Jump to content

Vodafone Giga WiFi on the spot


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχω καταλάβει καλά. Πάμε σε κατάστημα κάνουμε συμβόλαιο, δεν έχουμε δέσμευση ούτε πάγιο, έχω την κάρτα μαζί μου, πάω διακοπές την χρειάζομαι, την πετάω σε ένα κινητό ή σε ένα φορητό WiFi που έχω μαζί και ενεργοποιώ πακέτο και το πληρώνω τον επόμενο μήνα σαν συμβόλαιο. Σωστά;

 

Από ποιο site κάνουμε τα πακέτα; και θέλει τίποτα ιδιαίτερες ρυθμίσεις apn και τέτοια η θα παίξει αυτόματα η κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

 

Από το my vmb ( Vodafone.gr/myvmb) συνδεδεμένος από το δίκτυο της κάρτας.

Χρειάζεται apn μόνο αν θέλεις να παίξει το hotspot σε κινητο, έχουν αναφέρει πως οι φίλοι πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για το καλοκαίρι τα 40GB/9,90 είναι ΟΚ και μάλιστα 2 φορές τον μήνα

Όταν πάει η τιμή στα 19,90 δεν ξέρω πόσο συμφέρον θα είναι !!

ΤΙΡ: μην κάνετε streaming Youtube & Netflix γιατί θα τα φάτε σε 1-2 ημέρες !!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και γω χτες μια αίτηση μέσω τηλεφώνου και ρώτησα το γίνεται όταν καταναλωθεί το προπληρωμένο πακέτο. Η εκπρόσωπος δεν γνώριζε, με έβαλε στην αναμονή και μετά από λίγο μου απάντησε ότι μετά την κατανάλωση του πακέτου, υπάρχει χρέωση 5€ ανά 200mb, εννοείται αν δεν αγοράσεις νέο πακέτο. Επίσης μου ανέφερε ότι δεν υπάρχει ενημέρωση με κάποιο sms ότι τελείωσαν τα προαγορασμένα data. Επειδή δεν με έπεισε ιδιαίτερα, γνωρίζει κανεις κάτι παραπάνω;
:cat:
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές από ότι φαίνεται δεν θα αλλάξουν για όσο διαρκεί το συμβόλαιο. Όταν μπεις στη σελίδα myvmb σου δείχνει ξεκάθαρα τις τιμές χωρίς προσφορά όπως κάνει στη σελίδα WiFi on the spot με την παλιά και νέα τιμή. Αυτό σημαίνει ότι είναι κλειδωμένες στην τιμή έναρξης του συμβολαίου. Κατά την γνώμη μου.

 

Επίσης εάν δεν έχεις υπόλοιπο σε data κόβεσαι από το ιντερνετ, δεν έχεις πρόσβαση. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά μιλάμε για πρόγραμμα broadband όχι καρτοκινητό. Έχω αλλά 170mb διαθέσιμα εάν υπάρχει χρέωση θα ενημερώσω.

 

Κάτι άλλο είναι ότι μπορείς να στέλνεις unlimited μηνύματα σε όλα τα εθνικά δίκτυα μέσα από τον αριθμό 12572.

 

Λοιπόν με την κατανάλωση των data κόβεται η παροχή ιντερνετ και έρχεται sms λέγοντας οτι τελείωσαν τα data και σε προτρέπει να αγοράσεις καινούργιο πακέτο από το σχετικό link του myvmb.

Edited by EllinikoNisi
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα

Μπέρδεμα το σεταρισμα και η αγορά πακέτου

Η εφαρμογή που προτείνουν αναξιόπιστη ολο κολλάει

Έτοιμο παντως μετα απο αρκετό μπέρδεμα και αγοράστηκε πακέτο

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή δουλεύει μετά την έκδοση του πρώτου λογαριασμού. Αλλά είναι φάουλ από την vodafone να μην μπορείς να δεις τα δεδομένα που έχουν απομείνει ή να μην μπορείς να αγοράσεις πακέτο και να πρέπει να μπαίνεις από ένα συγκεκριμένο λινκ. Και επίσης δεν λειτουργεί με δεδομένα αλλά μόνο με Wi-Fi.
Link to comment
Share on other sites

Ήρθα στο εξοχικό μου στην Τήνο με την καρτούλα sim τοποθετημένη σε tp-link 4G router. Μπήκα στην σελίδα από το κινητό και η επιλογή πακέτου έγινε πολύ εύκολα. Πιάνει πολύ καλή ταχύτητα με band 3 από ότι βλέπω, και η εφαρμογή δεν καταναλώνει mb, όπως στα νούμερα κινητών. Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.

 

ddbf5994fa6913411f1cddeb5c55e2f9.jpg

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Χμμ. Και εγώ τον Αύγουστο θα ειμαι εκει από Κιόνια μερια με παρόμοιο setup.

Θα φορτώσω 100 Gb στις 1/8 (2 Χ40 Gb + 2 X 10 Gb)

Εχουμε και ένα συμβόλαιο Cosmote που θα έχει απεριόριστα δεδομένα για όλο τον Αύγουστο με 15 Ευρώ οπότε θα ειμαστε ΟΚ

 

Εχοντας ως δεδομένο οτι πηγαίνουμε 2-3 φορές το χρόνο, δεν έχω λόγω να βάλω VDSL.

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρειάζομαι και το τηλέφωνο, για να μας καλούν κυρίως, και αναγκαστικά είχα ένα πρόγραμμα adsl που πιάνει 2,5mbps χωρίς δωρεάν κλήσεις καθόλου και δίνω 20€ το μήνα έστω και αν χρησιμοποιείται για max 3 μήνες το χρόνο. Πλέον δίνουν vdsl και καθώς υπάρχει πιθανότητα χρήσης ως μόνιμη κατοικία, είπα να το κάνω.

 

Κάτι άλλο για το πρόγραμμα της Vodafone. Στην αγορά πακέτων σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής έως 5 ταυτόχρονα για ενεργοποίηση. Δεν το δοκίμασα βέβαια, καθώς στην πιθανότητα να με άφηνε (έχει γραφτεί για όριο 100gb), δεν θα ήθελα να δώσω 50€...

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρειάζομαι και το τηλέφωνο, για να μας καλούν κυρίως, και αναγκαστικά είχα ένα πρόγραμμα adsl που πιάνει 2,5mbps χωρίς δωρεάν κλήσεις καθόλου και δίνω 20€ το μήνα έστω και αν χρησιμοποιείται για max 3 μήνες το χρόνο. Πλέον δίνουν vdsl και καθώς υπάρχει πιθανότητα χρήσης ως μόνιμη κατοικία, είπα να το κάνω.

 

Κάτι άλλο για το πρόγραμμα της Vodafone. Στην αγορά πακέτων σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής έως 5 ταυτόχρονα για ενεργοποίηση. Δεν το δοκίμασα βέβαια, καθώς στην πιθανότητα να με άφηνε (έχει γραφτεί για όριο 100gb), δεν θα ήθελα να δώσω 50€...

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Το όριο με τα 100gb είναι υπαρκτό?

Δεν το έχω δει πουθενά να το γράφουν, ούτε στα ψιλά γράμματα στον τιμοκατάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι συμβόλαιο κινητής και ισχύει η ίδια πολιτική χρήσης.

Αν βάλεις πχ 120gb που λήγουν πχ 15/7 και ο μήνας σου ανανεώνεται 1/8, τότε θα έχεις τα 20gb για 15 μέρες (1-15/8)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά. Πάμε σε κατάστημα κάνουμε συμβόλαιο, δεν έχουμε δέσμευση ούτε πάγιο, έχω την κάρτα μαζί μου, πάω διακοπές την χρειάζομαι, την πετάω σε ένα κινητό ή σε ένα φορητό WiFi που έχω μαζί και ενεργοποιώ πακέτο και το πληρώνω τον επόμενο μήνα σαν συμβόλαιο. Σωστά;

 

Από ποιο site κάνουμε τα πακέτα; και θέλει τίποτα ιδιαίτερες ρυθμίσεις apn και τέτοια η θα παίξει αυτόματα η κάρτα;

 

να ρωτησω ο λογαριασμος του συμβολαιου μπορει να ερχεται και με email ; .

ποιος ο σκοπος να εχουμε καρτοιντερνετ ή συμβολαιο που εμεις πληρωνουμε οταν θελουμε ;, πρακτικα καρτοιντερνετ ειναι!!

Αλλα το θεωρω πολυ χαζο να επιλεγεις ενα πακετο και να περιμενεις να εκδοθει ο λογαριασμος να το πληρωσεις , το αγοραζεις εκεινη την στιγμη με καρτα και δεν περιμενεις κανενα λογαριασμο και τελειωνει το θεμα!! τι χαζομαρες ειναι αυτες ; .

αμα θελει καποιος να το καταργησει εχει παλι πεναλτυ; το συμβολαιο ειναι για 2 χρονια; ή αοριστου χρονου; σου δινουνε mifi ; ή μονο την καρτα σημ;

δηλαδη πολυ απλα δεν το χρησιμοποιει καθολου και το κοβει οταν ειναι να ληξει το συμβολαιο ετσι δεν ειναι; .

τι διαφορα γενικα εχει το καρτοιντερνετ ( που εχει καταργηθει ) με αυτο το συμβολαιο που παλι συμβολαιο δεν ειναι αυτο οταν ακουμε συμβολαιο ξερουμε οτι θα εχουμε να πληρωνουνε καθε μηνα ενα χαρατσι!.

παντως και το καρτοιντερνετ δεν εχει περιορισμο στο ογκο δεδομενων ημερησιως αρα ουτε αυτο το συμβολαιο; σωστα; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την κάρτα σε δικό μου μηχάνημα και δεν μου δίνει ίντερνετ. Έχει θαυμαστικό. Θέλει πείραγμα στο APN είχα διαβάσει κάποια στιγμή? Είναι κάπου οι ρυθμίσεις μαζεμένες?
Link to comment
Share on other sites

Είναι για ένα χρόνο, χωρίς δέσμευση. Αν θες το κόβεις χωρίς πέναλτι οποτεδήποτε. Ο λογαριασμός έρχεται μόνο ηλεκτρονικά. Η διαφορά με το καρτοinternet είναι πως πληρώνεις μετά, ενώ στο άλλο με την κάρτα πριν.

 

 

Έβαλα την κάρτα σε δικό μου μηχάνημα και δεν μου δίνει ίντερνετ. Έχει θαυμαστικό. Θέλει πείραγμα στο APN είχα διαβάσει κάποια στιγμή? Είναι κάπου οι ρυθμίσεις μαζεμένες?

 

Θέλει για apn σκέτο internet.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό το "άτυπο" συμβόλαιο είναι πολύ καλό πρότυπο και μπράβο στην vodafone. Μάλλον από ότι φαίνεται τα καρτοκινητά πάνε για εξαφάνιση και αντικατάσταση από αυτό το μοντέλο.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό το "άτυπο" συμβόλαιο είναι πολύ καλό πρότυπο και μπράβο στην vodafone. Μάλλον από ότι φαίνεται τα καρτοκινητά πάνε για εξαφάνιση και αντικατάσταση από αυτό το μοντέλο.

Πώς προκύπτει αυτό;

Δεν το κατάλαβα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν συμφέρει την εταιρία. Τα καρτοκινητα για να έχουν υπηρεσίες, πρέπει να πληρώσεις, άρα η εταιρία παίρνει τα λεφτά πριν γίνει η χρήση.

Το συγκεκριμένο, θέλει λεφτά μετά τη χρήση, άρα η εταιρία μπορεί να βγει ζημιωμενη (και καλά) αν δεν πληρώσεις τον λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο είναι η "δέσμευση" που θα έχεις, θα θεωρείσαι συνδρομητής και αυτό θα αυξήσει τα λογιστικά τους στατιστικά και η έννοια του καρτοκινητού θα αναβαθμιστεί.

 

Αυτό επεκτείνεται στο ότι θα πέσουν οι τιμές στο μέλλον και προφανώς είτε έχεις συμβόλαιο, είτε κάρτα θα συμβαδίζουν τιμολογιακά, δεν μπορεί όμως η έννοια της κάρτας να αφομοιώσει το συμβόλαιο, οπότε γίνεται το αντίστροφο.

 

Μιας και έχουμε μπει στο φάσμα των απεριορίστων data και ομιλίας κοκ έστω και αρχή ακόμα, επόμενο είναι τα καρτοκινητά cu, what’s up και f2g να χάσουν την αξία τους. Θα είναι δηλαδή παρωχημένο το να προσφέρεις ομιλία μόνο σε άτομα του ίδιου πακέτου. Εάν λοιπόν καταργηθεί αυτό με τα απεριόριστα, τα καρτοκινητά δεν θα έχουν λόγο ύπαρξης.

 

Με τις απαραίτητες ανανεώσεις ίσως αυτό προσπάθησαν να πετύχουν. Να στρέψουν τον κόσμο στα συμβόλαια. Φαίνεται δεν το κατάφεραν και στρέφονται σε άλλο μοντέλο.

 

Σκεφτείτε για παράδειγμα στο συγκεκριμένο πακέτο WiFi on the spot είτε αγοράσεις πακέτο, είτε όχι έχεις τον αριθμό κλειδωμένο για ένα χρόνο, δεν πρόκειται να λήξει.

Link to comment
Share on other sites

Κλειδωμένο ναι όντως. Άρα αν το έβγαζαν ένα παρόμοιο συμβολαιο και για κλήσεις, θα μπορούσε κάποιος που δεν κάνει πολλές κλήσεις ή θέλει μόνο εισερχόμενες να τη βγάζει με 5-10€ το χρόνο όπως παλιά δηλαδή.

Αλλά αυτό συμφέρει την εταιρεία; Αντί του να έχει 10-12€/3μηνο;

Προσωπικά θεωρώ ότι δε θα το κάνουν αυτό για τις κλήσεις. Θα βγάλουν άλλο μοντέλο που θα πληρώνεις κάθε μήνα

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κλειδωμένο ναι όντως. Άρα αν το έβγαζαν ένα παρόμοιο συμβολαιο και για κλήσεις, θα μπορούσε κάποιος που δεν κάνει πολλές κλήσεις ή θέλει μόνο εισερχόμενες να τη βγάζει με 5-10€ το χρόνο όπως παλιά δηλαδή.

Αλλά αυτό συμφέρει την εταιρεία; Αντί του να έχει 10-12€/3μηνο;

Προσωπικά θεωρώ ότι δε θα το κάνουν αυτό για τις κλήσεις. Θα βγάλουν άλλο μοντέλο που θα πληρώνεις κάθε μήνα

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ισχύει αυτό που λες.

 

Βέβαια όσων αφορά τα καρτοκινητά οι περισσότεροι άνθρωποι βάζουν σχεδόν κάθε μήνα κάρτα, λίγοι είναι εκείνοι που περιμένουν το τρίμηνο. Και ουσιαστικά η δικλείδα είναι το δίμηνο μιας και το υπόλοιπο λήγει, κανένας δεν θέλει να έχει ένα κινητό χωρίς χρήματα μέσα για έναν ολόκληρο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Για το καλοκαίρι τα 40GB/9,90 είναι ΟΚ και μάλιστα 2 φορές τον μήνα

Όταν πάει η τιμή στα 19,90 δεν ξέρω πόσο συμφέρον θα είναι !!

ΤΙΡ: μην κάνετε streaming Youtube & Netflix γιατί θα τα φάτε σε 1-2 ημέρες !!!

 

To youtube ρυθμίζεται και σε χαμηλότερη ανάλυση , οπότε δεν καταναλώνει πολλά δεδομένα.

Λχ αν θες μόνο να ακούς μουσική βάλτο σε ανάλυση 144.

Για το Netflix Συμφωνώ απόλυτα. Δε χορταίνει δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς το mifi router που δίνουν μαζί με την sim? Είναι ξεκλειδωτο για χρήση με κάρτα από άλλο πάροχο?
Link to comment
Share on other sites

είναι ξεκλειδωτο και απλά χρειάζεται να περάσεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις του παρόχου.
Link to comment
Share on other sites

είναι ξεκλειδωτο και απλά χρειάζεται να περάσεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις του παρόχου.

 

Ευχαριστώ, καλύτερη επιλογή της Vodafone από το αντίστοιχο της cosmote νομίζω αρκεί να κρατήσει τις τιμές όπως είναι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...