταιρίας. Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και καιρό την αντίστοιχη υπηρεσία του ΑΠΘ εδώ και αρκετό καιρό με σύνδεση DSL από Forthnet και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα στις σελίδες του HEAL-LINK :)
Link to comment
Share on other sites

πραγματι το θεμα ειναι να κανω τη δουλεια μου, ομως δεν γνωριζω αγγλικα.

επισης με εκνευριζει αφανταστα η σιεμενς γιατι υποστιριζει 66 γλώσες (φανταζεστε ποιες γλωσες ) αλλα οχι ελληνικα τα οποια μεχρι πριν περιπου δυο χρονια ειχε, γιατι ? τελικα μας εχουν στο φτυσιμο ολοι και δεν κανουμε τιποτα.

 

Χμ, τοτε οντως δεν γινεται η δουλεια σου...εκτος κι αν πετυχεις τα μοντελακια σε καποιο μαγαζι και τα δεις απο κοντα :O

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως πρόβλημα. Μάλιστα μερικοί το βλέπουν ως πλεονέκτημα μιας και το φοιτητικό της forthnet είχε την λιγότερη χαρτούρα για να ενεργοποιηθεί και δεν έχει ριγμένες ταχύτητες ή σχολαστικό έλεγχο του τι κατεβάζεις όπως έχει αναφερθεί σε φοιτητικά πακέτα άλλων εταιριών.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Χμ, τοτε οντως δεν γινεται η δουλεια σου...εκτος κι αν πετυχεις τα μοντελακια σε καποιο μαγαζι και τα δεις απο κοντα :O

 

αυτο θα κανω παντως σ ευχαριστω για τις απαντησεις.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω ενα τιμοκατάλογο για υπηρεσίες διασύνδεσης με το εξωτερικό (διεθνές κύκλωμα);

 

Στο site του oteglobe αναφέρει τις υπηρεσίες αλλά δεν υπάρχουν οι τιμές.

 

Αν ξέρει κάποιος θα με βοηθούσε πάρα πολύ.

 

Ευχαριστώ

I tell you to enjoy life, I wish I could but it's too late
Link to comment
Share on other sites

PAIDIA THELO NA MPO STO SIPURA SPA-3102 ME APOMAKRISMENH SYNDESH .DHLADH AN MPORO NA PARO STO STATHERO MOY POY TOY EXO PANO STO SIPURA OTE KAI I-CALL KAI NA KANO MIA KLHSH XRISIMOPOIONTAS TO I CALL KYRIOS.AN KSEREIS KANEIS KATI TON EYAXRISTO EK TON PROTERON
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερη. Αν υπήρχε, θα δούλευε μόνη της και οι άλλες θα κλείνανε. Το θέμα είναι ποιά καλύπτει περισσότερο τις δικές σου ανάγκες. Μπορείς να απευθυνθείς στο παρακάτω θέμα για να βοηθηθείς στην απόφασή σου: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=1296
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα ξεγραφτώ από την Tellas γιατί με το 13800 δεν υπάρχει κανένας τρόπος να πιάσω γραμμή :X ? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να διακόψω τη σύνδεσή μου με την Tellas? Πάντως καλή μέθοδος αυτή, υπάλληλοι της Tellas πουθενά, ούτε στη ΔΕΗ, μόνη διέξοδος το 13800 που προφανώς θα είναι υπερφορτωμένο αφού δεν μπορείς να απευθυνθείς πουθενά αλλού. Μας δουλεύουν κανονικά :mad: .
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα ξεγραφτώ από την Tellas γιατί με το 13800 δεν υπάρχει κανένας τρόπος να πιάσω γραμμή :X ? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να διακόψω τη σύνδεσή μου με την Tellas? Πάντως καλή μέθοδος αυτή, υπάλληλοι της Tellas πουθενά, ούτε στη ΔΕΗ, μόνη διέξοδος το 13800 που προφανώς θα είναι υπερφορτωμένο αφού δεν μπορείς να απευθυνθείς πουθενά αλλού. Μας δουλεύουν κανονικά :mad: .

 

Στείλε fax στον αριθμό που αναφέρει στο site.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να στείλεις fax στο οποίο να αναγράφονται κάποια στοιχεία σου και να ζητάς να διακοπεί η σύνδεσή σου. Έχε υπόψιν σου ότι τα fax με τέτοιο περιεχόμενο χάνονται πολύ μα πάρα πολύ εύκολα στην Tellas, οπότε μην το πετάς για να το ξαναστέλνεις κάθε 10-15 μέρες.

 

Εμένα προσωπικά πρίν από 1μιση χρόνο μου πήρε 3 μήνες για να μου βγάλουν την προεπιλογή και 7 fax, ναι 7! Να σημειώσω ότι η σελίδα που έστελνα ήταν η ίδια που έστειλα την πρώτη φορά απλά προσθέτοντας με μαρκαδόρο REMINDER xx/xx/xx. Είχε γίνει σαν σελίδα με αυτόγραφα ομάδας στο τέλος, κι ελπίζω να το έχω κάπου για να γελάσουμε όλοι μαζι :P

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τρεις μηνες αναμονης για Full llu στη vivodi στη θεσσαλονικη αποφασισα να σταματησω να περιμενω και να μπω μεσω οτε (Μεσα σε τρεις μερες μου εβαλαν το τηλεφωνο!). Το ερωτημα μου ειναι το εξης:

Επειδη μπαινω ελαχιστα στο νετ και μονο απο νετ καφε μηπως μπορει καποιος να μου πει τις τιμες των παροχων αυτη τη στιγμη και ολα τα πακετα που υπαρχουν στα 2048? (με ενδιαφερει μονο αυτη η ταχυτητα γιατι στο σπιτι υπαρχουν δυο pc) Εχω router (speedtouch 536) και αν μπορω να γλυτωσω χρηματα με πακετο που δεν εχει μεσα εξοπλισμο θα ηταν μια χαρα!

Αλλη μια ερωτηση ειναι αν ξερει κανεις αν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες για τον κομβο Δημοκρατιας στη θεσσαλονικη (μην περιμενω αλλους τρεις μηνες και στον οτε).

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστει να συμπληρωσεις και να στειλεις φορμα υπαναχωρησης και μια φωτοτυπια της ταυτοτητος σου.

 

Προσεξε, γιατι οπως ειπωθηκε παραπανω τα φαξ 'χανονται' (ναι...ειναι το στανταρ στην Tellas...ειναι λιγο αφηρημενοι οι υπαλληλοι εκει :rolleyes:).

 

Αυτο που σου προτεινω εγω ειναι να κανεις αλλαγη προγραμματος (αν πληρωνεις παγιο) με ενα τηλ. στην Tellas και να επιστρεψεις στο βασικο (που δεν εχει παγιο).

 

Μετα παρε τον ΟΤΕ και κοψε την Προεπιλογη Φορεα και καθαρισες χωρις ουτε ενα φαξ :)

Link to comment
Share on other sites

πήρα αυτό το linksys https://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?2987

 

 

γράφει Annex A (dsl over POTS)

 

κάνει για pstn γραμμή ή να το επιστρέψω???

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πήρα αυτό το linksys https://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?2987

 

 

γράφει Annex A (dsl over POTS)

 

κάνει για pstn γραμμή ή να το επιστρέψω???

 

ευχαριστώ πολύ!

 

Αφού γράφει annex a είναι για pstn. Άν έγραφε annex b τότε θα ήταν για isdn.

Link to comment
Share on other sites

apla to POTS me problhmatizei!

POTS = PSTN

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω κάνοντας κλήση με το VoipDiscount που λεει οτι η κλήση είναι free αν γίνεται καμια χρέωση κάπου. πχ. σε αυτόν που γίνεται η κλήση ή ακόμη και σε μένα τον ίδιο ή είναι εντελώς δωρεαν.
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που δεν αφήνουν να καλέσεις σταθερά νούμερα Αυστρίας....

 

Προφανός να έχουν μπερδέψει κάποιον παρόμοιο αριθμό στην πλατφόρμα τους.

Η Αυστρία ούτος η άλλος υπάγετε στην α ζώνη ξέρει να μας απαντήσει κάποιος που εχει καλέσει το cc?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει καμία χρέωση σε κανέναν .

Το VoipDiscount φυσικά πληρώνει τα τέλη τερματισμού στον ΟΤΕ αλλά αυτό δεν μας απασχολεί, εξάλου τα τέλη τερματισμού για εισερχόμενες κλήσεις εξωτερικού είναι εξερετικά χαμηλά . Φυσικά δίνεις 10 ευρώ για 4 μήνες για κλήσεις προς τους λοιπούς χρεώσιμους αριθμούς . Από αυτό το έσοδο η Voipdiscount προσπαθεί να καλύψει και τα έξοδα των δωρεάν κλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...