Jump to content

Ξένες Σειρές - Προτάσεις


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Dark[season 3][Finale]

MV5-BZm-Y2-Yz-U4-NDkt-ODIx-Yi00-YWIy-LWIz-YTct-ODBk-Yz-Yz-Zjc0-ODdl-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde-QXVy-MTEy-Mj-M2-NDc2-V1.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt5753856/episodes?season=3&ref_=tt_eps_sn_3

 

Μια δυσκολη σεζον με πολλα σκαμπανεβασματα προσπαθωντας να βαλουμε τα κομματια του puzzle στη θεση τους. Και ομως ερχονται τα 2 τελευταια επεισοδια να δεσουν αψογα και τις 3 σεζον μιας και το "ολα συνδεονται" ισχυει απολυτα. Δεν ειναι ευπεπτη σειρα αλλα ειναι ισως το καλυτερο παραδειγμα time travel που εχουμε δει σε καποια σειρα η και σε ταινια. Εξαιρετικη διαχειρηση του ολου θεματος και προτεινω θεαση και των 3 σεζον στη σειρα ωστε να μην υπαρχουν κενα μετα απο καιρο. Το τελος απλο και κατανοητο ισως να περιμενα κατι πιο δυσκολο απο ολο αυτο που εχουμε δει προηγουμενως αλλα δεν με πειραξε καθολου. Η κινηματογραφηση η σκηνοθεσια οι ηθοποιοι η μουσικη επενδυση ειναι ολα εξαιρετικα. Δωστε προσοχη και αφηστε την σειρα να σας απορροφησει γιατι πραγματικα σπανιζουν τοσο ποιοτικες σειρες. Μπραβο στο Netflix αλλα και στους Γερμανους για το εργο τεχνης που εφτιαξαν. 9.5/10

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν θέλουν να κουραστούν με το μπλέξιμο του DARK που θέλει τρελή συγκέντρωση για να καταλάβεις τι γίνεται, προτείνω το WARRIORS NUN.

 

Καλόγριες νίντζα, μάχες, Βατικανό και συνομωσίες, επιστήμη, έχει την φάση του και δεν κουράζει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

The Newsroom[season 1]

 

untitled-1_36.jpg?resize=640%2C380

 

https://www.imdb.com/title/tt1870479/episodes?season=1&ref_=tt_eps_sn_1

 

Θα ξεκινησω με 2 γεγονοτα. 1: Υπαρχουν τα συνδρομητικα καναλια που βγαζουν σειρες και υπαρχει και το HBO. 2: Δεν βλεπω ειδησεις γιατι χειραγωγουν τον κοσμο οπως αυτες θελουν με τα συμφεροντα που εχει το καθε καναλι. Το Newsroom ειναι ακομα ενα διαμαντι του HBO που καταπιανετε με ολα εκεινα τα θεματα που πραγματικα αγγιζουν τον θεατη τον βαζουν μεσα στη σειρα και ολο αυτο το κανει μεσω του ειδησεογραφικου κλαδου που ακουμπαει η σειρα. Απο που να πρωτοξεκινησω? Απο τους χαρακτηρες που ειναι ολοι ενας και ενας με τον δικο του χαρακτηρα? Απο την χημεια που εχουν αρκετοι μεταξυ τους? Επισης Olivia Munn oh my god. Καθε επεισοδιο και ενα μαθημα για ολο αυτο που ονομαζουμε πραγματικη ειδησεογραφια. Ασχολειται με πολλα πραγματικα γεγονοτα ξεκινωντας απο το 2009 και που στιγματισαν την Αμερικη. Ακομα και τα τριτο-τεταρτα θεματα βρισκουν πατηματα μεσα στην κυρια πλοκη της σειρας και την ανεβαζουν στην κορυφη. Επειδη νομιζω οτι αρκετοι οπως εγω την προσπερασατε καντε τον κοπο και δειτε τουλαχιστον την πρωτη σεζον που κλεινει υπεροχα και θα παω αμεσα στην δευτερη. Το HBO δεν ειναι απλα ενα ακομα καναλι που βγαζει σειρες. Σε στιγματιζει με σειρες οπως Wire-Six Feet Under-Chernobyl οπως και Sopranos-Οz που καποια στιγμη πρεπει να δω και τωρα θα βαλω μεσα και το Newsroom. 9.8/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

1 Homeland

2 Peaky Blinders

3 Dark

4 Ray Donovan

5 Rain

6 Serlock Holmes

7 The Witcher

Συμφωνούμε σε όλα εκτός από το DARK.

 

Θες να μου πεις ότι είδες και τις 3 σεζόν και δεν σε κούρασε από την δεύτερη;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χτες τελειώσαμε το The Eddy στο Netflix, μίνι σειρά 8 επεισοδίων, που πραγματεύεται τη ζωή των χαρακτήρων που τρέχουν ένα jazz bar. Υπέροχη αισθητική, πολυτάλαντοι ηθοποιοί- μουσικοί, άρτια σκηνοθεσία. Για πολλοστή φορά μας έκανε να απορούμε με το imdb, που δίνει 7.2 σε τέτοια διαμαντάκια και 8.3 σε σκουπίδια.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Edited by ndros13
Link to comment
Share on other sites

Στα υπ' όψιν λοιπόν, ευχαριστούμε.

Η βαθμολογία του imdb βασίζεται σε χρήστες, οπότε μην απορείς: είναι το κριτήριο του καθενός.

Αυτό που εγώ βρίσκω πχ εξαιρετικό (και βαθμολογώ αναλόγως), εσύ το βρίσκεις άθλιο. Κάπως έτσι βγαίνει η βαθμολογία.

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

1.Black mirror

2.La casa de papel

3.Dark

4.Stranger things

5.Still game (σκωτσέζικη κωμωδία)

6.After life

7.Space force

Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με το imdb ηθελα να πω και εγω την γνωμη μου. σπανια πεφτει εξω με την δικη μου κριτικη και οταν πεφτει δεν εχω μεγαλη αποκλιση στην γνωμη μου. το πολυ 1 μοναδα 6-7 π.χ.
Link to comment
Share on other sites

The Newsroom[season 2]

newsroom-season-2-poster-cast.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt1870479/episodes?season=2&ref_=tt_eps_sn_2

 

Ακομα μια εξαιρετικη σεζον μας βαζει ακομα περισσοτερο στην ειδησεογραφία στο τι μπορει να παει στραβα το ολο τρεξιμο που υπαρχει και ο αγωνας για να μεταδωθει καποιο σοβαρο γεγονος στην μαζα. Η χημεια των πρωταγωνιστων ανεβαινει επιπεδο απο το ηδη υψηλο της πρωτης βλεποντας την προοδο η μη του καθενος και το τελος μου αρεσε πολυ εκλεισε πολυ ομορφα. Κριμα που η τριτη σεζον εχει μονο 6 επεισοδια υπαρχουν τοσες σαβουροσειρες εκει εξω που παιζονται για πολυ περισσοτερες σεζον απο οτι αυτη που και εξαιρετικους ηθοποιους εχει και ειναι οσο πιο σοβαρη γινεται με την εγγυηση του HBO. 9/10

Link to comment
Share on other sites

Perry Mason

 

Οχι κατι το εξαιρετικο αλλα βλεπεται ευχαριστα και λογω ενδειας αξιολογων σειρων τωρα το καλοκαιρι.

 

https://m.imdb.com/title/tt2077823/

Edited by Silkcut
Link to comment
Share on other sites

Umbrella academy πολυ δυνατο και διασκεδαστικό

 

Συμφωνώ.

Ενώ ο 1ος δεν μου είχε αρέσει καθόλου, νομίζω ότι με τον 2ο πήρανε τη ρεβάνς.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

 

Ενώ ο 1ος δεν μου είχε αρέσει καθόλου, νομίζω ότι με τον 2ο πήρανε τη ρεβάνς.

Σίγουρα ρίξανε πολύ χρήμα στα σκηνικά στην δεύτερη σεζόν.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν ξέρω αν πήρατε χαμπάρι αλλά βγήκε η δεύτερη σεζόν του κορυφαίου ALIENIST.

 

Τρομερή ατμόσφαιρα εποχής και ωραίοι ηθοποιοί.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

The Newsroom[season 3][sERIES FINALE]

rsz-1dfdfeef.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt1870479/episodes?season=3&ref_=tt_eps_sn_3

 

Μια σεζον που αν και δεν επικεντρωθηκε τοσο στις "ειδησεις" αλλα περισσοτερο στους χαρακτηρες και την αντιμετωπιση προβληματων μας προσφερε ακομα 6 εξαιρετικα επεισοδια με το προτελευταιο να ειναι το καλυτερο της σειρας. Αν και εκλεισε πολυ ομορφα σε πιανει μια μελαγχολια γιατι δεν συνεχισαν αυτην την ομορφη και αληθινη σειρα. Πραγματικα μια σειρα που σε κανει να νοιαζεσαι για τον καθε χαρακτηρα ξεχωριστα και χαιρεσαι η λυπασαι αναλογα την εξελιξη του. Μπραβο HBO μπραβο και στους ηθοποιους για αυτη την ομορφη δημιουργια. 9.5/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Marvels Agents of S.H.I.E.L.D[season 7][series Finale]

shield_s7keyart_small.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt2364582/episodes?season=7&ref_=tt_eps_sn_7

 

Καπου εδω φτασαμε στο τελος αυτης της πολυ καλης σειρας που μας χαρισε 7 σεζον. Καθε μια με τον δικο της χαρακτηρα κανοντας τους θεατες να μην βαρεθουν καθολου αλλα αντιθετως να βλεπουμε καθε σεζον με το ιδιο ενδιαφερον. Η σταθερα σε καθε σεζον ειναι οι χαρακτηρες που αγαπησαμε και εμειναν αναλλοιωτοι μεχρι το τελος. Το τελευταιο επεισοδιο αποδεικνυει αυτο ακριβως. Οσον αφορα την τελευταια σεζον ηταν απο τις πολυ καλες μας ταξιδεψε σε αρκετες χρονικες περιοδους και σε καθε μια κρατησαν την ατμοσφαιρα εκεινης της εποχης. Το τελος δεν θα μπορουσε να ειναι καλυτερο ξεδιαλυνε τα παντα με καποιες αποριες που ειχαμε απο προηγουμενες σεζον και εκλεισε κανοντας μας να αναπολουμε παλιες στιγμες των χαρακτηρων. Οσοι δεν την εχετε δει καντε την χαρη στον εαυτο σας και θα την αγαπησετε. Ξεκιναει αργα στην πρωτη σεζον με κακο ρυθμο αλλα απο το 15 επεισοδιο της πρωτης σεζον μεχρι την τελευταια σεζον ειναι εξαιρετικη. Δεν λειπουν και οι αστειες στιγμες που δινουν μια ευχαριστη επιγευση σε οτι ειδαμε ακομα και στις πιο dark στιγμες. 8.9/10

Link to comment
Share on other sites

The Umbrella Academy[season 2]

MV5-BNz-A5-Mjkw-Yz-Mt-NGY2-MS00-YWRj-LThk-NTkt-OTNm-Mzdl-Zj-E3-Y2-Ix-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde-QXVy-Mjkw-Mz-Mx-ODg-V1-SY1000-CR0-0-68.jpg

 

 

Σαφως ανωτερη της πρωτης σεζον με ενα μοναδικο wow ξεκινημα με την συνεχεια να ειναι πιο υποτονικη αλλα να εχει και τις στιγμες της. Το budget φαινεται οτι ανεβηκε πολυ καλα εφε εξαιρετικη φωτογραφια και μαζι με την μουσικη σε παρασερνει στον κοσμο της. Δεν λειπουν οι mindf@ck στιγμες και κλασικα το τελος κλεινει με μεγαλο cliffhanger οπως και εγινε και στην πρωτη σεζον. Οι χαρακτηρες ερχονται ολο και πιο κοντα μεταξυ τους αλλα και μεταξυ των τηλεθεατων και αγαπιουνται ο καθενας για τον δικο του λογο. Θα κρατησω και τις ποιοτικες αστειες στιγμες που δινουν εναν ευθυμο χαρακτηρα στη σειρα. Ωραιες και οι αποκαλυψεις για διαφορους χαρακτηρες και ελπιζω να μην αργησει η τριτη σεζον. 9/10

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το away με την χιλαρι σουανγκ στο νετφλιξ Πρόκειται για μια ομάδα αστροναυτών με επικεφαλής την σουανγκ ,που ετοιμάζονται να πάνε στον Άρη

Το πρώτο επ ήταν καλό.σκομα δεν το χω δει όλο το κύκλο αλλά δε νομίζω ότι θα ναι πατάτα σαν το παρόμοιο με τον σων πεν

Δεύτερη σειρά πάντα νετφλιξ Οι καμπάνες του κουρον

Είναι ιταλικής πσραγωγης χορορ φυσικά και θα φέρει λίγο το invasion of the body snatchers αλλά όχι με αλιενς

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το away με την χιλαρι σουανγκ στο νετφλιξ Πρόκειται για μια ομάδα αστροναυτών με επικεφαλής την σουανγκ ,που ετοιμάζονται να πάνε στον Άρη

Το πρώτο επ ήταν καλό.σκομα δεν το χω δει όλο το κύκλο αλλά δε νομίζω ότι θα ναι πατάτα σαν το παρόμοιο με τον σων πεν

Δεύτερη σειρά πάντα νετφλιξ Οι καμπάνες του κουρον

Είναι ιταλικής πσραγωγης χορορ φυσικά και θα φέρει λίγο το invasion of the body snatchers αλλά όχι με αλιενς

Άκουσα ότι έχει τρελές τρύπες το σενάριο και παραβιάζει πόσους κανόνες φυσικής. Ισχύει;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα ότι έχει τρελές τρύπες το σενάριο και παραβιάζει πόσους κανόνες φυσικής. Ισχύει;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

δεν το χω δει ακομα ολοκληρο ,αλλα για το παραβιαζει κανονες φυσικης μπορω να σου σου κανω λιστα με σειρες που παραβιαζουν ακομα και τη θεωρια του αινσταιν:D
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βλέπω σειρές γενικά, η συγκεκριμένη γυρίστηκε στην πόλη μου και με αρκετά κοντινό θέμα (αν και πολλή φαντασία βέβαια). Πάμε λοιπόν.

 

Biohackers (2020)

 

MV5-BOWYx-OWY4-Nz-It-NTkx-OC00-Yz-Zh-LWJh-NTEt-YTll-Zj-Q3-MGY5-ZDUx-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde-QXVy-Nj-Ew-NTM2-Mzc-V1-SY1000-CR0-0-66.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt9849210/

 

Σειρά επιστημονικής φαντασίας/εγκλήματος/θρίλερ. Στηρίζεται στις τεχνολογίες γενετικής τροποποίησης, όμως κατά το μεγαλύτερο μέρος είναι αρκετά τραβηγμένη και για αυτό είναι επιστημονικής φαντασίας και όχι απλά επιστημονική... Υπάρχει ένα μυστήριο, ένα σκοτεινό παρελθόν (και παρόν) της ερευνήτριας Λόρεντς, και ένα δραματικό παρελθόν της νεαρής πρωταγωνίστριας Μία, το μυστικό της οποίας αποκαλύπτεται σταδιακά και εξηγεί το μίσος για τη Λόρεντς, όπως και τους σκοπούς της. Ως που είναι ικανή να φτάσει η Μία για δικαίωση; Ως που μπορεί να φτάσει η Λόρεντς για να ικανοποιήσει τη ματαιοδοξία της; Σασπένς, μυστήριο, άφθονη και γενικά τραβηγμένη επιστημονική φαντασία, αλλά και συναισθήματα, φιλίες και προδοσίες και ανατροπές.

 

Αν και θα αφαιρούσα τα πολύ τραβηγμένα "επιστημονικά" τμήματα και την όλη γερμανική κουλτούρα με τα πάρτυ κλπ, ως σειρά φαντασίας/εγκλήματος/θρίλερ, νομίζω είναι αρκετά πρωτοπόρα στο είδος της, ολοκληρώνεται με τεράστια ανατροπή και είναι υποσχόμενη για τη συνέχεια και την προτείνω γενικά.

 

6.5/10 από μένα.

 

Εσείς τι γνώμη έχετε;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...