Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά από RAM πως τα πατε? εμένα είναι μόνιμα στα 650-680 όταν το δουλεύω...

 

Και εγω φιλε μου ακριβως τα ιδια! εχω κατεβασει μερικες εφαρμογες κ πλεον οταν παταω το home button να παω στην αρχικη οθονη καθυστερει μερικα δευτερολεπτα να ανοιξει τα widgets... τι παιζει?

Επισης υπαρχει καποιο θεμα στο forum που να προτεινουν τα TOP APPS???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εγω φιλε μου ακριβως τα ιδια! εχω κατεβασει μερικες εφαρμογες κ πλεον οταν παταω το home button να παω στην αρχικη οθονη καθυστερει μερικα δευτερολεπτα να ανοιξει τα widgets... τι παιζει?

Επισης υπαρχει καποιο θεμα στο forum που να προτεινουν τα TOP APPS???

Μήπως καθυστερεί γιατί περιμένει το δεύτερο πάτημα για το s-voice; Απενεργοποίησέ το και δές

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω φιλε μου ακριβως τα ιδια! εχω κατεβασει μερικες εφαρμογες κ πλεον οταν παταω το home button να παω στην αρχικη οθονη καθυστερει μερικα δευτερολεπτα να ανοιξει τα widgets... τι παιζει?

Επισης υπαρχει καποιο θεμα στο forum που να προτεινουν τα TOP APPS???

Οπως ειπε ο φιλος κλείσε το άνοιγμα του Svoice απο το home button.Θα δουλευει κανονικα το Svoice απλα δεν θα ανοίγει απο home button μπορεις να το βαλεις να ανοίγει απο την οθονη κλεδωματος αν το θες να ανοιγει γρηγορα.

Εγω δεν εχω τετοιο προβλημα αλλα με προβληματίζει οτι ειναι στα ορια της η Ram συνεχεια θα δω και το S2 που εδωσα στον αδερφο μου να δω τι παίζει.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εσείς που το έχετε, υπάρχει τρόπος να βρούμε την αγορά για την οποία προορίζεται το κινητό, χωρίς να ανοίξουμε το κουτί, πριν το αγοράσουμε; Έχει κάποιο κωδικό στο κουτί ή κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε ο φιλος κλείσε το άνοιγμα του Svoice απο το home button.Θα δουλευει κανονικα το Svoice απλα δεν θα ανοίγει απο home button μπορεις να το βαλεις να ανοίγει απο την οθονη κλεδωματος αν το θες να ανοιγει γρηγορα.

Εγω δεν εχω τετοιο προβλημα αλλα με προβληματίζει οτι ειναι στα ορια της η Ram συνεχεια θα δω και το S2 που εδωσα στον αδερφο μου να δω τι παίζει.....

 

πως κλείνεις το S Voice;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από RAM πως τα πατε? εμένα είναι μόνιμα στα 650-680 όταν το δουλεύω...

 

Αν είναι στο 680 σημαινει ότι έχεις 320mb free. Που είναι το πρόβλημα;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

πως κλείνεις το S Voice;

ρυθμισεις-διαχειριστη εφαρμογων-σε εκτελεση, βρες το s voice και διακοψε ολες τις υπηρεσιες.

μετα πήγαινε ρυθμισεις-διαχειριστη εφαρμογων-ολα, βρες το s voice και απενεργοποιηστε το.

xda

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι στο 680 σημαινει ότι έχεις 320mb free. Που είναι το πρόβλημα;
Κωστα δεν εχει 320mb free mem.H διαθεσιμη μνημη ειναι γυρω στα 800 και κατι (καποιος που το εχει μπορει να μας πει ακριβη νουμερο συνολικης διαθεσιμης μνημης) οποτε ειναι σχετικα μικρο το ποσο που απομενει Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν εχει 320mb free mem.H διαθεσιμη μνημη ειναι γυρω στα 800 και κατι (καοιος που το εχει μπορει να μας πει ακριβη νουμερο συνολικης διαθεσιμης μνημης) οποτε ειναι σχετικα μικρο το ποσο που απομενει

 

780 σύνολο και δουλεύει συνήθως με ~150mb free

Link to comment
Share on other sites

780 σύνολο και δουλεύει συνήθως με ~150mb free
780??..Μου το εδωσε προχθες ενας φιλος κι ασχοληθηκα για λιγο αλλα δεν ειδα την μνημη.Αρκετα πιο μικρη διαθεσιμη-ελευθερη κι απο το s2 με 4.03!!...και τα ~150mb free δεν ειναι και οτι καλυτερο.. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Η ελεύθερη μνήμη είναι άχρηστη μνήμη. Κάντε την χάρη στον εαυτό σας και μην ξανά ασχοληθείτε με την ram, οπότε το τηλέφωνο χρειαστεί μνήμη, να είστε σίγουροι ότι θα την εξασφαλίσει.
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Η ελεύθερη μνήμη είναι άχρηστη μνήμη. Κάντε την χάρη στον εαυτό σας και μην ξανά ασχοληθείτε με την ram, οπότε το τηλέφωνο χρειαστεί μνήμη, να είστε σίγουροι ότι θα την εξασφαλίσει.
Αυτο ειναι το ασχημο,το απο που θα την εξασφαλισει και δεν θελω να κανω την χαρη στον εαυτο μου να δω να μου κλεινει εφαρμογες που δεν θελω να τις κλεισει.Δεν υπαρχει καποιο μαγικο πηγαδι που θα τραβηξει ελευθερη μνημη μολις την χρειαστει και θα αρχισει να σφαζει οτι βρει μπροστα του.Και δεν ειναι καθολου αχρηστη η ελευθερη μνημη ;)
Link to comment
Share on other sites

πως κλείνεις το S Voice;

Άνοιξε το S voice πανε στα settings και κλείσε το launch S voice....Αν θες να το κλείσεις τελείως το κανείς οπως σου ειπε ο φιλος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το ασχημο,το απο που θα την εξασφαλισει και δεν θελω να κανω την χαρη στον εαυτο μου να δω να μου κλεινει εφαρμογες που δεν θελω να τις κλεισει.Δεν υπαρχει καποιο μαγικο πηγαδι που θα τραβηξει ελευθερη μνημη μολις την χρειαστει και θα αρχισει να σφαζει οτι βρει μπροστα του.Και δεν ειναι καθολου αχρηστη η ελευθερη μνημη ;)

 

Εγώ πάντως είμαι ερχόμενος από το s2 και πραγματικά είναι ο μονος λόγος που δεν θα το έπαιρνα.Αλλα

όσο συμβιώνω μαζί του αντιλαμβάνομαι ότι και με αυτήν την ram που έχει για την ώρα είμαι ok.Σε κάνα τρίμηνο που θα φτάσω σιγά σιγά τις 300 εφαρμογές που είχα στο s2 θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το ασχημο,το απο που θα την εξασφαλισει και δεν θελω να κανω την χαρη στον εαυτο μου να δω να μου κλεινει εφαρμογες που δεν θελω να τις κλεισει.Δεν υπαρχει καποιο μαγικο πηγαδι που θα τραβηξει ελευθερη μνημη μολις την χρειαστει και θα αρχισει να σφαζει οτι βρει μπροστα του.Και δεν ειναι:p καθολου αχρηστη η ελευθερη μνημη ;)

 

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Δυστυχώς και 4 gb ram να είχε, μετά από λίγες ώρες λειτουργιας θα έπρεπε να κλείσει κάποιες εφαρμογές. Η ελεύθερη μνήμη είναι μνήμη που δεν χρησιμοποιειται, άρα εξ' ορισμού είναι άχρηστη. :p

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Δυστυχώς και 4 gb ram να είχε, μετά από λίγες ώρες λειτουργιας θα έπρεπε να κλείσει κάποιες εφαρμογές. Η ελεύθερη μνήμη είναι μνήμη που δεν χρησιμοποιειται, άρα εξ' ορισμού είναι άχρηστη. :p

Τα ίδια λέγαμε και για τα pc πριν κάμποσα χρόνια... Η περισσότερη μνήμη μονο καλό μπορεί να κάνει σε ένα mem hungry os, όπως είναι το android...

 

Του χρόνου που τα high end android smartphones θα έχουν 1.5 ή 2gb ram, θα λέμε πώς ζούσαμε με 1gb... ;)

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι το siii έχει κάποιο πρόβλημα μνήμης...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες σας δουλευει το smart stay? Eγω δεν εχει τυχει να δω ποτε το ματακι στην οθονη..

(εννοειται με ενεργοποιημενο στις ρυθμισεις και μερα)

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες σας δουλευει το smart stay? Eγω δεν εχει τυχει να δω ποτε το ματακι στην οθονη..

(εννοειται με ενεργοποιημενο στις ρυθμισεις και μερα)

σε ποσο χρονο εχεις βαλει να κλεινει η οθονη?βαλτην στα 30 ή 15 δευτερα και παρακολουθησε το!εαν δεν υπαρχει προβλημα θα σου βγαλει το ματακι και δεν θα κλεισει στον προγραμματρισμενο χρονο!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ποσο χρονο εχεις βαλει να κλεινει η οθονη?βαλτην στα 30 ή 15 δευτερα και παρακολουθησε το!εαν δεν υπαρχει προβλημα θα σου βγαλει το ματακι και δεν θα κλεισει στον προγραμματρισμενο χρονο!!!

 

Το ειχα στο 1 λεπτο... το εβαλα 15 και 30 και οντως δουλευει!

Σε ευχαριστω! :)

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα στο 1 λεπτο... το εβαλα 15 και 30 και οντως δουλευει!

Σε ευχαριστω! :)

Βάλτο 1λεπτο πάλι ομως γιατι το βράδυ θα σου σβήνει συνέχεια και θα σου την σπαει....

Link to comment
Share on other sites

http://www.androidauthority.com/rumor-galaxy-s3-pebble-blue-color-replaced-metallic-blue-92474/

Τελικα μπορει καποιος που το πηρε σε μπλε να μας πει αν ειναι προβληματικο το χρωμα του και αφου η μαμα Samsung ανεστειλε την κυκλοφορια του σε μπλε πως πουλιουνται μπλε κομματια ;

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2150972/Samsung-Galaxy-S3-white-Production-error-600-000-phones-means-pebble-blue-version-short-supply.html

http://m.gsmarena.com/newscomm-4312p2.php

Edited by keltonas
Link to comment
Share on other sites

http://www.androidauthority.com/rumor-galaxy-s3-pebble-blue-color-replaced-metallic-blue-92474/

Τελικα μπορει καποιος που το πηρε σε μπλε να μας πει αν ειναι προβληματικο το χρωμα του και αφου η μαμα Samsung ανεστειλε την κυκλοφορια του σε μπλε πως πουλιουνται μπλε κομματια ;

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2150972/Samsung-Galaxy-S3-white-Production-error-600-000-phones-means-pebble-blue-version-short-supply.html

http://m.gsmarena.com/newscomm-4312p2.php

 

δεν ανεστειλε την κυκλοφορια.απλως καθυστερησε την κυκλοφορια λιγο επειδη τα πρωτα κομματια ηταν ελλατωματικα.τωρα τα οποια προβληματα εχουν λυθει και πωλειται κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Η ελεύθερη μνήμη είναι άχρηστη μνήμη. Κάντε την χάρη στον εαυτό σας και μην ξανά ασχοληθείτε με την ram, οπότε το τηλέφωνο χρειαστεί μνήμη, να είστε σίγουροι ότι θα την εξασφαλίσει.

 

Αυτο ειναι το ασχημο,το απο που θα την εξασφαλισει και δεν θελω να κανω την χαρη στον εαυτο μου να δω να μου κλεινει εφαρμογες που δεν θελω να τις κλεισει.Δεν υπαρχει καποιο μαγικο πηγαδι που θα τραβηξει ελευθερη μνημη μολις την χρειαστει και θα αρχισει να σφαζει οτι βρει μπροστα του.Και δεν ειναι καθολου αχρηστη η ελευθερη μνημη ;)

 

Τα ίδια λέγαμε και για τα pc πριν κάμποσα χρόνια... Η περισσότερη μνήμη μονο καλό μπορεί να κάνει σε ένα mem hungry os, όπως είναι το android...

 

Του χρόνου που τα high end android smartphones θα έχουν 1.5 ή 2gb ram, θα λέμε πώς ζούσαμε με 1gb... ;)

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι το siii έχει κάποιο πρόβλημα μνήμης...

 

Η αλήθεια είναι ότι όταν μιλάμε για android, απαιτούνται κάποια MB free ram ώστε να μην υπάρχει lag στο άνοιγμα κάποιας νέας εφαρμογης μέχρι να εξασφαλισθεί η ram που χρειάζεται απο το κλείσιμο κάποιας άλλης.

Αυτο το όριο είναι κάπου στα 80-90ΜΒ εμπειρικά.

Τώρα τα 150+- δεν λέει τίποτα απο μόνο του. Μπορει οι ρυθμίσεις να είναι χαμηλότερα και να αρχίζουν να κλείνουν οι εφαρμογές μόλις φθάνει σ αυτο το όριο.

Για μένα όταν δεν υπάρχει lag όλα είναι ok. Σίγουρα μια συσκευη με την ελάχιστη δυνατή διαθέσιμη ram δίνει την εντύπωση ότι τρέχει "λαχανιασμενα".

Πάντως είμαι βέβαιος ότι χρειάζεται κάποια βελτίωση η rom. Εκει οφείλονται τα restart του TW όταν επιστρέφετε απο κάποια βαριά εφαρμογη.

Στις custom rom συμβαίνει η έχει διορθωθει με κάποια επέμβαση απο τους developers?

Νομίζω η Samsung θα έπρεπε να είχε παει τουλάχιστον στο 1,5GB.

 

Στο ONE X όταν έχουμε χρησιμοποιημενα πχ 700ΜΒ τα free είναι 278. Δηλαδη απασχολούνται κάπου 22-25 ΜΒ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο από τη μνήμη που συζητάτε αλλά αν ξέρει κάποιος ας μου πει.

 

Έχω συγχρονίσει τις επαφές με gmail στο οποίο είχα φτιάξει ομάδες. Σε κάθε επαφή μου λέει όταν την ανοίγω "προσθήκη στις επαφές μου" και άμα το πατήσω μετά μου δείχνει ότι η επαφή είναι στην ομάδα που την είχα πριν και στην ομάδα "οι επαφες μου". Δεν γίνεται να μην το βγάζει αυτό και η κάθε επαφή να είναι μόνο στην ομάδα που την έχω βάλει?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα μια κάρτα microSDHC 32gb και φόρτωσα τα τραγούδια και τις φωτογραφίες που είχα στο ΝΟΚΙΑ Ν8.

Τα έβαλα έτσι όπως ήταν στους φακέλλους τους στο ΝΟΚΙΑ και όλα μαζί σε ένα φάκελο με το όνομα "Ν8".Στη συνέχεια την πέρασα στο SIII.Ενω μέσω της εφαρμογής "συλλογή" και του mp3 player έχω κανονικά πρόσβαση σε όλα,με τον ES Explorer δεν βλέπω το φάκελο με το όνομα Ν8...

Εχω την εντύπωση οτι ο ES Explorer δεν βλέπει την κάρτα.

Τι πρέπει να κάνω;

Edited by LAGGI

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...