Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον.. η rom παιδια ειναι αρκετα καλη. ανετα καλυτερα απο τις υπολοιπες. ελειπεστερη βεβαια σε customisation αν και απ οτι εχω καταλαβει.. ο archi προτιμα πρωτα να την κανει τελεια στο performance / μπαταρια και μετα να προσθετει πραγματακια ΧΩΡΙΣ βεβαια να γινεται υπερβολικος (σαν κατι roms που χανεσαι στα μενου των ρυθμισεων απο τις τοσες επιλογες :p)

 

το performace σε καθε εκδοση και καλυτερο. χωραει ακομα βελτιωση αλλα δεν υπαρχει το παραμικρο θεμα σε καθημερινη χρηση. ολα smooth και γρηγορα.

εμενα μου φαινεται ενα κλικ παρακατω σε σχεση με cm11 μονο οταν χρησιμοποιεις βαριες εφαρμογες για την ram (πχ chrome σε κανενα σκληροπυρηνικο site :p με fb messenger ανοιχτο)

η μπαταρια με βαση την προσωπικη εμπειρια δεν με τρελαινει αλλα ισως ειναι επειδη παλιωσε, μιας και εχω καιρο να αλλαξω ρομ. οι περισσοτεροι ομως στο xda δηλωνουν ευχαριστημενοι και σε αυτον τον τομεα :)

η καμερα δεν μου εχει κανει καμια φορα προβλημα να μην μπορει να συνδεθει, οπως με kitkat κατα τ αλλα σε ποιοτητα οπως ολες οι cm

και για τον ηχο τα ιδια.. ολα οκ.

κατα τ αλλα fc reboots και τετοια προβληματακια ειναι ανύπαρκτα, σε αντιθεση με παλιότερες εκδοσεις ή τις περισσοτερες αλλες lollipop roms.

 

ο developer ασχολειται αρκετα και βγαζει νεα εκδοση σχεδον καθε εβδομαδα. αλλωτε πιο πριν, αλλωτε πιο μετα, αναλογα με την προοδο που εχει γινει.

για να την κατεβασετε χρειαζεστε την εφαρμογη του που δουλευει μονο σε lollipop roms (τουλαχιστον σε αυτη του temasek που εχω δοκιμασει) ή την kitkat του ιδιου developer

αλλιως ακολουθειτε αυτον εδω τον οδηγο.

ή μια αλλη εναλλακτικη, κατεβαζετε και φλασαρετε καποια αλλη lollipop μονο και μονο για να εγκαταστησετε την εφαρμογη και να μπορειτε να κατεβασετε την rom του justarchi

 

να συμπληρώσω οτι υπαρχει και μια εφαμοργη για πειραγματακια του kernel αλλα προς το παρον εχει απενεργοποιηθει το overclock της cpu (αν και δεν νομιζω να απασχολει κανεναν αυτο, μιας και τρεχει μια χαρα)

 

για καποιον που εχει χρονο ενα απογευμα ας την δοκιμασει.

διαβαστε και απο κανενα ποστ στο xda να δειτε και απο εκει γνωμες ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα.. καποιος που εχει cm11 M12 μπορει να μου πει αν του παιζουν κανονικα τα βιντεακια στο internet;; πχ. ανοιγω ενα βιντεακι απο την εφαρμογη fb. ακουω ηχο αλλα εικονα δεν βλεπω... Ξερει κανεις τι παιζει με αυτο;;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.. καποιος που εχει cm11 M12 μπορει να μου πει αν του παιζουν κανονικα τα βιντεακια στο internet;; πχ. ανοιγω ενα βιντεακι απο την εφαρμογη fb. ακουω ηχο αλλα εικονα δεν βλεπω... Ξερει κανεις τι παιζει με αυτο;;

 

βαλε dolphin απο playstore και μετα απο ρυθμισεις fb κλικαρεις ανοιγμα συνδεσμων παντα με εξωτερικο προγραμμα περιηγησης .

Link to comment
Share on other sites

βαλε dolphin απο playstore και μετα απο ρυθμισεις fb κλικαρεις ανοιγμα συνδεσμων παντα με εξωτερικο προγραμμα περιηγησης .
Ναιιι... καλα το ειχα ξεχασει αυτον... χαχα Ειδες τοσους μηνες με tw rom ειχα ηρεμησει απο αυτα.. ευχαριστω πολυυ

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για να περασω lollipop cyanogenmod χρειάζεται να αλλάξω και μόντεμ και bl? Είμαι ακόμα σε jellybean λογισμικό

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα. Για να περασω lollipop cyanogenmod χρειάζεται να αλλάξω και μόντεμ και bl? Είμαι ακόμα σε jellybean λογισμικό

Βασικά τι πρέπει να προσέξω γιατί είναι πολύ πίσω τώρα το λειτουργικό. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό το κινητό ανεβάζει πολύ θερμοκρασία (65-70c) και μπετωνει,κάνει fc εφαρμογές κλπ. Μετά από επανεκκίνηση φτιάχνει το θέμα για κάμποση ώρα. Παίζει να έχει φάει και πολλές τούμπες από τα μικρά. Έχει κανείς άλλος τέτοιο θέμα με qs?.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό το κινητό ανεβάζει πολύ θερμοκρασία (65-70c) και μπετωνει,κάνει fc εφαρμογές κλπ. Μετά από επανεκκίνηση φτιάχνει το θέμα για κάμποση ώρα. Παίζει να έχει φάει και πολλές τούμπες από τα μικρά. Έχει κανείς άλλος τέτοιο θέμα με qs?.
ειχα εγω και την εβγαλα.. δεν εβγαλα ακρη.. μετα απο μηνες που δουλευε σχετικα αψογα μετα αρχισε τα κολπα και την εβγαλα..

 

Αλανια μου σημερα εδωσα το καμαρι μ μετα απο 2 χρονια.. πηγα σε note 3. σας χαιρετωω... καλες βελτιωσεις να εχετε..

Edited by nikos_adamo

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να περάσω στο Galaxy s3 είτε το android kitkat 4.4.4 είτε το android lollipop 5.0

είναι δυνατόν να περαστεί ένα από τα δύο???

Και αν ναι πώς!!!

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαρισε λιγο τι θες, για να μπορεσει καποιος να σε βοηθησει.

 

Νομιζω stock 5.0 δεν εχει βγει για το S3. Μονο customια

 

Αν ειναι εκτος εγγυησης CM :cool:

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς customια??? θελω να αλλαξω το λογισμικο του κινητου μου απο kitkat 4.42 σε καποιο αλλο... ή το kitkat 4.4.4 ή το lollipop 5.0

ποίο από τα δύο μπορώ να βάλω στη συγκεκριμένη συσκευή και πώς???

αυτό θέλω να ξέρω!!!

Link to comment
Share on other sites

η τελευταία έκδοση stock που έχει το κινητό είναι η 4.3. Aν έχεις την 4.4.2. σημαίνει ότι του έχεις βάλει custom rom (ή customia :-P) . Θέλει λίγο διάβασμα, δες πρώτη σελίδα και εδώ για να βρεις κάτι να σου ταιριάζει. Επίσης δες και τα προηγούμενα post για διάφορες rom
Link to comment
Share on other sites

παιδια δουλευει κανενας την ★[i9300 4.4.4 ROM][13 Dec.] ★ OFFICIAL PORT DN4 from E-team ★ [ Final Version 2014]★;την περασα πριν περιπου μια μερα. 1πολυ ομορφη η αισθηση του καινουργιου που σου περνα μεσα απο την ρομ του note4. 2το κινητο δειχνει αρκετα γρηγορο με καλη καταναλωση μπαταριας. 3 μεχρι στιγμης δεν εχω βρει προβλημα. 4 αυτη η onehand operation που δημιουργει ενα μικρο κινητο στη ιδια υπαρχουσα οθονη που το προσαρμοζεις οπως εσυ θελεις βολευει τρελλα.στα αρνητικα 1 δεν εχει aroma installer οποτε την περνεις φορτωμενη κ πρεπει να την ελαφρωσεις με οτι δεν χρειαζεσαι. 2 δεν φορτιζει κλειστο. 3 παρολο το ελαφρωμα greenify κ αλλα η Ram δουλευει κατηλημενη 560 αλλα δεν κολλαει κανει καλη διαχειρηση.τελος ο boefla 7 δειχνει πολυ καλος με ρυθμισεις για βελτιστη λειτουργεια απο zram μεχρι τον lmk.απο σερφαρισμα ας πουμε παει μπαλα με naked browser παντα.εχει κανενας αλλος εντυπωσεις απο την συγκεκριμενη;
Link to comment
Share on other sites

παιδια δουλευει κανενας την ★[i9300 4.4.4 ROM][13 Dec.] ★ OFFICIAL PORT DN4 from E-team ★ [ Final Version 2014]★;την περασα πριν περιπου μια μερα. 1πολυ ομορφη η αισθηση του καινουργιου που σου περνα μεσα απο την ρομ του note4. 2το κινητο δειχνει αρκετα γρηγορο με καλη καταναλωση μπαταριας. 3 μεχρι στιγμης δεν εχω βρει προβλημα. 4 αυτη η onehand operation που δημιουργει ενα μικρο κινητο στη ιδια υπαρχουσα οθονη που το προσαρμοζεις οπως εσυ θελεις βολευει τρελλα.στα αρνητικα 1 δεν εχει aroma installer οποτε την περνεις φορτωμενη κ πρεπει να την ελαφρωσεις με οτι δεν χρειαζεσαι. 2 δεν φορτιζει κλειστο. 3 παρολο το ελαφρωμα greenify κ αλλα η Ram δουλευει κατηλημενη 560 αλλα δεν κολλαει κανει καλη διαχειρηση.τελος ο boefla 7 δειχνει πολυ καλος με ρυθμισεις για βελτιστη λειτουργεια απο zram μεχρι τον lmk.απο σερφαρισμα ας πουμε παει μπαλα με naked browser παντα.εχει κανενας αλλος εντυπωσεις απο την συγκεκριμενη;
Φίλε μου καλή σου μέρα.Αυτή η rom είναι από τις καλύτερες 4.4.Χ που μπορείς να βάλεις άλλα δυστυχώς δεν αναπτύσεται πλέον(κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται). Οντως θέλει λίγη δουλειά από τον χρήστη .Για zram βάλε device 4, total disk size 800 καί swappiness overwrite 90.Από lmk δοκίμασε 72, 80, 84, 88, 95, 112 Η 48,60,72,202,215,229 με zzmoove optimal κοίτα καί εδώ στο post 3880

Επίσης μία πιό (ελαφριά rom) είναι καί αυτή απίθανη rom.

Edited by Antonybak
LG G4 RED
Link to comment
Share on other sites

Άντε επιτέλους διάβασα και ένα σχόλιο για Samsung based Rom.

Το βραδάκι λέω να δοκιμάσω αυτή την ελαφριά....:cool:

Κατά την εγκατάσταση μόνo στις επιλογές που έχει στο AROMA να τσεκάρεις όλα τα tweaks που έχει καί να φλασάρεις και το fixed air message στο #4815 ;) ΠΡΙΝ πας στις ρυθμίσεις της rom μετά την εγκατάση;) Α την 4.4.4 όμως έτσι Edited by Antonybak
LG G4 RED
Link to comment
Share on other sites

Κατά την εγκατάσταση μόνo στις επιλογές που έχει στο AROMA να τσεκάρεις όλα τα tweaks που έχει καί να φλασάρεις και το fixed air message στο #4815 ;) ΠΡΙΝ πας στις ρυθμίσεις της rom μετά την εγκατάση;) Α την 4.4.4 όμως έτσι

 

Μπορεί να φαίνεται περίεργο αλλά βαρεθηκα lollipop τόσο καιρό :P και λέω να δοκιμάσω αυτή την ελαφριά.

Αυτό το zipακι τι ακριβώς κάνει; :)

Επίσης θέλω μια διευκρίνηση πότε το φλασαρω. Μετά την εγκατάσταση της rom με aroma και πριν το πρώτο boot?

Ή bootάρω μια και μετά πάλι recovery και το φλασαρω;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φαίνεται περίεργο αλλά βαρεθηκα lollipop τόσο καιρό :P και λέω να δοκιμάσω αυτή την ελαφριά.

Αυτό το zipακι τι ακριβώς κάνει; :)

Επίσης θέλω μια διευκρίνηση πότε το φλασαρω. Μετά την εγκατάσταση της rom με aroma και πριν το πρώτο boot?

Ή bootάρω μια και μετά πάλι recovery και το φλασαρω;

Ευχαριστώ!

Το air message είναι αυτό καί το κάνεις όπως είπες στην δεύτερη επιλογή boot καί μετά πάλι recovery καί το φλασάρεις
LG G4 RED
Link to comment
Share on other sites

Το air message είναι αυτό καί το κάνεις όπως είπες στην δεύτερη επιλογή boot καί μετά πάλι recovery καί το φλασάρεις

Ευχαριστώ και πάλι! Θα φλασαρω το βράδυ και θα πω εντυπώσεις αύριο

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη ρομ βλέπω πως έχει υποστήριξη για επιπλέον θέματα αλλά δεν βλέπω πως μπορώ να αλλάξω θέμα.

Ενώ μπαίνω στο store της Samsung δεν βρίσκω κάποιο θέμα που να μπορώ να,περάσω ώστε να αλλάξω το skin.

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι! Θα φλασαρω το βράδυ και θα πω εντυπώσεις αύριο

Την φλασαρα και.... Δεν κατάφερα ούτε μια φορά να ανοίξω την κάμερα

Όλο έβγαζε failed

Με οποία εφαρμογή και μετά από wipe cache και dalvik

Εννοείται wipe system και data πριν το φλασαρισμα

Κρίμα γιατί φαίνεται ενδιαφέρουσα

Έκανα κάτι λαθος; ισως κάποια ρύθμιση στον αρομα;

 

Edit: ξαναφλασαρα χωρις camera tweaks και xposed και.. Τα ίδια

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια ξεκινησα το σκαλισμα του s3 πρωτα απο την μαμα 4.3.την ελαφρωσα μεχρι αηδιας σε σημειο μετα απο whipe dalvic να βγαζει 1 προς 51 πιο vanilla πεθαινεις.το κινητο παιχνιδια (λιγα) κ browsing πετουσε.βαρεθηκα κ το προχωρησα το αθλημα περασα την [ROM] [18.01.15] [4.4.2] [stock] [N7100 Ports] QS-i9300-KK την πιο προσφατη.ΦΟΒΕΡΗ με aroma περνας οτι θελεις την κρατας ελαφρυα.την σεταρα με aosp εσωτερικο κ nova launcher κ στον Boefla zzmove governor κ προφιλ battery plus του απενεργοποησα κ την zram,με ram να δουλευει 400Mb το κινητο εγινε ξυραφι.καποια στιγμη ειδα την onehand operation σε note3 κ γουσταρα.δεν ειναι μεγαλο το κινητο αλλα σε μια αναγκη να φερνει την οθονη στο ενα χερι βολευει τρελλα κ περασα την ★[i9300 4.4.4 ROM][13 Dec.] ★ OFFICIAL PORT DN4 from E-team ★ [ Final Version 2014]★ οπως εγραψα παραπανω (σε προηγουμενο ποστ).ωραια κ αυτη αλλα αν δεν την ελαφρωσεις μονος σου το κινητο δεν την παλευει,πολυ πραμα μεσα της απο το κτηνος το note4.την παλεψα κ δουλευει κατειλημμένα συνεχεια 600mb.δεν συγκρινετε με την qs σε ταχυτητα αλλα το One hand λεει.θα δουμε πάντως το κινητο το δουλευουν ακομα κ το αγαπανε οι developers.κατι τελευταιο κ οι 2 παραπανω rom δουλευουν τα παντα ολα απροβληματιστα,εχω κ τους ρουφιανους μεσα απο το xposed να μου δειχνουν θερμοκρασια κ φορτιο cpu πανω αριστερα στη status bar κ οι παραπανω rom τα πανε περιφημα. Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη ρομ βλέπω πως έχει υποστήριξη για επιπλέον θέματα αλλά δεν βλέπω πως μπορώ να αλλάξω θέμα.

Ενώ μπαίνω στο store της Samsung δεν βρίσκω κάποιο θέμα που να μπορώ να,περάσω ώστε να αλλάξω το skin.

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Κατέβασε αυτό έχει 27 themes καί Extract from zip and install as normal app

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την φλασαρα και.... Δεν κατάφερα ούτε μια φορά να ανοίξω την κάμερα

Όλο έβγαζε failed

Με οποία εφαρμογή και μετά από wipe cache και dalvik

Εννοείται wipe system και data πριν το φλασαρισμα

Κρίμα γιατί φαίνεται ενδιαφέρουσα

Έκανα κάτι λαθος; ισως κάποια ρύθμιση στον αρομα;

 

Edit: ξαναφλασαρα χωρις camera tweaks και xposed και.. Τα ίδια

Καλημέρα sorry για την ταλαιπωρία αλλά σε μένα δουλεύει ρολόι.Φλάσαρε αυτό το fix Edited by Antonybak
LG G4 RED
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτό έχει 27 themes καί Extract from zip and install as normal app

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα sorry για την ταλαιπωρία αλλά σε μένα δουλεύει ρολόι.Φλάσαρε αυτό το fix

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω.

Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις δεν είναι ιδιαίτερα θετικές.

Με εξαίρεση την νεα εμφάνιση και τις βελτιώσεις που έχει κάνει η Samsung στο touchwiz κατά τα άλλα έχει μπόλικο λαγκ.

Σε σύγκριση με την qs 4.4.2 χάνει κατά κράτος σε αυτο το θέμα.

Επίσης για κάποιο λόγο μου κρασαρει συνεχώς το helium και δεν μπορώ να επαναφέρω τα backup μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα sorry για την ταλαιπωρία αλλά σε μένα δουλεύει ρολόι.Φλάσαρε αυτό το fix

 

Καλα βρε τι συγνωμη για την ταλαιπωρια; :P εσυ φταις;

ευχαριστω πολυ! θα το ξαναδοκιμασω αργοτερα

αν σου ειναι ευκολο μονο την πηγη του zip θελω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε τι συγνωμη για την ταλαιπωρια; :P εσυ φταις;

ευχαριστω πολυ! θα το ξαναδοκιμασω αργοτερα

αν σου ειναι ευκολο μονο την πηγη του zip θελω :)

Από εδώ στο #4795
LG G4 RED
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...