Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

KALHSPERA

ENOO TO PROGRAMMA THS ONTELECOMS

.

THA EXOYME STA ALITHEIA DOWNLOAD APO TO INTERNET

EOS 10 MBPS ? ESTO 9 H 8 ALLA OXI 4MPBS.

H APERIORISTES ASTIKES ,YPERASTIKES KAI D I E T H N I S !!!

KLHSEIS THA GINONTAI MESO INTERNET?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή θα αλλάξω τηλεπικοινωνιακό πάροχο που δεν προσφέρει isdn θέλω απλά να κρατήσω τη συσκευή μου γιατί δεν έχω το κουράγιο να μεταφέρω όλα τα τηλέφωνα για την αναγνώριση κλήσης και έχει πολύ καλή ακουστική, ενώ με βολεύει και το bluetooth που έχει και συνδέω το κινητό μου! Δεν ήθελα να κάνω διαφήμιση αλλά με αναγκάσατε!

Βρήκα αυτό: http://www.discountphonesystems.co.uk/acatalog/Auerswald_ISDN_Analog_Converter.html το οποίο είναι ακριβό αλλά αν δεν υπάρχει άλλη λύση ίσως το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα τα έφτιαξα στο spa 3102… οι απορίες και η βοήθεια που θα ήθελα είναι στα κάτωθι:

1) Που βάζω τι για να μπορώ σηκώνοντας το τηλ και πατώντας πχ το 9, να με δρομολογεί στον ΟΤΕ???? Και να ακούω το σήμα-ήχο του ΟΤΕ!!!

2) Πολλές φορές, δεν ξέρω πως μου μπλοκάρει το netmod και μαμιέται ο Δίας. Υπάρχουν κάποιες ειδικές ρυθμίσεις μιας και έχω isdn??

3) Έχω account στο voipbuster, υπάρχει τρόπος να μπορώ να το κάνω να χτυπάει το σταθερό μου όταν κάποιος από το software application καλεί το nickname μου?

4) Να μπορώ να καλώ τα πάντα από το voip….

 

 

 

ας μου δώσει κάποιος ένα ολοκληρωμένο dial plan.

Πχ ένα συνδυασμό των δυο παρακάτω:

 

 

Dial Plan 1:

L:15,S:10,(S0 <:0030>2xxxxxxxxx | S0 <:0030>69xxxxxxxx | S0 8xxxxxxxxx<:@gw0> | 00xx. | [1]xx.<:@gw0> | <9#:>xx.<:@gw0> | *xx.)

Με αυτό το dial plan παίρνει σταθερά, κινητά και εξωτερικό με voipbuster.

 

 

Dial Plan 2 με κινητά από PSTN (OTE):

L:15,S:10,(S0 <:0030>2xxxxxxxxx | S0 <:0030>69xxxxxxxx<:@gw0> | S0 8xxxxxxxxx<:@gw0> | 00xx. | [1]xx.<:@gw0> | <9#:>xx.<:@gw0> | *xx.)

Στο παραπάνω dial plan εκτός από κινητά παίρνεις επίσης 800άρια με ΟΤΕ, ότι αρχίζει από 1 και αν πατήσεις 9# βγάζεις γραμμή ΟΤΕ.

 

Θέλω τα πάντα να πηγαίνουν μέσω voip, να μην χρειάζεται να πατάω το 0030 για τα σταθερά και τα κινητά στην Ελλάδα, και όλα τα 801 και 800 να βγαίνουν μέσω ΟΤΕ, επίσης με 9# να βγαίνω σε ΟΤΕ.

Σχετικά με το τελευταίο νομίζω το κάνουν και τα 2 dial plan, απλά δεν ακούω τον κλασσικό ήχο του ΟΤΕ. Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό????

 

 

Και μια πληροφορία…..για προτάσεις και για κράξιμο στείλτε mail στο sipura-support@external.cisco.com

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα αλλάξω τηλεπικοινωνιακό πάροχο που δεν προσφέρει isdn θέλω απλά να κρατήσω τη συσκευή μου γιατί δεν έχω το κουράγιο να μεταφέρω όλα τα τηλέφωνα για την αναγνώριση κλήσης και έχει πολύ καλή ακουστική, ενώ με βολεύει και το bluetooth που έχει και συνδέω το κινητό μου! Δεν ήθελα να κάνω διαφήμιση αλλά με αναγκάσατε!

Βρήκα αυτό: http://www.discountphonesystems.co.uk/acatalog/Auerswald_ISDN_Analog_Converter.html το οποίο είναι ακριβό αλλά αν δεν υπάρχει άλλη λύση ίσως το πάρω.

 

Θα δώσεις €175 + μεταφορικά (δηλ. τουλάχιστον €200) για να πάρεις τον adapter; Έχεις σκεφτεί πόσες καινούργιες συσκευές παίρνεις με αυτά τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άραγε provider που να μπορείς να καταργήσεις το πάγιο OTE και να έχεις ADSL over ISDN; Εντάξει το Netmod το επιστρέφεις αμα γυρίσεις σε PSTN για να «ξεφορτωθείς» τον ΟΤΕ. Αλλά με τυχόν ISDN συσκευές (όπως το τηλέφωνό μου) και την δυνατότητα να έχεις δυο γραμμές τηλεφώνου τι κάνεις;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και 20Mbits με 33€ αν κοιτάξεις προς vivodi μερια.

(Δεν λέω ότι το προτείνω...)

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Μην σε παιρνει απο κατω.Σου απανταω λοιπον εγω και θα σου προτεινα να δεις το πακετο της tellas,forthnet και on telecom που σου δινουν δικη τους γραμμη με απεριοριστα αστικα και υπεραστικα και 4 mbit internet.

Η προσωπικη μου προτιμηση ειναι forthnet και αυτο γιατι την ειχα σαν πακετο adsl και ημουν ευχαριστημενος και ταυτοχρονα ειναι και πιο φτηνη απο tellas.Τελος η on telecom ειναι καινουργια και πολλα υποσχομενη αλλα καινουργια γι'αυτο και δεν παιρνω και ορκο.Ελπιζω να σε βοηθησα καπως,αλλα καλο θα ειναι να κανεις ενα search στο forum πρωτα γιατι υπαρχουν αντιστοιχα θεματα που σου λυνουν τις αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,παρακολουθω αρκετο καιρο το φορουμ.Αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα

 

Αναρωτιεμαι τι ακριβώς πληρωνουμε όταν έχουμε DSL(με τον ΟΤΕ συγκεκριμενα)

 

πάγιο PSTN

πάγιο DSL

συνδρομή στο νετ με την εκάστοτε εταιρεία

 

Αυτή τη στιγμή έχω το φοιτητικό και πληρώνω μόνο πάγιο PSTN Μόλις λήξει κ εφ οσον το συνεχίσω θα πληρώνω όλα τα παραπάνω?Δηλ 100ευρώ ανα λογαριασμό?

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις:

 

Πάγιο στον ΟΤΕ (Για την κανονική γραμμή σου)

 

Πάγιο ADSL OTE

 

Πάγιο Αdsl του Provider (ΟΤΕΝΕΤ,ΧΟΛ,4ΝΕΤ..)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αφου εχει bluetooth προφανως συνδεετε με pc.

Με τοσα λεφτα που θες να πεταξεις μπορεις να αγορασεις μια παρομοια pstn συσκευη η οποια θα συνδεετε με υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μια φίλη μ θέλει να κάνει ενεργοποίηση, αλλά πολύ πρόσφατα άλλαξε εταιρία σταθερής τηλεφωνίας.

Η ενεργοποίηση πρέπει να γίνει με καινούργιο λογαριασμό ή πιο παλαιότερος αρκεί.?

Ευχαριστώ:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν πληροφοριες για το ενα κ ποτε ο ΟΤΕ θα ξεκινησει να προσφερει πραγματικα γρηγορο ιντερνετ(4-8-10 ακομη κ 20mbps) οπως ηδη διαφημιζει ο ανταγωνισμος ???

Η ολοι εμεις που ειμαστε με συνδεση ΟΤΕ πρεπει να αλλαξουμε παροχο adsl ??

:worry:

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν πληροφοριες για το ενα κ ποτε ο ΟΤΕ θα ξεκινησει να προσφερει πραγματικα γρηγορο ιντερνετ(4-8-10 ακομη κ 20mbps) οπως ηδη διαφημιζει ο ανταγωνισμος ???

Η ολοι εμεις που ειμαστε με συνδεση ΟΤΕ πρεπει να αλλαξουμε παροχο adsl ??

:worry:

Μπορώ να σου πω ότι αυτό όντως ισχύει.Μιλάμε για πακέτο Internet Τηλεφωνία και TV έως 20 ΜΒS.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν πληροφοριες για το ενα κ ποτε ο ΟΤΕ θα ξεκινησει να προσφερει πραγματικα γρηγορο ιντερνετ(4-8-10 ακομη κ 20mbps) οπως ηδη διαφημιζει ο ανταγωνισμος ???

Η ολοι εμεις που ειμαστε με συνδεση ΟΤΕ πρεπει να αλλαξουμε παροχο adsl ??

:worry:

Αυτονόητο δεν είναι? Θα αλλάξεις πάροχο βέβαια..

Ο οτε δεν έχει τέτοιες πολυτέλειες.. Τουβλα 12τρυπα είναι όλοι τους

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι σε λίγο καιρό θα κυκλοφορήσει το Skype Pro :confused: Ρίξτε μια ματιά:

http://www.skype.com/products/skypepro/

Αν κατάλαβα καλά με 2€ έχεις "δωρεάν" κλήσεις σε σταθερά (εκτός από το τέλος σύνδεσης 0.045€)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν ακόμα περισσότερες πληροφορίες για τους προορισμούς που θα μπορείς να καλείς με τα €2.

Όταν διατεθεί, θα δούμε κατα πόσον συμφέρει.

Πάντως το (υψηλό) πάγιο τέλος κλήσης είναι από τα αρνητικά του συγκεκριμένου προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται σαν την απάντηση στο voipbusterpro.com (το οποίο by the way παίζει μια χαρά), με μικρή διαφορά στην τιμή:

 

Skype = 2eur * 12 μήνες = 24eur / έτος

voipbusterpro.com = 10eur / έτος (και μάλιστα τα 5 επιστρέφονται στον χρήστη ώς χρόνος ομιλίας)

 

Θα ξεκαθαρίσει πάντως μόλις αρχίσει να προσφέρεται η υπηρεσία...

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...