Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως στο Uploading (ανέβασμα αρχείων) έχει πολύ αργές ταχύτητες. 9ΚΒ/δευτερόλεπτο με 3G και HPSDA ενώ με την Wind ανεβάζω 26-29ΚΒ/δευτερόλεπτο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιο apn χρησιμοποιεις;Το wap ή το internet;

 

Διότι εγώ με χρηση του apn internet δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με τις ταχύτητες(uploading και downloading)

Link to comment
Share on other sites

Γι’αυτό! :)

 

Όταν έβαλα δοκιμαστικά το my view n' web που απαιτεί χρήση του apn wap,παρατήρησα κάτι αντίστοιχο με το wap της Wind!Για κάποιον λόγο,αργούσε να συνδεθεί σε όλες τις ιστοσελίδες και οι ταχύτητες upload/download δεν ήταν καλές!

 

Αυτή τη στιγμή στη σύνδεση μου της Κοσμοτέ έχω ενεργοποιημένο πακέτο wireless internet που κανει χρηση του apn internet.

 

Ε,η μέρα με τη νύχτα είναι!Τολμώ να πω ότι προσεγγίζει σε τρομερο βαθμό τις ταχύτητες της Vodafone :lol: Για κάποιον λόγο επομένως(και λυπάμαι που το λέω),αντιμετωπίζουν τους χρηστες wap λες και είναι χρήστες που ανήκουν σε 3η κατηγορία,με προφανή λόγο να σπρώξουν τα προγράμματα πραγματικού Ίντερνετ.. :(

 

Πάντως εγώ αυτήν την εμπειρία έχω!Και εννοειται ότι γι’αυτό δεν ξαναχρησιμοποίησα υπηρεσίες wap αλλά μόνο internet.Σε καθημερινή χρήση,δεν μπορώ να περιμένω τις σελίδες να φορτώσουν μέσω wap.Καλύτερα να δίνω κάτι παραπάνω αλλά να κάνω άνετα και γρήγορα τη δουλειά μου,παρά να περιμένω.... :)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι... Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ wap και internet.

Πάντως, είναι πολύ άσχημο για ποιο λόγο δεν αφήνουν ενεργοποίηση πακέτου internet και στα καρτοκινητά. Κι ας έχει τις ίδιες τιμές με τα συμβόλαια! Έλεος δηλαδή σ'αυτή την χώρα πια...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

giati de mpro na mpo me opera apo to nokia 6500 slide?

exo cosmote my view mpenei sto myh view apo to browser tou nokia ekei pou leei ISTOS

Link to comment
Share on other sites

1)Internet στο κινητό θα μπορείς να έχεις είτε βρίσκεσαι σε δίκτυο 3g είτε σε δίκτυο gsm(μέσω της τεχνολογίας gprs).Μη σε απασχολεί επομένως το αν θα έχεις Ίντερνετ.Αν έχεις κάλυψη δικτυου,θα έχεις και Ίντερνετ.Το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι με τι ταχύτητες θα το έχεις το Ίντερνετ.Μέσω gprs(κοινώς,όταν δε θα πιάνεις 3g)θα έχεις μέγιστες ταχύτητες έως και 45 kbps.Μέσω 3g δικτύου θα έχεις ταχύτητες έως και 384 kbps και αν το δίκτυο 3g στην περιοχή σου έχει αναβαθμιστεί με την τεχνολογία hspa θα έχεις ταχύτητες έως και 3.6 mbps(3.686 kbps δηλαδή) ή έως και 7.2 mbps(7.372 kbps δηλαδή)-ανάλογα με την αναβάθμιση που έχει γίνει κατά τόπους.

 

 

2)Η κάρτα SIM δεν παίζει ρόλο.Είτε είναι απλή SIM είτε 3G SIM(κοινώς USIM)δε θα υπάρχει πρακτική διαφορά.Σε τεχνικό επίπεδο υπάρχει διαφορά,αλλά μέχρι εκεί.

 

 

3)Για να έχεις Ίντερνετ κατευθείαν απ'το κινητό υπάρχουν 5 προγράμματα(τα 4 ονομάζονται Wireless Internet και το 1 είναι το My View 'n' Web).Τα Wireless Internet μπορούν να χρησιμοποιηθούν ειτε απευθείας απ'το κινητό ή συνδέοντας το κινητό με τον υπολογιστη.Το my view 'n' web είναι για χρήση μόνο απ'το κινητό.

 

Όσον αφορά τα Wireless Internet είναι τα εξής:

-Easy(σου προσφέρει 1 mb δωρεάν όγκο δεδομένων και πανάκριβες χρεώσεις.Δεν προλαβαίνεις δε,ούτε τα e-mails σου να ελέγξεις,οπότε το ξεχνάμε :p )

-200 ΜΒ(προσφέρει τον εν λόγω όγκο με 13 ευρώ πάγιο)

-5 GB(με μηνιαίο πάγιο 29,5 ευρώ)

-Απεριόριστο(με 49 ευρώ παγιο).

 

Για τα προγράμματα αυτά χρειάζεσαι τις ρυθμίσεις για Ίντερνετ.

 

Το My View 'n' Web έχει μηνιαίο πάγιο 4 ευρώ,προσφέρει 40 mb δωρεάν όγκου δεδομένων το μήνα και πρόσβαση στο μενού υπηρεσιών MyCosmosView.

 

Για το πρόγραμμα αυτό χρειαζονται οι ρυθμίσεις για WAP.

 

θέλω να ευχαριστήσω και εγώ για τις πληροφορίες αυτές γιατί είχα χάσει την μπάλα.

το εταιρικό μου πρόγραμμα εχει και 40% στα πάγια οπότε

 

με 9 ευρώ εχω 200mb Internet (24x9= 216)

me 23,7 ευρώ εχω 5gb Internet και laptop αν υπάρχει ακόμα.(24x23,7=568,8)

 

οπότε αγοράζει κανεις 352 ευρώ το λαπτοπάκι???? χιχιχιχι

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ευχαριστήσω και εγώ για τις πληροφορίες αυτές γιατί είχα χάσει την μπάλα.

το εταιρικό μου πρόγραμμα εχει και 40% στα πάγια οπότε

 

με 9 ευρώ εχω 200mb Internet (24x9= 216)

me 23,7 ευρώ εχω 5gb Internet και laptop αν υπάρχει ακόμα.(24x23,7=568,8)

 

οπότε αγοράζει κανεις 352 ευρώ το λαπτοπάκι???? χιχιχιχι

 

Βασικα το πιο πιθανο ειναι οτι αν παρεις το προγραμμα με τα 200 μεγα δεν θα σου παει 9χ24.

Οταν μια εταιρεια κανει μια προσφορα με χρονικη δεσμευση ειναι σχεδον σιγουρο οτι εχει σκοπο να μειωσει τις τιμες της στο προσεχες μελλον.

Αυτο σημαινει οτι θα πληρωνες αρκετα λιγοτερα...

Link to comment
Share on other sites

στα συμβόλαια όμως που κάνεις για 12 μήνες όταν πέφτουν οι χρεώσεις δεν πέφτουν για όλους?η αυτό είναι άλλο?

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά...έχω το Κ810i και μόλις έβαλα το μηνιαίο πακετάκι της cosmote για περιήγηση μέχρι 40mb...Ταυτόχρονα βρήκα και μια mobile εκδοση του Skype και δοκίμασα να κάνω voip κλήση μιας και έχω 3G στην περιοχή μου...Ενώ συνδέθηκα με τα 1000 ζόρια στο account μου δεν μπορώ να κάνω κλήση σε άλλα pc αλλά και το chat του είναι πολλλλύυυυ αργό (δεν έχω το ίδιο πρόβλημα στο ebudy ούτε στο surfing...να προσθέσω ότι δεν μπόρεσε να συνδεθεί με socket και μπήκε μέσω http το skype...έχει αντιμετωπήσει κανείς σας παρόμοιο πρόβλημα?

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

Γιασας μερικα στειχεια πρωτον κοσμοτε που ημε κοσμοκαρτα,(3g ταχυτητα 55 kbps,gprs ταχυτητα 6,2 kbps). Μεγιστα με wap, και imode λιγοτερες ταχυτητες. Και αυτα μονο νωρις το πρωί και αργα το βραδυ.τωρα με wind πριν 3 μηνες με που ειχα windplus και με ιντερνετ adsm (3g 120 kbps ταχυτητα και gprs 5,1 kbps απο το μεσημερι μεχρι το απογευμα δεν δουλευαν καθολου τα δεδομενα τις wind
Link to comment
Share on other sites

Στο διαφημιστικό φυλλάδιο για το Cosmote Internet on the go, στη στήλη με τα προγράμματα (ογκοχρεώσεις κλπ), για το ..."απεριόριστο" στα 49Ε/μήνα υπάρχει η εξής επισήμανση με μικρά γραμματάκια στο κάτω μέρος της σελίδας:

"Με σκοπό την απρόσκοπτη παροχή των Υπηρεσιών Δεδομένων της Cosmote και την αποφυγή τυχόν κινδύνων κατά την παροχή των Υπηρεσιών Δεδομένων της Cosmote, η μέγιστη επιτρεπτή μηνιαία χρήση είναι 30GB ανά σύνδεση.

Σε περίπτωση που ο Συνδρομητής υπερβεί το ανωτέρο όριο, η Cosmote δικαιούτι να διακόψει προσωρινά ή οριστικά ή και να περιορίσει την παροχή των υπηρεσιών της".

 

Και έρχομαι να ρωτήσω εγώ.

1. Δεν είναι κοροϊδία να σου λένε ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ και να υπάρχει όριο 30GB? Ο καταναλωτής που έχει υπογράψει συμβόλαιο για 12 μήνες ενώ ήξερε πως θα έχει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ όγκο δεδομένων πως μπορεί να προστατευτεί;

* Απεριόριστα ΜΒ αναφέρεται στο πρόγραμμα θα μπορούσε να είναι ο αντίλογος αλλά δε νομίζω πως αυτό έχει διαφορά γιατί και τα 30GΒ αντιστοιχούν σε 30χ1024 MB..

 

2. Υπάρχει κάποιος συνδρομητής και συμφορουμίτης στο πρόγραμμα "ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ" που να έχει κατεβάσει περισσότερα από 30GB/μήνα για να μας πει αν είχε πρόβλημα ή όχι;

 

3. Αν υπάρχει κάποιος που είχε πρόβλημα, του κόστισε μόνο τη σύνδεσή του (την ακύρωσε η cosmote και πάμε για άλλα) ή του κόστισε και οικονομικά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα "απεριόριστο" της cosmote, και κατάφερα να κατεβάσω 37GB (δεν υπολογίζω αυτά που ανέβασα). Μετά για 2 μέρες αν θυμάμαι καλά δεν με άφηνε να συνδεθώ όλες τις ώρες της ημέρας και γενικά σερνόταν, και το παράτησα... Μόλις άλλαξε ο μήνας, όλα δούλευαν και πάλι μια χαρά!

Κατι έχω ακούσει για την wind ότι και καλά σε χρεώνουν πάνω από 30GB αλλά δεν ξέρω, και δεν νομίζω να ισχύει!

Αυτό που ξέρω πως ισχύει, είναι ότι η vodafone σ'αφήνει να κατεβάσεις όσα GB θέλεις, αλλά μετά από τα 30GB σου ρίχνει την ταχύτητα σε 384Kbps... Τώρα, αν κάποια στιγμή στο κόβει τελείως, αυτό δεν το ξέρω!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα "απεριόριστο" της cosmote, και κατάφερα να κατεβάσω 37GB (δεν υπολογίζω αυτά που ανέβασα). Μετά για 2 μέρες αν θυμάμαι καλά δεν με άφηνε να συνδεθώ όλες τις ώρες της ημέρας και γενικά σερνόταν, και το παράτησα... Μόλις άλλαξε ο μήνας, όλα δούλευαν και πάλι μια χαρά!

Κατι έχω ακούσει για την wind ότι και καλά σε χρεώνουν πάνω από 30GB αλλά δεν ξέρω, και δεν νομίζω να ισχύει!

Αυτό που ξέρω πως ισχύει, είναι ότι η vodafone σ'αφήνει να κατεβάσεις όσα GB θέλεις, αλλά μετά από τα 30GB σου ρίχνει την ταχύτητα σε 384Kbps... Τώρα, αν κάποια στιγμή στο κόβει τελείως, αυτό δεν το ξέρω!

 

Μετα τα 30 σε ριχνει στα 128. Αλλα η χρεωση ξεκινα στα 5. :p

Link to comment
Share on other sites

Μετα τα 30 σε ριχνει στα 128. Αλλα η χρεωση ξεκινα στα 5. :p

 

Για πια εταιρεία μιλάμε και τι ακριβώς εννοείς με τη χρέωση;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως νοείται σαν όριο αυτό των 5Gb στο ανάλογο πρόγραμμα για παράδειγμα και μετά απο αυτό το όριο ξεκινά η χρέωση. Δηλαδή, η δωρεάν χρήση είναι περιορισμένη. Ενώ στο απεριόριστο πληρώνεις 49 και καθάρισες.
Link to comment
Share on other sites

εγω που την πατησα και εβαλα ασυρματο βονταφον και το καλυτερο που εχω πιασει ειναι μια γραμμη 3g θα πρεπει να κανω υπομονη αλλους 9 μηνες για να κανω διακοπη και να ερθω κοσμοτε.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει πως οι 15 πρώτες μέρες χρήσης του wireless internet (ή κάποιας άλλης παρόμοιας υπηρεσίας) είναι δωρεάν;

Αν ναι, πως το ενεργοποιούμε για συμβόλαια;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει μόνο για την υπηρεσία my web and view!Μετα τις 15 ημέρες πρέπει να μπεις στο μενού υπηρεσιών και να ενεργοποιήσεις το πάσο των 4 ευρώ για να συνεχίσεις να έχεις δωρεάν περιήγηση τόσο στο μενού my cosmos view όσο και σε άλλα sites!Κάνε κλήση στο 1212 ή στείλε το μήνυμα WAP στο 1333
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει μόνο για την υπηρεσία my web and view!Μετα τις 15 ημέρες πρέπει να μπεις στο μενού υπηρεσιών και να ενεργοποιήσεις το πάσο των 4 ευρώ για να συνεχίσεις να έχεις δωρεάν περιήγηση τόσο στο μενού my cosmos view όσο και σε άλλα sites!Κάνε κλήση στο 1212 ή στείλε το μήνυμα WAP στο 1333

 

α) Δεν είναι wap αλλά wapa

β) και σημαντικότερο, καλό είναι να γίνει κλήση στο 1212 πριν την ενεργοποίηση για να δουν αν πληρούνται οι προϋποθέσεις για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας με γραπτό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις πως θα ενεργοποιησω Mms & Gprs σε Sony Ericsson W960i?

Για να ενεργοποιήσεις τα mms θα στείλεις τη λέξη "MMS" στο 1333 και για να ενεργοποιήσεις το wap θα στείλεις τη λέξη "WAP" στο 1333.Μόλις λάβεις τις ρυθμίσεις και τις αποθηκεύσεις κάνε ένα restart στο κινητό σου και είσαι έτοιμη.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...