Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eχω βρει ενα προγραμματακι navigator για το κινητο,απο οτι λεει λειτουργει free μεσω Gprs...μπορει κανεις να μου πει πως στο καλο ενεργοποιω το gprs στο κινητο μου ωστε να μπορεσω να το δοκιμασω??(εχω ενα se k850i)

1. Δε νομιζω οτι ειναι free. Οτι ογκο δεδομενων κατεβαζεις με gprs θα το πληρωσεις.

2. Με τι δεκτη GPS θα χρησιμοποιεις το navigator? To K850 απ' οσο ξερω δεν εχει δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

α) Σίγουρα δεν είναι free και καλό είναι να ΜΗΝ το χρησιμοποιήσεις. Πιο συγκεκριμένα, είναι καλύτερα να νοικιάσεις λιμουζίνα να σε πάει, παρά να χρησιμοποιήσεις το gps με το gprs. Κυρίως επειδή θα κατεβάζει τους χάρτες και αυτοί έχουν κάτι mb μέγεθος κάθε φορά που έρχονται στο κινητο σου.. Επί 0,0119€ το κάθε kb... Κάνε τον πολλαπλασιασμό και δες πόσο θα σου κοστίσει..

β) Υπάρχει δυνατότητα να βρίσκει το στίγμα μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας, να "προσανατολίζεται" απο τις κεραίες. Θα έχεις όμως μια ενημέρωση στο περίπου.

Απο τα παραπάνω βγαίνει το συμπέρασμα να μην χρησιμοποιήσεις την εν λόγω εφαρμογή και αν καίγεσαι για gps είτε πάρε μια καλή windows mobile συσκευή για να φορτώσεις όποιο πρόγραμμα σου αρέσει με τους χάρτες στη κάρτα μνήμης και να απαλλαγείς απο την ογκοχρέωση, είτε να πάρεις μια συσκευή gps και να ξεμπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

lol οκ παιδια τοπιασα...delete κατευθιαν...tnx για τις αμεσες απαντισεις...:D
----------------------------------- Φιλοκαλουμεν τε γαρ μετ' ευτελειας και φιλοσοφουμεν ανευ μαλαkιαs (θουκυδιδης)
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μενω πειραια και συχναζω νικαια-κερατσινι-νεαπολη-πασαλιμανι-καλιθεα-φαληρο.

μηπως καποιος μπορει να με διαφωτισει η να μου πει στις περιοχες αυτες ποια ειναι η ταχυτητα...για κοσμοτε ειτε σε 3g ειτε σε h

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αντιμετωπίζω πρόβλημα με το 3G στο iPhone μου. Συγκεκριμένα, από προχθές έχω το πρόγραμμα συμβολαίου i-35 και παρόλο που έχω τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο κινητό μου (εγκαταστάθηκαν με το τελευταίαο carrier update μέσω iTunes) και σήμα 3G, δεν μπορώ να συνδεθώ στο Internet.

 

Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών οι οποίοι με προώθησαν στην τεχνική υποστήριξη, αλλά και με αυτούς δεν καταλήξαμε κάπου. Λίγο πριν το κλείσουμε, μου είπαν να δοκιμάσω την SIM card σε κάποιο άλλο 3G enabled κινητό, έτσι ώστε να διαπιστώσουμε αν ευθύνεται η κάρτα ή η συσκευή.

 

Έχετε αντιμετωπίσει κάποια παρόμοια κατάσταση; Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απ' οτι εχω καταλοβει στην Ελλαδα τουλαχιστον το mobile internet ειναι ΜΕΓΑΛΗ απατη. Εγω το πήρα εδω και 6 μηνες και η κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο. Μενω Ν. Περαμο και παρολο που το σημα μου ειναι HSPA 5/5, η ταχυτητα ειναι αθλια. Μερικες φορες ευχομαι να ειχα Dial-up!!!! Και δεν κανω καθολου πλακα.

Υπαρχουν περιπτωσεις που η σελιδα δεν μπορει να φορτωθει καν... Τους τελευταιους 2 μηνες δεν εχω δει πανω απο 1Mbps σε download (με FDM φυσικα...) και ΠΟΤΕ απο τοτε που το πηρα δεν ειδα πανω απο 2Mbps. Μονο αν παω σε αλλη περιοχη (Μεγαρα, Αθηνα) βελτιωνεται η κατασταση, αλλα οχι και πολυ. Απ' οτι φαινεται δεν τους ενδιαφερουν οι συνδρομητες data, μονο οι συνδρομητες φωνης, και γι' αυτο δεν αυξανουν το bandwidth του δικτυου, ενω ταυτόχρονα δινουν προτεραιοτητα στους δευτερους με αποτελεσμα εμεις να μενουμε με το HUAWEI στο χερι.... Αναρωτιεμαι τι θα γινει το καλοκαιρι που θα πλακωσει και τουρισμος. Μαλλον δεν θα συνδεεται καν...

Λιαν επιεικως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα στις αλλες εταιριες αλλα για την COSMOTE και την καλυψη που εχει ειναι ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ...

Sorry για το μακροσκελες αλλα επρεπε να εκτονωθω καποια στιγμη. Καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ.

 

ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟ ΝΟΚΙΑ 5800 ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΕΣ.

 

ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΤΟ CONNECTIVITY -DESTINATIONS- INTERNET ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ Ε3ΗΣ:

 

1. COSMOTE INTERNET - ACCESS POINT -> 3G INTERNET (ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ)

2. WIRELESS INTERNET - ACCESS PΟΙNT -> INTERNET (ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ)

3. COSMOTE GPRS - ACCESS POINT ->WAP (ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ)

 

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ 3ΕΡΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑ8Ε ΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ 8Α ΜΕ ΒΟΗ8ΟΥΣΕ ΠΟΛΥ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

και καλα εσυ βλεπεις και καποιες φορες και λιγη ταχυτητα παραπανω εγω λοιπον βρηκα ακρη πειραια κερατσινι νικαια και ας μου στοιχησε 140 ευρω , η τιμ ναι μεν εχει σημα και την πληρωνω 30 ευρω αλλα τελικα απο ταχυτητα σερνεται.ατο 99% των περιπτωσεων η ταχυτητα ειναι απο 0 εως 5 κβ/δευτ. μεσο ορο δηλαδη gprs kai as υπαρχει ενδειξη 3g η και h . την ιδια στιγμη στην ιδια θεση η ταχυτητα σε κοσμοτε και βοδαφον ειναι εξαπλασια και πανω .δηλαδη η τιμ ειτε εχει σημα gprs η 3g - h η ταχυτητα ειναι ιδια με απλο σημα της κοσμοτε και βοδαφον.

μεταξυ κοσμοτε και βοδαφον σεν ειδα μεγαλες διαφορες .

η απατη της τιμ ειναι ολοφανερη................

συμπερασμα ............μακρυα απο τιμ.

οποιος ενδοιαφερεται για ακριβη στιχεια και μετρησεις μου λεει.......

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ.

 

ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟ ΝΟΚΙΑ 5800 ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΕΣ.

 

ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΤΟ CONNECTIVITY -DESTINATIONS- INTERNET ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ Ε3ΗΣ:

 

1. COSMOTE INTERNET - ACCESS POINT -> 3G INTERNET (ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ)

2. WIRELESS INTERNET - ACCESS PΟΙNT -> INTERNET (ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ)

3. COSMOTE GPRS - ACCESS POINT ->WAP (ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ)

 

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ 3ΕΡΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑ8Ε ΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ 8Α ΜΕ ΒΟΗ8ΟΥΣΕ ΠΟΛΥ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Το 1 είναι ίδιο με το 2 και αφορά το πραγματικό internet. Γίνεται χρήση μόνο από συνδρομητές συμβολαίου και μέσα από τα πακέτα wireless internet της cosmote (easy, 200Mb,5Gb, απεριόριστο=30Gb) και τα νέα προγράμματα cosmote i (i-20, i-35, i-45, i-60, i-75, i-90, i-110, i-135). Η διαφορά στο apn είναι διότι το 1 το χρησιμοποιούσαν στην αρχή οι πελάτες που είχαν 3G, τώρα πλέον δεν χρειάζεται μιας και όλοι έχουν 3G και γίνεται χρήση της 2 επιλογής.

Το 3 είναι το wap της εταιρείας internet δηλαδή για κινητά τηλέφωνα μέσα από proxy και πολλούς περιορισμούς. Το wap μπορούν να το χρησιμοποιούν όλοι οι συνδρομητές της εταιρείας είτε είναι με κάρτα είτε με συμβόλαιο. Το wap της cosmote είναι το περίφημο cosmotemyview που έχει ένα μενού υπηρεσιών της cosmote και για περισσότερα μπες στο http://www.cosmotemyview.gr

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις εαν υπαρχει δικτυο HSPA στη Λημνο; Εαν ναι σε ολο το νησι;

 

Επισης υπαρχει καμια προσφορα για το internet on the go; Γιατι 50 Ευρω σαν να ειναι πολλα (για το "απεριοριστο").

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μετά από ενημέρωση που έκανα στην cosmote για απίστευτα χαμηλές ταχύτητες στην Άνω Κυψέλη, σήμερα απ' ότι φαίνεται κάτι πειράζουν στην κεραία! 300KB/s download και 150KB/s upload! Πολύ γρήγορη απάντηση πάντως από την cosmote, και για να είμαι ειλικρινής δεν το περίμενα.... Την δευτέρα δήλωσα το πρόβλημα!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μετά από ενημέρωση που έκανα στην cosmote για απίστευτα χαμηλές ταχύτητες στην Άνω Κυψέλη, σήμερα απ' ότι φαίνεται κάτι πειράζουν στην κεραία! 300KB/s download και 150KB/s upload! Πολύ γρήγορη απάντηση πάντως από την cosmote, και για να είμαι ειλικρινής δεν το περίμενα.... Την δευτέρα δήλωσα το πρόβλημα!

 

Για καρτοκινητό μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

Καρτοκινητό δεν μπορεί να έχει τέτοιες ταχύτητες, πολύ απλά επειδή δεν συνεργάζεται με 3G internet...
Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι φαινεται δεν εκανα λαθος. Σημερα (μετα απο αρκετο καιρο) συνδεθηκα στην περιοχη Μεγαρων (απο Ν. Περαμο που μενω κανονικα). Οι ταχυτητες επεσαν κατα 85% απο την προηγουμενη φορα. Κατα μεσο ορο 0,5Mbps!!! Αυτη τη στιγμη στη Ν. Περαμο, περιμενω 1-1,5 λεπτο να φορτωσει η σελιδα...

Ελπιζω να ειναι προβλημα. Το δηλωσα ηδη στην COSMO και περιμενω.

Παντως εγω προτεινω:

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ MOBILE INTERNET τωρα το καλοκαιρι. Ειδικα αν μενετε η προκειται να πατε σε περιοχη με πολυ τουρισμο (νησια κλπ). Ας βγαζουν οτι προσφορες θελουν.

Καλο βραδυ.

(παταω ΥΠΟΒΟΛΗ και παω να τσιμπησω κατι μεχρι να ξαναφορτωσει η σελιδα.........)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Μολις ενεργοποιησα το mobile internet της cosmote με τα 200mb free (το θελω μονο για e-mail). μηπως μπορειτε να μου πειτε τι χαρακτιριστικα πρεπει να εχει η συσκευη που θα το χρησιμοποιησω γιατι ειμαι λιγο ασχετος? (3G, HSDPA, κτλ)

Εχετε να προτεινετε καμια?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι φαινεται δεν εκανα λαθος. Σημερα (μετα απο αρκετο καιρο) συνδεθηκα στην περιοχη Μεγαρων (απο Ν. Περαμο που μενω κανονικα). Οι ταχυτητες επεσαν κατα 85% απο την προηγουμενη φορα. Κατα μεσο ορο 0,5Mbps!!! Αυτη τη στιγμη στη Ν. Περαμο, περιμενω 1-1,5 λεπτο να φορτωσει η σελιδα...

Ελπιζω να ειναι προβλημα. Το δηλωσα ηδη στην COSMO και περιμενω.

Παντως εγω προτεινω:

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ MOBILE INTERNET τωρα το καλοκαιρι. Ειδικα αν μενετε η προκειται να πατε σε περιοχη με πολυ τουρισμο (νησια κλπ). Ας βγαζουν οτι προσφορες θελουν.

Καλο βραδυ.

(παταω ΥΠΟΒΟΛΗ και παω να τσιμπησω κατι μεχρι να ξαναφορτωσει η σελιδα.........)

 

Με άλλες εταιρίες όμως δεν υπάρχει πρόβλημα,ακόμη και σε ώρες αιχμής...Σε καταλαβαίνω πάντως...Και στην Θεσ/νίκη η Κοσμοτέ υπολειτουργούσε κυρίως σε ώρες αιχμής,απ'τα μέσα Γενάρη και μετά...Ίσως οι προσφορές,ίσως το ότι οι υπάρχουσες υποδομές ΔEN επαρκούν-όπως αποδεικνύεται-για τους συνδρομητές της,ίσως τα άστρα να μην είναι ευνοϊκά για τους πελάτες κλπ,κλπ!Γενικά,το hspa δίκτυό της δεν είναι για πολλά-πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες φίλε kotsianiti, αλλά να σου πω και κάτι που μου την έδωσε εχθές?

Πήγα σε μια vodafone γιατι σκεφτόμουν να κόψω το internet on the go, και να παω στο mobile internet της vodafone.

Τελικά, ούτε λίγο ούτε πολύ, οι τύποι μου είπαν ότι ΔΕΝ μπορώ να μην έχω 12μηνη δέσμευση (δεν θέλω να πάρω εξοπλισμό, αφού έχω ήδη 2 huawei), ότι ΔΕΝ μπορώ να έχω το "απεριόριστο μέχρι 30 GB" αφού ΔΕΝ υπάρχει σαν πρόγραμμα, ότι ΔΕΝ μπορώ να αλλαζω από τα 5GB στο βασικό πρόγραμμα όταν για κάποιο μήνα δεν θέλω να κάνω χρήση και γενικά ότι ΔΕΝ μπορώ να κάνω πράγματα που με βολεύουν τα οποία κάνω στην cosmote... Οπότε, για ποιό λόγο να αφήσω την cosmote για την vodafone??

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Βασικά,βλακείες σου έλεγαν στο κατάστημα που πήγες!Μπορείς να μην πάρεις εξοπλισμό και η ελάχιστη δέσμευση είναι όπως σε όλες τις εταιρίες 2 μήνες!Δηλαδή,με το που κλείσεις μήνα,μπορείς να κάνεις αίτημα αποσύνδεσης!Και όσον αφορά τον όγκο δεδομένων στο πρόγραμμα με τα 5 gb,αν τον ξεπεράσεις,δεν υπάρχει χρέωση ούτε σου διακόπτουν την υπηρεσία!Απλά,σου ρίχνουν το quality of service μέχρι να τελειώσει ο τρέχων μήνας και να μπει ο επόμενος!Πρακτικά,αυτό σημαίνει,πως η μεγίστη ταχύτητα κατεβάσματος είναι αυτή του απλού 3g(έως 384 kbps)!Οπότε,κανένα πρόβλημα!Άλλωστε,και στο hspa δίκτυο της Κοσμοτέ,οι μέγιστες ταχύτητες,κυρίως σε ώρες αιχμής κάπου εκεί κυμαίνονται!
Link to comment
Share on other sites

Και όσον αφορά τον όγκο δεδομένων στο πρόγραμμα με τα 5 gb,αν τον ξεπεράσεις,δεν υπάρχει χρέωση ούτε σου διακόπτουν την υπηρεσία!Απλά,σου ρίχνουν το quality of service μέχρι να τελειώσει ο τρέχων μήνας και να μπει ο επόμενος!Πρακτικά,αυτό σημαίνει,πως η μεγίστη ταχύτητα κατεβάσματος είναι αυτή του απλού 3g(έως 384 kbps)

 

Αυτό που λές είναι σίγουρο?? γιατί μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό!!

Αν δεν σου χρεωνουν παραπάνω MB, τότε για ποιό λόγο σου έχει στο site χρέωση για κάθε MB μετά τον προπληρωμένο όγκο???

Όσο για τις ταχύτητες, δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με την cosmote... Σίγουρα δεν πιάνεις 7,2Mbps, αλλά το να κατεβάζω με 300-400ΚΒ/s δεν με χαλάει...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Γνωστος γνωστου κτλ μου ειπε οτι εχει internet on the go unlimited με 29Ευρω χρησιμοποιωντας τη καρτα νεων της γενικης γραμματειας νεας γενιας; Ισχυει; Αν ναι σε ποια καταστηματα;
Link to comment
Share on other sites

Για ποια εταιρία μιλάς??? Μήπως λές για την wind μέσω του προγράμματος δίοδος?
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Οχι για τη cosmote λεω. Επισης η υπηρεσια εχει καποια χρονικη δεσμευση ή τη διακοπτεις οποτε θελεις;
Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω κάτι... Το μόνο που ξέρω πως έχει είναι το πρόγραμμα με τα 5GB στα 25ευρώ για τους φοιτητές...

Αν μάθεις πάντως κάτι παραπάνω, μ'ενδιαφέρει!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το MOBILE INTERNET μέσω του Cosmote my view θα μείνει με ταχύτητες 40ΚΒ/Δευτερόλεπτο; Για καρτοκινητό μιλάω πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Σε καρτοκινητο μην περιμένεις να δεις μεγαλύτερες ταχυτητες!

 

Βασικά,τα καρτοκινητά χρησιμοποιούν το προφίλ του wap και όχι του internet!Επίσης,και στα συμβόλαια,όταν έχεις ενεργοποιήσει το myview πάλι θα έχεις χαμηλές ταχύτητες επειδή χρησιμοποιείς wap!

 

Συμπέρασμα:όταν γίνεται χρήση του προφίλ wap,είτε από καρτοκινητό είτε από συμβόλαιο,οι ταχυτητες του hspa δικτύου είναι μειωμένες!

 

Μονο με το προφίλ Internet έχεις κανονικές ταχύτητες,το οποίο χρησιμοποιείται μόνο από συμβολαια(όπως π.χ. στα wireless internet προγράμματα).

 

Η μόνη που δε διαχωριζει wap από internet και εχει ακριβώς ίδια απόδοση και στα δύο,είναι η "κόκκινη" εταιρία!

 

Υ.Γ.:Φαντάζεσαι να έδινε η "πράσινη" και στο wap ίδιο quality of service με το Internet?? :blink: Είναι που είναι προβληματικό το δίκτυο σε πάρα πολλές περιοχές(επαρχιακές και μη),θα βλέπαμε όλοι ταχύτητες κατεβάσματος της τάξεως των 5 Kb/s...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...