Jump to content

Vodafone Giga WiFi on the spot


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως οι τιμές του internet ακόμα πέφτουν . Μου φένεται απίθανο να ανέβουν.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τρώει πρώτα του προγράμματος επειδή λήγουν πρώτα, γιατί τυχόν υπόλοιπο από το προσθετο πακέτο μπορεί να λήγει τον επόμενο ημερολογιακό μήνα, και να λήγει τότε πρώτο.

 

Ναι, δίνει δωρεάν 200ΜΒ.

 

Το ΑΡΝ μάλλον έχει κλειδωμένο το hotspot στα κινητά, δοκιμάστε το webonly.vodafone.gr

 

Μιλησα με το τσατ της vodafone (απειρως καλυτερη εξυπηρετηση απο cosmote) και με ενημερωσα πως οντως τρωει πρωτα τα 200μεγα και μετα τα υπολοιπα του προγράμματος.

 

Στα του APN, αυτο που ειχε δωθει στην αρχη του θρεντ ειναι σωστο (αυτο το webonly δεν λειτουργει) και μαλλον κατι δεν παει καλα με την αρχαια συσκευη που εβαλα την σιμ (android 4.4.2) .

 

Για την ιστορια και για πιθανη βοηθεια σε αλλους, εμενα δουλεψε κανονικα μονο με την εφαρμογη routernet wifi tether αλλα χρειαζεται να εισαι root.

 

Καλο σερφαρισμα σε ολους!

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εγώ έβαλα την κάρτα σε ένα Samsung note 9 και σε ένα xiaomi και ενώ βλέπει την κάρτα κανονικά δεν άνοιγαν τα δεδομένα με τίποτα ..

 

Η λύσει που βρήκα ρυθμίσεις ονόματα σημείων πρόσβασης προσθήκη

Στο όνομα έβαλα Vodafone και στο APN internet τα υπόλοιπα τα άφησα όπως είναι .. έκανα αποθηκεύσει το έβαλα προτεραιότητα και δουλεύει κανονικά . τώρα δεν ξέρω γιατί με την συγκεκριμένη κάρτα το κάνει αυτό

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , επειδη βλεπω αρκετους απο εσας να βαζετε απλα την καρτα σε ενα spare τηλεφωνο που εχετε ( ολοι εχουμε η αληθεια ειναι καποιο στο σπιτι ) πιστευετε ειναι καλυτερη σαν λυση αυτη απο το να παρει καποιος και το μηχανάκι που δίνει στα 39 ευρω ?

Υπαρχουν καποια πλεονεκτήματα απο το να βαλει την καρτα σε ενα παλιο τηλ και να το κανει hotspot?

Επειδή εχω αρκετα τηλ που καθονται στο σπιτι αν η λυση αυτη έχει καποια πλεονεκτήματα έλεγα να δωσω το 40 αρι για αγορά πακέτων

Edited by alexasso
Link to comment
Share on other sites

3 "πλεονεκτηματα" βλέπω:

Το πρώτο είναι ότι δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάτι

Το δεύτερο ότι μπορεί να υποστηρίζει 4G+ για μεγαλύτερες ταχύτητες

Και το τρίτο είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν ηχείο για μουσική (streaming radio πχ) ταυτόχρονα με το hotspot.

Link to comment
Share on other sites

3 "πλεονεκτηματα" βλέπω:

Το πρώτο είναι ότι δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάτι

Το δεύτερο ότι μπορεί να υποστηρίζει 4G+ για μεγαλύτερες ταχύτητες

Και το τρίτο είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν ηχείο για μουσική (streaming radio πχ) ταυτόχρονα με το hotspot.

 

ευχαριστω για την απαντηση, σκεφτομουνα μηπως η συσκευη εχει καλυτερη διαχειριση πολλων συνδεσεων απο οτι το τηλεφωνο , εχω ενα S8 και ενα iphone 6s , και θελω να συνδεσω 3 συσκευες επανω , δεν ξερω κατα ποσο θα μπουκωνει το τηλ ενω μπορει η συσκευη αυτη οχι.

 

Ξερει κανεις τι μαρκα ειναι το mifi που δινει η vodafone ? μπας και ψαξω χαρακτηριστικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Λίγες ερωτήσεις γιατί ενδιαφέρει την νύφη μου η κάρτα αυτή για το καλοκαίρι..

 

1) Δεν είναι συμβόλαιο. Παίρνω μια sim και κάνω τη δουλειά μου σωστά;

 

2) με 5€ δίνει 10 και με 10€ 40GB?

 

3) τα γιγα είναι για ένα μήνα; ή μεταφέρονται?

 

4) παίρνω τη sim και οι ανανεώσεις γίνονται από κάποια εφαρμογή?

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω για την απαντηση, σκεφτομουνα μηπως η συσκευη εχει καλυτερη διαχειριση πολλων συνδεσεων απο οτι το τηλεφωνο , εχω ενα S8 και ενα iphone 6s , και θελω να συνδεσω 3 συσκευες επανω , δεν ξερω κατα ποσο θα μπουκωνει το τηλ ενω μπορει η συσκευη αυτη οχι.

 

Ξερει κανεις τι μαρκα ειναι το mifi που δινει η vodafone ? μπας και ψαξω χαρακτηριστικά

 

Δε μπουκώνει το τηλέφωνο για κανένα λόγο. Μην, αγχώνεσαι. Έχω συνδέσει 9 συσκευές σε S8+ και σε S10+ σε σημείο που έπιανα 290mbps με απεριόριστα δεδομένα και το ίντερνετ πετούσε σε όλες τις συσκευές!

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν είναι συμβόλαιο. Απλά "φορτώνεις" πακέτα data όποτε θελήσεις.

2) Σωστά

3) Δεν μεταφέρονται στον επόμενο μήνα

4) Μέσω vodafone.gr/myvmb (συνδεδεμένος στο mobile broadband) παραγγέλνεις πακέτα των 10 ή 40gb και ο αντίστοιχος λογαριασμός έρχεται στο τέλος της τιμολογιακής περιόδου (μήνα)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τι μαρκα ειναι το mifi που δινει η vodafone ? μπας και ψαξω χαρακτηριστικά

 

Είναι το συγκεκριμένο https://www.vodafone.gr/eshop/tablets-usb-sticks/vodafone-r2184ghotspot/p-124469/ και είναι Huawei.

Δοκίμασε με το κινητό αρχικά αφού το έχεις και αν δεν σε βολεψει (που σίγουρα θα σε βολεψει γιατί θα έχεις και καλύτερη ταχύτητα) μπορείς να αγοράσεις το mifi οποια στιγμή θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα δεν αθροιζονται... Τα υπόλοιπα όπως τα είπες.. Μπορείς ομως να βάλεις οσα θελεις.

Εγώ θελω 100-120 Gb τον Αυγουστο οπότε θα φορτώσω 3 40άρια τέλος Ιουλίου

 

Αυτό της vodafone συμφέρει μόνο για τα μικρά πακέτα, γιατί με cosmote παίρνεις 120gb με 80 ευρώ και διάρκεια 365 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να δωσει ογδοντα αφου μπορει να παρει κατι με τριαντα για τον μηνα που θελει;
Link to comment
Share on other sites

γιατι να δωσει ογδοντα αφου μπορει να παρει κατι με τριαντα για τον μηνα που θελει;

 

Καθαρά και μόνο για να τα έχει για περισσότερο χρόνο. Απο άποψη οικονομικών σαφώς και δεν συμφέρει της cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως από τη προηγούμενη Δευτέρα που έχω παραλάβει από το courier και ακόμα να γίνει ενεργοποίηση και έχω μιλήσει και 2 φορές με εκπρόσωπο.

Έτσι μου έρχεται να τους πω να την ακυρώσουν και να πάω σε ένα κατάστημα να κάνω αίτηση.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό δε μπορώ να κάνω hotspot. Τι πρέπει να κάνω;

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν αναφέρει και άλλοι, μάλλον είναι κλειδωμένο. Δοκιμάστε και το apn " web.session "
Link to comment
Share on other sites

Τι ανοησία είναι αυτή. Ντε και σώνει να πάρω το router ? Δεν έπαιξε όπως έγραψες, σε ευχαριστώ πολύ πάντως

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι ανοησία είναι αυτή. Ντε και σώνει να πάρω το router ? Δεν έπαιξε όπως έγραψες, σε ευχαριστώ πολύ πάντως

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δοκιμασες κανεναν αλλο τρόπο ? εχουν πει καποια παιδιά και πιο πισω καποιες λυσεις για κινητο ..

 

Πες μας αν βρεις ακρη γιατι και εγω για την λυση που ειπες και εσυ ειμαι , δηλαδη να την βαλω σε κινητο και να κανω hotspot .. αν δεν παιζει την εκατσα την βαρκα

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες κανεναν αλλο τρόπο ? εχουν πει καποια παιδιά και πιο πισω καποιες λυσεις για κινητο ..

 

 

 

Πες μας αν βρεις ακρη γιατι και εγω για την λυση που ειπες και εσυ ειμαι , δηλαδη να την βαλω σε κινητο και να κανω hotspot .. αν δεν παιζει την εκατσα την βαρκα

Μπα, δοκίμασα ότι έγραψαν οι φίλοι και τίποτα. Μια εφαρμογή που έγραψε κάποιος πριν θέλει ρουτ οπότε δε ξέρω τι άλλο να κάνω.

 

Νομίζω βρήκα τη λύση. Στο τύπο MVNO έβαλα SPN , και στην τιμή MVNO επέλεξα Vodafone GR και προς το παρόν παίζει το hotspot.

Για δοκιμάστε και πείτε μου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sgatzo
Link to comment
Share on other sites

Όλο αυτό γιατί μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό? Και εξηγούμε: αφού δεν υπάρχουν δεσμεύσεις στο συμβόλαιο γιατί χρειάζεται να υπογράψεις χαρτιά και όρους συμβολαίου για να απόκτησης το πρόγραμμα? Γιατί δεν το έκαναν με κάρτα πχ χωρίς συμβόλαια και υπογραφές? Αν πχ υπογράψεις και πάρεις την κάρτα και δεν ενεργοποιήσεις κάποιο πακέτο αλλά τρως μόνο τα 200mb δεν υπάρχει κάποιος όρος πάνω σε αυτό και να σε χρεώνει κάτι έξτρα πχ? Απλές απορίες είναι και δεν κατηγορώ την Vodafone, μπράβο κιόλας που προχωράει μπροστά και φέρνει επιτέλους κάτι καινούργιο για τα ελληνικά δεδομένα, αλλά είμαι κάπως καχύποπτος προς όλο αυτό. Μου θυμίζει το πρόγραμμα της cosmote με μηδενικό πάγιο (sim πχ για συναγερμό-κλήσεις) που αργότερα του έβαλαν πάγιο και σιγά σιγά αυξανόταν κιόλας. Η φάση μου φαίνεται too good to be true...

 

Δεν υπάρχει κανενα προβλημα. Προς το παρον δουλεύει ετσι.. Αν και όταν αλλάξουν οι όροι του προγράμματος το βλεπουμε τότε

Αυτή τη στιγμή με οτι προσφέρει ειναι το καλύτερο value/money στην Ελληνική αγορά..

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δοκίμασα ότι έγραψαν οι φίλοι και τίποτα. Μια εφαρμογή που έγραψε κάποιος πριν θέλει ρουτ οπότε δε ξέρω τι άλλο να κάνω.

 

Νομίζω βρήκα τη λύση. Στο τύπο MVNO έβαλα SPN , και στην τιμή MVNO επέλεξα Vodafone GR και προς το παρόν παίζει το hotspot.

Για δοκιμάστε και πείτε μου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τώρα που το δοκίμασα παίζει και σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα βρήκαμε το πρόβλημα και ούτε ρουτ ούτε τίποτα. Μια χαρά!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ σήμερα από κατάστημα Vodafone.

Το έβαλα σε ταμπλετ Samsung S2 4g αλλά δε βγαζω άκρη

Ωπα μάλλον δεν είχε ενεργοποιηθεί.

Μου ήρθε sms και τώρα λειτουργεί κανονικά

APN έβαλα Internet

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Άρα συνοψίζοντας για να κάνουμε hotspot από το κινητό βάζουμε

 

apn : internet

User name : user

Password : pass

Τύπος MVNO : SPN

Τιμή MVNO : Vodafone GR

 

Το δοκίμασα όλη μέρα σήμερα και έπαιξε χωρίς κανένα πρόβλημα. Άρα δεν υπήρχε κανένας περιορισμός από τον πάροχο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...