Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προφανός να έχουν μπερδέψει κάποιον παρόμοιο αριθμό στην πλατφόρμα τους.

Η Αυστρία ούτος η άλλος υπάγετε στην α ζώνη ξέρει να μας απαντήσει κάποιος που εχει καλέσει το cc?

 

http://www.hello-hello.gr/

hello! stin epilogi No 3 dinei hores - proorismous kai an kalesis 801 200 400 600 kai 9 exipiretisi pelatwn gia perisoteres plirofories..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο αρχείο ή site που να έχει όλους τους παρόχους, με όλους τους τιμοκαταλόγους τους συγκεντρωμένους, μήπως βγάλουμε καμιά άκρη ???? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω γιατι ειναι αρκετά περίπλοκο το θέμα, ειδικά αν μπλέξεις και τους ρυθμούς χρέωσης.

 

Σου συνιστώ να μας πείς (στο επισημασμένο θέμα) που κάνεις πολλές κλήσεις για να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη η ανακοίνωση στο site του ΟΤΕ

 

http://www.ote.gr/anakoinshow.asp?cat=4&id=615

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΚΛΩΜΑΤΩΝ ΤΗΣ LANNET, ΚΑΘΟΛΙΚΟ ΔΙΑΔΟΧΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ TELEPASSPORT

 

Αθήνα, 24 Ιανουαρίου 2007

 

Ο ΟΤΕ ανακοινώνει ότι προχωρεί σε προσωρινή διακοπή του 85% των κυκλωμάτων διασύνδεσης με την εταιρεία LANNET, καθολικό διάδοχο της εταιρείας Telepassport.

 

Η διακοπή πραγματοποιείται σε εφαρμογή της υπ' αριθμόν 147/2006 απόφασης του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών, που κοινοποιήθηκε στη LANNET στις 3/1/2007, σε συνέχεια της 407/008/16-10-2006 απόφασης της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων και λόγω μη προσκόμισης εγγυητικής επιστολής ύψους 3.000.000 ευρώ για την εξασφάλιση της πληρωμής των ληξιπρόθεσμων οφειλών της προς τον ΟΤΕ.

 

Ο ΟΤΕ προχωρεί σ' αυτή την κίνηση, αφού εξέπνευσε προ πολλού η προθεσμία που έτασσε το Δικαστήριο για την προσκόμιση της εγγυητικής επιστολής, χωρίς η εταιρεία να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Και η Λαννέτ κατέθεσε μήνυση κτλ κτλ κτλ. Στο ίδιο έργο θεατές. Πάντως δεν βλέπω θέση για τη Λαννέτ στο νέο τοπίο που θα προκύψει στις τηλεπικοινωνίες μετά το ξεκαθάρισμα, αν δεν υπάρξει κάποια σημαντική εξέλιξη.
Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Επειδη οι τιμες για τετοιες υπηρεσιες δεν ειναι σταθερες και επηρεαζονται απο πολλες παραμετρους πρεπει να ζητησεις προσοπικα προσφορα αφου τους πεις τις αναγκες σου! Μπορεις να απευθυνθεις στους περισσοτερους ελληνικους παροχους ιντερνετ που εχουν χωρητικοτητες που νοικιαζουν.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω γιατι ειναι αρκετά περίπλοκο το θέμα, ειδικά αν μπλέξεις και τους ρυθμούς χρέωσης.

 

Σου συνιστώ να μας πείς (στο επισημασμένο θέμα) που κάνεις πολλές κλήσεις για να σε βοηθήσουμε.

 

Βασικά έψαχνα πιος είναι καλύτερος στα υπεραστικά κατά τη διάρκεια της ημέρας σε καθημερινή βάση (τα Σαββατοκύριακα δεν με ενδιαφέρουν)...

 

Μονο στο eett.gr της εθνικης επιτροπης τηλεπικοινωνιων

http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/telephonyPnoneListPrecentation/ShowFixedPrices.html?url=/gr_pages/Katanalotes/Tarrifs/progr_index.php?type=ST

αλλα λογω του φορτου εργασιας του εθνικου μας ρυθμιστη

αφου εχει να ασχοληθει με 14 εναλακτικους τον οτε αλλα και τους 4 της κινητης

δεν ενημερωνετε σχεδον ποτε

 

Καλά αυτή η αρχή κάνει ποτέ τίποτα η είναι μια δημόσια υπηρεσία που απλά υπάρχει :kill: :mad: ???

Link to comment
Share on other sites

Και η Λαννέτ κατέθεσε μήνυση κτλ κτλ κτλ. Στο ίδιο έργο θεατές. Πάντως δεν βλέπω θέση για τη Λαννέτ στο νέο τοπίο που θα προκύψει στις τηλεπικοινωνίες μετά το ξεκαθάρισμα, αν δεν υπάρξει κάποια σημαντική εξέλιξη.

 

Η Εταιρεία δεν θα έχει καμία τύχη...

Δεν ξέρουν που χρωστάνε. Είναι απλήρωτοι χιλιάδες συνεργάτες και εκρεμούν

αρκετές αγωγές εναντίον της.

... μια πληροφορία που έχω λέει, ότι θα βρεθούν αντιμέτωποι με εξώδικα και νεές αγωγές που ετοιμάζουν ομαδικά αρκετοί "συνεργάτες" που έχασαν πλέον την υπομονή τους... λέτε να ακολουθήσει domino αρνητικών εξελίξεων ???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ενα ασυρματο τηλεφωνο panasonic kx-tg1100gs και δεν εχει οδηγιες χρησης ουτε στα ελληνικα ,ουτε στα αγγλικα.

Mπηκα στο site της panasonic και δεν το βρησκω.....Μηπως μπορει κανεις να βοηθησει μηπως βρουμε οδηγιες χρησεως τουλαχιστον στα αγγλικα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω δυο προβληματα και χρειαζομαι βοηθεια!

 

1. Εχω ενα τηλεφωνικο κεντρο στο οποιο ειναι συνδεδεμενη μια γραμμη ISDN την οποια θελω να μετατρεψω σε DSL. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Απο το NETMOD βγαινει ενα καλωδιο απο τις εξοδους για συσκευες ISDN και πηγαινει στο κεντρο. Το αφηνω οπως ειναι και βαζω ενα splitter-ακι πριν το NETMOD και δουλευει το κεντρο κανονικα χωρις καμια ρυθμιση; (Siemens HiCom 100E)

και η δευτερη ερωτηση μου ειναι η εξης:

2. Στο τηλεφωνικο κεντρο οι μονες εισοδοι για γραμμες που βλεπω ειναι σαν την παραπανω, δηλαδη για ISDN οπως λεει το manual, Υποστηριζει λεει 4 αναλογικες αλλα δεν αναφερει πως μπορω να τις συνδεσω. Εχω λοιπον μια γραμμη DSL over PSTN την οποια χρησιμοποιω μονο για το ιντερνετ επειδη δεν εχω περασει απο το κεντρο. Μπορω να τη διαχωρισω και να βαλω ενα φιλτρο στο ενα και μετα να το περασω στο κεντρο και το ιντερνετ να δουλευει κανονικα οπως τωρα; Επισης υπαρχει περιπτωση στο κεντρο να μην μπαινουν βυσματα αλλα απλα καλωδια; Εχεις κανεις καμια ιδεα και για το που μπορει να μπαινουν αν τυχον εχει δουλεψει με αντιστοιχο κεντρο; Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ναί, πληρώνεις την αστική μονάδα του ΟΤΕ δηλαδή 0,0309 το λεπτό.

ΠΡΟΣΟΧΗ . Πληρώνεις από την στιγμή που θα συνδεθείς με HELLO και όχι από την στιγμή που θα σας απαντήσει ο καλούμενος.(Ακόμα και αν δεν απαντήσει ο καλούμενος προορισμός)

Link to comment
Share on other sites

1. Εχω ενα τηλεφωνικο κεντρο στο οποιο ειναι συνδεδεμενη μια γραμμη ISDN την οποια θελω να μετατρεψω σε DSL. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Απο το NETMOD βγαινει ενα καλωδιο απο τις εξοδους για συσκευες ISDN και πηγαινει στο κεντρο. Το αφηνω οπως ειναι και βαζω ενα splitter-ακι πριν το NETMOD και δουλευει το κεντρο κανονικα χωρις καμια ρυθμιση; (Siemens HiCom 100E)

 

Ακριβώς. ISDN DSL splitter πρίν το netMod. :)

 

2. Στο τηλεφωνικο κεντρο οι μονες εισοδοι για γραμμες που βλεπω ειναι σαν την παραπανω, δηλαδη για ISDN οπως λεει το manual, Υποστηριζει λεει 4 αναλογικες αλλα δεν αναφερει πως μπορω να τις συνδεσω. Εχω λοιπον μια γραμμη DSL over PSTN την οποια χρησιμοποιω μονο για το ιντερνετ επειδη δεν εχω περασει απο το κεντρο. Μπορω να τη διαχωρισω και να βαλω ενα φιλτρο στο ενα και μετα να το περασω στο κεντρο και το ιντερνετ να δουλευει κανονικα οπως τωρα; Επισης υπαρχει περιπτωση στο κεντρο να μην μπαινουν βυσματα αλλα απλα καλωδια; Εχεις κανεις καμια ιδεα και για το που μπορει να μπαινουν αν τυχον εχει δουλεψει με αντιστοιχο κεντρο; Ευχαριστω πολυ!

 

Αν το κέντρο δέχεται και εξωτερική γραμμή PSTN που να δουλεύει μαζί με την ISDN (δες τι γράφει στο βιβλιό του), θα χρησιμοποιήσεις PSTN DSL splitter πριν το κέντρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

Έχω connx 786 και η 6μηνη προσφορά που είχα πάρει έληξε τον Οκτώβριο!Δίνω 22,50 το μήνα!Θέλω τώρα να το αναβαθμίσω!Λόγω του οτι ανήκω ήδη στον ΟΤΕ, κάνουν κάποια προσφορά στα ίδια λεφτά αλλά με μεγαλύτερη ταχύτητα για να σε κρατήσουν στο δίκτυο ή θα πρεπει να δώσω παραπάνω χρήματα για μεγαλύτερη ταχύτητα??Η' με συμφέρει να αλλάξω παροχέα??Επίσης θα πρέπει να αλλάξω και modem?? Έχω το Sagem 800!Και κάτι τελευταίο είδα ότι έχει ο ΟΤΕ τη σύνδεση 2048 γύρω στα 28 ευρώ το μήνα ένω τη 1024 45 ευρώ αν δεν κάνω λάθος και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο....μέτα τους 4 μήνες δεν αναφέρει το ποσό που θα χρεώνει τη 2048....με κάθε επιφύλαξη τα γράφω όλα αυτά και απλά θα ήθελα τα φώτα σας...συγνώμη αν σας κούρασα:O

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

to idio akribws problhma eixa kai egw.....kai akribws thn idia antimetwpisei eixa mexri pou sto telos hr8an 2 texnikoi meta apo oloi ayth th diadikasia kai enas 8eos kserei ti ekanan kai to synedesan(dusthxws den hmoun ekei gia na dw ti ekanan) alla apo tote den ksanaeixa problhma:rolleyes:
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Το αν μπορείς να πας σε άλλο πάροχο μια και καλή, δηλαδή να μην έχεις καμμία σχέση με τον ΟΤΕ τουλάχιστον όσο αφορά την adsl, εξαρτάται από τη διαθεσιμότητα στην περιοχή σου.Τα δίκτυα των περισσοτέρων παρόχων είναι αρκετά περιορισμένα, τουλάχιστον προς το παρόν.

 

Από κει και πέρα υπάρχουν τα διάφορα πακέτα με κάλυψη μέσω του δικτύου του ΟΤΕ.Θα πρέπει όμως να προηγηθεί κατάργηση της υπάρχουσας γραμμής και ενεργοποίηση νέας.Το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν σε συμφέρει γραμμή από τον ΟΤΕ και σύνδεση αορίστου, συνεπώς θα πρέπει να επιλέξεις κάποιο πακέτο. Είτε το conn-x του ΟΤΕ, είτε το πακέτο κάποιου εναλλακτικού παρόχου.

 

Θα πρέπει να κάνεις μία μικρή έρευνα αγοράς καθώς είναι διαθέσιμα διάφορα πακέτα και θα πρέπει να επιλέξεις ποιό θεωρείς οτι σε συμφέρει.Να προσέξεις επίσης την χρονική δέσμευση του κάθε πακέτου.Το πλεονέκτημα του conn-x είναι οτι σε δεσμεύει μόνο για έξι μήνες, ενώ τα υπόλοιπα έχω την εντύπωση πως αφορούν ετήσια δέσμευση.Δεν γνωρίζω όλες τις λεπτομέρειες του κάθε πακέτου.Μια επίσκεψη στο δικτυακό τόπο του κάθε παρόχου, θα σε βοηθήσει να δείς τί προσφέρει το κάθε πακέτο και να επιλέξεις.

 

Το modem δεν παίζει ρόλο, και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Πρόσεξε πάντως ιδιαίτερα τα ψιλά γράμματα και μην παρασύρεσε από τους εντυπωσιασμούς του κάθε παρόχου.Για παράδειγμα δες ποιά είναι η χρέωση για ολόκληρο το χρονικό διάστημα δέσμευεσης του πακέτου και οχι μόνο τους πρώτους μήνες.

.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα έχει ως εξής: Στις 20/12/2006 αγοράζω από Γερμανό ένα Conn-X στα 1024. Το προτίμησα για να συνδεθώ όσο το δυνατό γρηγορότερα και να έχω να κάνω με ένα φορέα για ADSL γραμμή και συνδρομή…..Μετά τα τυπικά, κατά τις 2 ή 3 Γενάρη, μαθαίνω από τον ΟΤΕ (εγώ πήρα τηλ να μάθω), ότι η γραμμή ADSL ενεργοποιήθηκε. Μετά τον σχετικό αγώνα άκαρπων τηλεφώνων, κωδικούς δεν κατάφερα να πάρω, αλλά με πήραν τηλ αυτοί (!!!!) 2 μέρες μετά κ μου τους είπαν. Άντε λέω, όλα ok….αμ δε…..!!!

 

Πάω να συνδεθώ…Το μόντεμ είναι Sagem Fast 800. Εγκατάσταση σύμφωνα με τις οδηγίες τους…το λαμπάκι του ADSL όμως συνεχώς αναβοσβήνει….Μάλλον δεν συγχρονίζει, και πατώντας σύνδεση, απαντάει ΄ʼότι δεν υπάρχει dial tone στην γραμμή…..

 

Αρχίζουμε λοιπόν….Τηλέφωνο 1242….εξηγώ το πρόβλημα, ξαναεγκαθιστούμε το modem, τα ίδια. Μου λέει δηλώστε βλάβη στο 121, όπως και κάνω. Αυτοί….από αύριο σε αύριο, τους παίρνω καθημερινά, κάθε μέρα η ίδια απάντηση….σίγουρα θα το κοιτάξουν την ίδια μέρα και μάλιστα επειδή με συμπαθούν, την περίπτωσή μου την δηλώνουν σαν (super extra wow…κτλ) επείγον….!!!Φαντάζομαι σε όλους τα ίδια λένε….!

 

Τα ίδια και με 134 κ 1242 (μετά από 30 λεπτά αναμονής…). Και φυσικά κάθε φορά ακούω και μια εντελώς διαφορετική δικαιολογία-εκδοχή…..

 

Σήμερα μαθαίνω (πάλι εγώ πήρα τηλ) ότι η γραμμή μου ελέγχθηκε την προηγούμενη μερά, στις 8:20 και στις 10, ξαναδόθηκε βλάβη (???). Ο ΟΤΕ Χαλκίδας που επικοινώνησα μαζί του, δεν ξέρει τίποτα για την γραμμή μου και το πρόβλημα…..Κατά τα γνωστά, το 121 με παραπέμπει στον ΟΤΕ Χαλκίδας και τούμπαλιν….Από τον Άννα στον Καιάφα…..

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????? Πως μπορώ να βρω μια άκρη?? Δεν ξέρω μην τυχόν είναι πρόβλημα modem (δεν υπάρχει δεύτερο για cross-check….)?

 

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή!!!

 

Υ.Γ.: Οι τηλ. Υπηρεσίες του πΟΤΕ….απαράδεκτες….Ευγενέσταστοι φοιτητές αλλά εκτός κλίματος….Αν στόχος τους ήταν να έχουν κάποιους να σηκώνουν τηλέφωνα και να βουρλίζουν τους συνδρομητές τους με απίθανες δικαιολογίες (έχουν φαντασία πάντως…) το πέτυχαν 100%............Αποτελεσματικότητα 0%.....αλλά who cares????

 

Αχ κάτι μου θυμίζουν όλα αυτά.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Στα Υπεραστικά Η HOL προσφέρει αστική χρέωση (0.0284) όλο το 24ωρο με χρέωση ανα δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο και 0.0256 στους 3 αριθμούς που μπορείς να δηλώσεις για μειωμένη χρέωση.

Υπάρχει επίσης ένα πρόγραμμα της ΛΑΝΝΕΤ που προσφέρει υπεραστικά με αστική χρέωση ( Lannet cutbill II ) χρέωση 0,0274€/λεπτό αλλά χρεώνει ανα 60 δευτερόλεπτα και τις αστικές και τις υπεραστικές και τα κινητά .....

Αν μιλάς όμως αρκετή ώρα στα υπεραστικά σου ίσως σε συμφέρουν τα προγράμματα με σταθερή χρέωση ανεξαρτήτως διάρκειας.

Τέτοια προγράμματα νομίζω προσφέρουν η TELEDOME και ή ALTEC

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...