Jump to content

Ξένες Σειρές - Προτάσεις


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω δει τα πρωτα 2 επ και μου αρεσαν πολυ. Οι βαθμολογιες των επομενων και ειδικα του τελευταιου στο imdb ισως δηλωνουν οτι ειναι κατωτερα τα επομενα αλλα πιστευω θα βλεπεται... Και μενα μου θυμισε το Defending Jacob το οποιο ηταν εξαιρετικο. Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

https://trakt.tv/shows/still-game

 

Τελείωσα χθες το εξαιρετικό Still Game.

Σκωτζέζικη κωμική με απίστευτες στιγμές γέλιου και τέλεια προφορά.

Προτείνετε δε με αγγλικούς υπότιτλους οποίος μπορεί για να πιάσει όλο το μεγαλείο της γλώσσας.

Υπάρχει στο Νέτφλιξ και με ελληνικά.

Edited by akilleas
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απίστευτη σειρά που μόλις τελειώσα Breaking Bad...κορυφαία και από τις ελάχιστες που δεν μειώνεται το ενδιαφέρον σε όλα τα seasons
Link to comment
Share on other sites

MANDALORIAN

 

Αν είστε φαν του STAR WARS Αφήστε ότι κάνετε και τρέξτε να δείτε την δεύτερη σεζόν!!!

Δεν υπάρχει το πάντρεμα με τα original Star Wars!!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Sex Education[season 1]

sex-education-poster.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt7767422/episodes?season=1

 

Μια ακομη εξαιρετικη σειρα απο το Netflix καταπιανεται με θεματα που ολοι μας εχουμε βιωσει και τα αναλυει οσο καλυτερα γινεται. Τρομερες ατακες με αβολες καταστασεις και χαρακτηρες που ο καθενας μας θα βρει καποιον να ταυτιστει. Τιτανοτεραστια η Gillian Andersonστα στα 52 της χρονια μου αρεσε παρα πολυ και η Emma Mackey που πιστευω οτι εχει λαμπρη καριερα μπροστα της συν οτι ειναι πανεμορφη. Ο Asa Butterfield εχει χρονια στον κλαδο εχει υψηλη υποκριτικη ικανοτητα για την ηλικια του αλλα και ο Ncuti Gatwa πιστευω οτι θα γινει απο τα μεγαλα ονομα μελλοντικα. Μια σειρα που εφυγε μονορουφι και ειδα και το πρωτο της δευτερης σεζον. Ξερει ποτε να ειναι σοβαρη αλλα ξερει και ποτε να χειριστει καποιο θεμα με το ποιοτικο δικο της χιουμορ. Μπραβο Netflix για ακομα μια φορα με τα αρκετα σοβαρα θεματα που καταπιανεσαι και που τα κανεις τοσο προσιτα στο mainstream κοινο. 8.8/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Sex Education[season 2]

MV5-BZjgy-Mz-Fi-MDgt-NWNm-MS00-ZDEy-LTkz-Yzgt-Mj-Mz-Zjk4-Yjhj-ZWUx-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde-QXVy-NDg4-Mjkz-NDk-V1.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt7767422/episodes?season=2

 

Πρωτον να πω οτι οκ Netflix φτανει πια με το too much politically correct που προσπαθεις να επιβαλλεις σε αρκετες σειρες σου γιατι αδικεις την αλλη πλευρα και κατανταει κουραστικο. Δευτερον οι σκηνοθετες δεν ξερω γιατι το γυρισαν σε σαδιστες αλλα το τελος της δευτερης σεζον ειναι τραγικο. Εχει χαρη που ξεκιναει η τριτη σεζον σε λιγες βδομαδες και περιμενω να επανορθωσουν γιατι ειναι κριμα να φτιαχνεις κατι τοσο ομορφο και στο τελος να το καταστρεφεις και να εχουμε την ιδια λουπα. Αφου ανεφερα τα αρνητικα ας παω και στα θετικα. Πραγματικα η σειρα σε κανει να νοιαζεσαι για τον καθε χαρακτηρα. Απο τους πρωταγωνιστες μεχρι τον τριτο-τεταρτο χαρακτηρα που οταν ορθοποδησει θα χαρεις και εσυ μαζι. Ειναι μεγαλο πραγμα αυτο και η συγκεκριμενη σειρα το εχει καταφερει εξαιρετικα καλα και για αυτο και την εχω αγαπησει(συν την Μειβ που μοιαζει στην Margot Robbie και ειναι κριμα με οτι περναει και στεναχωριεσαι και εσυ). Η σειρα πιανει πολλα σοβαρα θεματα και οχι μονο για την σεξουαλικη αγωγη και οπου χρειαζεται γινεται απολυτα σοβαρη δεν εχει σε καθε θεμα αυτη την αναλαφρη αντιμετωπιση. Κλεινοντας να πω οτι ειναι μια απο τις καλυτερες σειρες των τελευταιων ετων αλλα θα πρεπει καποια στιγμη το Netlfix να μην το παρακανει σε καποια θεματα να αποκτησει την δικη του ταυτοτητα στις σειρες και να φερει μια ισορροπια. Αναμενω με πολυ αγωνια την τριτη σεζον ελπιζω να γινουν καποια πραγματα που περιμενω απο το πρωτο επεισοδιο και να σταματησουν οι παραγωγοι αυτο το σκωτσεζικο ντουζ προς τους θεατες. 8/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Olive Kitteridge

MV5-BMj-Iz-OTk4-Nz-Mz-MV5-BMl5-Ban-Bn-Xk-Ft-ZTgw-MTcz-Mz-Y4-Mj-E-V1.jpg

 

Αξιολογη δραματικη μινι σειρα απο το HBO το οποιο εχει κανει διατριβη πανω το ειδος. Μας δειχνει τη ζωη της Olive Kitteridge η οποια ειναι μια παραξενη και δυσκολη γυναικα με τα παντα και υποδυεται υποδειγματικα η Frances McDormand. Απο τη σχεση της με τον ανδρα της μεχρι τη σχεση με το γιο της και τους γυρω της. Θα μας δειξει σε βαθος 25ετιας τη ζωη της και το πως εξελιχθηκε. Η ταινια εχει πολλα νοηματα για το "πως στρωνεις ετσι θα κοιμηθεις" δεν ειναι σε καμια περιπτωση mainstream θελει το χρονο της ειναι αργη αλλα αρτια φτιαγμενη και καθε επεισοδιο και ενα μεγαλο κεφαλαιο στη ζωη της. 8.5/10

Link to comment
Share on other sites

MANDALORIAN

 

Αν είστε φαν του STAR WARS Αφήστε ότι κάνετε και τρέξτε να δείτε την δεύτερη σεζόν!!!

Δεν υπάρχει το πάντρεμα με τα original Star Wars!!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Συμφωνώ απόλυτα , ειδικά με αυτό το φινάλε , όποιος είναι true fan των Star Wars θα δακρύσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει η 2η σεζόν του Μαντο είναι έπος. Ειδικά το τελευταίο επεισόδιο και το πως ενώνεται με τα επεισόδια άλλο πράγμα.
Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκε και στο Netflix το β μέρος της τελευταίας σεζόν vikings! Επέρχεται λιώσιμο πάλι!
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Cobra Kai[season 3]

8q38nlbvm3l41.png

 

https://www.imdb.com/title/tt7221388/episodes?season=3

 

Με σοκ και δεος και παρα πολλες συγκινησεις μπορω να χαρακτηρισω την τριτη σεζον του cobra kai. Οχι μονο κρατησαν το υψηλο επιπεδο των 2 πρωτων σεζον αλλα το πηγαν και 2 επιπεδα πιο πανω. Ενα τρομερο back story για τον Κρις πραγματικα εφτιαξαν απο το πουθενα ενα αληθοφανες και πιστο lore στον χαρακτηρα που εχουμε γνωρισει. Σεβαστηκαν απολυτα τους παλιους χαρακτηρες απο την Κουμικο μεχρι τον Τζοσεν και την Αλι τρομερα τα 2 επεισοδια στην Ιαπωνια στα παλια λημερια των πρωτων ταινιων αναγεννησαν κυριολεκτικα τον Μιγιαγκι. Τζονυ και Λαρουσο φαινεται οτι το ζουν εξαιρετικοι και οι 2 και οσον αφορα τα παιδια ως θεατης δεν μπορω να κανω διαλογη γιατι ισχυει το "με οποιον δασκαλο καθισεις τετοια γραμματα θα μαθεις" οπως συνεβη και με τον Κρις και τον Τζονυ και τον Λαρουσο. Δεν ξερω ποσο καλυτερη μπορει να γινει παντως καθε σεζον κραταει αμειωτο το ενδιαφερον και εχουμε σταθερη ανοδο. Μην την χασετε ειναι ισως η καλυτερη σειρα που αναβιωνει τα Karate Kid που αγαπησαμε και δειχνει ποσο πολυδιαστατοι μπορουν να ειναι οι ανθρωποι και οτι δεν υπαρχει μονο ασπρο και μαυρο. 9.7/10

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Προσωπικά με ψιλοαπογοήτευσε το δεύτερο μέρος της τελευταίας σεζόν vikings, αν εξαιρέσω 2-3 επεισόδια. Για εμένα ηταν το χειρότερο μέρος όλης της σειράς. Μια σειράς που ήταν εκπληκτική. Άρε Λάγκερθα! Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με ψιλοαπογοήτευσε το δεύτερο μέρος της τελευταίας σεζόν vikings, αν εξαιρέσω 2-3 επεισόδια. Για εμένα ηταν το χειρότερο μέρος όλης της σειράς. Μια σειράς που ήταν εκπληκτική. Άρε Λάγκερθα!
Ε ναι γιατί δεν είχε κανένα ξεχωριστό χαρακτήρα που να θες να προχωρήσει και να βγει μπροστά.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχθές βράδυ τελείωσα το Banshee.

Καλή σειρά τεσσάρων κύκλων που σε κρατάει.

Θα την πρότεινα...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Made in Abyss[season 1]

MV5-BODNh-NTYy-ODgt-OWU5-NS00-Y2-M4-LTg5-Yz-At-Nz-Zl-MTFi-Yj-E0-NTIx-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde-QXVy-Mzgx-ODM4-Nj-M-V1.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt7222086/

 

Σοκ και δεος σε πιανει οταν βλεπεις το συγκεκριμενο anime. Οι Ιαπωνες ειναι μετρ στο να φτιαχνουν φοβερα μυστηριες ιστοριες και τοσο ιδιαιτερους κοσμους. Η ιστορια μας εχει να κανει με ενα χωριο στο οποιο υπαρχει μια τεραστια αβυσσος στη μεση αρκετων χιλιαδων μετρων και εκει ζουν τα πιο περιεργα πλασματα που εχετε δει μαζι με αρκετα τραγικα μυστικα. Οι 2 μικροι μας φιλοι Reg και Riko θα προσπαθησουν να κατεβουν στο πιο χαμηλο σημειο ωστε να δουν τι εχει συμβει με την μητερα της Riko. Το ταξιδι θα ειναι δυσκολο δραματικο και συναρπαστικο ολες οι δυσκολιες ομως θα φερουν τους 2 μας φιλους πιο κοντα. Καποια σημεια προς το τελος μαζι με την μουσικη επενδυση ειναι παρα πολυ δυνατα μονο οι Ιαπωνες θα μπορουσαν να προσφερουν κατι τοσο μοναδικο και υπεροχο. Δυστυχως δεν εχει βγει δευτερη σεζον δεν ξερω γιατι αλλα υπαρχει η ταινια Dawn of the Deep Soul που βγηκε το 2020 και συνεχιζει την ιστορια των 2 μικρων μας φιλων παρεα με την Nanachi που γνωρισαν στα τελευταια επεισοδια. Μην το χασετε τη σειρα θα την βρειτε στο sickfansubs οι οποιοι εκαναν εξαιρετικη δουλεια με τον υποτιτλισμο και εχουν ανεβασει και την ταινια. 9.5/10

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα το Disenchantment.

 

Disenchantment_poster.png

 

Ειναι του Ματ Γκρεινιγκ που εχει φτιαξει και τους Simpsons. Eχει πλακα μικρα επεισοδια οτι πρεπει για βραδυ χαλαρα, μπυρα και κανα τσιγαρο. Ηδη τελειωνω την πρωτη σεζον εχει αλλες δυο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα το Disenchantment.

 

Disenchantment_poster.png

 

Ειναι του Ματ Γκρεινιγκ που εχει φτιαξει και τους Simpsons. Eχει πλακα μικρα επεισοδια οτι πρεπει για βραδυ χαλαρα, μπυρα και κανα τσιγαρο. Ηδη τελειωνω την πρωτη σεζον εχει αλλες δυο.

 

Το έχω δει κι εγώ.

Ένα 7 το έχει άνετα.

Διασκεδαστικό.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Los favoritos de Midas

https://m.imdb.com/title/tt10147520/

 

 

Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί ξανά παραπάνω. Ισπανική μίνι σειρά 6 επεισοδίων με τον Luis Tosar βασισμένη σε μυθιστόρημα του Jack London. Πολύ καλή, μου άρεσε. Προτείνεται.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Είδε κανείς την τρίτη σεζον του stranger things στο νετφλιξ να μου πει αν αξίζει;

η πρωτη ήταν ενδιαφέρουσα αλλά η δευτερη δεν με τρέλανε και τόσο.. ίσως με κούρασαν τα μεγάλης διάρκειας επεισόδια.

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Είδε κανείς την τρίτη σεζον του stranger things στο νετφλιξ να μου πει αν αξίζει;

 

η πρωτη ήταν ενδιαφέρουσα αλλά η δευτερη δεν με τρέλανε και τόσο.. ίσως με κούρασαν τα μεγάλης διάρκειας επεισόδια.

Μπάλα πάει δες την ναι

 

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είδε κανείς την τρίτη σεζον του stranger things στο νετφλιξ να μου πει αν αξίζει;

 

η πρωτη ήταν ενδιαφέρουσα αλλά η δευτερη δεν με τρέλανε και τόσο.. ίσως με κούρασαν τα μεγάλης διάρκειας επεισόδια.

Καλά προφανώς.

Είναι από τις πιο γνωστές σειρές του Netflix και έχει πολύ επιτυχία και χαβαλέ και αυτή η σεζόν

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά προφανώς.

Είναι από τις πιο γνωστές σειρές του Netflix και έχει πολύ επιτυχία και χαβαλέ και αυτή η σεζόν

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ωραία, ξεκίνησα και είδα τα δυο πρώτα επεισόδια.. Μεγάλωσαν αρκετά τα πιτσιρίκια σε σχέση με την προηγούμενη σεζόν.

Αν είχε και λίγο πιο δυνατό καστ η σειρά θα τα έσπαγε.. Η Ράιντερ καλή αλλά κάπως άχρωμη μου φαίνεται

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ξεκίνησα και είδα τα δυο πρώτα επεισόδια.. Μεγάλωσαν αρκετά τα πιτσιρίκια σε σχέση με την προηγούμενη σεζόν.

Αν είχε και λίγο πιο δυνατό καστ η σειρά θα τα έσπαγε.. Η Ράιντερ καλή αλλά κάπως άχρωμη μου φαίνεται

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ετοιμάσου και για τέταρτη σεζόν.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ήταν πολύ καλή και η 3η σεζόν του Cobra Kai και νοσταλγική! :cool:

 

Αυτό που συνεχίζω επίσης και έχει πολύ καλή φάση, και ιδιαίτερο χιούμορ είναι το The Watch! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...