Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

εγκατέστησα τη Archidroid 3.1 πριν από καμιά βδομάδα μεσω recovery αφού κατέβασα το zip.Προερχόμουν από archidroid 1.7.18.Η εγκατάσταση τέλεια και η rom μου έδωσε την αίσθηση ενός νέου κινητού σε εμφάνιση και ταχύτητα.Δυστυχώς είχε σοβαρό θέμα οπως και η 3.02 με το bluetooth.Σε πάρα πολλές κλήσεις ακουγόταν πολύ έντονος θόρυβος.Σε κάποιες τυχαίες ακουγόταν κανονικά.Επειδή το χρειάζομαι γενικά επέστρεψα με restore στην 1.7.18.Λίγο πιο αργή αλλά 100% συμβατή σε αυτά που θέλω.Δεν είχα άλλο bluetooth headset να δοκιμάσω να δω μήπως φταίει καποια ασυμβατότητα.Αν υπάρχει καποια πρόταση ευπρόσδεκτη να τη δοκιμάσω έχω κρατήσει nandroid backup.

Απο μπαταρία δε μπορώ να πω πολλά (εχω τη μεγάλη την original samsung).Τη rom την κράτησα μισή μέρα και κυρίως κατέβαζε/εγκαθιστούσε τις εφαρμογές μέσω συγχρονισμού.

Δοκίμασες όταν μιλάς στο Bluetooth να έχεις τα δεδομένα σε 2g είτε είναι ανοιχτά είτε κλειστά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασες όταν μιλάς στο Bluetooth να έχεις τα δεδομένα σε 2g είτε είναι ανοιχτά είτε κλειστά?

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Προσπάθησα να κάνω restore την 3.1 αλλά στο reboot με βάζει πάλι σε recovery:(...(Δε μου έχει ξανατύχει!).Αξίζει την προσπάθεια νομίζω να ξανακάνω εγκατάσταση.Όταν το κάνω θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Με stock kernel,είναι σιγουρα βασισμένη στο στοκ android άλλα επίσης ενσωματώνει διάφορα άλλα χαρακτηριστικα από άλλες Rom stock και custom για αυτό και μου αρέσει γρήγορη και με ωραία χαρακτηριστικα,βεβαία γούστα είναι αυτά;) Στην omni ποια εκδοσή φορούσες?

 

Απαντάω τώρα μετά από 2 μέρες με την τελευταία omni..

Την omni την είχα ξαναδοκιμασει πριν περίπου 4 μήνες οπότε είναι λογικό να είναι σαν να βάζω μια εντελώς διαφορετικη ρομ πλέον. Πιστεύω πως και αυτή και η slim που σταμάτησε πριν 6 μήνες ξεπερνούν τις τωρινες cyanogenmod 11.

Ομολογώ πως η εμπειρία που έχω είναι πολύ καλή. Να τονίσω πως φλασαρα από την πρώτη στιγμή boeffla kernel καθώς δεν μπορώ χωρίς boeffla sound μιας και θεωρώ πως ο ήχος είναι αρκετά καλύτερος έτσι. αλλά και γιατί το ηχείο του κινητού αντέχει, με την μείωση του μπασου, μεγαλύτερη ένταση μέσω του kernel.

Κατά τ άλλα η rom ΠΟΛΎ γρήγορη και η μπαταρία ικανοποιητικη. Από τις καλύτερες roms που έχω βάλει. ΒΈΒΑΙΑ με την stock εφαρμογή κάμερας κάθε φορά που τραβάω μια φωτογραφία με την μπροστινή, κρασαρει και θέλει restart (ή ένα απλό άνοιγμα της εφαρμογής restart camera).

Με την Google κάμερα που χρησιμοποιώ από χθες το απόγευμα δεν είχα κανένα θέμα.

 

Έχω παρατηρήσει εξαιρετική διαχείριση της ram αλλά επειδή είμαι λίγο αχαρηστος έβαλα και με boeffla 200mb zram :-P

 

Πολύ σταθερή. Δεν κάνει κρασαρισματα επανακκινησεις κτλ

 

Τώρα που θα πάω διακοπές και θέλω το κεφάλι μου ήσυχο είναι ότι πρέπει. Αξίζει δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που δεν απαντουσα, τωρα ειδα τα ποστς..

 

Σε ευχαριστώ.

Για να πω την αλήθεια έχω γυρίσει σε στοκ γιατί βαρέθυκα την CM.

Βέβαια όπως είναι αναμενόμενο δε τη παλεύω άλλο πια και ψάχνομαι να δω ποια να περάσω.

Θέλω βέβαια και τον Boeffla γιατί ο ήχος δεν παίζεται!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

Για να πω την αλήθεια έχω γυρίσει σε στοκ γιατί βαρέθυκα την CM.

Βέβαια όπως είναι αναμενόμενο δε τη παλεύω άλλο πια και ψάχνομαι να δω ποια να περάσω.

Θέλω βέβαια και τον Boeffla γιατί ο ήχος δεν παίζεται!!

 

Στοκ απαπαπαπα :-P

Ο archikernel πάντως έχει boeffla sound.. Οπότε ο ήχος στην archidroid 3.1 είναι μια χαρά..

 

Δοκίμασε διαφορά themes σε cm 11 ή cm 12/12.1 και ίσως βοηθήσουν αυτή την... Βαρεμάρα :-P

Link to comment
Share on other sites

Στοκ απαπαπαπα :-P

Ο archikernel πάντως έχει boeffla sound.. Οπότε ο ήχος στην archidroid 3.1 είναι μια χαρά..

 

Δοκίμασε διαφορά themes σε cm 11 ή cm 12/12.1 και ίσως βοηθήσουν αυτή την... Βαρεμάρα :-P

 

Δεν είχα με την εμφάνιση θέμα ρε συ.:lol:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την resurrection remix 5.4.8(12.1) by varund 7726 την έχει δοκιμάσει κανείς;

:-P εγώ.. Και αυτή... (την 5.4.7 βέβαια αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν αλλαγές)

Αρκετά καλή με πολλές λειτουργίες και πλέον με δικό της kernel ειδικά για το s3 μας.

Ram καλή (που είναι και το βασικότερο πρόβλημα της lollipop με 1gb ram) αλλά κατά τυχαία διαστήματα μου έκανε κάτι σαν soft reboot.. Έτσι όπως είμαι σε κάποια εφαρμογή μαυριζει η οθόνη και επανέρχεται η lockscreen μετά από 2-3 δευτερόλεπτα. Σαν να κάνει δηλαδή restart το system ui. Δεν είναι κάτι που με κραταγε από το να την φλασαρω αλλά αξίζει να σημειωθεί.

Το κακό είναι πως ο boeffla ουσιαστικά σταμάτησε στην kitkat μιας και ο kernel του δεν είναι η καλύτερη επιλογή στις lollipop. Οπότε συμφέρει ο stock.. Και επανερχομαστε στο θέμα του ήχου... Είναι απλά ΧΑΛΙΑ :-P απλά δεν αντέχεται χωρίς boeffla sound.

 

Πιστεύω πως η rom του temasek (που αναπτύσσει ο arter97) θα μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς ο developer πειραματιζεται αρκετά και βγάζει πολύ πιο σπάνια ενημερώσεις.

 

Θεωρώ πως η resurrection remix θα ήταν πολύ καλή επιλογή αν είχε τουλάχιστον boeffla sound στον kernel της..

Να τονίσω όμως πως πολλοί λένε ότι δεν έχουν θέματα με Bluetooth κάτι που ίσως σας ενδιαφέρει. Προσωπικά δεν μιλάω / ακούω μουσική ποτέ μέσω Bluetooth οπότε δεν με απασχολεί.

 

Εγώ θα πήγαινα στην archidroid καλύτερα.. Μετά και από την CM 12.1 beta 9 στην οποία βασίζονται και οι περισσότερες lollipop έρχεται η resurrection remix.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η Omni δε λέω,αλλά σα κάτι να λείπει σε σχέση με cm που δε μπορώ να το εντοπίσω.

Για να κάνουμε και πέρασμα στο Lolli του archi.....:wacko:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Theme engine λείπει :-P όταν λέω εγώ πως έχεις θέμα με την εμφάνιση...

Πλάκα κάνω :-P

Στο performance, την εμφάνιση, σε ποιον τομέα;

 

Απ ότι διάβασα ο archi δεν κάνει τίποτα αυτή τη στιγμή γιατί δεν έχει χρόνο..

Όπως μας βλέπω κάπου στα μέσα Ιουλίου θα πάρουμε μια καλή και τελευταία έκδοση Android για το s3... Μετά, μέχρι και ο archi είπε θα πάρει άλλο κινητό..

 

Αυτό πάλι ρε παιδιά που κανένα από τα τωρινα κινητά δεν με εμπνέει να το πάρω; νιώθω πως οποίο και να επιλέξω, ένα χρόνο μετά θα νιώθω πως πέταξα τα λεφτά μου.. Αφήστε που όλα πλέον είναι πανάκριβα..

Περιμένω κάτι καλύτερο.. Το project ara φαίνεται καλό.. Ή τουλάχιστον θέλω επιτέλους να δω κινητά με κάποια καλύτερη μπαταρία.. Κανένα επόμενο καλό νεξους, με τις τιμές που μας είχαν συνηθίσει μέχρι το 5, δεν βλέπω να βγαίνει..

Ξέρω, εκτός θέματος αυτό. Απλά το συνοδεψα με το προηγούμενο σχόλιο μου για να ακούσω και δικές σας γνώμες..

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω την αλήθεια,πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι μου λείπει.Θέμα εμφάνισης δε παίζει,καθώς πάντα έκανα τα κόλπα μου:p:p.

Τώρα σετάρω την Lollipop.Αρνητικό δείγμα που με το καλησπέρα μου πέταξε ένα 2 fc αλλά σιγά τα έχουμε μάθει αυτά απο το zte blade :lol::lol:

Σου αφήνει την αίσθηση της σβελτάδας πάντως για αρχή και αυτό είναι καλό.αν αντέχει και ένα 8ωρο με καλή χρήση θα αλλάξω κινητό μόνο αν χαλάσει.:cry:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει η κάμερα με την Archi Lollipop.

Θα την αποχαιρετήσω κιόλας μέσα σε λίγες ώρες.

Τελικά παίζει αλλά όχι πάντα.Κακό αυτό.

Πάντως τελικα είναι αυτό που λέει.experimental.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί σε εμένα τουλάχιστον είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ CM rom στην οποία δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα με κάμερα.

Βέβαια ποτέ δεν χρησιμοποιώ την στοκ εφαρμογή κάμερας.. Όμως πολλές άλλες και ποτέ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις.. :-P όπως του κάτσει του καθενός.

Δοκίμασα πάντως και cm11 και μπορώ να πω πως... Είναι σαν να μην άλλαξα ρομ.

Δυστυχώς ήθελα να δοκιμάσω και από κανένα Theme αλλά μου προκαλούνται προβληματάκια. Οπότε.. Μένει όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

'εχεις κανένα φιξ για την κάμερα;ή αν δε κάνει εδώ πες μου σε πμ την εφαρμογή σου αν θέλεις.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

'εχεις κανένα φιξ για την κάμερα;ή αν δε κάνει εδώ πες μου σε πμ την εφαρμογή σου αν θέλεις.

Για cm11 ή 12.1?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει ποτέ κανένα fix σε αυτή τη ρομ. Αντίστοιχο σαν το restart camera για cm11 είναι αυτό εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=60338669&postcount=335

 

Αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και (μιας και το είχα βρει στο thread της temasek rom) δεν ξέρω αν δουλεύει στην archidroid.

 

Εφόσον όμως είναι απλά μια εφαρμογή, την επόμενη φορά που θα φλασαρεις την ρομ και έχεις θέματα, κάνε μια δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Έχω ένα Samsung S3 το οποίο είναι κλειδωμένο και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τη δικιά μου sim.

Το κινητό ειναι rooted και έχει την έκδοση 4.3

 

Θέλω να το ξεκλειδώσω αλλά οι κωδικοί για να μπω στο ServiceMode δεν δουλεύουν. Απ`ότι είδα θα δούλευαν μόνο εάν ήμουν στην έκδοση 4.1.

 

Θέλω λοιπόν να κάνω downgrade από rooted 4.3 σε official 4.1. ΠΩΣ ΟΜΩΣ???

Διάβασα πως για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να μηδενίσω κάποιον counter (με το TRIANGLEAWAY) το οποίο όμως σε`μένα δεν κάνει δουλειά. :(

Έτσι επειδή δεν μηδενίζει ο counter δεν μπορώ να προχωρήσω σε downgrade γιατί αν δεν κάνω λάθος θα γίνει brick το κινητό.

 

Παρακαλώ τα φώτα σας!!!!

Γνωρίζει κανείς εάν το service code (*#197328640#) δουλεύει και σε rooted 4.1 ??

 

Please help!

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω.

Δεν την έχω βγάλει ακόμα,αλλά έβαλα μια άλλη εφαρμογή και μου την ανοίγει.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Έχω ένα Samsung S3 το οποίο είναι κλειδωμένο και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τη δικιά μου sim.

Το κινητό ειναι rooted και έχει την έκδοση 4.3

 

Θέλω να το ξεκλειδώσω αλλά οι κωδικοί για να μπω στο ServiceMode δεν δουλεύουν. Απ`ότι είδα θα δούλευαν μόνο εάν ήμουν στην έκδοση 4.1.

 

Θέλω λοιπόν να κάνω downgrade από rooted 4.3 σε official 4.1. ΠΩΣ ΟΜΩΣ???

Διάβασα πως για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να μηδενίσω κάποιον counter (με το TRIANGLEAWAY) το οποίο όμως σε`μένα δεν κάνει δουλειά. :(

Έτσι επειδή δεν μηδενίζει ο counter δεν μπορώ να προχωρήσω σε downgrade γιατί αν δεν κάνω λάθος θα γίνει brick το κινητό.

 

Παρακαλώ τα φώτα σας!!!!

Γνωρίζει κανείς εάν το service code (*#197328640#) δουλεύει και σε rooted 4.1 ??

 

Please help!

Οταν λές είναι κλειδωμένο και δεν μπορείς να βάλεις την δικιά σου sim...τι ακριβώς εννοείς;; είναι σε blacklist; :blink: ..είναι κλειδωμένο απο προηγούμενο κάτοχο; :blink: ..μήπως εννοείς κάτι άλλο; Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2755841

 

[ROM] [04.07.15] [4.4.2] [stock] [N7100 Ports] QS-i9300-KK

Φρέσκο πράμα :-P

Θα φλασαρω λογικά αύριο το απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...