Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν αξίζει να το επισκευάσεις όταν είναι ήδη 5-6 ετών.

Η μπαταρία έχει σίγουρα χάσει την αυτονομία της, και όταν με €30 παίρνεις καινούργιο (Panasonic/Siemens), η επισκευή θα σου κοστίσει περισσότερο.

Επιπλέον, με το καινούργιο έχεις και 2 χρόνια εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο κάνει μόνο σε κάποιο συγκεκριμένο αριθμό ή σε όλους?

Αυτό που λες το έπαθα όταν ήταν ο αδερφός μου στην Κώ για μια βδομάδα.Ήταν αδύνατον να μιλήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δες απο εδω και κατω τι τραβαω εγω που εκανα την ιδια σκεψη με εσενα και αποφασισα να κοψω για λιγα ευρουλακια τον ΟΤΕ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1738154#post1738154

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Πηγη *

 

Μια νέα προωθητική ενέργεια θα ξεκινήσει αυτές τις ημέρες και θα διαρκέσει έως και το τέλους Μαρτίου.

 

Σε αυτήν την προσφορά κάθε νέος χρήστης του Conn-X θα λαμβάνει από το μαγαζί έναν μοναδικό κωδικό που στην συνέχεια θα τον εισάγει στην σελίδα του Conn-X για να δει τι δώρο κέρδισε.

 

Όλοι θα κερδίζουν και τα δώρα θα είναι αρκετά:

Υπολογιστές Laptops

Υπολογιστές Desktop

MP3 players

PS-2

DVD players

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές

Συστήματα ήχου Η/Υ, subwoofer

Παιχνίδια για PC ή X-BOX ή PS3

OTE SMART DECT

ANTIVIRUS

USB Beyonce

Και για τους πιο άτυχους... pins conn-x download cards

 

Ταυτόχρονα όλοι θα μπάινουν στην μεγάλη κλήρωση για ένα Conn-X talk Room που θα περιλαμβάνει ένα πλήρες ηλεκτρονικό εξοπλισμό για ένα δωμάτιο αναψυχής..

 

Υπολογιστής Desktop

Οθόνη LCD

Σύστημα ήχου Η/Υ, subwoofer

Εκτυπωτής

Ασύρματα ακουστικά

Media Center

OTEDECT

TV tuner

X-BOX ή PS3

I-POD

Παιχνίδια για PC ή X-BOX ή PS3

 

Μείνετε συντονισμένοι αναμένοντας την επίσημη ανακοίνωση του ΟΤΕ....

The Economy Presence of Internet in Greece :: internet-gr.net

Free Web Hosting , Forum , Blog , Email , Gallery :: host-gr.eu

GreeKatalog over a 5000 links :: greekatalog.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία.

Πώς μπορώ να βάλω βραγή εξερχομένων κλήσεων (πχ. προς αριθμούς 090 , εξωτερικού,κτλ) σε σταθερό του ΟΤΕ? Γίνεται μεσω εντολών δικτύου ή πρέπει να πάω στον ΟΤΕ ο ίδιος?Αν πρέπει να πάω στον ΟΤΕ τι χαρτιά πρέπει να κουβαλάω μαζί μου?

Ξέρει κανείς?

Αν γνωρίζεται κάποιο σχετικό site με πληροφορίες, αφήστε μου το link!

Ευχαριστώ!!!:)

Marios, Ιωάννινα!!!:)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί, εσύ κατάλαβες τι σημαίνει "USB Beyonce";

Τσσσ σιγά, αυτονόητο είναι:

 

http://www.beyonce-central.com/images/beyonce-wallpaper-02.jpg

 

Με προβληματίζει το USB όμως....

Λές να ακούγονται τα τραγούδια της απο το USB? OYAOY CONNEX

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

χμμ καλή φάση για το πάγιο μέσω λογαριμού απο την otenet, νόμιζα ότι μόνο οι συνδέσεις otenet που κάνεις από οτε σου δίνουν αυτήν την δυνατότητα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω ένα sagem router wireless που δίνει η otenet με την σύνδεση στο γραφείο το σπίτι μου είναι ακριβώς από επάνω 1 όροφο. Όπου έχω υπολογιστή laptop με USB wirless point. Μέσα στο σαλόνι πιάνο 73% μια χαρά σήμα και μπαίνω internet κανονικά αλλά στα άλλα δωμάτια πέφτει στο 43% και δεν μπορώ να κατεβάσω ούτε μια σελίδα.

 

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει τρόπος να κάνω signal boost με κοπιό τρόπο οποιονδήποτε ώστε να πιάνω και στα άλλα δωμάτια ? δεν ξέρω πολλά από δίκτυα ασύρματα είμαι ανοικτός σε κάθε πρόταση βοήθειας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μένω σε περιοχη που σχεδόν όλες οι εταιρίες με καλύπτουν με το ιδιόκτητο δίκτυο τους.Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποιο προπληρωμένο πακέτο και αν μείνω ικανοποιημένος να συνεχίσω με τον ίδιο παροχέα.Εσείς τι θα με συμβουλεύατε?

(κατά προτίμηση θέλω παροχή ADSL για 8 μήνες μέγιστο)

Τσέκαρα οτι οι:HOL,VIVODI με καλύπτουν,στο προπληρωμένο πακέτο υπάρχουν κρυφές χρεώσεις?

κατά προτίμηση θέλω δίκτυο 24h/24h :O

και για το τέλος εχω σπίτι απλή γραμμή PSTN.

Θα χαρώ να ακούσω νέα σας στην προσπάθεια μου να δικτυωθώ

 

Τελικά πολυ το διαβάζουν το θέμα μου αλλα κανείς δεν απαντά,θα υποθέσω οτι δεν ειναι γνώστες του αντικειμένου που παραθέτω στο θέμα μου.

καλη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ τη βοήθεια των εμπειροτέρων για να οργανώσω λίγο το χάος με την τηλεφωνία στο σπίτι μου.

 

Αυτή τη στιγμή έχω μία γραμμή ISDN με 3 αριθμούς (κεφαλικός + 2 MSN) και shared LLU από Vivodi. Οι διάφορες συσκευές εξυπηρετούνται άλλες απευθείας μέσω του Netmod και άλλες μέσω ένος Fritz!X USB που εκτελεί εδώ και αρκετά χρόνια χρέη τηλεφωνικού κέντρου.

 

Τώρα που όλο και περισσότεροι πάροχοι προσφέρουν υπηρεσίες 2play/3play αναζητώ κάποιον τρόπο να επωφεληθώ από αυτές χωρίς:

  1. Να περιοριστώ σε λιγότερους από 3 αριθμούς,
  2. Να μείνω χωρίς ίντερνετ για μεγάλο διάστημα,
  3. Να εκτοξεύσω το κόστος,
  4. Να διακινδυνεύσω προβλήματα αξιοπιστίας η άλλα με τον κεφαλικό αριθμό γιατί τότε οι γονείς μου -και δικαίως- θα μου κάνουν έξωση.

Η λύση που έχω σκεφτεί, είναι να αντικαταστήσω το fritz με κάποιο πιο σοβαρό κέντρο το οποίο στην ιδανική περίπτωση θα δέχεται τόσο την ISDN γραμμή, όσο και μια νέα αναλογική από τον εναλλακτικό και θα δρομολογεί τις κλήσεις όπως επιλέγω. Υπάρχει κάτι τέτοιο; Πόσο κοστίζει;

 

Εναλλακτικά, Σκέφτομαι να μεταφέρω τον έναν αριθμό (MSN) από την ISDN στον νέο πάροχο και να διατηρήσω τους άλλου 2 στην ISDN. Από το fritz πλέον, από δύο POTS να τροφοδοτήσω ένα απλό αναλογικό κέντρο το οποίο θα αναλάβει να συνδιάσει και τη γραμμή του εναλλακτικού παρόχου. Ποια η γνώμη σας για αυτή τη λύση;

 

Καμία άλλη ιδέα, ίσως λιγότερο διαστροφική από τις δικές μου;; (Να κάτσω στα αυγά μου πχ;; :O)

 

Edit: Κάποιος mod να μπορείς να διορθώσει αυτό το "άλλη" στον τίτλο...

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα έχουν ως εξής. Μετακομίζω από Νέα Ερυθραία στο κέντρο της Αθήνας (Κολωνάκι). Και προφανώς δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται σε αυτή τη περίπτωση με το Conn-x που έχω ενεργοποιημένο, με τη μεταφορά της γραμμής.:rolleyes: Κάλεσα στο 134 2 φορές και με έχουν μπερδέψει απίστευτα (κλασικός ΟΤΕ) :mad: !!!

 

Τη πρώτη φορά ο υπάλληλος μου είπε πως καλό θα είναι να κρατήσω το ίδιο νούμερο (210620ΧΧΧΧ), κάτι που γίνεται με την υπηρεσία εσωτερικής φορητότητας με 10 ευρώ επιπλέον, αλλιώς αν αλλάξω αριθμό (και πάρω 210364ΧΧΧΧ) το Conn-x θα απενεργοποιηθεί, θα πληρώσω και το υπόλοιπο της εξάμηνης δεσμευσης αφού δεν έχει περάσει εξάμηνο από τότε που έγινε η ενεργοποίηση, και μετά θα πρέπει να βάλω από την αρχή νέο Conn-x! :( Επίσης μου είπε πως επειδή θα γίνει αυτόματη επανενεργοποίηση του κυκλώματος από το εκεί κέντρο μπορεί να μου ξαναχρεώσουν τέλος ενεργοποίησης!!! :cry:

 

Τη δεύτερη φορά μου είπαν το ακριβώς αντίθετο! Ότι δηλαδή αν κρατήσω το διο νούμερο και καλά επειδή είναι διαφορετικό κέντρο θα απενεργοποιηθεί, θα πληρώσω τα χρωστούμενα της εξάμηνης δέσμευσης και φτού και απ' την αρχή ενώ αν πάρω τοπικό νούμερο δεν θα έχω πρόβλημα. :wacko:

 

Και βέβαια στην ερώτηση πόσο καιρός χρειάζεται για να ενεργοποιηθεί το ADSL στο νέο σπίτι (δηλ. πόσο καιρό θα μείνω χωρίς internet) και αν χρειάζεται να κάνω εγώ κάποια ειδική αιτηση κατα τη μεταφορά ή μετά από αυτή κανείς δεν ήξερε τίποτα...

 

Ρωτάω λοιπόν!

1)Πρώτο και βασικό ερώτημα. Πρέπει να κρατήσω τον ίδιο αριθμό ή να αλλάξω ώστε να έχω όσο είναι δυνατό λιγότερα προβλήματα?[b/]

2)Πόσο καιρό θα μείνω χωρίς ADSL? Πάλι περίπου 12 μέρες όπως και στην αρχική ενεργοποιήση?

3)Χρειάζεται να κάνω εγώ κάποια ειδική αίτηση?

4)Θα ξαναπληρώσω τέλος ενεργοποίησης?

 

Αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ή έστω γνωρίζει παρακαλώ ας βοηθήσει γιατι με τον ΟΤΕ δεν βγάζεις άκρη.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε , 6 Φεβρουαρίου 2007, η εκδήλωση που διοργάνωσε η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) με την ευκαιρία της ανακήρυξης του έτους 2007 σε έτος Ευρυζωνικότητας.

 

Την έναρξη τους Έτους Ευρυζωνικότητας κήρυξε ο Πρωθυπουργός της Ελλάδας, κ. Κώστας Καραμανλής. Ο Πρωθυπουργός τόνισε στην ομιλία του ότι ” Κοινωνικά δίκαιη και αποτελεσματική πολιτική είναι αυτή που δίνει σε όλους τους πολίτες τη δυνατότητα να διεκδικήσουν με αξιώσεις την προκοπή και την ευημερία.

 

Είναι η πολιτική που εξασφαλίζει σε όλους τους νέους ανθρώπους τα εργαλεία και τις ουσιαστικές ευκαιρίες ώστε να κάνουν πράξη τα όνειρά τους. Με αυτό το σκεπτικό, με αυτό το γνώμονα ορίσαμε το 2007 ”Έτος Ευρυζωνικότητας”.

 

Ο στόχος είναι σαφής: να κλείσουμε το ”ψηφιακό χάσμα” διευρύνοντας την πρόσβαση στις δυνατότητες της ψηφιακής εποχής σε όλους του πολίτες, σε ολόκληρη τη χώρα. Να δημιουργήσουμε νέες ευκαιρίες για την εκπαίδευση, για την επιχειρηματικότητα, για την ενίσχυση της ποιότητας της Δημοκρατίας μας στην νέα εποχή”.

 

Ο κ. Καραμανλής, αναφερόμενος στο πλαίσιο μίας συντονισμένης πολιτικής για την ευρυζωνικότητα, υπογράμμισε: ”Τα αρμόδια Υπουργεία έχουν ήδη προωθήσει και προωθούν αυτή τη στιγμή σημαντικά έργα που αποβλέπουν στην ενίσχυση των υποδομών του ευρυζωνικού Internet, με την αξιοποίηση τόσο των διαρθρωτικών προγραμμάτων όσο και των εθνικών αναπτυξιακών πόρων, καθώς και προγράμματα ενίσχυσης της ζήτησης ευρυζωνικών συνδέσεων και ηλεκτρονικών υπηρεσιών”.

 

Αναφερόμενος στο ρόλο της ΕΕΤΤ, ο Πρωθυπουργός δήλωσε: ”Είμαι βέβαιος ότι η ΕΕΤΤ μπορεί να λειτουργήσει ως αποτελεσματικός συντονιστής της κοινής μας προσπάθειας, καθώς διαθέτει τα μέσα και τη βούληση, αλλά και το νέο σύγχρονο ρυθμιστικό πλαίσιο που χρειάζεται ώστε να συμβάλλει καθοριστικά στην επίτευξη αυτού του εθνικού στόχου”.

 

Ο Υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών, κ. Μιχάλης Λιάπης δήλωσε ”Το Υπουργείο μας, με επιτυχία κάλυψε τους στόχους που είχε θέσει για το 2006 στο πλαίσιο της προώθησης της ευρυζωνικότητας σε όλη την Ελλάδα….. Προχωράμε πιο δυναμικά. Με ορίζοντα το 2013. Καταρτίσαμε Αναπτυξιακό Πρόγραμμα για την περίοδο 2007-2013. Βασιζόμενοι στο γεγονός ότι το κόστος των ευρυζωνικών συνδέσεων έχει μειωθεί σημαντικά, είμαστε αποφασισμένοι να επικεντρωθούμε πλέον και στους άλλους δύο παράγοντες που επηρεάζουν σημαντικά τη διείσδυση της ευρυζωνικότητας: την κατοχή Η/Υ από τους πολίτες, και τη διαθεσιμότητα ηλεκτρονικού περιεχομένου και υπηρεσιών”.

 

Τέλος, ο Πρόεδρος της ΕΕΤΤ, Καθηγητής Νικήτας Αλεξανδρίδης τόνισε: ”Η ΕΕΤΤ – ως Εθνικός Ρυθμιστής και ως Επιτροπή Ανταγωνισμού που ελέγχει, ρυθμίζει και εποπτεύει την αγορά παροχής δικτύων και υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών -- έχει απόλυτη συναίσθηση των δυσκολιών για την επίτευξη του στόχου της ψηφιακής σύγκλισης.

 

Μελετούμε τη διαθέσιμη εμπειρία από άλλες προηγμένες χώρες, διαβουλευόμαστε με όλους τους παράγοντες της πολιτείας και της αγοράς, συνεργαζόμαστε συστηματικά με τα στελέχη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και προωθούμε όλες τις αναγκαίες ρυθμίσεις και παρεμβάσεις, ώστε να επιταχυνθούν οι εξελίξεις που θα καταστήσουν την ευρυζωνική πρόσβαση στο Διαδίκτυο διαθέσιμη και προσιτή σε όλους τους Έλληνες πολίτες….

 

Το 2006 υπήρξε έτος προετοιμασίας για την απελευθέρωση του Τοπικού Βρόχου (LLU) που είχε ως αποτέλεσμα την αύξηση από τους 7.000 διαθέσιμους βρόχους στην αρχή του 2006 σε περίπου 110.000 βρόχους που είχαν πρόσβαση οι πάροχοι στο τέλος του έτους.

 

Με την πλήρη απελευθέρωση του τοπικού βρόχου που η ΕΕΤΤ υλοποιεί δυναμικά από τις αρχές του 2007 (μετά από μακρά διαβούλευση, ετοιμάζεται τώρα η έκδοση του νέου RUO) εκτιμούμε ότι ο συνολικός αριθμός βρόχων που θα έχουν πρόσβαση οι εναλλακτικοί πάροχοι για να διαθέσουν σε νέους συνδρομητές τους, θα εκτιναχθεί μέσα στο προσεχές εξάμηνο και θα ξεπεράσει τους 600,000”.

 

Στην χθεσινή εκδήλωση, η οποία συνέπεσε χρονικά και με την παγκόσμια ημέρα ασφαλούς διαδικτύου, παρευρέθησαν, μεταξύ άλλων, εκπρόσωποι της Πολιτείας και της ακαδημαϊκής κοινότητας, στελέχη της τηλεπικοινωνιακής αγοράς, εκπρόσωποι καταναλωτών και δημοσιογράφοι.

 

http://www.euro2day.gr/articles/122246/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην Tellas και στην απόκτηση του συνόλου του μετοχικού της κεφαλαίου αναμένεται να στρέψει τώρα το ενδιαφέρον του ο Aιγύπτιος μεγιστάνας Nαγκίμπ Σαουίρις και βασικός της μέτοχος, μετά την εξαγορά της TIM Hellas, η οποία ολοκληρώθηκε προχθές μέσω της Weather Investments.

 

Στόχος του Σαουίρις, όπως εκτιμούν κύκλοι της αγοράς, είναι η δημιουργία ενός ενοποιημένου και πανίσχυρου για τα ελληνικά δεδομένα τηλεπικοινωνιακού ομίλου, ανταγωνιστικού του OTE, ο οποίος θα προσφέρει σταθερή και κινητή τηλεφωνία και Iντερνετ, αριθμώντας περισσότερους από 4 εκατομμύρια πελάτες.

 

O ίδιος ο κ. Σαουίρις, πάντως, λίγες ώρες μετά την επίσημη ανακοίνωση για την ολοκλήρωση της εξαγοράς δεν έκρυψε τις προθέσεις του να καταστεί η Weather Investments ένας από τους κυρίαρχους παίχτες στην ευρωπαϊκή τηλεπικοινωνιακή αγορά: «Πρόκειται για το δεύτερο περιουσιακό στοιχείο που αποκτά η Weather Investments στη Mεσόγειο (μετά την ιταλική Wind) και αποτελεί ένα πολύ σημαντικό βήμα στην κατεύθυνση να καταστεί ένας κεντρικός παίχτης στην αγορά της Eυρώπης», τόνισε ο ίδιος μιλώντας στο «Dow Jones Newswires».

 

Προσέθεσε μάλιστα ότι «υπάρχει συνέργεια σε όρους συνδυασμού της διεθνούς μας κυκλοφορίας μεταξύ των Wind, Orascom Telecom και TIM Hellas, καθώς οικοδομούμε ένα διεθνές δίκτυο μεταξύ Iταλίας-Eλλάδας και Eλλάδας-Aιγύπτου».

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5349&subid=2&pubid=89936

Tech Ministry -> http://techministry.gr

TechMinistry: Thessaloniki's Hackerspace

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...